Отиди на
Форум "Наука"

Познай растението


stavropoll

Recommended Posts

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Популярни мнения

Alpina

Juncus effusus "Spiralis".

Posted Images

  • Потребители

Ами картинката я дават за белия петнист трън.

http://www.gfmer.ch/TMCAM/Atlas_medicinal_.../mp0103_rd1.jpg

Silybum marianum

Вярно, че много си приличят с магарешкия бодил

MagareshkiBodilBodl.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

armac92cvq2.jpg

arumzg8.jpg

Плодчетата изглеждат апетитно. Нали? Но растението е отровно. :w00t:

Това растение го имам на рисунка на стената. Кое му е интересното ли? Ами коренът при сваряване престава да е отровен и може да се яде. Не че съм пробвал де? Но все пак е пример, че при съответна технология на обработка може да се хапне нещо, което е отровно. Нещо подобно на рибата фугу. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Змиярник, Змийска хурка - Arum нещо си

За корена не знаех,че престава да е отровен след варене, чел съм,че съдържал бая скорбяла :eat: Ама нещо не съм я закъсал толкова...

А това - известен местен ендемит, да си призная, мислех, че изглежда малко по-различно:

webmq4.jpg

1666p1zl1.jpg

c18eb5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Но все пак е пример, че при съответна технология на обработка може да се хапне нещо, което е отровно.

И някои отровни гъби са така - не корена ми де, а самите гъби. Работата е там, че отровата е разтворима и след сваряване водата просто се изхвърля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, предното беше Arum maculatum. Има някои разновидности като Arum italicum. При термичната обработка става разграждане и затова престава да е отровен корена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако е това, растението също е интересно:

big107.jpg Казват, че е поникнало от кръвта на Орфей. И още нещо интересно - дори да било харбаризирано, ако се потопяло във вода се съживявало. Остатък от древната флора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същото :clap: Силивряк (Haberlea rhodopensis) - наистина много интересно, тук чак са се оляли:

...Кой знае... Факт е обаче, че през пролетта на 2005 г. в Родопите ще дойде интернационален екип, чиято задача е да докаже извънземния произход на Harbeleas Rodopensis.
:eek:
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

lophophorawilliamsiirq8.jpg

Кактусът носи името на един бог. Според легендата, когато богът препускал, под копитата се появявало това растение. Не си спомням какво точно яздел - защото кактусът се среща в Централна Аверика пък до идването на европейците там конете не са били познати.

Кактусът разбира се е много известен, защото при употреба... :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Същото :clap: Силивряк (Haberlea rhodopensis) - наистина много интересно, тук чак са се оляли:

:eek:

Доколкото знам местните наричат това растение "Безсмъртниче" защото било невероянтно издръжливо и дълголетно!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Да повъзродим темата:

bpb04352.jpg

Въпросът е много лесен (де не проследите линка,ей!) Растението е отровно, дори някъде бях чел, че славяните мажели с него стрелите си, ама чак пък толкова...Външно е едно от най-добрите средства при косопад. Вие сте!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

helebor3.jpg

На мен ми прилича на Кукуряк ( Heleborus ), ама толкова висок не съм виждал. Може да е нещо друго. Отвара от кукуряк във вода и оцет се препърчва за укрепване на косъма. Има и разни по-рискови рецепти - като се почне от ядене на прах от изсушена и стрита ябълка в която е престоял една нощ корен от кукуряк, та се стигне до поглъщане на прах от стрити и изсушени листа. Разбира се всичко това е в малки количества. Въпреки това аз не го препоръчвам, защото растението е отровно. :book:

heleborus%20orientalis%202.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е кукуряк, друго е. Латинското име на кукуряка прилича на английското име на нашето растение, но нямат нищо общо - едното е от сем. Лютикови (Ranunculaceae), а другото от сем. Кремови (Liliaceae)

am-C97b.jpg

50 г коренища се варят в 250 мл винен оцет и 250 мл вода, докато остане наполовина. Маже се косата през ден против пърхот и за растене

Интересно, че приложено локално дразни нервните окончания, като след време постепенно анестезира, затова се използва и някъде като обезболяващо средство при артрити, ревматизъм, невралгии и др.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като го гледам май е Veratrum album /или lobelianum (Melanthiaceae) - чемерика. Корените съдържат алкалоиди. В Древна Гърция се е използвало като лечебно средство.

Има предположение, че Александър Македонски е бил отровен точно с това растение.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Администратор

Някой може ли да ми каже какво е това цвете?

Искам да го кръстя с инстинското му име.

thumb_fleur.JPG

http://gallery.bgnauka.com/displayimage.php?pos=-296

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ER142.jpg

На мен ми прилича на Пенсилванска лилия (Lilium pensylvanicum Ker.-Gawl.)

У нас има и подобни декоративни растения - тях ги наричат Крем, ама не знам доколко това е някакво общоупотребимо название, както и дали растението не е някаква опитомена или хибридна версия на диворастящата Пенсилванска лилия.

olekma7-b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжалявам ако прекъсвам играта, но вчера се натъкнах на едно непознато за мен растение и ми стана интересно какво е. Още като го видях разбрах, че е паразитен храст, но не знам какъв. Да не би това да имел? Ето две снимки:

post-763-1170411662_thumb.jpg post-763-1170411692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...