Отиди на
Форум "Наука"

Познай растението


stavropoll

Recommended Posts

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Популярни мнения

Alpina

Juncus effusus "Spiralis".

Posted Images

  • Потребител

Растението е познато у нас повечe като подправка, неотменна съставка е на шарената сол, а също така и в колбасарството. Използва се и в народната медицина - най-вече за увеличаване на апетита и стимулиране обмяната на веществата, като дезинфекциращо средство, при кожни заболявания. Притежава и силно лактогонно действие при кърмачките, даже в някои езици като арабски, иврит и др. името на растението произлизало от това на млякото. Съдържа известни количества никотинова киселина и затова може да се използва и при пелагра (PP авитаминоза)

04kk6.th.jpg 05xv8.th.jpg

Що е то? :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Някой може ли да идентифицира това растение. Местонахождението му е богато на kalk, с ниска влажност. Награда за позналия - бира и кебапче :smokeing::smokeing:

post-2602-1188390250_thumb.jpg

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не знам какво е това калк, може би талк ? поясни ; редактирах го на кирилица; играта има правила- познаваш растение - задаваш въпрос, като за първи път ти е простено :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
не знам какво е това калк, може би талк ? поясни ; редактирах го на кирилица; играта има правила- познаваш растение - задаваш въпрос, като за първи път ти е простено :bigwink:

мерси за превода- имам предвид варовик, калк е немското название на варовика

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Решетка

(бутрак, дива зелка, трънова гулия, шереметка)

Лечебно действие и приложение: Потогонно, пикочогонно, нервоуспокоително, стомашно успокояващо действие.

Прилага се за лечение на отоци от различен произход, течности в корема (асцит), нарушено храносмилане, възпаление на пикочните пътища.

В българската народна медицина решетката се употребява при кожни обриви и пъпки, лишеи по кожата, нередовна менструация, нервно изтощение, припадъци, отпадналост, парализи (особено на езика), стомашни болки и киселини, хемороиди, глисти.

Външно приложение: Използва се за бани при обриви, хемороиди, за компреси при лишеи.

Вътрешно приложение: 1 с. л. от билката се слагат в 500 мл. вода. Ври 10 минути. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

интересно растение ( дивата зелка имам предвид)

carlina_acanthifolia.jpg

, но не разбрах защо го спомена тук

понеже играта отдавна не е мръдвала може някой да зададе въпрос

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • 6 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Май е точно това. Понеже познавам фотографа, ще искам да го снима в по- късен период т.е. сега :) та да видим.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте!

Ще можете ли да ми помогнете с тези растения?Предварително ви благодаря.

post-4835-1229519069_thumb.jpg

post-4835-1229519344.jpg

post-4835-1229519848_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Каталпа - Catalpa bignonioides ?

здравеи ,като разглеждам форума имам чуство че ти можеш да ми помогнеш ,знаеш ли какво е това растение което е на автара ми заштото разглеждах различни саитове и питах каде ли не и никои не може да ми каже, а самото растение не е купено от специализиран магазин и няма наименование надявам се да знаеш :(

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Като за начало, jozefinna, ще те помоля да пишеш на нормален Български, защото тази "маймуница", нещо не ми е много ясна! ;)

Ако пуснеш една малко по - мащабна е едричка снимка на растението може да се сетя нещо. Така като го гледам на аватара ти, не се вижда кой знае колко.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като гледам си е кротон (Codiaeum variegatum). Много популярно растение с много вариететни разновидности.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
Като гледам си е кротон /Codiaeum variegatum/

И аз, така, като гледам си е баш такова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Като гледам си е кротон (Codiaeum variegatum). Много популярно растение с много вариететни разновидности.

Според гугъл тази разновидност е май banana

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Maclura pomifera

Maclura pomifera

Знаете ли дали има някакви лечебни свойства и използва ли се изобщо в народната медицина?

Маклурата е привнесен вид oт Сев. Америка и като такъв се отглежда само като декоративно растение. Народната медицина няма как да я използва, заради упоменатата по-горе причина.

http://www.wnmu.edu/academic/nspages2/gila...a_pomifera.html

Иначе ето по-подробно за БАВ, съдържащи се в нея:

дъбилните вещества маклурин C13H10O6 + H2O и морин C15H10O7 + 2 H2O.

Дървесината на маклурата е един от най-добрите материали за направа на спортни и ловни лъкове.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...