Отиди на
Форум "Наука"

Лабораторни неволи и ... интерсни факти


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Зависи.. И двата могат в зависимост от изработката. Вероятно биосензор е молекула, интелигентно покритие/полимер, нанотенхология... Ще видя. За котка с очила се справяш блестящо и недоумявам как не те виждам онлайня а си тук..

Да не си Чеширският котарак

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 107
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Идеята на био-историята е, че имаме клетки, които са живи, но нещо се е случило и са се увредили.

Такава е историята с ретина пигментоза, или с травми на гръбначния мозък и развилата се в резултат парализа на долните крайници.

При поставянето на имплант с микроелектроди и стимулиране на увредената част от гръбначния мозък след ламинектомия, ... се възстановява волевия контрол върху движението на долните крайници!!!

С други думи - пациентът "откуцява"...

НО!

Засега има ограничение на технологично равнище.

...

Така и с очите, така и с пикочния мехур, с епилептичните припадъци и много други.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не, биосензорите са ... погледни клетъчния ми микрофон -

Клетка, която реагира на дразнение някакво и в резултат извършва някаква дейност, която се отчита от микропроцесор.

Електродите са само начин информацията от клетката да влезе в компютъра.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не, не, биосензорите са ... погледни клетъчния ми микрофон -

Клетка, която реагира на дразнение някакво и в резултат извършва някаква дейност, която се отчита от микропроцесор.

Електродите са само начин информацията от клетката да влезе в компютъра.

Аха... Е, логично е тогава биосензорите да са по-доброто.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Определено, постановката е много интересна.

Обаче нещата до голяма степен зависят от усилвателя.

Микрофоните биват 2 осн вида активни и пасивни- Айде да борабим с моя терминология за тези двете /а може и да съм познал/, после ще направя справка за имената на нещата:

- Активни - произвеждат слаб ток от звука, който се усилва - Това са пиезо микрофоните, динамичните микрофони /говорител с магнит и бобина/ и електретни микрофони.

- Пасивни - Подава им се напрежение което те модулират. Те биват резистивни и капацитивни. Първите изменят съпротивлението съответно пада на напрежениието през тях. Състоят се най-чест от графитени менбранки, парченца, прах и др подобни. Демек са един вид резистори. Капацитивните са кохдензатори - менят капацитет. Едно възможно устройство - единият електрод е метално фолио /менбрана/, другият - по-дебел метален лист, може дъното / корпуса на микрофона (купата). Двата еелектрода са галванично разделени - има въздух /примерно/ помежду им.

Предполагам Вие сте реализирали някакъв вид резистивен микрофон

***

Е може и някакъв активен подобен на пиезоефекта дето не съм го споменал тук. Някои колоидни системи /гелове/ като ги движиш между електродите правят ток. Но малко вероятно според мен.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Идеята ми обаче беще друга.. Направете ако искате един резистивен микрофон с тези размери и ги тествайте при подобни условия - може да се окаже не помалко чувствителен. Без хранителния /физиологичен?/разтвор разбира се.

Или не с него, но за устройството трябва да се помисли.

Допускам, че и разтворът /той е с разтвор на някакви соли, нали/ е чувствителен елемент тук.

Не ме приемайте като критик, дискутираме.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Много ти благодаря за коментарите.

Ще пробвам.

Аз благодаря, че ги прие добре.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

1. Перисталтични.

Пулсаторно придвижване на разтворите. Пулсациите се засилват при ускоряване на потока.

2. Пиезо-електрични.

Без пулсации.

3. Бутални.

Накакви подобрени на фона на помпите със спринцовки.

4. Помпи със спринцовки.

Пълна глупост. Спринцовките се подуват при натиск и не могат да се регулират точно.

5. Компресорни.

6. Други.

Ейй, трябва да дописвам, ама лека по лека.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

я, верно интересно.. Пиезоелектричните да разбирам че са без пулсации /неосезаеми/, защото трептят с мн висока честота ли?

Перисталтичната е маркуч по който се движат притискащи ролкир не вярвам да има иззкуствени сфинктери.. ICP-тата ползват такива за отмерване на дозата преди пипетиране..

Електрофоретични няма ли?

Турбинна - имаше човек с имплантирано изкуствено сърце при който турбина движеше потокът - без пулс демек. Почина по други причини.

Като говорим за изкуствени сърца - Джарвик и Абиокор къде ги слагаме? Перисталтични, перисталтично-пневматични..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми дай ми време. Много съм зелен.

Да, перисталтичните помпи са едни маркучета, дето са опънати по едни чукани, които се въртят и притискат.

Май има и електрофоретични, поне гледах нещо.

Ей, турбинната не си я представям, честно!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И аз не знам как не руши телцата, но има/ше такова нещо. До тази година, ако не се лъжа..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето ги Доломит Микрофлуидикс

http://www.dolomite-...shop/pumps-c-38

спринцовъчна помпа

3200066.jpg

някаква с налягане - работи с газ

3200175.jpg

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

http://www.google.bg...biw=910&bih=444

http://www.google.bg...6GNSIhQf4jIDYBA

За турбо сърцето, ти си избери откъде да видиш...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Интересни помпи.. Електроосмотична не се сетих..

В Технологии щях да пускам тема за микрофлуидни системи но така си остана.. Можеше и да не засегна медицинското приложение

Иначе има пак там за микроелектромеханични системи, но нищо пак само техн приложения съм дал..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз трябва да отида да чета за МЕМ.

Купих си някакъв учебник даже за Микрофлуидични системи.

Ще пада четене сега... с туй мозъче, дето е като орехова ядка... добре, че са очилата, всявам респект.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Айде стигаааа... :)

Добре, утре вдруги ден ще драсна че сега е късно. Или ще си допълвам.

Мислх за ICP в химия и ЯМР във физика да пусна, ма така като си лафим, по-готино, само късно дето стана...

Няма да се обидя ако бъда изпреварен...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми изпреварих те, свих се на клъбце и заспах...

Ето я конкуренцията от ЕлвФлоу:

http://www.elveflow.com/

p1010762.jpg

имат и уред, който да контролира работата на помпата и смяната на разтворите:

microfluidic-pressure-regulator-flow-control-ob1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Аз се бях отказал да търся как е на български leak в контекста на жичкаджийството, обаче бих оценил, ако се включите и ми помогнете с превода?

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има няколко човека в България, които работят в Института по Биофизика към БАН, които със сигурност знаят как е, обаче не ги познавам лично и ако отида и ги попитам за такова нещо, сигурно ще ми се смеят. А да им пиша писмо, за да ги питам специално - вероятно ще ме запомнят до края на жвота си.

Трагедия.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...