Отиди на
Форум "Наука"

Лабораторни неволи и ... интерсни факти


Recommended Posts

  • Потребител

Щракнах вчера как изглеждат спринцовките и тръбичките.

Вляво виждате част от джаджата, която ми затваря и отваря маркучетата.

По-надолу виждате и пластмасов ключ от система за флуидна терапия.

Виждате и МЕА паничка с 60 електрода.

Спринцовки и вода.

В МЕА има едно джадже от силикон, което трябва да стане микрофлуидична система.

Ала-бала, дръж ми шапката...

post-11885-0-31767000-1364591498_thumb.j

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Мнения 107
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Ето хората от ФлуиЖент какво правят... 8-канална микрофлуидична система - май засега не съм видял друга такава на света!

Не зная дали ви писах, но микрофлуидичната система на ЕлвФлоу - помпа плюс 4-канален контролер е 10 хил евро.

Сега схващате защо сезанимавах със спринцовките...

photo_mfcsFlex.jpg

И една май по-проста система, засега не ми е ясно дали наистина е по-проста или е по-сложна, защото изглежда доста страшно:

MFCS-flowell-copie.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз мисля само за опит да направя миниатюрна магнитохидродинамияна ;) Т



Ама то моето правене последните 10 години е само "виртуално"



Мислейки (еи това не ми се отдава) стигам до извода, че почти всички помпи /или техни разновидности/ дето се ползват в химическата промишленост се ползват и за биологична употреба

Само ежекторна /струйна вакуумпомпа не се сещам



Карбуратоетът и хякои бояджийски пистолети са това

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука помпи при нас колкото щем, ама не са каквото ни трябва.
Наличните помни започват от нормални помпи като за аквариуми (тия дето въртят водата) за рибки, но са малко по-различни : )

Преминават през водни помпи, които са едни тръби, които се закачат на чешмите и отстрани имат друга тръба, за да може водата, като тече, да засмуква въздуха и да създава вакуум,

След това имаме едни перисталтични помпи, дето са едни барабани, по които има маркучета, че барабаните като се въртят и течността в маркучетата се движи,

Имаме помпи със спринцовки - някакво бутало изпомпва течността от спринцовката бавно и полека (инфузионни помпи им викат в хирургията - примерно за поддържаща анестезия)

И тия домашните гравитационни системи, които засега са ми фаворит, но ни трябва нещо по-добро за дълги експерименти.

Нали искаме да изследваме циркадните ритми, там няма бърза работа... то да ви кажа... голям праз от изследванията.

Шефът ни кара да четем за циркадните ритми, пък после ни води на ресторант в 10 вечерта!?

Или пък изследваме диабета и в същото време колегите пият напитки с подсладители (че даже и кока-кола зеро!?), само да си прецакват метаболизма и да дебелеят излишно.

Но това е - връзката между теория и практика някои хора не я правят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

С помпа за аквариум за 8 лв направих преди време една постановка за кинетичен тест /понятие от геохимията/ - за излужване на проби от минни отпадъци /стерилни скални маси/ - наситнена скала...

Тя всъщност e въздушна dе, служи да аерира водата и по този начин я чисти, дебитът на моята беше 2 l/s.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

10хил евронца.... тея не дерат кожи. Стържат кокали направо.

Това нещо може и за 1000евро части да няма. Може и под 500 да е...

Жоро направо да се заема и да стърже :)



Медицината трябва да се забрани! Който оцелее...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм свикнал с тия цени...лека по лека...

Ползвам усилвател за 30 хил евро, някакъв предусилвател за 25 хил, тука парите тия просто не ги познават...кво ли е по богатите лаборатории...в Германия имаха един микроскоп Цайс за 1 милион евро...

Стотинките ми за деня...

Запознах се с един програмист, правел някаква карта със софтуер. Картата му излизала 300 евро, продавал я за 20 хил ли беше или 50 хил, не помня...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Звъннах на Елвфлоу да ги питам една конфигурация колко излиза.

Попитах за 3-канална микрофлуидична система, като всеки канал разполага с превключвател между 4 различни разтвора.

Тоест общо 12 разтвора могат да бъдат използвани върху 3 различни групи клетки.

Ако имам 2 разтвора, които са контролни, то имам 2, които са тестови и умножено х 3 това означава 3 експеримента с по 12 електрода в експеримент!

Мамма миа, 20 хил евро за това чудо, значи ако искам да имам 8 различни разтвора, ще ми трябват още 12 хил евро... опппс общо на 32 хил.

...

Пиша ги цените, не за да фукам, ние нямаме пари за такова чудо, но просто да разберете защо се занимавам с домашни флуидични системи : )

Ето как изглежда мултиелектродната паничка със силиконовото микрофлуидично устройство (ръчно приготвено, затова дупките са такива грозни, ама там ще влизат едни мундщуци и няма да има проблем).

post-11885-0-92625900-1365761676_thumb.j

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...