Отиди на
Форум "Наука"

Делфините в Черно Море


Recommended Posts

  • Потребител

Тъй-като често се срещат податки в пресата, за голям проблем поради зачестилата смъртност на Делфини в нашето море, искам да споделя личното си мнение.

От няколко години (вероятно най-вече поради краха на индустрията, както и поради спазване на екологични мерки) в морето ни рибите се увеличават.

Наистина всяка година се изненадваме от големите пасажи.

Съвсем нормално предимно хищните риби в морето ни да се множат.

Челно място в това хищничество при нас заема Делфинът. ( Тюленът вече изчезна, а Черноморската акула не може да се мери с делфините)

Тъй-като над делфинът стоящ на върха на хранителната верига, не стои никой. ( и е забранен за улов от човекът). Започва да завишава популацията си колосално.

Поради тези причини, трябва да се подготвим за предстояща голяма смъртност на делфини у нас.

Колкото повече живеят толкова и ще умират. Това е нормален биологичен процес.

Не бива да всяваме паника от смъртност на делфини която ще расте всяка година и съвсем закономерно.

Апелирам всички занимаващи се с медия, да не преекспонират подобни събития.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Само като вметка - делфините са бозайници, а не риби!

Сега ... ,

Черно море не е богат на видове водоем поради няколко особености:

затворен и преексплоатиран басейн, с ниска соленост на водата и внушителни сероводородни отложения (биоразнообрзието не слиза под 150 - 200 м!), а също е и огромна отходна яма на половин Европа - всичко това води до не особено разнообразни флора и фауна.

В последните няколко години рибните популации силно се свиват, рибарския улов намалява и ... все пак трябва някой да е виновен - делфините!

Защо да търсим вината в себе си, в безотговорното и плиткоумно ползване на рибните запаси в Черно море?

Я, да вземем да обвиним делфините, просто е по - лесно, няма виновни лица.

Нищо, че трите вида делфини, срещащи се в Черноморската ни акватория, са защитени от закони.

Ама, понеже ги пазим, те са се навъдили, изяждат ни рибата и ни държат гладни.

И, да, ще зачестяват труповете на делфини по бреговата ни ивица.

И ще се увеличават докато компетентните органи не започнат да налагат глоби, да заведат дела срещу рибари, убили делфини и т.н и т.н.

А, че медиите нажежават допълнително ситуацията, с малоумните си брътвежи и не компетентността си, си е факт!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Току що написах, че от миналата година рибната популация се увеличава.

В това число и броят на бозайникът делфин.

Попитайте запознати и ще ви отговорят тази година повече Делфини (живи) от миналата ли има?

Далеко съм от мисълта за 20 К или 200 К тонни годишни улови на вид риба от соц. време.

Но може и да са станали факт.

Темата има единствено запознавателен характер за хората и не изпадат в паника.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

10 вида - нашественици в Черно море

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=96&aid=2562

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
Току що написах, че от миналата година рибната популация се увеличава.

В това число и броят на бозайникът делфин.

Попитайте запознати и ще ви отговорят тази година повече Делфини (живи) от миналата ли има?

Далеко съм от мисълта за 20 К или 200 К тонни годишни улови на вид риба от соц. време.

Но може и да са станали факт.

Темата има единствено запознавателен характер за хората и не изпадат в паника.

Как така да няма място за паника!?

Повече застреляни делфини по брега говори, единствено и само, за все по - намаляващ улов и повече психясали рибари, които обвиняват делфините.

Да, ама, делфините не са виновни.

Доказано намаляващата плътност на черноморските рибни запаси, определя "нападенията" върху даляните.

Не успяващи да си набавят нужните количества храна делфините се привличат от шума на струпаните в мрежите риби и възможността да похапнат. И съответно си навличат гнева на рибарите и го "отнасят" за все по - свиващите се рибни запаси, без да имат вина.

И ето, тук, се корени проблема, за повечето трупове на застреляни делфини по плажовете!

Не знам за вас, но за мен това си е огромна черна точка, за една съвременна държава!

От цялата история, на яве, излизат на показ няколко сериозни проблема:

- не правилно управление на черноморските ни запаси, от десетилетия насам;

- не работещи компетентни органи (ИАРА; МОСВ; Полиция и др.);

- липса на цялостна политика по въпроса на Министерски съвет (настоящ и предходни);

А, решенията и нормативните актове в това отношение са на лице - просто никой не работи по тях.

И както казахме, вече, място за притеснения няма.

Утре когато отидете с децата си на плаж и видите трупа на застрелян делфин, просто казвате: "Иий, виж застреляли делфин, ама няма да се шашкате, това си е в реда на нещата!".

Да, определено, няма проблем!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колега аз не говоря за застреляни или по друг начин убити Делфини, а за от естествена смърт. Моля не ми вменявайте това. Повтаряте го при това във втори пост.

Другите убитите някой да води статистика според ангажиментите си. И се вземат необходимите мерки за предотвратяване на това.

Пиша го още веднъж да е пределно ясно.

Има повече делфини от миналата година, също така има и повече риба.

Ще има повече умрели делфини от естествена смърт защото не са безсмъртни.

Надявам се вече да сте ме разбрали. Не знам защо не се хареса едно обективно мнение относно това което ще става. А трябваше да се разводни и "облече" в допълнителни краски.

На кого попречих с мнението си?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Мироки,

не се засягай, аз много добре ти разбирам тезата, но явно ти не желаеш да проумееш моята?

Не знам какви източници ползваш, но нито рибата, нито делфините са се увеличили.

Много рядко на брега излиза труп на делфин умрял от естествена смърт.

Това се дължи на няколко дребни особености:

преди всичко целия труп ще е нагризан;

друго, което не е за пренебрегване, течението ще ги отнася в друга посока, а не към брега;

делфините, от години, не на влизат в заливите, поради прекалената урбанизация или ако навлязат, то това е рядкост;

Изводите оставям на теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ок. Аз също те разбирам, не исках да коментирам това просто в тази тема. Тука исках да пиша само за увеличената популация, което всъщност е хубава новина, която така и така се облече в сравнително мрачни краски.

Нека продължим по отклонението на тема тогава.

У нас преди уловът се извършваше с държавни средства и всички се регистрираше, поради това имаше и данни за уловите на различни видове риба.

От доста време риболовците са частни фирми, които обявяват уловите си от риба ( което е много по-различно) освен това тези риболовци нямат възможност да ловят толкова колкото с държавни пари е можело да се улови.

Намалението на рибите, довежда и до намаление на инвестициите и заминаване на някои фирми, занимаващи се с морски риболов.

В същото време се увеличават риболовците любители, вече много имат лодки и правят уловът си сами за себе си. Този улов не се отчита. Има си мярка примерно по 3 кг на човек улов, за да не е промишлен риболов, само, че при силно увеличеният брой рибари и това е количество риба което не се отчита в годишният улов.

От известно време всички рибари с които контактувам отчитат завишено количестово на рибите у нашето море и то поредна година поне 3 та. Тази година соделиха, че са видели пасаж сафрид с дължина около 20 км. Нещо което от 20 години не са виждали.

Друг е въпросът, кой колко отчита. ( а любителите и не са длъжни да го правят за своите 3 кг.)

Успоредно с това и делфинът се увеличава съвсем нормално при наличието на храна.

Това наистина е хубава новина, може да се дължи на мерки приети против незаконният улов, поради мерки за опазване околната среда или поради намаляне замърсяванията от Украйна, което е много сериозно.

Това което е интересно, че Делфинът вече навлиза и в заливите и е видим за всички плажуващи. Идва дори и на 20-30 метра от брга, дори в пританища с постоянно движение на съдове.

Сега навлизам и по твоята част.

Да като са много делфините ще има такива които ще умрат, нормално е. Не е нормално да става по не естествен начин, за това си прав.

Обикновено делфин влязъл в рибарска мрежа просто я къса и излиза. Но се случва понякога да го намерят оплетен и задушил се и умрял.

По твои думи допускаш, че ако се намери оплетен ( за голям късмет на повърхността да диша) делфин в мрежите рибарите ще го убият?

Не е задължително. Но обикновено при такава ситуация той е задушен вече.

Сега морето е много горещо (все още) и рибата е много навътре, там е и делфинът да се храни и въпреки това излиза и в заливите. Като захладнее ще ги видим в повече.

Когато делфин не е добре обикновено другите го издигат на повърхността да диша и отвеждат към по-плитко място, където обичайно умира. Така, че не е гаранция, че морето ще го отведе на вътре. Обичайно всичко се изхвърля на брега.

Тюлени няма от 30 години. Няма по-голям от делфинът в морето. Хубавото е, че има достатъчно и се множи.

Предприетите мерки от държавата ни този път са свършили работа. Предполагам, че ако има насилствено умъртвени делфини, ще намери начин да се справи и с това. Но нека иначе не се изненадваме, ако намерим мъртъв делфин на брега, няма къде другаде да го намерим.

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Както и очаквах информацията не закъсня.

Рекордни количества Паламуд.

http://www.moreto.net/novini.php?n=186442

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители

Ау, как съм пропуснала подобна тема? :grin:

Имам удоволствието да работя именно това - изследване числеността на делфините в Черно море и ми е много любопитно, miroki, на базата на какво твърдиш, че "има повече делфини"? Някаква статистика и изследвания, ако може! Защото дори в ИО и ИРР не разполаган с такава. Нещо повече, не е точно известна числеността на делфините в Черно море като цяло, не само в българската акватория. Това е, защото методите са много скъпи.

Методът, който прилагаме ние, е фотоидентификация. Не е нов, работи успешно на много места по света (гледали сте "Волният Уили", например :bigwink: ), но за първи път се прилага в България. От черноморските държави водеща в това отношение е Украйна като че ли.

По южното ни крайбрежие да попаднеш на група делфини си е направо като да спечелиш от лотарията. Освен това групите са от по десетина индивида, което е направо смешно малко :( Подобно е положението и в Румъния.

Има и друго. При делфините няма размножителен период. Тоест женските не забременяват, ако условията не го позволяват - липса на храна, безпокойство и т.н. А и бременността при тях продължава близо година, а следваща бременност е възможна след поне две... Изобщо не е така, както си го представяш. Имало много риба и се намножили делфините. Че те да не снасят хайвер?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква радост, че има специалист в тази област.

Според това което си запозната ти, делфините повече ли са тази година от преди 5 и от преди 10 г. ( нямам в предвид преди 30-40 години)

Според вашият метод на изследване?

Каза, че го правите, но пропусна тази крайно любопитна информация.

Моят метод е на подобна база, вероятно много по-косвен, контактувам с много рибари и на база споделеният визуален контакт съм направил едната част от заключението си, както и лично видените индивиди. Които преди години беше рядкост да видя.

Втората е на базата на всеобщият популационен стимул, храната.

Винаги, когато има година с изобилие на жаби следва голямо заселване на щъркели при нас, но един бум дава ново начало.

При увеличена численост насекоми се множат други птици и т.н. Примерно лястовичките правят второ поколение и имат по 6 лястовичета от едното, а друг път гледат само 4. Не съм специалист за да обяснявам останалите причини за стимул на популацията, но ми е ясно, че има изключително много.

Както например Черноморската скумрия, която не се множи до колкото съм запознат у нашето море, и ако успешно заграждат Босфора с мрежи (всичко извън фарватера) много малко се връщат обратно. Тази година има някаква единични екземпляри.

За смета на това както писах в по-горните мнения, от които това, което сега пиша става донякъде видно, рибата е повече всяка следваща година, не само тази. Това също съм установил,чрез приятели и лично, като от числеността на пасажите, тяхното застояване в една област си правя заключение и за останалите видове, които не ловя примерно.

Та сега очаквам любопитната информация за делфините.

:drinks_cheers:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

О, безпристрастното мнение на рибарите? Ясно :grin:

Има един филм на БНТ, "Солени сълзи" се казва, с архивни кадри от 60-те години, когато делфиноловът е бил разрешен. Отвратителни, много тежки кадри :( Та както и да е, във филма е представено интервю с рибар, който се жалваше против делфините с нещо от сорта: "Представете си, че някой влезе у вас и ви изяде храната от хладилника, как ще реагирате?" :fool:

Дотук с мнението на рибарите. Добре е, че в Поморие попаднахме на изключително отзивчиви и разумни хора от бранша!

Има и друго, дали се прави разлика между делфин и моткур? Моткурът е морска свиня, тоест от семейство Phocoenidae, а не делфин (сем. Delphinidae). Разликата обаче е минимална и хората много често, виждайки моткури край брега, си мислят, че са видели делфини.

За "любопитната информация" - не случайно посочих в предния си пост, че данни за числеността на видовете в Черно море няма! Не разполагат с такава дори Институтите по Океанология. А изследванията, които сега се провеждат, тепърва ще дадат резултати. Де да ставаше толкова бързо... Предварителните данни са, че положението на делфините в Черно море е отчайващо нестабилно. Тук се намесва и генетиката и инбридинга, и критичен минимум на популациите, който е различен при различни видове... Няма смисъл да ги коментираме.

Факт е, че този критичен минимум за делфините е достигнат още преди въвеждане на забраната за лова им. За жалост е било твърде късно. А делфините са бозайници, не хвърлят хайвер! Размножават се много бавно. Освен това, независимо от изобилието на храна, смъртността е висока поради различни инфекции. Има изследвания на ИО, които показват, че в природата почти не се срещат неопаразитени индивиди, всичките страдат от някакви нематоди, вируси, кожни зарази и т.н. И те като хората умират от инфаркти и инсулти... Малките много често не достигат полова зрялост, заплитат се и се давят в мрежи... Всичко това (и още много други фактори) като се вземе предвид, ще разбереш, че за да се увеличи и стабилизира числеността на подобен вид, не стигат 2,5 или дори 10 години. Все едно да чакаш слоновете в Африка да се "намножат" за десетина години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С други думи, информация, че делфините не са се умножили нямате.

Което всъщност е много добре. И темата продължава да е жизнерадостна и да носи надежда. (нищо, че неизвестно защо за мен някои по-рано забиха в друга посока и леко се създаде впечатление за негативизъм)

Жалко, мислех,че ще кажете нещо в темата точно по въпросът с числеността.

А на база на моето мнение и споменатите причини, както и тези, които споменах в по-горните постове, с много по-голямо спазване чистотата на водата, (съвсем различно от по време на Соца на което също съм свидетел) и тежката индустрия, както в България, и по страните на Дунав.(Най-голям замърсител според мен обаче е от към Украйна, Но и там нещата не са както преди 30 години.)

Има много причини да смятам, че са повече делфините от миналата година, и от по-миналата (говорим за последните 10 години), както виждаме няма причина да смятаме, че са по-малко.

Освен това и моето око, е важно за моето мнение, не само от рибарите.

Нека не говорим за риболов от преди 30 г. а сега.

А нали ще може да се направи сравнение с догодина? Според изследването ви ще може поне с догодина да се сравни нали? Е ще почакаме малко.

Да систематизирам малко, положителните сигнали:

1. Забранен улов 1966 в Турция последна 1983г.

2. По-чиста вода, многото причини споменати.

3. Увеличено количество риба последните години, има повече храна за делфините

4. Липса на Тюлени (това не е много добре, но няма конкурент с кого да делят храната си, та за делфините е добре)

5. Повече забелязани индивиди лично от мен, както и от приятели (не говоря за хора от риболовният бранш)

6. Ограничи се голямата популация на рапани, унищожаващи филтърът на морето: мидите. Сега и те се множат. Включително изкуствено.

7. Може да допълниш ти.

Сигналите според които би намаляла популацията са:

1. Стигнат преди повече 30 години минимум (говорим за около 100 000 - 250 000 индивида) Преди са били 1-2 милиона

2. Имат паразити, това е проблем, но мисля, че и преди са имали и това не би било много голяма пречка за увеличаване броят както и преди са го превили.

3. Може да допълниш.

Мисля положителната светлина за много по-сериозна и сериозни мотиви вече делфините да се умножават.

Надявам се да споделяш положителното ми мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

О, безпристрастното мнение на рибарите? Ясно

Човекът ползва съвсем научен метод - анкетният, който е известен с "голямата" си достоверност ;):titanic:

Освен това и моето око, е важно за моето мнение, не само от рибарите.

Т.е. става въпрос за преценка "на око".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пропуснал си, че другите методи също се основават на око, (или камера)

А всеки знае, че неговото е най-достоверно.

С други думи, споделям и личен опит.

Всъщност има ли по-ценно от това във форум.

Защото повечето споделят прочетените книги, аз собствените си изводи, на база собствени наблюдения и също така мнения на други за коректив.

За да си обективизирам мнението обаче, нито един освен Лила_ва и Историк не ми помогнаха. :v:

Всъщност помогнаха ми и други, но деструктивно.

Въпреки това благодаря на всички за мненията, все пак обогатяват темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мнението на рибарите по дефиниция не е достоверно

Всъщност вие говорите само за тези рибари.

Много целенасочено ми се струва.

И това ли пропуснахте:

5. Повече забелязани индивиди лично от мен, както и от приятели (не говоря за хора от риболовният бранш)

Аз говоря за очевидци, не рибари.

И за себе си, подчертавам го и моля, да излезем от клишето малко.

Аз си дадох доводите изброени от 1 до 6, според които считам, че би трябвало да се множат, и ще изчакам специалисти да направят правилното определяне, ако моето е вярно да го потвърдят или грешно да отрекат и посочат защо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тези от 1 до 6 "доводи" са нееднозначни.

1. а бракониерите?

2. чиста вода?? - абсурд

3. доказателства, проценти, статистики (субективно)?

4. може и да мине за довод

5. не е довод (субективно)

6. има ли връзка на мидите с делфините?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей,

1.Няма база за сравняване официален улов със специални кораби и бракониерство. Всъщност т.1 е най-вероятната и значима причина поради която вероятно изобщо има делфини.

2.За водата вероятно не знаеш каква е била. Когато на никой не му пукаше, какво влиза в морето и какво вали. И слагаха началото на пречиствателни станции и за комините в тежката индустрия.

3.С това почнах темата, да зарадвам всички с по-голямото количество риба не след дълго и снимки постнах точно за това. Не знам защо вместо съмишленици намерих опоненти с това. Оставам впечатление, че всички искат да няма риба.

Тази година е една от рекордните за последните няколко (не говоря за преди 30 години), по много риба.

5. Така е, това е мото наблюдение, което споделих с цялото си уважение с Вас. Направих и проучване сред познати те си, имащи визуален контакт и споделиха същото. Надявам се и вие да споделите вашите визуални контакти, (докато мине една година и излезе официалната статистика от визуални контакти)

6. Имат връзка с чистата вода (но не от нашите мерки за опазване околната среда, които вървят във всички страни, които бяха точка 1.). Те са биологичният филтър на морето. А имаше огромни колонии от рапани (нащественици в морето) и черноморската мида се оказа беззащитна срещу тях и намаляха в застрашителни количества, по-рано (преди години) алармираха за това. После хората разбраха, че стават за ядене и уравновесиха, ако може така да се каже положението. Отначало с тралене, което е унищожително за дъното, забраниха им и почнаха да ги събират с водолази (като охлюви).

Надявам се съм отговорил на неяснотите, ако си имал такива.

От толкова много мнения обаче на съфорумци, които считат, че делфините продължават да намалят, съм леко притеснен.

Може ли да попълните другите 2 точки, които писах като мотив да предполагаме, че намалят. Че така ми се вижда като необосновано.

Да не би да има доказано безплодие или друга толкова сериозна причина, което да не знам и да си мисля, че поради тези толкова значими признака, е нормално да се увеличават в момента.

Благодаря ви за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

angelmr, Писали сме по едно и също време, горният пост е отговор на предходният по точките.

Ще ми бъде много приятно, ако намериш време да обогатиш темата с материали. Тя не е от днес, не бързаме за никъде.

Ще може горе долу да определим, какви са сегашните замърсявания, спрямо предишните, като ДДТ-та и други и изчезнали обитатели и нови в морето.

Определено ще е полезно.

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

С други думи, информация, че делфините не са се умножили нямате.

Няколко пъти повторих, че бозайници като делфините не могат да се "умножат" за няколко години, поради бавните темпове, с които се размножават.

Дори да приемем за вярна преценката ти "на око", че рибата в морето от две-три години била повече, пак няма как да стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само в домакинствата колко химикали използваме.

В Будапеща и до сега 55% от тези се пущат в Дунав без чистене....

Фабриките за лекарства и болниците също без почистване пущат водите си в канализацията.

В реката досега са открили 20 вида противовъзпаление химикали от които 8 и в питийната вода.

В Будапещ годишно се излива в канализацията 20 tonna novamidazofen - Algopyrin и други лекарства. Освен това антибеби лекарства и други хормонни изделия.

Сега действащите технологии за чистене, не са способни да неутралиризират тези химикали...

И това е само един град. Предсави си колко реки се вливат в Черно море и те на колко държави химикалите носят.

Стига да вземиш статистиките им на консумираните лекарства и домашни химикали и да вземем 50% неутрализирани (има които не могат)....

Чудо, че все още има живот в морето....

:gathering2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

животните /а и хората/ са приспособими създания. Организмът развива толеранс към всякакви отрови, стига количеството им постепенно да се титрира.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

акумулирането на отрови в организма точно това показва - определен толеранс. Естествено, ако количеството им надмине даден праг, ще имаме органова увреда.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...