Отиди на
Форум "Наука"

Ако нещо свръхестествено бъде доказано


Gloster

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

За другите не знам но в този форум такива теми ще бъдат игнорирани дори забранени,а мненията ще бъдат обявени за меко казано"идиотски" :crazy_pilot: И сега си има свръхестествени неща,Ванга например.Нещо да я интересува науката такава тема?

Подобни мнения са неприемливите за този форум.

Прочете правилата!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 89
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Добре, тогава кажи какво са духовете.

Не знам. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не би тръгнал да търси феи, духове и т.н, защото това означава, че трябва да обърне всеки камък, което е много трудоемко. Затова нулевата хипотеза е "Духове не съществуват". Според мен, ако наистина ги има, един ден ще бъдат наблюдавани.

Може да се проверят къщите или именията където са забелязани.С научна цел.Феи не си заслужава да се търсят определено,но духовете е нещо различно.

sirius-също така е проблема в заплащането.Кой ще плати на някой учен да иследва духовете.Е вероятно има някой,но не и мащабно финансиране.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съзнавам това.Аз не твърдя,че непрофесионалистите не правят открития,просто името им не тежи и не ги приемат на сериозно(не би трябвало да е така,разбира се).

Тази тема е теоретична,но може да видим,къде има сериозни данни за духове(или други подобни явления) и да ги разгледаме критично.

Не мисля че модераторите ще имат против-все пак това е форума за паранаука и не е задължително всички теми да са шеговити или майтапи.

ПП-за парите е така,но и при любителите е сходно,защото например ако напишат книга по въпроса -пак го има този момент за личния интерес.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сънуването например не е доказано. Едни параметри на мозъка са измерени, но не е задължително те да се свържат еднозначно със сънуването.

аман от свободни съчинения. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да се проверят къщите или именията където са забелязани.С научна цел.Феи не си заслужава да се търсят определено,но духовете е нещо различно.

sirius-също така е проблема в заплащането.Кой ще плати на някой учен да иследва духовете.Е вероятно има някой,но не и мащабно финансиране.

Забелязани е силно казано според мен. Така разправят някакави хора. Да не забравяме и психологическия ефект - само защото са ти казали, че къщата е обитавана, още преди да влезеш вътре, си вече във филма, тотално глътнал бастуна и при всеки полъх на вятъра или изскърцване на пода пълниш гащите. Все пак с голямо удоволствие бих посетил такава къща. В България такива обекти има ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забелязани е силно казано според мен. Така разправят някакави хора. Да не забравяме и психологическия ефект - само защото са ти казали, че къщата е обитавана, още преди да влезеш вътре, си вече във филма, тотално глътнал бастуна и при всеки полъх на вятъра или изскърцване на пода пълниш гащите. Все пак с голямо удоволствие бих посетил такава къща. В България такива обекти има ли?

Е тук ще разгледаме обекти с по-сериозни данни.Не такива където някой хора разправят нещо.В България не съм сигурен-но в САЩ и Англия иима доста подобни обекти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sirius -е може да се опита.Просто ще разгледаме някой неща-това си е наука.

Аз днес няма да имам време-в близките дни може.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като гледам повечето теми в този раздел са само майтапи.

Така че не мисля че ще я заключат тази,а тази за летящото макаронено чудовище да си стои.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не означава и че съществува. Това, че науката не знае нещо, не значи че може да се запълват дупките, с каквото им харесва на хората. И после, като бъде поставено под съмнение, се излиза с железния аргумент, че не значело, че не съществува. Защо трябва да съществува? Защо трябва да му се дава шанс? В паранормалните среди всичко е такъв невероятен развален телефон, че не е истина просто. Ето например преди около две седмици се събудих с убеждението, че с родителите ми сме ходили до Австралия, където има туристически космодрум и сме летели в космоса. Нямах спомен да съм го сънувал (най-вероятно съм), но толкова бях убеден, че минаха часове, докато здравият разум победи. От една страна в главата ми звучеше "Глупости! Осъзнай се!", а от другата - "Не е възможно, бях там!". Човешката психика е нещо страшно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не означава и че съществува. Това, че науката не знае нещо, не значи че може да се запълват дупките, с каквото им харесва на хората. И после, като бъде поставено под съмнение, се излиза с железния аргумент, че не значело, че не съществува. Защо трябва да съществува? Защо трябва да му се дава шанс? В паранормалните среди всичко е такъв невероятен развален телефон, че не е истина просто. Ето например преди около две седмици се събудих с убеждението, че с родителите ми сме ходили до Австралия, където има туристически космодрум и сме летели в космоса. Нямах спомен да съм го сънувал (най-вероятно съм), но толкова бях убеден, че минаха часове, докато здравият разум победи. От една страна в главата ми звучеше "Глупости! Осъзнай се!", а от другата - "Не е възможно, бях там!". Човешката психика е нещо страшно.

Никой не говори за такива неща.Става въпрос за тези за които има сериозни данни.

Това за което говориш го твърдят разни 100 процентови спекуланти-едва ли в този форум има такива.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

духометри още не сме изобретили /поради липса на практическа необходимост/, но е крайно време да разработим тъпометъра. Определено има нужда от него за оценка на подобни мнения. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, тогава кажи какво са духовете.

Не знам. :biggrin:

И аз не съм виждал определение за дух, но знаем някои техни храктеристични свойства. Например минават през стени. Изчезват от едно място и се появяват на друго. Докато не ги наблюдаваме не можем да кажем къде са, даже самия въпрос е безсмислен. Много е трудно да бъдат наблюдавани директно, обикновено за тях съдим само по следите които оставят, като петна по стените и т.н. Като се замисли човек, тези своийства са характерни и за елементарните частици. Минават през стени, тунелен ефект. Изчезват от една орбита и се появяват на друга. Не можем да говорим за това къде се намират ако не сме направили наблюдение. Оставят тъмни петна по екраните и т.н. С други думи елементарните частици са духове и физиците отдавна ги изучават. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма спор, че си приличат... явно и духовете и частиците имат вълнови свойства. Проблемът, който ми се набива в очите, е че куп частици живеят много кратко, а за духовете казват, че са на стотици години.

. . .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като гледам повечето теми в този раздел са само майтапи.

Така че не мисля че ще я заключат тази,а тази за летящото макаронено чудовище да си стои.

Аз в ролята си на модератор на този раздел не виждам причини /за сега/ темата да бъде заключена.

А потребителите, които смятат, че в този форум се ограничава свободата на словото, защо го посещават и пишат в него?

Има купища форуми, където могат да демонстрират интелектуалното си превъзходство .. надявам се да бъде прието с отворени обятия.

Модератор физика и паранауки ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Забелязани е силно казано според мен. Така разправят някакави хора. Да не забравяме и психологическия ефект - само защото са ти казали, че къщата е обитавана, още преди да влезеш вътре, си вече във филма, тотално глътнал бастуна и при всеки полъх на вятъра или изскърцване на пода пълниш гащите. Все пак с голямо удоволствие бих посетил такава къща. В България такива обекти има ли?

Ще ви разкажа една кратка историйка с риск да ми се присмеете, но както и да е..

Наскоро посетих едно място, където се опитах да заснема с фотокамера разкопки от началото на двадесети век. Снимайки с фотоапарата изпитах много неприятно усещане, че не трябва да осквернявам тези гробове с присъствието си. И се махнах доста по-бързо отколкото бях планирал да остана. Хората, които ме придружаваха споделиха, че и те не са се чувствали комфортно.

Същата вечер прочетох брошура за това място, където се споменаваше, че местният фолклор изобилства от легенди за духове и горски същества. Това обяснява до известна степен запазването на този исторически обект през периода на османското владичество.

Смятам, че съм доста здравомислещ и не изпадам лесно под влияние на разкази за мистериозни събития, а и пак повтарям - не знаех, че има легенди за това място! Придружители ми пък са адски далече от вярата в подобни паранормални явления.

Бях толкоз впечатлен от усещанията си, че същата вечер обсъдих от физична гледна точка, какви /евентуално/ измервателни уреди биха засекли нещо.

Явно, никакви!

Без намесата на човек, който вероятно предизвиква /незнайно как/ подобни явления нищо не се случва или присъства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-първо ето списък с замъците в Великобритания,където най-често са наблюдавани духове(още от средновековието).Само схематично ги давам,по-късно подробности.

Баркли.Глостършир.Тук е бил убит крал Едуард 2.

http://www.berkeley-castle.com/index.php

Замъкът Понтекрафт.Който е чел Шекспир го знае добре(там е Пъмфрет в българския превод)

Тук е убит крал Ричард 2.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pontefract_Castle

Замъкът Хилтън.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hylton_Castle

И мястото където се твърди че са забелязвани най-много духове в целия свят-Замъкът Глеймис.

http://www.glamis-castle.co.uk/

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За мен има едно явно чудо, потвърдено от поколения очевидци (при това често враждебно настроени и/или скептични очевидци, а именно техните свидетелства си струват). Става дума за слизането на т. нар. Благодатен огън в Йерусалим по Великден. Всичко друго е малко или повече под въпрос.

Колкото до почтителното и тревожно чувство край гробове - намирам го за естествено.

Инак аз, да речем, се чувствам тревожно вечер покрай брега на морето, ако има силен вятър. Сещате се - тъмно, шумно и на няколко метра започва доста опасно място. Лесно може да мине за страхопочитание към Хтулу, ако човек е суеверен.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето две статии по темата:

- Топ 10 на свръхестествените явления

http://misteri.alle.bg/p/misteri/

- Паранормалните явления

http://sanovnik.bg/n4-3804-%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8_%D1%8F%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Колкото до почтителното и тревожно чувство край гробове - намирам го за естествено.

Разбира се, че е така!

По скоро идеята на поста ми бе нещо друго... След проведения по-късно същата вечер разговор аз и придружителите ми стигнахме до извода, че никой от нас няма и най-малка представа с какви физични средства би се дедектнало подобно явление. А компанията ми се състоеше от хора прегазили поне част от джунглата наречена Физика.

. . .

Колега Сириус, мисля, че усещанията трудно биха могли да се определят като обективни. А колкото до това да се споделят лични истории, този форум не е най-подходящото място. Не липсата смелост е причината, а естеството на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето по-подробно за Баркли.

* * *

Хм.. красива къщурка. Тези духове знаят къде да се заселят.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Във всеки случай, ако дадено явление, което смятаме за свръхестествено, бъде "доказано", тоест изяснено, то ще се окаже просто естествено. Свръхестествено е онова съществуващо, което принципно не може да бъде обяснено, явно нарушение на всякакви природни закони, лишеното от причинно-следствена логика - и то дори ако допуснем, че естествените закони са ни напълно познати (а те все още може би не са). Тоест пак не бива да си служим под път и над път с понятието за свръхестественото, нито пък - опазил Бог и не го казвам с ирония - да прибягваме до God of the Gaps.

Разбира се, в такъв случай е напълно обяснимо, ако човек предпочете да смята, че няма подобни неща и че нищо не е свръхестествено. Аз обаче съм религиозен и - няма как - приемам, че съществуват действително свръхестествени явления, но почти не се наемам да говоря за такива. Придържам се към неверието на св. Тома, към мълчанието на Конфуций и към причинно-следствените необходимости на шартърските философи. И съм твърдо убеден, че в действителност огромен процент от обявяваните за чудеса или свръхестествени явления всъщност са или самозаблуда, или недобре описани и разбрани, но съвсем естествени неща. Склонността към чудеса смятам за инфантилно състояние на ума, присъща на примитивното, "магическо" съзнание. Аз чудото и да го видя, пак няма да повярвам, че е чудо. В случая чудото е как така не съм атеист.

Има го, разбира се, моралното чудо на България до 1916. Това е напълно достатъчно.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...