Отиди на
Форум "Наука"

За Зоопарка


Recommended Posts

  • Потребители

Не бях посещавал зоологическата градина от известно време и днешното слънце ме отведе там. Трябва да кажа, че съм приятно изненадан от видяното и искам да похваля хората в зоопарка за положените старания. Цените са скочили на 4 лв., което беше крайно необходимо за да се генерират все пак някакви приходи от билети. Разбира се има какво да се желае, но със сигурност се върви в добра посока. Клетките са поосвежени - засадени са нови дръвчета обградени с предпазители; има нови хранилки; не липсват акуратни табели с интересна информация за почти всяко животно. Самия парк е сравнително спретнат и с добре поддържана зеленина, като не са забравени и децата.

Разбира се най-важният показател за всяко уважаваща себе си зоологическа градина е разнообразието от екзотични животински видове и тяхното състояние. Тук Софийският зоопарк наистина има с какво да се похвали. За пръв път виждам почти всички клетки пълни и то не само с кокошки и овце(и те са си там, де :)).

Отдавна не бях виждал три вида +1 подвид мечки :

Хималайска мечка (Ursus thibetanus)

Черна мечка (Ursus americanus)

Евроазиатска кафява мечка (Ursus arctos arctos)

Гризли (Ursus arctos horribilis)

Като цяло колекцията хищници определено може да впечатли, като тук не мога да не подчертая наличието на Ивичеста хиена (Hyaena hyaena) и Тръстикова котка или Хаус (Felis chaus).

Евроазиатски рис (Lynx lynx)

Сервал (Leptailurus serval)

Лъв(Panthera leo)

Ягуар (Panthera onca)

Леопард (Panthera pardus)

- Panthera pardus melanotica

- Panthera pardus amurensis

- Panthera pardus saxicolor

Сибирски тигър (Panthera tigris altaica)

Пума (Puma concolor)

Златист чакал(Canis aureus)

Сив Вълк (Canis lupus)

Червена лисица (Vulpes vulpes)

Южноамериканско коати (Nasua nasua)

Северноамерикански енот (Procyon lotor)

Белоопашата мангуста (Ichneumia albicauda)

Ивичеста мангуста (Mungos mungo)

Сурикат (Suricata suricatta)

Филипинска палмова цивета (Paradoxurus hermaphroditus philippinensis)

Същинска генета (Genetta genetta)

Африканска цивета (Civettictis civetta)

Европейски язовец (Meles meles)

Азиатска късонокта видра(Aonyx cinerea) – много красиво заграждение

С радост мога да кажа, че едрите копитни бозайници имат много по осезаемо присъствие.

Направо онемях, когато видях четири Гаура(Bos gaurus) спокойно да си преживят . Неможах да повярвам, че съм изпуснал такава информация! Пояснението на майките- ъъъ, крави... –не ме смути, въпреки че и уредничката сподели разочарованието си от интереса към тях. Само да отбележа, че най-големият див бик на планетата може да се види на много малко места в Европа и като цяло е доста рядък гост в зооградините по света.

post-10707-042833600 1349028621_thumb.jp

Могат да се видят още :

Домашен як (Bos grunniens)

Ватуско говедо(Bos taurus)

Бизон(Bison bison)

Европейски муфлон - Ovis orientalis musimon – тук вече има сериозни спорове дали това не е подивяла, одомашена в миналото овца, но това е друг въпрос.

Благороден елен (Cervus elaphus)

Елен лопатар (Dama dama)

Гривест козирог (Ammotragus lervia)

Някой от най-редките антилопи:

Саблерог орикс (Oryx dammah), по едно време имаше и Арабски орикс (Oryx leucoryx), но днес не го видях

Адакс – (Addax nasomaculatus)

Кафуенски личи –(Kobus kafuensis)

Също така:

post-10707-059943000 1349028856_thumb.jp

Планинска зебра (Equus zebra)

Двугърба камила (Camelus bactrianus)

Лама (Lama glama)

Огърличести пекари ( Pecari tajacu)

Диви свине (Sus scrofa)

И разбира се емблематичните:

Южен бял носорог (Ceratotherium simum simum)

Индийски слон (Elephas maximus)

Хипопотам (Hippopotamus amphibius)

Досега не бях случвал всички съоръженията на маймуните работещи и пълни ,а изключително редките Черно-бял гривест лемур (Varecia variegata) и Червен гривест лемур (Varecia rubra) си струва да се видят.Тук един от минусите е липсата на човекоподобни маймуни.

От гризачите ще спомена атрактивните Нутрии (Mycostaros coypus) и екзотичната Патагонска мара (Dolichotis patagonum).

След това кратко резюме на бозайниците в зоопарка, ще завърша с пожелание да виждаме все по-атрактивни животни и с надеждата, че проекта за настаняването на двойката Жирафи , ще се осъществи възможно най скоро!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Я, интересно!

Направо да не повярваш.

като дойда на пролет в София'та ще 'ида да видА това чудо на чудеса

Ако наистина има подобрения,ще е интересно да се види, защото съм много скептичен към компетентността на хората които се занимават в Българските зоокътове.

Обикновено зоокътовете в България приличат на коаки!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що се отнася до компетентността:

Сега се разрових из нета и видях информация за новите четири индийски бивола в софийския зоопарк, които според директора г-н Иванов: "...ще помогнат и за подобряване на породата биволи, които се отглеждат по селата у нас..."

Добре е да поясня, че Гаура (Bos gaurus) няма нищо общо с Азиатския воден бивол (Bubalus arnee), който всъщност е родственик на нашите домашни биволи. Полупитомната форма на Гаура е Гаяла, но тя никога не е стъпвала по нашите земи.Двата вида дори не са от един род. Жалко, че пристигането на такова изключително животно у нас е съпроводено с толкова небрежност. София се явява единственото място в Югоизточна Европа, където може да се види Гаур! Само още 5-6 от най-елитните зоопаркове на стария континет притежават екземпляри от това животно!

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1518642

Иначе има обнадеждаваща информация за бъдещето на зоологическата градина. Все още сме само кандидат член в EAZA(Асоциацията на европейските зоопаркове и аквариуми), а в WAZA(Асоциацията на световните зоопаркове и аквариуми) даже не фигурираме, но дано предстоят по-добри дни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мене ако питате, софийския зоопарк трябва да се построи наново ( и не само той де). Принципно съм много резервиран към зоопарковете -особено в подобен вид. За компетентноста...по- добре да не говорим.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно малко прилича на пандиз, ама едва ли ще имаме пари да го приведем във вид на истински парк, като от филмчетата по НГ и Енимъл планет ;) И така е добре, стига да го подържат, а и от време на време да докарват нови видове.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не е много за тука, но през последната година София се превърна в наистина уютен европейски град /особено с реновираните градинки и фонтани около театъра, метрото и ндк/. Едно пътеписче за София /като кратко лирическо отклонение/:

http://www.passportandatoothbrush.com/sofia-bulgaria-our-favourite-city-in-eastern-europe/

Предполагам, че и зоопаркът е в по-хубаво състояние от това, в което го заварих преди 10 години /оттогава не съм стъпвал там/.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...