Отиди на
Форум "Наука"

Междусъюзническата война (1913)


Recommended Posts

  • Модератор История
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Напротив, хич не е изолиран или забравяш, че той ръководи делегацията ни в Лондон?! Не по-малко виновен е от Савов и Фердинанд.

Какво общо имат преговорите за мир с нападението от 16 юни?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 232
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 10 минути, resavsky said:

Какво общо имат преговорите за мир с нападението от 16 юни?

Имат. Арогантното му настояване за Солун е пречка да се разберем с Гърция и съответно е една от ключовите причини за формирането на сръбско-гръцкия съюз.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 минута, skorpion1980 said:

Имат. Арогантното му настояване за Солун е пречка да се разберем с Гърция и съответно е една от ключовите причини за формирането на сръбско-гръцкия съюз.

Така са му наредили от София."Всичко или нищо".Не мисли,че Данев в Лондон е имал особена оперативна самостоятелност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, resavsky said:

Така са му наредили от София."Всичко или нищо".Не мисли,че Данев в Лондон е имал особена оперативна самостоятелност.

Не е точно така. Гешов друго казва в книгата си и си подава оставката впоследствие. Не знам защо така яростно защитаваш един безотговорен некадърен политик като Данев, на когото принадлежи репликата "Аз с Русия политика не правя". Относно Солун нареждането не е било от Двореца, а от определени бизнескръгове, които са ламтели за митницата. В смисъл и Фердинанд много е държал на Солун, но Данев се е плашил повече от акционерите в Беломорското АД.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 27 минути, skorpion1980 said:

Не е точно така. Гешов друго казва в книгата си и си подава оставката впоследствие. Не знам защо така яростно защитаваш един безотговорен некадърен политик като Данев, на когото принадлежи репликата "Аз с Русия политика не правя". Относно Солун нареждането не е било от Двореца, а от определени бизнескръгове, които са ламтели за митницата. В смисъл и Фердинанд много е държал на Солун, но Данев се е плашил повече от акционерите в Беломорското АД.

Въобще не го защитавам.Просто се опитвам да установя истината.А тя,че Данев към 16 юни 1913 година далеч няма пълната власт в държавата. Дори имам съмнения, че същият е подготвян от Фердинанд като изкупителна жертва при дипломатически неуспех на арбитража в Петербург.Военните също нямат особено уважение към Данев,да не говорим за националистическите кръгове които в този момент са страшно влиятелни. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Въобще не го защитавам.Просто се опитвам да установя истината.А тя,че Данев към 16 юни 1913 година далеч няма пълната власт в държавата. Дори имам съмнения, че същият е подготвян от Фердинанд като изкупителна жертва при дипломатически неуспех на арбитража в Петербург.Военните също нямат особено уважение към Данев,да не говорим за националистическите кръгове които в този момент са страшно влиятелни. 

Съгласен съм, че е подготвян за изкупителната жертва, но властта му е била достатъчно голяма, че да се наложи над Савов и последният да се откаже от инициативата, която придобива все пак армията ни след демонстрацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.01.2024 г. at 18:01, skorpion1980 said:

Не е точно така. Гешов друго казва в книгата си и си подава оставката впоследствие. Не знам защо така яростно защитаваш един безотговорен некадърен политик като Данев, на когото принадлежи репликата "Аз с Русия политика не правя". Относно Солун нареждането не е било от Двореца, а от определени бизнескръгове, които са ламтели за митницата. В смисъл и Фердинанд много е държал на Солун, но Данев се е плашил повече от акционерите в Беломорското АД.

Данев да ти е проблема. Данев е руска марионетка както и Гешев,каквото им нареди Неклюдов, това е ставало. Тяхна е по-голямата част от вината за всичко. Те управляват,те взимат решенията те вършат глупост след глупост. Те са най-големите виновници. Фердинд също е виновен не по малко, той ги избира, той ги назначава, и той одобрява решенията им. Половината от офицерския корпус също е виновен. И не решението на Савов е причината той има най малка вина. Гешев лъже като циганин и се оправдава. 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител

Балканските войни са загубени още на 4 ноември 1912 година (нов стил), когато Османската империя (ОИ) прави предложение за примирие на Царство България и нашата изпълнителна власт (Фердинант, правителство, Генерали) не знае какво да прави с него. Това е 2 дни след битката при Енидже-Вардар и 4 дни преди предаването на Солун на Гърция. 
Точно в този момент сме били най-силни и във военно отношение и в политическо, защото между нашите войски и Цариград не е имало сериозни османски войски.
Просто е трябвало да си изиграем картите и да поискаме приемливи неща за нас и за Османската империя.
Сърбите са пред Прилеп, Гърците се прегрупират пред Солун, Българските войски са разбили за втори път османските корпуси в Източна тракия с гръм и трясък.

Без проблеми е било да поискаме от ОИ за да спрем войските си - Одрин или Солун.
Ясно е, че ще изберат Солун. Изберат ли го с малко натиск от наша страна, самата ОИ щеше да предложи - излаз на България на Бело море и Автономия на Македония и Албания. Нещо което ни устройва, защото България няма да стане толкова голяма, че да мрънкат Сърбия, Гърция и Румъния. И най-важното е, че османските войски в Македония ще бъдат използвани за запазване на българите в Македония, докато траят преговорите.
А нашата войска ще почива и укрепва за бъдещи битки

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...