Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това


Joro-01

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Бинго! Точно това е частта която се забелязва - ветромер (анемометър) и измерва параметрите които каза. Е термометър няма. Той (температурният датчик) е в кутията, иначе се предлага и такъв - външен имам предвид.

Предупредих че нещото не е лесно за разпознаване. Не е космическо или кой знае колко скъпо, просто не е разпространено. Кутията е електронен прахомер. Тоест уред за измерване на Фини прахови частици 10 um (десетте микрона са големината на фракцията). И в него има опция да се включват външни метеорологични сензори. Представлява един вид прахосмукачка с дебит до около 2.0 л/сек, лазерен сензор (червен лазер и фотодиод(и)) гледа мътността на потока. Подобни методи се наричат нефелометрични, ползват се и за мониторинг в реално време на води - за неразтворени вещества.. За да са верни се прави референтен масов анализ. Показаният апарат има опци и за такъв. Разбира се има още и енергонезависима памет, часовник, календар.. Недотам юзер френдли софтуер /интерфейс и така. Дали че мери ФПЧ 10, 2.5 или 1 (в EU вече е въведен и такъв показател) зависи от филтриращия циклон (алуминиевия цилинтър под входящата капачка), който отстранява фракцията с големина на частицата над търсената. С ветромера откривам (доказвам) източника на замърсяване.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Топло.. По-скоро марно, но не..

Нека още някой да каже, а ти ако си нетърпелив - на лични, но не казвай pls.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Поради огромния интерес и реална опасност от срив на системата за ЛС на форума :), а също и факта че няма познали, решх да отговоря аз - това е посетителския център на ЦЕРН ("Глобусът"). Там ходят посетителите, вътре е мястотo за експозиции и беседи. За съжаление имах малшанса да го уцеля затворен, поради ремонт - от Април тази година до началото на идната. Ремонтът е предимно по фасадата на сградата, реновиране с други думи, но четох из нета, че също ще го свързват с командната зала на детектора ATLAS, така че посетителите да могат да наблюдават работата на учените без да им пречат.


За това говоря.

post-7686-0-73297200-1440797968_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А аз си мислех, че е агрегат за "зелена" енергия...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Агрегат... Да, би могло да бъде (заради формата и размера) топлинен или някакъв друг вид енергиен акумулатор, от тези които съпортват зелените мощности, както и метан танк. Има логика.

Строитела площадка на ТОКАМАК, звучи много добре, първо като форма, после и като дял от физиката.

Наистина не се сетих да видя какво ще ми коства да отскоча и до Кардараш, но малко ме съмнява да имат много за показване на посетители.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Скуби, да беше променил името на снимката бре :)

Инструментът е за измерване на Ефекта на Eotvos. Геодезически инструмент е. Еотвос метър, баланс на Еотвос и не знам как.. Ти ще кажеш. Ефектът подобен на Кориолисовия - https://en.wikipedia.org/wiki/E%C3%B6tv%C3%B6s_effect.

А да, Lorand Eotvos е унгарски учен, имате и университет такъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Продължавам..

Използва се при едни по-особени железници.. В Швейцария примерно... Какво прави? Май няма име, зъбно колело си е..

post-7686-0-10378000-1440965805_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, да беше променил името на снимката бре :)

Инструментът е за измерване на Ефекта на Eotvos. Геодезически инструмент е. Еотвос метър, баланс на Еотвос и не знам как.. Ти ще кажеш. Ефектът подобен на Кориолисовия - https://en.wikipedia.org/wiki/E%C3%B6tv%C3%B6s_effect.

А да, Lorand Eotvos е унгарски учен, имате и университет такъв.

Практически хоризонтален вариометър. Успял да направи такъв инструмент с който можело надежно да се търсят полезни изкопаеми сравнително евтино.....

Да има такъв. Един от най-големите в Унгария.

http://www.elte.hu/en

Продължавам..

Използва се при едни по-особени железници.. В Швейцария примерно... Какво прави? Май няма име, зъбно колело си е..

Zahnradbahn

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Явно това влиза в т.нар гравиметрини методи в Геофизиката..

Да, точно това е - зъбчатата железница.

Допълнително инфо - снимах го в музея на Айнщайн в Берн. Нали е работил в патентното бюро..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

Всяка седмица CERN постват на Фейсбук страницата въпрос "Guess what is this?" (Познайте какво е това?). Снимките обикновено са на оборудване или модел някакъв. Отговорите са в понеделник. По това време вече има отговори, вероятно и верни, но какво пък - пробвайте се.

Не зная коректно ли е да се поства тук, аз би трябвало и да нямам достъп от тук до Fb, но ако кажете ще го направя, няма проблем. Много хора нямат Fb профил.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Аспект от моята работа. Какво е това? Признава се за верен отговор ако някой познае какво е съоръжението или какво мерим. Ясно е, че нещо се мери. Тoлеранса в отговорите ще е голям, споко, нормално е и да не познаете.

По някое време ще се включа, ще дам инфо за това какво се вижда, какво прави и защо го правим и т.н. Интересно е, между другото, въпреки че малко е за "Цивилни инженерни науки"

 

Мен ме няма там. Аз снимам. Момците са от акредитирана лаборатория, жипката само е наша (че снея мога да ида навсякъде), радвам се че брандираната врата е отворена и не името на компанията е загадката.

E?NFM.jpg.4f241d6cd4d2610563d8c050b223dcf5

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

You are the man, Maloum 2! Има ги и двете там. И едното се мери! Те по принцип и двете се мерят непрекъснато, както и още куп параметри, но тези измерват едното. Що не кажеш направо какво е съоръжението?

Ще ми с да изчакам около час по две причини:

- Още някой да се пробва;

- Адски неудобно се пише от телефон;

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 6 минъти, JImBeam said:

В Гърция с едно такова мелят цимент

Това искрено ме развесели :biggrin:

Е, не, е бетонобъркачка :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Така.. Нещото е огромен вентилатор.

С мощност на електромотора 1.1 MW (1100 kW). Изкарва въздуха през една  близо 800 м шахта. Така се осигурява свеж въздух в един голям рудник, където работят големи дизелови машини.

На снимката виждаме дифузьора (фунията), а в края / началото по-скоро  е турбината. В сградата с поликарбонатните прозорци (на заден план) е електрозадвижването (електромотора). Има и заглушител на гърлото на фунията, но той не се вижда, огромен е.

Измерването - мерим емисии. Има наредба за това - НАРЕДБА № 1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества ... Двамата на снимката измерват оказатели по тази наредба. Освен серни и азотни оксиди, ФПЧ и др., скоросттта на потока, температурата и налягането трябва също да се измерят за да преизчисли концентрацията (която се мери в mg/m3) към нормални условия (нормални m3). 

Казах, че много неща се мерят непрекъснато и се показват в реално време. Такива са обороти, вибрации (биене /отместване/) на вала, на ротова, положение на клапи, температури - на мотор, масло, лагери, фазите (ток, напрежение, cos ф.).. и много още. Долу на фунията се вижда пак (над задницата на джипа) фланец (капак с болтове) в който има тръбички Пито. Свързани са с диференциален сензор за налягане. Така се мери скорост на потока - по разлика от статично и динамичното налягане на потока се намира скоростта.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Joro-01 said:

Е, не, е бетонобъркачка :)

 

Естествено че не е, казах че с такова  мелят цимент при производството му в завода,  бетонът после го бъркат другаде :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 6/18/2014 at 12:56, JImBeam said:

post-7061-0-12288900-1403085352_thumb.jppost-7061-0-40761600-1403086497_thumb.jp post-7061-0-58601500-1403086753_thumb.jp

Russian (CIS)English (United Kingdom)简体中文
Main
  •  

О Славе-Созвездии (CJIABA)

 
 
Print
 

"Слава Созвездие" (Slava Constellation, aka CJIABA) is manufactured at China and is typical example of fake brand watches. They had never rights for brand, it just didn't registred in China (only logo and Chinese brandnames could be registred in China, but they make different logo and write brand in Russian), so being sold there without restrictions. Some small businessmen from Russia and CIS countries who sell fake watches also buy that kind of watch, but such shops could be easiely sued by Slava trade house, becouse it's illigaly imported goods with improper brand usage. Slava trade house sued such persons already and now such fakes rearly seen in Russia. 

http://forums.watchuseek.com/f10/invasion-fake-slava-26802.html?highlight=cjiaba

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, Joro-01 said:

Аспект от моята работа. Какво е това? Признава се за верен отговор ако някой познае какво е съоръжението или какво мерим. Ясно е, че нещо се мери. Тoлеранса в отговорите ще е голям, споко, нормално е и да не познаете.

По някое време ще се включа, ще дам инфо за това какво се вижда, какво прави и защо го правим и т.н. Интересно е, между другото, въпреки че малко е за "Цивилни инженерни науки"

 

Мен ме няма там. Аз снимам. Момците са от акредитирана лаборатория, жипката само е наша (че снея мога да ида навсякъде), радвам се че брандираната врата е отворена и не името на компанията е загадката.

E?NFM.jpg.4f241d6cd4d2610563d8c050b223dcf5

 

Tова е нещо с ротор (може и да е компресор), и момците измерват(?)... Nois/вибрации :)?

(не съм чел по-надолу какво си писал)

Как така "жилката е твоя/ваша"? :)

Коя жилка - златната ли? :) (това е някаква мина)

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Топло, та горещо, вентилатор е :) Направо си познал и ти. То какво ли отличава вентилатор от турбокомпресор? Налягането май - вентилаторите само преместват газове, компредорът ги свива.

Зачитаме опита, свободно можеш да четеш нататък.:)

Относно "жилката" - това е жипката  Правиният говор не е нещо често срещано тук. А жилката точно наша не е (де да беше), ама нейсе. Направо пари коментара ти, относно мястото :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...