Отиди на
Форум "Наука"

Научен център в София


  

16 потребители са гласували

  1. 1. Искате ли да има Дом на научната култура в София?

    • Да
    • Не
    • Не ме интересува
      0
  2. 2. Бухте ли го посещавали повече от веднъж месечно?

    • Да
    • Само ако има интересни събития
    • Не, много наука ще ми дойде


Recommended Posts

  • Администратор

Здравейте,

ние от известно време с няколко научни организации говорим и обсъждаме темата за създаване на Научен център в София.

Това трябва да е едно място, в което да се провеждат научни събития, презентации, консултации, прожекции на филми и всичко, което може да прави един такъв център...

Вече на 100% сме решили да се създаде такъв център до 2015 година, мястото е Софийската обсерватория. Всяка седмица трябва да има поне по едно научно събитие, което да бъде достъпно дори и за най-малките.

В тази тема искаме да ви зададем няколко въпроса, а и най-важното, как си представяте вие един научен център и какво да се извършва в него?

Какви теми за наука бихте искали да чуете/видите всяка седмица?

Какви други функции да изпълнява този Център?

Как виждате участието на гражданите и общината в този Център?

post-1-0-71390700-1380611303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

как си представяте вие един научен център и какво да се извършва в него?

Презентации, лекции, дискусии, прожекции.

Какви теми за наука бихте искали да чуете/видите всяка седмица?

Аз лично в областта най-вече в областта на астрономията и палеонтологията.

Какви други функции да изпълнява този Център?

Това ще си проличи с времето, със сигурност ще могат да се развиват странични дейности, а и ще се появи нужа от това.

Как виждате участието на гражданите и общината в този Център?

Не много активно, особено от страна на общината, ако трябва да сме честни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото е свързан с Обсерваторията, предполагам, че ще се наблегне на физика и астрономия. Звучи прекрасно. Ако е до мое участие - бих провел някакви лекции за астрономията в чисто исторически план - куриози, модели, остарели представи. Разбира се, в достъпен и забавен вид.

Общината би могла да финансира подобна инициатива. Отдел "Култура" приема кандидатури за финансиране по точно разбити проекти отново напролет.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Какво би могло да се прави в един научен център?
- Научно кафене, лекции, консултации, дискусии, прожекции на филми, компютърен клуб (интернет зала), астрономически наблюдения, курс по астрономия, реклама на научни събития, изложби, ТНТМ (техническо и научно творчество за младежта), музей, библиотека или читалище, курсове по езици, информатика, философия, някакви науки...
Какви теми за наука бихте искали да чуете/видите всяка седмица?
- Астрономия, динозаври, растения, история, философия, география, военно дело, археология, археоастрономия, медицина, социология, информатика, метеорология... Аз имам много интереси, но нека спра дотук!
Какви други функции да изпълнява този Център?
- Може да се тренира шахмат, например. Да се подготвят сценарии за исторически възстановки по повод бележити исторически дати... Може да се направи и кариерен център...
Как виждате участието на гражданите и общината в този Център?
- Привличане на представители на СУ, БАН, градската библиотека, читалищата в града, НПО, Софийска община, Британския съвет, доброволци... Но не мога да кажа под каква форма биха били полезни.
Нещо друго?
Центърът трябва да има свой уеб сайт, свой профил във Фейсбуук, трябва инициативите му да се оповестяват и при нас - в сайта, списанието и форума (в нарочна тема). Центърът може да издава свой вестник, свое списание или да му се отделят по няколко страници в нашето списание.
Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Има се предвид създаване на място, в което да се провеждат различни събития свързани с науката. Може би "Научен център" не се възприема правилно, имаме различни предложения за име, но обмисляме възможности в момента. Искаме да създадем дискусия, която да бъде насочена в това хората как биха приели съществуването на едно такова място...

Биха могли да се провеждат лекции, презентации, прожекции, дори представяне на книги и всичко в сферата на науката. Това, че е в обсерваторията не трябва да ни ограничава в астрономически и физически теми...

Аз веднага бих апелирал за прожекции на нашите филми...

Не много активно, особено от страна на общината, ако трябва да сме честни.

Общината е един от основните партньори на този проект!

Нека повече хора се включат в темата и да кажат те какво мислят по въпроса!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трябва да бъдат представени всички науки според мен. А когато става въпрос за деца/ученици, трябва да има практически занятия задължително, стига да е възможно - опити, експерименти, реакции, микроскопи... каквото се сетите.

Такъв център би бил страхотен популяризатор на науката и прекрасно допълнение към образователния процес!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз така мисля, няма място за ограничения. Така повече хора ще узнаят за различни области. Добра идея, успех!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

след тея блестящи идеи можем да помислим и за организиране на 'научна дискотека' особено летните вечери, след като сме се зверили в Млечния път с някоя обещаваща научноориентирана девойка.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Влюбените умници ще чакат да има метеорен дъжд, за да могат да "свалят звезди" на не чак толкова умните си гаджета.

post-471-0-07617300-1380631097_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

ние от известно време с няколко научни организации говорим и обсъждаме темата за създаване на Научен център в София.

Това трябва да е едно място, в което да се провеждат научни събития, презентации, консултации, прожекции на филми и всичко, което може да прави един такъв център...

Вече на 100% сме решили да се създаде такъв център до 2015 година, мястото е Софийската обсерватория. Всяка седмица трябва да има поне по едно научно събитие, което да бъде достъпно дори и за най-малките.

В тази тема искаме да ви зададем няколко въпроса, а и най-важното, как си представяте вие един научен център и какво да се извършва в него?

Какви теми за наука бихте искали да чуете/видите всяка седмица?

Какви други функции да изпълнява този Център?

Как виждате участието на гражданите и общината в този Център?

Taка! Научен център не говори нищо. Просто името е неудачно. Защото научните центрове са по... като след това следва научна дисциплина, клон на науката. Даже 'Научен център по химия' или Научен център по математика' звучи смешно, даже не тежко, а именно смешно.

Какви теми ли ;). Ми каквито има :). По принцип въз о-ва на статиите от списанието може да се направи някакъв цикъл от лекции, стига да има кой да ги води и кой да присъства. Но примерно в моята си област не виждам как да се генерира интерес.

Тренирането на шах рабира се е абсурдно, клубове по шах си има достатъчно, както и тренирането на карате (ако Историк домъкне татами или как му беше там името ;)). Всичко зависи не от името, а от целите които ще бъдат поставени. Но те не трябва да са толкоз общи, защото ще бъдат въздухарски. Та каква ще бъде целта? Популяризиране на БГ Науката, на Науката или нещо друго? И на какво ниво? Ученическо, студентско, академично? Кои и какви ще бъдат лекторите? От адиторията зависят лекторите и обратното. Освен това, ако историята вълнува все още някаква част о обществото, точните науки с строги и сухи, освет това са и....точни ;).

Участие на граждани никак не виждам, в огромната си част те от наука не се интересуват, а след като общината вече участва, няма какво да коментирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така както аз го разбирам, ще трябва да има за всекиго по нещо - тоест, за академиците - академично ниво, за широката публика - научнопопулярно ниво. Ако целта е да се популяризира науката като цяло (и БГ науката в частност), то това никак не е трудно. Все пак, точните науки освен строги и сухи могат да бъдат и изключително интересни, увлекателни, а дейностите свързани с тях дори приключенски ако щете. Просто много малко хора го знаят и си въобразяват, че науката е сложна, трудна и скучна, а причина за това е именно липсата на подобни центрове и популяризатори в България. Ученици и студенти с разнообразни интереси са потенциална редовна аудитория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса е и в обхвата. Много трудно ще е да се обхване такава широка аудитория. И трудоемко и времеемко. За академичното ниво не зная, висока топка ми се струва, аре лектори може да се осигурят (всички имаме познати тук таме по факултетите ;)), ама аудиторията. За популярно, училищно и студентско мисля, че можем да се справим даже със собствени кадри, стига интерес да има, а интереса трябва да се генерира, да се предизвика, а за това трябва реклама.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Та каква ще бъде целта? Популяризиране на БГ Науката, на Науката или нещо друго? И на какво ниво? Ученическо, студентско, академично? Кои и какви ще бъдат лекторите?

Ключови въпроси.

Особено за лекторите. Предвид амбициозната задача да се провежат мероприятия всяка седмица, това означава близо 50 мероприятия годишно. Има ли лектори които са потвърдили участие и при какви условия. Някои може да имат претенции за заплащане, а други са доста заети и програмата на мероприятията следва да се съгласува и координира.

Много мажно - информирането на потенциалните присъстващи, така че да е сигурно присъствие на достатъчно хора и при това аудиторията да бъде достатъчно адекватна на самите мероприятия - напр. ако целевата група са ученици, те да бъдат от по-елитните гимназии и с изявени интереси, а не да дойдат некви гамени и да се хилят.

П.С. Митак четеш ми мислите :)

Редактирано от Elemag
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

52 мероприятия годишно - по едно на седмица.

26 мероприятия годишно - по едно на две седмици.

12 мероприятия годишно - по едно на месец.

Всъщност, от гледна точка на вида мероприятия, те може да се разделят на празнични, месечни, седмични, ежедневни...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как стои въпросът с финансирането? Защото с гол ентусиазъм наука не се прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

52 мероприятия годишно - по едно на седмица.

26 мероприятия годишно - по едно на две седмици.

12 мероприятия годишно - по едно на месец.

Всъщност, от гледна точка на вида мероприятия, те може да се разделят на празнични, месечни, седмични, ежедневни...

Що за глупости са това!? Като махнем лятото, коледа и Великден, както и разни други празници надали ще са повече от 30. Но и 30 са много. А последното изречение направо ме уби :), каква му е връзката с темата?

Въпроса в финансирането е ключов, но о-вен е целта на занаятието! Да не изпадаме до ниво 'Пари ми дай, аз акъл си имам' :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

52 мероприятия годишно - по едно на седмица.

26 мероприятия годишно - по едно на две седмици.

12 мероприятия годишно - по едно на месец.

Всъщност, от гледна точка на вида мероприятия, те може да се разделят на празнични, месечни, седмични, ежедневни...

И кой ще ги изнася тези мероприятия като научна част? Как си я представяш някой професор ей така да тръгне да ограмотява и просвещава дечурлигата? Нали се сещаш, че такова нещо дори няма да може да го отчете като научна дейност, като му поискат след година да направи отчет на научната си дейност за 2013-2014 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що за глупости са това!? Като махнем лятото, коледа и Великден, както и разни други празници надали ще са повече от 30. Но и 30 са много. А последното изречение направо ме уби :), каква му е връзката с темата?

Въпроса в финансирането е ключов, но о-вен е целта на занаятието! Да не изпадаме до ниво 'Пари ми дай, аз акъл си имам' :).

В началния пост няма и намек за махане на лятото, даже се казва, че целта е мининум по едно събитие седмично.

Всяка седмица трябва да има поне по едно научно събитие,

което да бъде достъпно дори и за най-малките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И кой ще ги изнася тези мероприятия като научна част? Как си я представяш някой професор ей така да тръгне да ограмотява и просвещава дечурлигата? Нали се сещаш, че такова нещо дори няма да може да го отчете като научна дейност, като му поискат след година да направи отчет на научната си дейност за 2013-2014 г.

Професорите ще са лукс, така си е. Но то не е нужно да са все професори. Експерти от разни НПО-та, дори съфорумци, както предложи Глишев, ще се справят чудесно, учители също...

А ако целта е да се популяризира науката и да се привлече по-широк кръг посетители, академичното ниво направо отпада (или се свежда до минимум) и така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

fresh незнам на български как се казва, но означава първогодишен студент във вишето..

http://videotorium.hu/en/recordings/details/2093,Golyavari_estek

В университетът ЕЛТЕ има една част -аудиториум- който му казват замакът на щъркелите(буквален превод) фрешх замък. Там още от 80`90` години почнаха да записват лекциите на видни професори, бизнисмени и пр. Това постепено стана серия от записи. Това продължава и до ден днешен.

Поканват и чужди преподаватели на фрешх вечери....

http://videotorium.hu/en/recordings/details/610,Walking_the_Tight-rope_in_Software_Project

http://www.btk.elte.hu/golyavariestek

:goodpost::goodpost::goodpost:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или замъкът на чудесата в Миленарният парк за съвсем млади и не толкова млади....

https://www.youtube.com/watch?v=5gqnqPSGbNg

:goodpost::goodpost::goodpost:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато по-горе смятах брояйката на събитията, както следва:

52 мероприятия годишно - по едно на седмица.

26 мероприятия годишно - по едно на две седмици.

12 мероприятия годишно - по едно на месец,

Аз нямах предвид те да са 52 + 26 + 12.

Просто смятах колко мероприоятия биха се събрали на година, ако в този научен център или изобщо това "място" (няма значение как ще се нарича то) се прави редовно по едно единствено събиране на определен период. И колкото по-къс е периодът между две събития на това място, толкова повече ще бъдат събитията или активностите, провеждани там.

(Например тренировките по бойни изкуства са минимум по две на седмица, още по-добре е, ако са по 3 или по 4 на седмица. Така се събират по много повече "събития", провеждани в залата за тренировки, дожото. От друга страна, партийните събрания се провеждат веднъж на седмица, поне веднъж на две-три седмици или поне веднъж в месеца.)

Мероприятието може да бъде всякакво:

- "академично" пиене на чай/кафе и упражняване на "научната интуиция",

- прожекция на филм (ако има условия за това),

- тренировка по шахмат,

- лекция на определена тематика,

- някаква научна дискусия,

- наблюдение с телескоп на Слънцето

- наблюдение с телескоп Луната и на нощното небе

- научно кафене

- спектакъл в звездната зала на планетариума

- масово посещение на читалището/библиотеката

- "научна" дискотека с музика от научно-популярни филми

- групов психотерапевтичен сеанс

- групова медитация

- научна конференция

- научен симпозиум

- научен семинар

- опити в лабораторията (ако има такава)

- продажба на книги на научна тематика

- размяна на книги между посетителите

- ...

Каквото и да е...

Едно такова нещо би могло да се организира веднъж в седмицата, или поне веднъж или два пъти в месеца.

Ако събитията са на по-голям интервал, например - по едно на 3-4 месеца, какъв е смисълът от създаването на такова място?

Другият смисъл на такова място е да бъде превърнато в информационен център (който ще бъде нещо подобно на туристически информационен център) - ще дава информация за училищата, за университетите, за лабораториите, за БАН, за боблиотеките, за читалищата, за музеите, за картинните галерии...

Когато говорех за групиране на събитията, имах предвид следното:

- наблюдение на Луната и нощното небе - веднъж в седмицата (ако метеорологичните условия и "паразитните" светлини го позволяват!)

- посещение на библиотеката/читалището - всеки ден

- прожекция на научно-популярни филми - веднъж на две седмици

- провеждане на научно кафене - веднъж на месец

- ...

И така - нататък...

---

А какво мислят организаторите за всички идеи и предложания. които се изказаха в тази тема?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...