Отиди на
Форум "Наука"

Колко са партизаните в България на 9 септември 1944 г.?


Recommended Posts

  • Потребител

Днес е трудно да си представим какво значи това, обаче на нас още от деца родителите ни казваха да не говорим навън нищо от това, което се чува в къщи.

Така е. Властта е възпитавала народ от страхливци. Но аз познавам много хора, които не са прекланяли глава.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 228
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Това е голяма лъжа (масови са били горяните) .

Масови, колко да са били масови , точно колкото и партизаните. Към 2000 човека са и те. Партизаните и горяните са братя близнаци-групички борещи се срещу държавната власт и обслужващи чужди държави. Точно поради тази приина, нито едните, нито другите са останали в народната памет.

Иначе е забавно да се наблюдава, как синята агитка почервенява като стане въпрос за горяните. Особено един неин представите, дето ги къдри като стар активен борец. :laughing1:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Горяните са чисто селска съпротива срещу отнемането на земята. Нямат нищо общо с политиката. Според мен тук е разковничето. Как да обясниш на младите (от 60 те насетне), че бай Иван от село, който никога не е членувал в никаква партия, дори не знае къде е Америка на картата, беден човек от село тръгнал в балкана срещу народната власт е класов враг. Нито е фашист, нито буржуа, нито дори е кулак, още по малко американски агент. С какъв акъл тръгнал срещу народната власт? Та нали хората по селата живеят в крайна бедност и народната власт за тях, да им е по добре, да живеят по добре им прави ТКЗС. Да де, ама простия селянин не ще да чуе умния човек от градът (разбирай чужд нему човек) колко хубаво ще си живее в ТКЗС, дебелата му чутура не увира и той си знае едно "може да е малко, но си е мое". Излиза, че дори дребните селски собственици (масата от народа) са класови врагове. Неудобно някак си. Я по добре така да ги скрием тия работи, да го представим, сякаш накрая все пак бай Иван е поумнял и се е съгласил.

Сега за партизаните. Колкото и да се опитваме да принизим ролята на БРП (к) истината е, че през първата половина на 20 век тази партия макар и малобройна е силна. Комунистите редовно влизат в парламента, имат и представители в местната власт. Това са факти. Също така, тяхната партия успява през 1919 да излезе втора в демократични избори след БЗНС. Факт е, че в началото на 20 те, двете основни партии в България са БЗНС и БКП, които се борят помежду си. Факт е през 1923 те успяват да организират масов метеж, който да застраши властта. В резултат на този метеж БРП търпи разгром и от втора политическа сила се превръща в една от няколкото големи партии в България. Мисля беше през 1932 на изборите в София БРП взема голям брой общински съветници, та се налага незаконно да бъдат касирани част от тях. През 30 те БРП е ясно различима в общество партия с достатъчно последователи за да е незаобикилим фактор в политиката. Не казвам решаващ, или партията срещу всички останали, а просто ясен. Всички в България са знаели коя е тази партия и какви са идеите и. Част от хората са и симпатизирали. Четете повече комунистическа литература, но качествена и ако може от периода. Но я четете като комунист, за да разберерете какво всъщност искат да кажат тия хора. Те си го казват хората, включването на СССР във войната създаде предпоставки за започване на борба. И са напълно прави! БРП не имала нито политическата сила да вземе властта на избори, нито военна сила да извърши преврат. Но когато съветските войски воюват с немските, а България е съюзник на Германия, то има надежда руските щикове да ги качът на власт. Решителната подкрепа на съветската армия. Ами наистина е решаваща! След курската битка и особено през 1944 вече на всички е било ясно, че немците губят войната. Това силно обнадеждава комунистите, че ето сега ще вземем властта, и обезсърчава противниците им. Реално, едва през 1943 комунистите започват гражданска война в България за вземане на властта. Защото това си е гражданска война. Разбира се, можели са да изчакат без да ходят по балкана, но с тези си действия комунистите доказват верността си пред Сталин от когото очакват да им поднесе властта.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За тебе няма да се изненадам ако утре видя че си написал, че за пръв път прочиташ, че имало горяни. :grin:

Всички са чували за горяните, но в тесен семеен кръг. Защото който през соца е почнел да разправя за тях и е отивал при тях в Белене. Тъй като за разлика от партизанското движение горянското е било много по-масово за него се налагаше от време на време да се изтърве нещо. Напр. в характеристиките да се напише, че е син на враг на Партията и народа, участвал в горянското движение. Заради страха от репресии обаче хората не смееха да говорят обширно, а всичко се ограничаваше до 1-2 изречения и то в по-тесен кръг заради обширната мрежа от доносници.

Започвам да се съмнявам и в читателските ти способности вече. Не знам колко пъти вече трябва да ти пиша че въпросното движение е част от художествената литература и е използвано с пропагандни цели. Трябва ли да ти търся старите броеве от списание дъга, за да ти покажа как се описват антикомунистически бойни групи в детски комикси??? Какъв тесен семеен кръг си халюцинираш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз не просто се съмнявам в читателските способности на някои хора, но дори си мисля, че не си пият редовно халоперидола. Господа пийте си редовно халоперидола да не вземе да се повтори случая лясковец.

Темата за горяните в този форум

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15565

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ативните горяни, по данни на ДС са над 25 000.

В кои художествени произведения отпреди 1989 г. присъстват горяни?

Същите официални източници от онзи период твърдят че има над 30 000 партизани. Така че не може да си избираш кога официалните данни са приемливи и кога не.

По въпроса за художествените произведения, ако те интересува чак толкова много, прегледай детските комикси от онова време. Там гарантирам че имаше поне една поредица по темата. Не помня в кой точно брой и с какво име съм го чел. Ако чак толкова те интересува, сам ще си го намериш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Започвам да се съмнявам и в читателските ти способности вече. Не знам колко пъти вече трябва да ти пиша че въпросното движение е част от художествената литература и е използвано с пропагандни цели. Трябва ли да ти търся старите броеве от списание дъга, за да ти покажа как се описват антикомунистически бойни групи в детски комикси??? Какъв тесен семеен кръг си халюцинираш?

Някои може и да ги е хванала склерозата, но за щастие не всички. Комисите в България дължи години си бяха западните Пифчета, Рахани и още някои - вредна, буржоазна литература. Можеха да се купят само на черния пазар. Комиксите, за които ти говориш се появиха в епохата на Перестройката, т.е. в междинния момент между реалния социализъм и сегашния упадъчен социализъм. Сиреч по времето, когато го нямаше вече Белене, не удряха по краката печати за къси поли, не режеха тесни панталони и т.н. В този период дори Стържеш беше започнал доста остро да критикува социалистическия ред, та по едно време се наложи малко да му притъпят жилото.

Враговете в предходния период бяха диверсантите и шпионите. Напр. "На всеки километър" - там примерно католическото кюре се оказа шпионин, криещ в гердана с рог шпионски микрофилм. Горянското движение в неговата същност, т.е. противопоставяне на ограбването на земеделските стопани никога не е било представяно.

Фружин е прав, че в основата му са земеделци-собственици. Не е прав обаче, че те са се противели на тези, дето са искали да им направят живота по хубав. На тези хора им е било отнемано имуществото, но те също така са виждали, че то бива съсипвано и излапвано. Напр. национализирани са били конете, после народната власт решила, че България ще става модерна промишлена държава, в която ще се работи занапред с комбайни и камиони и конете били избити и излапани. Но тези хора са виждали, че едно са мегаломанските планове на самородни недоучили гении, които са навикнали само да паразитират на чужд гръб, а съвсем друга е реалността. А реалността се оказа селско стопанство, в което бабите-текезесарки трябваше да бачкат до гроб - първо защото нямаше желаещи да блъскат тежка работа за мизерна заплата и второ, защото за тежката работа и мидерната пенсия те получаваха жалка пенсия - 50-60лв.

Сега именно тези горяни толкова липсват на България - стопаните, които не търсеха печалба, а гледаха на работата си като съдба, които милееха за отглеждания добитък като за деца и които на празници си пожелаваха добра реколта. Лошото е, че тях ги избиха или емигрираха и останаха партизаните, научени на лешперлък, крадене и лъжене.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Същите официални източници от онзи период твърдят че има над 30 000 партизани. Така че не може да си избираш кога официалните данни са приемливи и кога не.

По въпроса за художествените произведения, ако те интересува чак толкова много, прегледай детските комикси от онова време. Там гарантирам че имаше поне една поредица по темата. Не помня в кой точно брой и с какво име съм го чел. Ако чак толкова те интересува, сам ще си го намериш.

Не, не са същите. Данните за партизаните са в учебници и в историография, а тука говорим за документ. Цитиран е мисля в другата тема.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Галахаде, това с добрия живот е от гледна точка на управляващите. Тоест, при селяните идват някакви външни на тях хора, и ги убеждават, колко ще е хубаво да си дадът земята. Обаче, българските дребни стопани се инатят и не си дават земята. Та се наложило малко да ги поступат.

Иначе, колко са били партизаните... според мен едва ли десетки хиляди. Ако видим възраждането, чети от по 50-100 души са били изключително явление и не са съществували дълго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружин е прав, че в основата му са земеделци-собственици. Не е прав обаче, че те са се противели на тези, дето са искали да им направят живота по хубав. На тези хора им е било отнемано имуществото, но те също така са виждали, че то бива съсипвано и излапвано. Напр. национализирани са били конете, после народната власт решила, че България ще става модерна промишлена държава, в която ще се работи занапред с комбайни и камиони и конете били избити и излапани. Но тези хора са виждали, че едно са мегаломанските планове на самородни недоучили гении, които са навикнали само да паразитират на чужд гръб, а съвсем друга е реалността. А реалността се оказа селско стопанство, в което бабите-текезесарки трябваше да бачкат до гроб - първо защото нямаше желаещи да блъскат тежка работа за мизерна заплата и второ, защото за тежката работа и мидерната пенсия те получаваха жалка пенсия - 50-60лв.

Сега именно тези горяни толкова липсват на България - стопаните, които не търсеха печалба, а гледаха на работата си като съдба, които милееха за отглеждания добитък като за деца и които на празници си пожелаваха добра реколта. Лошото е, че тях ги избиха или емигрираха и останаха партизаните, научени на лешперлък, крадене и лъжене.

Всичко хубаво, но от написаното от теб виждам че си имал взимане даване със село, колкото осмоного с квантова механика. За твое сведение не само че съм от село, но и двата клона на рода ми са от селски произход. Селото от страна на баща ми е било може би най-богатото в пловдивския регион със огромно землище на което в момента се намира част от квартал тракия. Жителите на това село са известни с чепатия си характер и още по-известни с клюкаренето. Има си там приказка, че някакъв неизвестен човек просто минал с мотор през селото с повечко газ и веднага му сложили прякор "бързия". Така че там е последното място в което може да се скрие от съселяните че нещо е станало. И също така ако можеш да очакваш някой да се противопостави на властта това пак са тези хора. Та в това село наистина са се съпротивлявали на земеделската реформа. Не е имало ТКЗС до началото на 60-те. Но съм чул само за един горянин. И на всичкото отгоре дори тези които са се съпротивлявали на земеделската реформа в последствие са видели рязко подобрение в живота си и съпротивата не е продължила дълго, след като изведнъж са се оказали с повече пари от колкото могат да изхарчат. Историите по темата конкретно от там са многобройни. Стига да искаш ще се опитам да си спомня няколко. И нито една не подкрепя написаната от теб съсипия на селото, напротив. Това за избиването на конете също е някаква твоя си фантазия или халюцинация. Дядо ми например беше коняр, специално в това село коне се ползваха и през 80-те. Не за директна земеделска работа, тогава трактори и комбаини имаше колкото искаш, а за транспорт на леки товари по черните пътища в землището, където моторизирания транспорт не е практичен (с изключение на легендарните шасита, но ти сигурно за такава машинка не си и чувал :) ). Използваха се и замяната им с механична сила не беше напълно завършила дори до началото на прехода и ликвидационните комисии. Виж те вече изклаха къде каквито животни намериха.

Проблема със земеделието дойде по-късно някъде през 80-те, когато от полунезависимите кооперации направиха огромни конгломерати с повече администрация от работещи хора.

Не, не са същите. Данните за партизаните са в учебници и в историография, а тука говорим за документ. Цитиран е мисля в другата тема.

Ами то и бройката на партизаните е цитирана в документи. :) Какво прави един документ по-верен от друг?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българският народ е бил масово поддръжник на земеделската партия. И именно чрез обединението (силово?) с нея комунистическата партия набира членове след 1944г.

Преди това я са били 10000, я не шумкарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахаде, това с добрия живот е от гледна точка на управляващите. Тоест, при селяните идват някакви външни на тях хора, и ги убеждават, колко ще е хубаво да си дадът земята. Обаче, българските дребни стопани се инатят и не си дават земята. Та се наложило малко да ги поступат.

Реално наистина се е подобрил живота на село. А това че много хора са ги поступали сигурно е вярно. Там за където знам, не е имало такива ексцесии, но психологически натиск е имало доста.

Иначе, колко са били партизаните... според мен едва ли десетки хиляди. Ако видим възраждането, чети от по 50-100 души са били изключително явление и не са съществували дълго.

Според мен както броя на партизаните така и броя на горяните е силно преувеличен по пропагандни причини. Ако приемем че цитираната бройка от 30 000 включва и всички ятаци, както и техните близки роднини, то спокойно можем да предположим че аналогично за горяни са разследвани и всички симпатизанти и роднини на реално действащите. Така че грубо казано една десетократна редукция на официалните цифри ми изглежда разумна, като критерий за оценка на активния брой партизани и горяни. Вероятно не е точно 10 пъти, но грубо казано там някъде ще е.

Българският народ е бил масово поддръжник на земеделската партия. И именно чрез обединението (силово?) с нея комунистическата партия набира членове след 1944г.

Преди това я са били 10000, я не шумкарите.

Не просто поддръжник, българския народ е бил масово земеделски до периода на индустриализацията. За съжаление с това идва и слабата образованост и пословично тежкия живот на село. Модернизацията на селското стопанство започва със добри темпове едва след колективизацията. Преди това селяните са били обречени на цял живот тежък труд. Това за цветущото земеделие от 30-те да го разправят на хора които са забравили селските си корени. В лоши години дори не са си правили труда да жънат, разхождали са се из полето и колкото зърно съберат с шепи, толкова са получавали. Първите прикачни комбаини са били истинско чудо и сериозно са намалили трудоемкостта на земеделието. Ето това всъщност е освободило работна сила, която да се насочи към индустрията. Приказките за индустриализация по нечия прищявка са просто свободни съчинения.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами то и бройката на партизаните е цитирана в документи. :) Какво прави един документ по-верен от друг?

В кой документ е записана бройката на партизаните?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има една народна мъдрост, че на лъжата краката са къси. Ето, че в една и съща тема и дори на една и съща страница така се оплете, че написа две противоположни неща:

Народната памет къде? Аз никога не съм чувал за подобно нещо. Бях чел някакви разкази и си мислех, че това са художествени измислици, за да продължат писателите историите си и за периода след 9-ти септември. В нашия край никой никога не е и споменавал за съществуването на горяни. В селото беше известно че е имало един партизан всичко на всичко. Било е сравнително богато и ако е имало горянско движение в региона, все нещо са щели да помнят, а аз да чуя. Все пак живея в полупланинско село на границата на планината.

... Но съм чул само за един горянин. И на всичкото отгоре дори тези които са се съпротивлявали на земеделската реформа в последствие са видели рязко подобрение в живота си и съпротивата не е продължила дълго, след като изведнъж са се оказали с повече пари от колкото могат да изхарчат. Историите по темата конкретно от там са многобройни. ...

От първото излиза, че никога не си чувал за горяни, а си смятал, че това, което е пишело за тях било художествена измислица. Чувал си бил само за един партизанин. После се оказа, че всъщност си чувал за един горянин.

Айде кажи сега кога лъга и кога каза истината? Според мен още не си си признал всичко.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Няма и няма как да има сигурен документ, доколкото полицията няма как да има точни данни за противника, а БКП едва ли е водела статистика в какъв момент с какво точно разполага.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има една народна мъдрост, че на лъжата краката са къси. Ето, че в една и съща тема и дори на една и съща страница така се оплете, че написа две противоположни неща:

От първото излиза, че никога не си чувал за горяни, а си смятал, че това, което е пишело за тях било художествена измислица. Чувал си бил само за един партизанин. После се оказа, че всъщност си чувал за един горянин.

Айде кажи сега кога лъга и кога каза истината? Според мен още не си си признал всичко.

До тук разбрахме само че недостига на когнитивни способности не ти позволява да схванеш разликата между научено до 89-та и научено през целия съзнателен живот. Което обаче не ти пречи да обвиняваш съфорумци в лъжа...

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свърши ми времето за редакция, та нека да допълня малко за терминологията, може да е важно. Аз наистина никога не съм чувал за горяни по нашия край, дори и до днес. Тази дума не се използва тук, не че има и за кого да се използва. Но според моята настояща интерпретация, приказките за един съселянин на баща ми, го причисляват към това движение. През 80-те обаче се е говорело за него като за криминален... Предполагам преобладаващото мнозинство от описаните днес като горяни, също са смятани от съселяните си за криминални. С право или не, не е моя работа да тълкувам. Но както има приказка, че след 9-ти септември изведнъж се оказало че е имало десетки хиляди партизани и активни борци срещу фашизма, така и след 10-ти ноември се нароиха десетки десиденти и тнт. Това си е характерна част от нашата народопсихология.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има обаче доста съществена разлика, която пропускаш. След 1944 г. не само че броят на АПБФК расте геометрично, но те имат и привилегии. Огромни предимства за жилища, работа, длъжности, чак и внуците им влизаха в университета без изпити.

Това няма нищо общо със ситуацията след 1990 г. Тогава просто паднаха табутата върху новата история и започнаха да излизат данни за репресираните след 1944 г. Те нямаха привилегии никакви, напроти, бяха и си останаха встрани от "новите елити" и много си умряха с едната пенсия, защото житейският удар, който им е нанесен понякога беше много сериозен.

Така, че бъркаш падането на табутата в българската история с огромния процес на създаване на привилигирована социалистическа прослойка.

Откъде предполагаш, че "селяните са смятали горяните за криминални"?


Няма и няма как да има сигурен документ, доколкото полицията няма как да има точни данни за противника, а БКП едва ли е водела статистика в какъв момент с какво точно разполага.

Полицията се стреми да знае числеността, така, че документи вероятно има, но или са в СССР, или са унищожени, или са дълбоко скрити. Полицията тогава е правела анализи и е събирала агентурни данни не по-зле от ДС, въпросът е къде са.

А за горяните ДС си има документ - доклади, мисля, до ЦК.

Редактирано от КГ125
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има обаче доста съществена разлика, която пропускаш. След 1944 г. не само че броят на АПБФК расте геометрично, но те имат и привилегии. Огромни предимства за жилища, работа, длъжности, чак и внуците им влизаха в университета без изпити.

Това няма нищо общо със ситуацията след 1990 г. Тогава просто паднаха табутата върху новата история и започнаха да излизат данни за репресираните след 1944 г. Те нямаха привилегии никакви, напроти, бяха и си останаха встрани от "новите елити" и много си умряха с едната пенсия, защото житейският удар, който им е нанесен понякога беше много сериозен.

Така, че бъркаш падането на табутата в българската история с огромния процес на създаване на привилигирована социалистическа прослойка.

Така е, но не е по темата да навлизаме в чак такива подробности. Само посочвам че има такива тенденции и не трявба да се пренебрегват. Макар че и сега си има привилегии, но са неофициални. Това обаче не само е въпрос на друга тема, а и би станало основа за прекомерни спорове, поради това че не говорим за законово установени дейности, а за пристрастия и следствията от тях.

Откъде предполагаш, че "селяните са смятали горяните за криминални"?

Пак да ти кажа, знам много добре, че е имало много (и като бройка и като степен на реакция) несъгласни със кооперирането на земята, които са се противопоставили по един или друг начин. Много от тях са били преследвани от властта, семейството на жена ми е било изселено от селото си в Пловдив. Но в родовата памет не е останал запис на случай в който въпросните хора да са били част от организирано въоръжено движение. А все още са живи хората, които помнят събитията... Как да са ги наричали тогава, след като не се сещат за такива хора? Това за криминалните си е чисто моя спекулация. Вероятно никак не са ги наричали, защото не е имало такава организация, поне в региона където живея. Всеки който индивидуално се е противопоставял е бил наричан от познатите му със същия прякор с който е бил известен от дете. Това че централната власт ги е третирала като една обща група, не означава че са били такава обща група и че съгражданите им са ги наричали с някакво типово прозвище. В последствие тези които са лежали по затворите, сигурно са били наричани затворници, но това е друг въпрос с друга причина.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И кои са тия неофициални привилегии и как може да ги сравниш с тези на АБПФК?

Е, ако за криминалните е твоя спекулация - не е основателна :)

Иначе в Родопите и Пловдив не е имало горяни. Те са главно в Северна България и Сливенския Балкан. И при пълното информационно затъмнение, каквото днес не можем да си представим, какви новини да стигат за тях. Хората не смеят да говорят.

Филма за горяните, който го има и в ютуб ясно показва машабите и събитията.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

При нас в средна гора е имало голям отряд който се е наричал по името на селото-Зелениковски. Наричали са ги втори партизани. Баща ми е учил в един клас с децата на вторите партизани, а и ги знае лично, понеже имало хора от село които са били по това време в балкана. Имало е няколко убийства в село на комунистически активисти, та са вардили селото. Дядо ми е разказвал, как милицията ги е карала въоражени с брадви да обикалят през нощтта в селото да го пазят от горяни. Селяните са били много уплашени, защото горяните са били въоражени, а патрулите не.

КГ, не си прав, полицията няма как да има пълни данни колко са партизаните. Може само да предполага, въз основа на агентурни данни и наблюдения на активността. Но това са субективни данни-приблизително, около, от до-но никой не може да гарантира, че данните им са верни. Винаги може да се допусне грешка, но тя ще е все пак сравнително малка, няма как в доклада да пише 5000, а те да 50 000, може да са 3000, или 7000 но в никакъв случай 50 000. Числата които използвах са условни.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кои са тия неофициални привилегии и как може да ги сравниш с тези на АБПФК?

Е, ако за криминалните е твоя спекулация - не е основателна :)

В кръга на шегата, ето и в този форум има неофициални привилегии. Няколко чевека каквато и глупост да напишат има кой да им ръкопляска, докато обратната теза може да бъде защитена с всички твърди факти, но пак ще бъде оплюта, а написалия я наречен лъжец. ;) Но извън шегата, не няма реални привилегии. За това и написах че е за друга тема обсъждаща толерантността. А в момента определено наблюдаваме по-ниска ролерантност към левите идеи, докато десните се радват на изключителна толерантност. Не тук, по официалните медии имам предвид.

Иначе в Родопите и Пловдив не е имало горяни. Те са главно в Северна България и Сливенския Балкан. И при пълното информационно затъмнение, каквото днес не можем да си представим, какви новини да стигат за тях. Хората не смеят да говорят.

Филма за горяните, който го има и в ютуб ясно показва машабите и събитията.

Между другото като се позамислиш върху числата и се вижда че тези 25000 са изключително глупаво да се твърди че е броя на активните горяни. Такова число бойци във въоръжени отряди означава мащабна гражданска война за нашите стандарти, в която поне 20% от населението на страната да бъде включено или пряко във бойните действия, или засегнато като имащо член на семейството участвал в бойни действия. А такова събитие само умствено ограничен ще си помиси че може да скрие. В действителност цитираното от теб число според мен включва разследваните или за директно участие или за подпомагане на горяните. Което при размера на тогавашните семейства спокойно може и да надхвърли десетократно бройката на активните горяни.

Между другото току ще се връщам от среща с един добър мой приятел историк в БАН. Между другото го питах какво знае за горяните. И според него числото от 25000 е преувеличено до нелепост. Неговото тълкуване на събитията обаче е че горяните са последните остатъци от една стара българска традиция, която е продължавала практически без прекъсване от векове. Казано с други думи, това са последните хайдути, като традицията е изкоренена напълно през 50-те.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Жителите на това село са известни с чепатия си характер и още по-известни с клюкаренето. Има си там приказка, че някакъв неизвестен човек просто минал с мотор през селото с повечко газ и веднага му сложили прякор "бързия". Така че там е последното място в което може да се скрие от съселяните че нещо е станало. .

До тук разбрахме само че недостига на когнитивни способности не ти позволява да схванеш разликата между научено до 89-та и научено през целия съзнателен живот. Което обаче не ти пречи да обвиняваш съфорумци в лъжа...

Свърши ми времето за редакция, та нека да допълня малко за терминологията, може да е важно. Аз наистина никога не съм чувал за горяни по нашия край, дори и до днес. Тази дума не се използва тук, не че има и за кого да се използва. Но според моята настояща интерпретация, приказките за един съселянин на баща ми, го причисляват към това движение. През 80-те обаче се е говорело за него като за криминален... Предполагам преобладаващото мнозинство от описаните днес като горяни, също са смятани от съселяните си за криминални. С право или не, не е моя работа да тълкувам. Но както има приказка, че след 9-ти септември изведнъж се оказало че е имало десетки хиляди партизани и активни борци срещу фашизма, така и след 10-ти ноември се нароиха десетки десиденти и тнт. Това си е характерна част от нашата народопсихология.

Гледам, че си редактирал един от отговорите си, но пак си е останал опита гафа от една лъжа да се замаже с друга лъжа и пак си се оплел. Значи излиза, че във ваше село всичко се е знаело от всички, освен от тебе, явно защото бавно и трудно си стоплял. Сиреч са ти трябвали години за да разбереш това, дето съселяните ти са разбрали от раз, че човека бил горянин. Как точно са го наричали няма особено значение, също както за броя на партизаните няма значение дали са наричани в някое село шумкари, в друго партизани, а в трето бандити. Същественото е за какво са се борили, а то определено не е било за да получат правото да се наричат горяни.

Горяните са върхът на айсберга, т.е. на съпротивата срещу колективизацията. В смисъл не са водели въоръжена съпротива, но много други са се опитвали по един или друг начин да се отклонят колкото могат и с каквото могат от ТКЗС-то. Сред населението работещо в промишлеността обаче интересът не е бил чак толкова голям, защото за тях "революцията" си е била само смяна на чорбаджията, който от собственик станал номенклатурчик. Иначе казано горяните от селата са били водени предимно от икономически причини, докато в градовете водещи са били идейните, което ще рече, че мотивацията, а оттам и бройката е била доста по-малка.

Залезът на горянското движение не се дължи на това, че новия живот им е харесал, а защото са видели, че светът е разделен на два блока и те със собствени сили не могат да успеят да се противопоставят на целия соцлагер, а външна помощ няма да получат. Случилото се в Полша, Чехия и Унгария също ясно показва, че братската помощ на съветската армия може да се прояви не само за да дойде народната власт, но и за да остане да управлява. Та това е причината за залеза на горянското движение. После вече има изолирани случаи да се привлече някакво внимание и да се покаже, че режимът не е харесван, но те успешно бяха потулвани. И до днес за тях не се пуска нищо в медиите, а си се знае и помни на местно ниво.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...