Отиди на
Форум "Наука"

Електромоторни валентинки


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Я, хомополарен електромотор...

Това е доста интересно между другото

Движат го електродинамични сили /не електромагнитни/. Да кажем МХД двигателят е линеен вариант на такъв

Още не са много ефективни, но с навлизането на неодимовите /онези яките/ магнити, има някъв смисъл. На този принцип се движи рейката дето носи четящите глви в харддиска.

Ако се ползват свръхпроводници - също има смисъл, но не се сещам в момента за такова нещо. Може би единствено за една от рите концепции за Маглев - на електродинамично окачване. Другите две са електромагитно и с постоянни магнити /или диамагннитната левитация/. Споменати са някъде из форума.

Обратно - при въртене в постоянно магнитно поле тази рамка ще стане източник на ЕДН с ниско напрежение, но токовете ще са големи. Неприложимо освен за електрохимични работи..


P.S. А няма ли подобна рамка с формата на бутика вино? Обърната с дъното нагоре, а а формата на хлътнало дъно ще е полезна

Някои може да празнува Трифон зарезан

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

А, медна тел ли вЕрно не можеш да намериш..? По-дебела жица от някой силов траф.. Или ако дотам го докараш - 2-3 квадрата кабел - твърд за елинсталасии за 50 ст - лев..

Яко магнитче ти трябва..

И не забравяй - батерията отива, това е късо!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Такова нещо и разновидности - дву/три/жилни едножични. Но трябва да отктраниш изолацията включително и лаковата, там дето контактува

Има такива - двужилни трижилни

post-7686-0-25739700-1392226103.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знам, че има, но трябва да видя по съседите дали има под ръка, защото при мен нямам, а не ми се ходи по магазини. Магнитче ми попадна от една счупена новогодишно украса и от там ми тръгна мерака, ще видим.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

То яко магнитче трябва да е - такова ли има в украсата?


Всъщност някога в едно калъфче за GSM имах 4 такива, но плоски - като 10 стотинки

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Как така? Не би трябвало..

"Редкоземните" магнити са крехки и затова ги никелират /става една тънка черупка отгоре, иначе се чупят и ронят лесно/ а никелът е добър проводник..

Виж с алуминиево или медно фолио или ако нямаш - медна жица - опаши магнита и дай част от жицата към полюса на батерията /на ( - ) май е по-лесно/ и ще стане.

Може направо да си потърсиш такъв магнит (щото може и да не видиш ефекта ако е слаб, но ти най-добре знаеш какво имаш), 80 ст - лев е май точно такъв.

То Валентин мина де. И Зарезан мина...


Ти как ги правиш тези графитни покрития? С издраскване с молив съм убеден че няма да стане, с прах.. Ще трябва с няк'во лепило да смесиш праха, може и сребърен прах - ок 1/10 от графитния май беше..

Питам ако имаш някакъв опит с такива рецепти, че не ми се купуват разни от ибей

Мен ако питаш зарежи това. Има съпротивление, може хич да не се получи ефекта.

Или напротив - занимавай се, тъкмо ще споделиш после

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Успях за Баба Марта. Честита Баба Марта, да сте живи и здрави! :)

post-5781-0-80258100-1393595066_thumb.jp

post-5781-0-65538100-1393595088_thumb.jp

post-5781-0-93490200-1393595135_thumb.jp

Благодаря за идеята за фолиото :) . Графитът от молив също става, точно с надраскване, но моливът трябва да е от най-меките - над 6В и повече, защото в по-твърдите моливи графитът е смесен с глина. Обаче много цапа и наистина е с по-голямо съпротивление. Чистият графит е и проводник и смазка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ееее, браво! Много яко! :)

...за нищо, пак заповядай ;)

Реализацията е важна, станало е перфектно!

Честита и на теб! Бъди здрава щастлива и успяваща!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Чистият графит е и проводник и смазка.

М-даам, и комбинацията от тези му качества го прави подходящ за редица приложения, където трябват заедно. А иманно:

- за вложки за токоприемпици - Токоприемниците са онези части от трамваите, тролеите, враковете и метрото, които се трият в жица или контактна релса и захранват мотрисите / колата.

- Потенциометри и някои автотрансформатори;

- за четки на електродвигатели. Четките контактуват с колектор или пръстени на ротора и така въртящият се ротор получавава ток. За да сме коректни - може и да се отвежда така ток от ротора (пример - като развъртите електромоторче и светнете свет/л/одиод), но практически токът от генераторите са отвежда от статора, а на роторът пак се подава възбудителен /намагнитващ/ ток;

И като стана дума за електромотори има цели дисциплини наречени Електрозадвижване и Електрически машини, където се изучават, но точно този мотор, направен от Дорис почти /и даже съвсем/ го няма там. И не се изучава. Може би чисто практично, инженерството е все пак приложна наука.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...