Отиди на
Форум "Наука"

Празното пространство в атома


ds.789

Recommended Posts

  • Потребител

Леле, леле как можах да пропусна и това нововъведение във физическата теория - "електронно поле" :grin:

Не знам как си го пропуснала. На лекции по квантова теория на полето ходила ли си, или книги от този раздел чела ли си?

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_field_theory

For example, quantum electrodynamics (QED) has one electron field and one photon field;

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дам, и аз харесвам Уикипедията, в нея може да се намери почти всичко, но не броя четенето и за лекции.

Да кажем, че си имал предвид електрон-позитронното поле от квантовата електродинамика, но тогава съгласно идеите на квантовата теория на полето не би трябвало да твърдиш, че в атома има празно пространство. Получава се лек парадокс.

:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:):):)

Следващият път когато търсиш повод да се заяждаш (и го намираш в стари теми), първо се увери, че си права и чак тогава пиши назидателно-покровителственно.

Уикипедията разбира се не е лекции, но след като си ги пропуснала тези неща може да започенш от там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм пропуснала квантовата теория на полето , както и други участници в тази тема, които са писали за това, че полето в атома и изобщо в пространството може да се разглежда като поток от частици, т.е. празно няма.

Темата не е много стара, науката не се е променила откакто е писана. А който се изразява неточно и двусмислено винаги може да твърди ,че е прав.

Освен това, всички са се хванали с проблема празно ли е пространството между електронната обвивка и ядрото или не, а никой не отговаря на въпроса защо размерите на ядрото са много по-малки от размерите на целия атом.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис, няма нищо неточно нито двисмисленно в моя пост. Ти извади две двуми с цел да ми се присмееш, но се оказа че няма за какво. Колкото и да увърташ всичко си остава написано и ясно. Просто следващия път когато искаш да ми се присмиваш внимавай повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моля, да се придържате към темата.

. . .

Във връзка с темата.

Не трябва да се забравят виртуалните частички. А и съществуват атоми, които не притежават електронна обвивка.

Няма празно пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз говоря за същото, за това не разбирам в какво ми е отклонението, имах идея и за още нещо по темата, но щом сте рекли, ви оставям на спокойствие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също смятам, че няма празно пространство. Но също така смятам, че това е базирано на това какво знаем за материята и простраството, а не е логическа необходимост. Логически е напълно възможно да имаме и празно пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Остава да го дефинираш..

Пoлета ли да няма?


Фндаменталните взаимодействия имам предвид


Логически - ако е възможно наличието на празно прострнство, излиза че тези сили не намаляват правопрпопрционално на квадрата на разстоянието.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чакайте сега. Нали неутронните звезди се състоят от вещество при което електронната обвивка е смачкана и ядрата са оголени, без електронната обвивка. Какво става с тия бозони и полета след като обвивката е унищожена?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Там са си, но силата на гравитациятата (гравитационното фундаментално взаимодействие) доминира.

Бозни - са частиците дето са носители на взаимодействието (демек полетата се състоят от тях).

Фотонът примерно е бозон.nphys2663-f1.jpg

за протокола

http://www.nature.com/nphys/journal/v9/n7/fig_tab/nphys2663_F1.html#close

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Май не съм писал /и не е означено/, че картинката педставя устройството на неутронна звезда

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...