Отиди на
Форум "Наука"

Името, това е съдбата? Фамилията като социален капитал в България


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ха сега гатанка.. :))

А иначе оставнето на второто име като по-известно в обществото не винаги се дължи на някакви притеснения от фамилията, ами на случайност. Често бащиното име е по-удобно за произнасяне и по-запомнящо се и човекът бива наричан така в социалната среда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама то българският елит се формира през възраждането от занаятчиите изпращащи децата си да учат. То това не е отдавна да се търси по името. Още в първите глави на Ранни спомени Симеон Радев описва всичко това, описва какви хора образовани е дал Ресен на България и на света. Как се праща едното дете от такова семейство да учи, а другите наследяват бащиния бизнес и го издържат и т.н.

Още по Възраждането върви лафа дето търговците в балканските селища пращат синовете си по Европа да учат търговия, пък научавали революцията и т.н.

През Възраждането това е целенасочена практика на занаятчийските семейства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
почти няма стари, тоест "селски", примерно Стою, Върбан, Деню, Яким, Пена, Станка, Чонка, Гено и прочее.

Тези имена започват да изчезват още в края на 18 и особено през 19-ти век. Тогава стават модерни и масово навлизат календарните (в по-голямата част гръцки) имена на светии - Димитър, Атанас, Георги, Тодор, Васил и т.н.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Според мен работата е от снобизъм. В България почти няма родове с 3-4-5 поколения известни и влиятелни хора. Родовата памет е слаба, и няма защо един успял човек да го интересува, че дядо му е бил примерно обущар или прост земеделец. Затова и той с чиста съвест си сменя фамилията за да изглежда по "купешка" както казваше баба ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен работата е от снобизъм. В България почти няма родове с 3-4-5 поколения известни и влиятелни хора. Родовата памет е слаба, и няма защо един успял човек да го интересува, че дядо му е бил примерно обущар или прост земеделец. Затова и той с чиста съвест си сменя фамилията за да изглежда по "купешка" както казваше баба ми.

Дай пример за смяна на фамилия по "купешко-снобиски" причини преди 44г, моля?

Родовата памет е слаба относно хора и събития, но относно името на рода, с което са известни сред останалите го има. Ония ден попитах баба ми на 90 години е как и е рода и ми вика Узуните, щот били дълги.

И пак повтарям в пръснатите махали по планините името на рода става и име на махалата, щото махалата е обикновенно от един род.

А по турско има, само че рода отдавна е минал от другата страна, повечето спахии, беьове и аги са наследници на българските местни феодални родове отпреди османско време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма да вземам отношение повече по темата, ще изчакам (дано се натрупа материал). Проявих интерес, заради собствената си фамилия, за която знам, че не е променяна в рода поне 150г., изключително рядка е и имам съвсем смътни обяснения по въпроса, защо се е появила по нашите краища. Извинявам се на участниците в статията, просто ми стана интересно.

Относно "Газнибаров", четох някой от Добревците (или Войниковците), че била Хазнитаров, от фарси и нали сме древни арии та се трансформирала...

Та така.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тази тема определено е интересна и има методи /мат. модели/ с чиято помощ е възможно да се направят интересни изводи.

Например, регресионният анализ и/или корелационният анализ са много подходящи за подобно изследване.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7

за една от величините може да се приеме професията, а другата - фамилията.

Разсейки, като Богданов /за съжаление отпадат/

. . .

нещо любопитно...

Терминът „регресия“ е въведен от английския антрополог Франсис Галтон. С него той нарича тенденцията родителите с по-висок ръст от нормалния да имат деца с по-близък ръст до средния. Този факт Галтон нарекъл „regression to mediocrity“. От съвременна гледна точка това название е неподходящо [1], имайки предвид сегашния смисъл на регресионния модел, а именно - описание на връзката между множество от входни и друго множество от изходни величини [2], [3]. Понякога входовете се наричат въздействия, независими или описателни променливи/характеристики, атрибути, а ако моделът е статичен, също се наричат фактори, регресори, предиктори и др. Изходите се наричат още: реакции, зависими или описвани променливи/характеристики, признаци и др. Въпреки че някои названия са взаимозаменяеми, важно е да се прави разлика между тях. Например фактори, регресори и предиктори в динамичен регресионен модел обикновено са изместени във времето входно-изходни величини [4] (или техни функции). Затова е желателно, когато се набляга на зависимостта на изхода от множество променливи, те да се наричат фактори, регресори или предиктори. Но когато става дума за външни сигнали, влияещи на описваната система и отчетени от модела, те да се наричат входни въздействия или независими променливи.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма да вземам отношение повече по темата, ще изчакам (дано се натрупа материал). Проявих интерес, заради собствената си фамилия, за която знам, че не е променяна в рода поне 150г., изключително рядка е и имам съвсем смътни обяснения по въпроса, защо се е появила по нашите краища. Извинявам се на участниците в статията, просто ми стана интересно.

Относно "Газнибаров", четох някой от Добревците (или Войниковците), че била Хазнитаров, от фарси и нали сме древни арии та се трансформирала...

Та така.

Или просто е Газибаров - от Гази бара (река, дълбока вода) на трънски диалект мисля...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Галтън е племенник на Дарвин, велик ум и благородна душа. Regression to the mean все още се използва в антропологията, а и в много други дисциплини.Всъщност не знаех, че той е формулирар уравнението за регресия към средното - един доста добре познат у популациите феномен, предсказан от уравненията му.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма да вземам отношение повече по темата, ще изчакам (дано се натрупа материал). Проявих интерес, заради собствената си фамилия, за която знам, че не е променяна в рода поне 150г., изключително рядка е и имам съвсем смътни обяснения по въпроса, защо се е появила по нашите краища. Извинявам се на участниците в статията, просто ми стана интересно.

Относно "Газнибаров", четох някой от Добревците (или Войниковците), че била Хазнитаров, от фарси и нали сме древни арии та се трансформирала...

Та така.

Фамилията ми /Богданов/ не се променила през последните 7 поколения. Правих опити да проследя родословието си преди тези седем поколения, но връзката се къса някъде около средата на деветнадесети век .

Това е масово явление в БГ. Преди средата на деветнадесети век е почти невъзможно да се проследи дадено родословие.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Два примера от възраждането. Гаврил Хлътев става по конспирологични причини Георги Бенковски. Той умира преди осбождението-понятно. Обаче примерно Джендо Далакчиев запазва своето конспиративно име и след освобождението и влизо в историята именно с него-Захари Стоянов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Два примера от възраждането. Гаврил Хлътев става по конспирологични причини Георги Бенковски. Той умира преди осбождението-понятно. Обаче примерно Джендо Далакчиев запазва своето конспиративно име и след освобождението и влизо в историята именно с него-Захари Стоянов.

Ами що е конспирация без смяна на име. Къде са смените на имена по купешки причини преди 44г.?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...