Отиди на
Форум "Наука"

Разпъването на матриците при антонинианите


Recommended Posts

  • Потребител

Някои монети имат много добър аверс и доста лош релеф на реверса.В колективните находки тия монети могат да се срещнат с матричния гланц върху разплутия реверс който имат.Най често това се наблюдава при сребърните антониниани. Това е защото с матрицата за аверса могат да се отсекат по голям брой монети докато се повреди.Прието е да се казва че матрицата на реверса е отгоре ,за това се износва по бързо.От монетите се вижда че най напред дефектират буквите на легендата .post-12666-0-99192300-1425058882_thumb.jСлед това се поврежда и релефа на изображението.post-12666-0-59433800-1425058963_thumb.jПреди бях разгледал деформиранията на матриците с които се отсичат вдлъбнатите гръцки монети.Матриците на скифатите и анонимните византийски монети също се огъват и деформират.В тия случаи не личат износвания на матриците ,а само огъвания и деформации.Според мен и при тия римски монети нямаме износване ,а разпъване на матрицата.Като разгледаме буквите на легендите забелязваме ,че те не са вертикални а разкрачени и разплути.post-12666-0-85078100-1425059059_thumb.jСъщото разпъване се вижда и на релефа на изображението.post-12666-0-69997400-1425059073_thumb.jТоест гравировката не е износена, а е разпъната и се е разплула.

От това можем да заключим че матриците не се износват толкова, колкото се огъват, разпъват и деформират в следствие на натиска който им се оказва при отсичането на монетите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...