Отиди на
Форум "Наука"

Защо традиционното четене и писане са отживелица


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 17 часа, vorfax# said:

Нищо не ти се разбира. Само искам да ти кажа, че случайно зачекна още един пример, който оборва, че трябва да се пише и чете побуквено или посимволно. Нямам нужда от ноти за да свиря. Нужно ми е да чуя нещо за да го възпроизведа.

 

    Какво е това нещо? Ако е накоя поп песничка на четири акорда,ок,а ако е нещо на Рахманинов например..Смело изказване,което предполага едновременното  наличието на абсолютен слух,свръхпамет и техника на изпълнение позволяваща свирене на всичко.Има хора,които могат да го правят ,но се ограничават до някакво време все пак,в зависимост от сложноста на произведението.Да кажем обаче,че нямаш тези ограничения и го можеш.Имаш да изнасяш концерт час и половина етюди за пиано.Ще си пуснеш в съблекалнята да слушаш записа и ще излезеш да го възпроизведеш ли?Ами ако е симфоничен оркестър?Ще се съберете 40-50 души,ще си слушате заедно и после ще повтаряте.А ако искаш да научиш някой да свири,какво ще му кажеш,слушай и повтаряй? Щом отричаш побуквеното и посимволно писане и четене,можеш ли да научиш малко дете да говори изречения и цели думи,без да знае буквите?

Преди 17 часа, vorfax# said:

 Книжния носител е някакъв междинен усложняващ механизъм, защото, когато аз гледам ноти, аз не просто ги гледам, а чувам техните тонове.

   Това е наистина чудесно,адмирации!Ама  ако го нямаше тоя усложняващ механизъм,къде щеше да ги гледаш тея ноти?А и нали изобщо нямаше нужда от ноти за свирене?

 

Преди 18 часа, vorfax# said:

 И, разбира се, Стиви Уондър и компания доказват, че за да свириш изобщо не е нужно да можеш да гледаш или пишеш ноти.

 

 

 

   Стиви Уондър със сигурност е учил музика,с това твърдение "доказваш",че ако човек е незрящ,не може да говори..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 278
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 3.03.2020 г. at 16:33, vorfax# said:

??? Ти някога работил ли си с програми за чертане? Какво старание, каква неточност? За микрон чувал ли си? За вектори? За построения чрез команден промпт? За имплементиране на физични закони, като гравитация, съпротивление на материалите, аеродинамика? За сплайни? Очевидно не.

Определено не съм работил с изброените програми, но пък ти не си наясно за какво служат те!!! Това са програми за ОБУЧЕНИЕ, а не са подходящи за научна работа. Иначе виждам, че троленето ти е силната страна и единствената цел на темата. Няма да правим бакалски сметки, а ще се заяждаме ей така за купона.

Между другото това е форум за наука и е доста препоръчително поне да имаш бегла представа за този вид дейност, но явно нямаш.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, xyz1 said:

Определено не съм работил с изброените програми, но пък ти не си наясно за какво служат те!!! Това са програми за ОБУЧЕНИЕ, а не са подходящи за научна работа. Иначе виждам, че троленето ти е силната страна и единствената цел на темата. Няма да правим бакалски сметки, а ще се заяждаме ей така за купона.

Между другото това е форум за наука и е доста препоръчително поне да имаш бегла представа за този вид дейност, но явно нямаш.

След като не си запознат с това, което коментираш, освободи темата от присъствието си. Аз, за разлика от теб, съм запознат с науката и съвсем няма да слизам на нивото ти и да влагам енергия в заяждане. Влязох за да споделя неща, които вълнуват мен и научните среди. Ти в 10 поста доказа, че вероятно нямаш и основно образование, но се насилваш да тролиш неподготвен.

Редактирано от Guest
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съгласен съм с автора. Електронния формат книги е много по-удобен от гледна точка обем, тегло, възможност за четене (на тъмно) и тн. Търсенето на формация в електронен източник е сигурно 10 пъти по0ефективно отколкото да се рови във физически носител.  Да не говорим за трайността, Библиотеките са отживелица и неслучайно навсякъде те са едно от най-безлюдните места, където самотни лелки цъкат пасианс. Една електронна книга е много по-достъпна и ако не е ще става все повече.

В Япония, където се използват йероглифи, все повече хора ми казват, че забравят как се изписват йероглифите, защото набират нужната информация на компютър. По този начин въпросът с краснописа отпада, оттам и с неразбирането, оттам и с корекцията на йероглифите. Всички това води до улесняване на разпространението на информацията, нейната проверка и потвърждение.  На ден за 15 мин в автобуса си преговарям йероглифите за 1 месец назад, неслучайно в унифицирания изпит по японски на министерството няма упражнения по писане, а само по разпознаване на йероглифа и на неговите четения в различни думи. С китайския език е същото. Ние сме облагодетелствани поне заради азбуката си, но при азиатските езици с йероглифи или подобни символи електронния формат няма алтернатива поне според мен.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...