Отиди на
Форум "Наука"

Защо традиционното четене и писане са отживелица


Recommended Posts

Преди 18 минути, makebulgar said:

Няма как да научиш порасналите деца на 10, 15, 20 години или още по-възрастните на сичкото познание в света само чрез картинки от таблета.

Никога не съм твърдял такова нещо. Ти изглежда не може да коментираш темата и реши да си съчиняваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 278
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 20 минути, makebulgar said:

в текста обикновено всичко е добре описано с всички подробности

Не знам как вече да коментирам. Ти твърдиш, че учителите са ненужни, защото "в текста обикновено всичко е добре описано с всички подробности". Значи даваш учебниците на децата и те стават вундеркиндчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, vorfax# said:

Дайте конкретна задача. Това "математика", като синоним на "описание на целия свят" е твърде общо понятие.

Избора го оставих на теб за да не се оправдаваш. Но ако настояваш вземи за пример теоремата на Ферма. Смяташ ли, че работата, която е трябвало да свърши Yайлз, е можело да се направи без писане на ръка? Подчертавам, че става дума за работата по задачата, а не за крайното оформяне и публикуване, това разбира се става безхартиино.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, vorfax# said:

?? За бутончета пауза, връщане, повторение не си ли чувал?? Или ти си представяш, че на наблъскана група деца в стая ще се пуска един телевизор и това е бъдещето на образованието. Твърде бедна фантазия...

А само ако знаеш какъв гений познавам, постигнал знанията си на видео уроци, ще се хванеш за главата. Аз самият научих триизмерна програма чрез видео уроци в нета, при това на английски, по времето, когато не ми беше много силен.

Vorfax много си надъхан и емоционален, но определено не схващаш, че в даден спор е от значение не колко аргумента представяш и колко вярваш в тях, а сумарната стойност на аргументите. Например повече от ясно е, че хартиените картонени опаковки изразходват в десетки пъти повече дървесина от книгите, които ако не си забелязал в последните години вече все по-рядко се купуват!!! Затова идеята да не хабим хартия за тях не е стойностно решение, защото основния безсмислен консуматор на дървесина остава. Да хаби се хартия и в офисите и там е повече от нужно тази практика да се спре, но едва ли точно по тази тема има разногласия...

Очевидно е и това, че си запълваш живота с безсмислена дейност. Например си ме цитирал, пропускайки най-важната част от споменатото, а именно: "При хартиеното четене мозъкът ти веднага те подсеща - тази формула я четете около 2 страници назад и при това в горната половина на страницата, където имаше някаква схема.". Схващаш ли, че бутонът пауза не те подсеща това, защото това е визуална информация, която ти остава в процеса на четене, а не докато слушаш.

И определено не си даваш сметка за някои неща. Говориш за възможност за търсене, обаче ... опс. Търсенето връща текстови резултати! Ако получиш 100 резултата, които са на една страница, то кажи ми кое е по-добро - с бърз поглед да откриеш почти веднага търсения резултат или да слушаш 2 минути изчетени парчета текст, за да засечеш това което ти трябва.

Говориш, че днешните деца мразят да четат книги. Ами и аз като малък много мразех да чета книги, въпреки че нямаше интернет. А днес знаеш ли кое мразя най-много - това компютърът ми да е съоръжен с работещи високоговорители. Сума ти видоеклипове в youtube изгледах на интересна за мен тематика, но също така те са си и 99% безполезни на практика. Наложи се да сменям високоговорителите за един ден и ... изненада. Оказа се, че като нямам звук, то вече се върнах към много по-полезното писане на текстове (не ръчно, а с удобна ефективна механична клавиатура). И очевидно не съм луд да се връщам към "звуковата ера", просто защото очевидно това е загубено жизнено време, а точно това е нещото, за което и ти считаш като нещо много важно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Gravity said:

Избора го оставих на теб за да не се оправдаваш. Но ако настояваш вземи за пример теоремата на Ферма. Смяташ ли, че работата, която е трябвало да свърши Yайлз, е можело да се направи без писане на ръка? Подчертавам, че става дума за работата по задачата, а не за крайното оформяне и публикуване, това разбира се става безхартиино.

Виж този аргумент не е основателен. Казвам ти го като човек, който с математика се занимава професионално. Може да се мине и без хартия наистина, но не може да се мине без четене и писане на текст. Хващаш един празен Word документ и почваш да пишеш идеи, да съставяш формули, да чертаеш схеми, да копираш всяко нещо за което се сетиш. Дори и при геометричните задачи някак нещата стават. Примерно като ти трябва окръжност през 3 точки, то опитваш горе-долу да я сложиш през въпросните. При ръчната работа окръжността я чертаеш обикновено на ръка е става не особено точна. При компютърния вариант за който споменавам окръжността е точна, но пък не е съвсем на място, но като се постараеш достатъчно се получава много добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди 100 години, ако имаше нещо важно, тогава секретарката, взимаше това важно нещо и лично до всеки един засегнат да го прочрте и се разпише долу. Накрая документа е пратен на зад. А сега? Е писмо, веки отпечатва и подпидано връчеа. Толкоз за пестемето с хартия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, vorfax# said:

И аз затова се питам, защо липсва мозък на онези, които виждат, че машина им обработва информацията, обаче не допускат, че машина може да им обработва информацията???

Аз още от първия си пост казах, че си задавам въпроси във връзка с това, защо има някаква инертност в мисленето, която спъва развитието. Но например твърдя, че писането е нужно, но в ограничени специфични области. Освен това е полезно, защото не всеки може да свири, но всеки може да се научи да пише!!! А все пак е добре да си имаш работа с горе-долу по-полезни индивиди, а не такива, които дори да говорят не могат.

Да компютърът може да ти обработи информацията, но въпросът е за това коя обработка е стойностна и коя си е чиста проба безполезна или дори вредна. Аз твърдя, че изобразяването на текст от екрана е по-стойностно при научна дейност от това да ти се чете звуково. И двете неща се правят на компютъра! Ето например аз твърдя, че писането на компютърна програма е в момента възможно само като пишеш текста на програмата, а не като караш софтуера да я чете. А като се наложи да се четат формули - тогава става направо ужасно! Не можеш изобщо да схванеш смисъла на въпросната формула. То и с думи да ти се напише формулата на екрана ефектът е пак трагичен. Между другото преди средновековието точно така са писали хората математика.

Също така твърдя, че така наречените тенденции в ИТ сектора не винаги са бъдещето - те са настояще, което често е в резултат от желаната малоумна среда, която искат корпорациите от ползвателите хора. Именно заради това никога не съм имал и няма да имам таблет - с него стойностна дейност не мога да върша. Ако прочета нещо, то винаги искам да мога да си извадя части от въпросното нещо, да си ги преработя както си искам и да ги архивирам в собствена база знания, която ми трябва в процеса на работа. А таблетът няма клавиатура. Това да оформя звуков запис на информацията ще ми отнеме много повече време от слепването на парчета текст, които и зле оформени носят нужната информация и мога лесно да я възприема при нужда, като се върна на чета въпросните си записки.

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, Gravity said:

Избора го оставих на теб за да не се оправдаваш.

За какво да се оправдавам? Аз излагам аргументирано настоящите тенденции и следствията от тях. И оправданието ти, че си бил оставил на мен да гадая какво си искал да кажеш с общите ти приказки, не го приемам. Първо, защото аз изобщо не съм включвал математиката в своята теза и второ, защото примери съм давал, противно на писаното от теб. Върни се назад и открий това:

Pi-unrolled-720.gif

Относно "теоремата на Ферма"... не знам за коя от всичките говориш, изглежда не си учил висша математика, и си нямаш представа за какво говориш. Все едно аз да кажа "коментирай рисунката на Микеланджело".

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, xyz1 said:

Vorfax много си надъхан и емоционален, но определено не схващаш, че в даден спор е от значение не колко аргумента представяш и колко вярваш в тях, а сумарната стойност на аргументите.

Ама какви са тези бакалски сметки? С хора с такова махленско ниво изобщо няма да влизам в дискусия.

Link to comment
Share on other sites

Преди 58 минути, xyz1 said:

При компютърния вариант за който споменавам окръжността е точна, но пък не е съвсем на място, но като се постараеш достатъчно се получава много добре.

??? Ти някога работил ли си с програми за чертане? Какво старание, каква неточност? За микрон чувал ли си? За вектори? За построения чрез команден промпт? За имплементиране на физични закони, като гравитация, съпротивление на материалите, аеродинамика? За сплайни? Очевидно не.

Link to comment
Share on other sites

Преди 51 минути, Skubi said:

Преди 100 години, ако имаше нещо важно, тогава секретарката, взимаше това важно нещо и лично до всеки един засегнат да го прочрте и се разпише долу. Накрая документа е пратен на зад. А сега? Е писмо, веки отпечатва и подпидано връчеа. Толкоз за пестемето с хартия.

Скуби, пишеш пълни глупости. Първо, официални документи, даже в България, като командировки например, може никога да не се отпечатат и са валидни. И никакво подписване няма с мастила. Има си електронен подпис. В България от две години станаха, няма книжни дневници, бележници, учебници. Естествено заради хора на 70 години, чието поведение в тази тема подозрително имитирате, това е непреодолима технологична бариера и заради тях успоредно още е законно да се ползват и книжни.

Едни хора трябва да си отидат от този свят, за да продължи прогреса. Писах го в темата няколко пъти, изглежда не може да се запомни.

Link to comment
Share on other sites

Преди 56 минути, xyz1 said:

писането е нужно, но в ограничени специфични области. Освен това е полезно, защото не всеки може да свири, но всеки може да се научи да пише!!!

Нищо не ти се разбира. Само искам да ти кажа, че случайно зачекна още един пример, който оборва, че трябва да се пише и чете побуквено или посимволно. Нямам нужда от ноти за да свиря. Нужно ми е да чуя нещо за да го възпроизведа. Книжния носител е някакъв междинен усложняващ механизъм, защото, когато аз гледам ноти, аз не просто ги гледам, а чувам техните тонове. И, разбира се, Стиви Уондър и компания доказват, че за да свириш изобщо не е нужно да можеш да гледаш или пишеш ноти.

ПП: Всеки може да се научи да свири.

Редактирано от Guest
Link to comment
Share on other sites

Преди 58 минути, xyz1 said:

Аз твърдя, че изобразяването на текст от екрана е по-стойностно при научна дейност от това да ти се чете звуково.

А това да се илюстрира и демонстрира? Ще ти дам жокер - това е основата на онагледяването в образователната система в цял свят. С такъв ограничен светоглед за какво може да се ползва монитор и процесорна мощ, нищо чудно, че не виждате в бъдещето. Сигурно и в настоящето някой на противниците на прогреса виждат в компютъра дяволско творение и палят огньове с нокти от прилепи и лудо биле.

Link to comment
Share on other sites

  

Преди 1 час, xyz1 said:

аз твърдя, че писането на компютърна програма е в момента възможно само като пишеш текста на програмата, а не като караш софтуера да я чете.

Човече, ти си нечовешки неграмотен в тази област. Нямаш правото да твърдиш абсолютно нищо за област, която ти е непонятна. В училищата се учи компютърно моделиране от втори-трети клас. Вероятно за теб Стивън Хокинг трябва да е пълен идиот от момента, в който не танцува с пръсти като балерина, но реалността е много различна.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, xyz1 said:

тенденции в ИТ сектора не винаги са бъдещето - те са настояще, което често е в резултат от желаната малоумна среда, която искат корпорациите от ползвателите хора

Аха, минахме си на думата. Демонизирай тази адска машина наречена компютър! Заклейми я като наказание пратено ни от Бог за да погуби грешниците изкушили се да я ползват! И зад всичко това са страшните корпорации с техния зловещ заговор!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vorfax# said:

Скуби, пишеш пълни глупости. Първо, официални документи, даже в България, като командировки например, може никога да не се отпечатат и са валидни. И никакво подписване няма с мастила. Има си електронен подпис. В България от две години станаха, няма книжни дневници, бележници, учебници. Естествено заради хора на 70 години, чието поведение в тази тема подозрително имитирате, това е непреодолима технологична бариера и заради тях успоредно още е законно да се ползват и книжни.

Едни хора трябва да си отидат от този свят, за да продължи прогреса. Писах го в темата няколко пъти, изглежда не може да се запомни.

Преди 100 години писах. И ударението беше, че докато тогава с едно А4 листче можеше да уреди работата. После, дойдоха факсовете, после е-майлите и тнт... Сега вече не ти дават хартия даже и инструкция за експлоатация, но ако имаш проблем всеки ти иска фактура, папирен и забадева показваш екрана на телефона. Трябва да си отидеш да отпечаташ и така можеш да почнеш рекламацията....И със всяка нова технология все повече и повече хартия се прахосва....

Например идва официално писмо и затова на пощата за да го получа подписвам /като в тефтера на пощаджията/, че са ми го връчили. Отпечатват една фактура/тяхна си вътрешна/ където с големи букви името и после подписът и накрая /нали сме 21век/ върху едно екранче подписа с електронно моливче.....😜🤪😜

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vorfax# said:

Сигурно и в настоящето някой на противниците на прогреса виждат в компютъра дяволско творение и палят огньове с нокти от прилепи и лудо биле.

 

Преди 1 час, vorfax# said:

Демонизирай тази адска машина наречена компютър! Заклейми я като наказание пратено ни от Бог за да погуби грешниците изкушили се да я ползват!

 

Объркал си се нещо, щом смяташ че тук или някъде наоколо из познатия ни свят в България има някакви изроди които виждат дяволи в компютъра и в прогреса! Не обвинявай другите във неща които ти се въртят на теб в главата и не обвинявай примерно учителката която е на 60 години, че не прави иновативни уроци. Ако искаш си пиши само на компютъра и си чети само електронни книги, никой не те спира. Ама ако смяташ че някой изостанал религиозен варварин държи контрола върху иновациите в литературата и ученето и целите му са да запазва статуквото и писането на хартия, то явно трябва с лекар да се консултираш... за хапчета и терапия.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Skubi said:

Сега вече не ти дават хартия даже и инструкция за експлоатация

Останах с впечатление, че обвиняваш техниката за бюрокрацията:

 

Преди 2 часа, Skubi said:

веки отпечатва и подпидано връчеа.

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, makebulgar said:

не обвинявай примерно учителката която е на 60 години, че не прави иновативни уроци

Ъъ, извинявай, но именно средната възраст на българския учител - над 50, е спънката за образователната ни система и това, че иновациите се влачат с декади. Разбира се повишената пенсионна възраст, липсата на адекватно отношение към образователната система откъм имидж, липсата на субсидии, водят до това новата смяна да не идва.

Но ако някой е неспособен да върши работата си и да отговаря на съвременните изисквания, то не може да се оневинява с уважението полагащо се на баба или дядо.

В длъжностната характеристика на един учител пише, че е длъжен непрестанно да се квалифицира и никъде не пише, че ако е на 50 години вече не е длъжен да си върши работата.

Редактирано от Guest
Link to comment
Share on other sites

 

Преди 21 минути, makebulgar said:

Ама ако смяташ че някой изостанал религиозен варварин държи контрола върху иновациите в литературата и ученето и целите му са да запазва статуквото и писането на хартия, то явно трябва с лекар да се консултираш... за хапчета и терапия.

Писането на хартия е следствие на точно две категории хора:

  1. Едните са, споменатите от теб "религиозни варвари", които имат абстрактни представи за информационните технологии, проличали и в тази тема, и си отпечатват всичко на хартия - "за по сигурно!".
  2. Вторите са безгласните букви. Това са пометените от потока, бил той навик или принуда. Това са жертвите:
  • Това са хората, в заварено положение, които са инвестирали твърде много и твърде дълго в стискането на писалки и носенето на очила.
  • Това са и днешните деца, чиито деца вече няма да ползват хартия и няма да пишат и четат буква по буква, защото родителите им ще са израснали с алтернатива, далеч по-интелигентна и ефективна.
Редактирано от Guest
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, vorfax# said:

За какво да се оправдавам? Аз излагам аргументирано настоящите тенденции и следствията от тях. И оправданието ти, че си бил оставил на мен да гадая какво си искал да кажеш с общите ти приказки, не го приемам. Първо, защото аз изобщо не съм включвал математиката в своята теза и второ, защото примери съм давал, противно на писаното от теб. Върни се назад и открий това:

Pi-unrolled-720.gif

 

Да, виждам, че не разбираш какво казвам. Едва ще е от полза ако го повторя отново.

Цитирай

Относно "теоремата на Ферма"... не знам за коя от всичките говориш, изглежда не си учил висша математика, и си нямаш представа за какво говориш. Все едно аз да кажа "коментирай рисунката на Микеланджело".

Ако четеш внимателно ще видиш, че говоря за доказаната от Yайлз. И да, прав си никога не съм слушал курс с име "висша математика", нито пък съм учил от учебник с такова име.

Link to comment
Share on other sites

Преди 15 минути, Gravity said:

Да, виждам, че не разбираш какво казвам. Едва ще е от полза ако го повторя отново.

Аз не съм разбрал нещо!? Аз съм този, който е написал тема. Ти нещо не си разбрал, обаче не знаеш какво питаш. Търпеливо ти искам да посочиш едно нещо, ти казваш, че аз трябвало да се досетя да ти дам пример, а пък аз вече съм ти го дал. Обаче грешката не е в теб.

Боб няма да хвърлям, ако нещо не разбираш - питай, не обвинявай останалите, че ти не го разбираш.

Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, Gravity said:

никога не съм слушал курс с име "висша математика"

Тролиш ли в момента? За какъв курс говориш изобщо? В предния си пост стана ясно, че не знаеш, че Ферма има повече от една теорема, а сега настояваш, че с "избора го оставям на теб" трябвало телепатично да отгатна, че ти се искало нещо написано на шльокавица - Yайлз. И това, ако не е пародия на дискусия....

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...