Отиди на
Форум "Наука"

Калций от твърдо в течно.


Ogo Bob

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте химици.

Трябва ми да превърна калция от твърдо в течно състояние. Може ли това да стане с някаква химична реакция и с кой елемент?

Става дума за едни калциеви отлагания, които драскат повърхността.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здрасти!

Може.

Но !

имайки предвид оскъдната информация, очевидната липса на елементарни познания по химия,  бих препоръчал механичен подход - чук, пила, майката и т.н.

Безопасно за вас и за повърхността, гарантирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За домашни дейности става с оцет или разтвор на "лимонтузу". :) Не много добре, но предвид "драскащия калций" ефективността ще е достатъчна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 10 часа, angelmr said:

За домашни дейности става с оцет или разтвор на "лимонтузу". :) Не много добре, но предвид "драскащия калций" ефективността ще е достатъчна. 

По принцип си прав, но питащият дори не казва какво точно ще прави. Не че ме интересува. Аз мога да дам пример с котлен камък който въобще не се чисти така. В Тутракан примерно водата е гадна. За едно завиране бързовар или кана се покрива с близо милиметър. Не ща да мисля с бойлерите какво става. Такова е и положението и с водата от някои кладенци в едно село до Силистра - Зафирово. Покриват се дори и ластмасовите части на каните. Чистенето - само механично, много внимателно и дори не докрай, да не се увредят.  

Където работя - също. Проблеми с оборотна вода и сондата на един pH - метър дето мери непрекъснато. Чистех я също механично, гарантирано най добър резултат. По други причини няма да ми се налаа да го правя вече. Предполагам.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

О-хо..

Само там (тук) дето работя не е миродавно защото изкуствено се прави - За хвостохранилище говорим.. Просто го споменавам като проблем с чистенето. Водата от чешмите не е твърда,

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Ммм механичното премахване не ме устройва. Повърхността е много нежна и ценна.

Това за оцета и лимонтузу ако става, значи може с някаква киселина да се разтвори, така ли идва? Сега обаче тая киселина не трябва да е вредна за водни организми :)

И незнам дали има по-твърда вода от наща тука в Русе, но задачата не е това, въпреки, че ако открия начин да оталожа тия малки гадни калциеви образования, ще си прочистя и бойлера  ;)

И въпреки че ми се иска да си имам химична лаборатория за да науча химията, мога да се задоволя само с това да я изучавам виртуално с разни пъзелчета като това тука Периодичен Пъзел :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвет не. Данни ми трябват :)

Не разбирам от химия, може да е глупав въпроса ми. Но това въбще не ме притеснява, аз знам толкова, колкото да осъзная, че нищо не знам ;)

Редактирано от Ogo Bob
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не че не съм благодарен за отговорите, всяко отделено време си струва. Наистина съм босичък в областта.

Ако калция по принцип си съществува в твърдо състояние, то точният отговор ще е, че просто не може :) Но тогава ще питам пък, не можем ли да му свържем атомите с нещо, с някакъв друг елемент, за да се получи течност като цяло? Също така, не се знае той дали вече не е свързан с нещо за да се получи точното обраувание, за което и аз не съм съвсем на ясно, знам само че съществува едно калциево образование което трябва да се махне. По принцип търся всякъкви химични формули, където изхода(там след равното ако не се лъжа) е някаква течност, а преди равното имаме калций, или калциево съединение.

Всичко е с изследователска цел, нищо сериозно ;)

Редактирано от Ogo Bob
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

трябва ти нещо, дет го наричаш данни, по преди нежно и ценно  хаха :046:

алгоритъм знаеш какво е да?

да - отговаряш на въпросите с достатъчно подробности да

да- получаваш отговори на това което те интересува да

да- биеш плюс и благодариш

не- питаш гугъл

Преди 46 минъти, Ogo Bob said:

Не че не съм благодарен за отговорите, всяко отделено време си струва. Наистина съм босичък в областта.

Също така, не се знае той дали вече не е свързан с нещо за да се получи точното обраувание, за което и аз не съм съвсем на ясно, знам само че съществува едно калциево образование което трябва да се махне. По принцип търся всякъкви химични формули, където изхода(там след равното ако не се лъжа) е някаква течност, а преди равното имаме калций, или калциево съединение.

Всичко е с изследователска цел, нищо сериозно ;)

леле

 помощ за сайта ли?

 

Моля не възприемайте думите ми по начин по който не бих желал ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...