Отиди на
Форум "Наука"

Познайте какъв е езикът


nik1

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Отстъпвам, давай друго :) с езиците съм скаран...

Ако искаш пък изчакай малко, аз тук отговора не съм го публикувал.. Тези дето познават може да не са седобрали до копютри още

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да разнообразим играта:тогава

 

All+the+cans+flat.jpg

 

Kekoukele-.jpg

 

Единият от надписите не означава и не се превежда като "кока-кола"(макар че напитката е кока кола) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Вариянтите одтават два:

1. второто кенче от редичката с четирите;

2. Първото от углолемените две кенчета.

Залагам на т. 1, надписът на второто кенче.

 

Аз пък се чудех откъде идва името на елемента/метала никел :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде да не пишете само вие двамата да кажа какво съм прочел из нета за тези Коли.

По време на олимпиадата в Пекин 2008, Кока-Кола пуска на пазара различни конфигурации от кенчета и бутилки за ценители на с имената на различни страни и съответните им езиците. Първия надпис в темата, от това което видях, е от Етиопия. Там си имат собствена писменост Amharic (няма я в гугъл транслейт :)), на която е изписан надписа.

coke_olympic_international_fridge_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

4-те кенчета от горния ред на втората снимка , гледани отляво на дясно, са с надписи на:

-Russian 

-Thai

-English

-Amharic (същият надпис е върху бутилката от заглавната страница)

----

Първото кенче от долния ред е надпис на Mandarin:

 可口可乐 , и се чете  kě kǒu kě lè, което съчетание може да се преведе според някои интерпетации като "to permit mouth to be able to rejoice", (според други - означава просто "tasty fun")

[Заб. Китайската писменост е идеографична, и  тези иероглифи /идеограми се означават съответно :

kě kǒu - вкусен, kě lè - да доставяш удоволствие/щастие на хората]

http://www.businessinsider.com/picking-brand-names-china-2011-11

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 часа, Joro-01 said:

Отстъпвам, давай друго :) с езиците съм скаран...

Ако искаш пък изчакай малко, аз тук отговора не съм го публикувал.. Тези дето познават може да не са седобрали до копютри още

Аз съм "скаран" с езиците, но имам музикален слух :)

[поне така казваше капитанът по свръзки в казармата, след като за 40-50 минути  и почти нашега  научих морзовата азбука и започнах да предавам и приемам]

Майтап или не, най-вероятно ще ми е най-лесно да науча китайски.. (заради музикалния ми слух)

[Руският и английският не ги говоря, няма с кого, и само руският от двата езика съм го учил на по-млади години, та ми се е "запечатал" дотам, че да мога водя свободна комуникация (да "превключвам"), свободна дотолкова, че отсрещните трябва да ме поправят за окончанията, поне в началото.
За френски думи се досещам пък, само когато си пийна и в това време чуя френска реч. Е мога да изпея Марсилезата, ама то кой пък не може]

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хах, ми давай, китайският сега минава за необходим. Ако го знаеш, ще си добре. Ще те търсят :)

Етимологията в нета за мен се оказа проблем (да я намеря точно такава каквато я знам), а може някога да съм дезинформиран.

Името на Никела идва от някакъв весел дявол Ник (за Old Nick има в нета какво е, та чак и едва ли не до Свети Никола и дядо Коледа можеш да видиш връзки). Аз знам че заради магнитните му свойства хората си мислели, че този весел дявол си прави шега с тях. Без да се задълбочавам кой го е открил и от немски ли идва...

Подобно е и положението с кобалта, само че там някакво джудже Кобалтоблу или Кобалтблау или помня ли... нямам време да търся из нета, но откривам, че и там не е много пълна информацията. Може и да греша, все пак на работа няма време за такива неща.

И ти отговори вярно...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да поясня малко за научаването на морзовата азбука. 
[то е обяснено в руската уикипедия, обаче не мога да намеря информация на български по този въпрос в нета]

Морзовата азбука практически се научава чрез напеви. 
[напевите могат да бъдат различни за различните школи, но принципни разлики няма]

Пример: буквата Ф (ти-ти-таа-ти), напевът и е "Фитипалди" (Фи-ти-паал-ди)

[Съотношението между дължините на точките и тези на тиретата е 1 към 3]

Quote

За единица време се приема времетраенето на късия сигнал - точката; дължината на тирето е равна на 3 единици време. Паузата между знаците в буквата е една единица време, между буквите в думата — 3 единици време, между думите — 7 единици време.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Joro-01 said:

Хах, ми давай, китайският сега минава за необходим. Ако го знаеш, ще си добре. Ще те търсят :)

Етимологията в нета за мен се оказа проблем (да я намеря точно такава каквато я знам), а може някога да съм дезинформиран.

Името на Никела идва от някакъв весел дявол Ник (за Old Nick има в нета какво е, та чак и едва ли не до Свети Никола и дядо Коледа можеш да видиш връзки). Аз знам че заради магнитните му свойства хората си мислели, че този весел дявол си прави шега с тях. Без да се задълбочавам кой го е открил и от немски ли идва...

Подобно е и положението с кобалта, само че там някакво джудже Кобалтоблу или Кобалтблау или помня ли... нямам време да търся из нета, но откривам, че и там не е много пълна информацията. Може и да греша, все пак на работа няма време за такива неща.

И ти отговори вярно...

Адаш ми е значи ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 4 часа, nik1 said:

Да поясня малко за научаването на морзовата азбука. 
[то е обяснено в руската уикипедия, обаче не мога да намеря информация на български по този въпрос в нета]

Морзовата азбука практически се научава чрез напеви. 
[напевите могат да бъдат различни за различните школи, но принципни разлики няма]

Пример: буквата Ф (ти-ти-таа-ти), напевът и е "Фитипалди" (Фи-ти-паал-ди)

[Съотношението между дължините на точките и тези на тиретата е 1 към 3]

 

 

На БГ мног неща ги няма в нета. ВИж на EN..

File:International_Morse_Code.svg

https://en.wikipedia.org/wiki/Morse_code#/media/File:International_Morse_Code.svg

Добре измислено, но отпаднало..

Като говорим за морзова азбука един приятен пасаж (съжалявам на руски е БГ превод в нета няма) от книгата "Свръхприключеията на свръхкосмонавта" от Валери Медведев. Един посредствен седмокласнк пита съученика си "вундеркинд" за начин как да си подсказват без да ги хващат :) :

- Слушай, Иванов, ты всё можешь... Как мне сделать так, чтобы ребята на уроках не переговаривались и не писали друг другу записки? Я, даже не думая, сказал, что это очень просто. - Научи меня, - попросил Кириллов-Шамшурин. - Пусть все ребята учат азбуку Морзе. И если кому-нибудь надо будет что-нибудь передать в классе во время урока, то пусть он поморгает тому, кому нужно, по системе Морзе. Примитивно и бесшумно. - Ты гений! - сказал мне Кириллов-Шамшурин и пошёл к ребятам делиться моим изобретением, выдав его, кстати, за своё. Ну разве я думал, что советую Кириллову-Шамшурину плохое? Разве я знал, что ребята воспользуются этим в своих интересах и самым невероятным способом?! Вскоре в классе действительно наступила мёртвая тишина, такая мёртвая, какой не было при Алле Астаховой. Зато какие бесшумные разговоры начались! Каждый передавал азбукой Морзе другому всё, что ему в голову взбредёт. И кончилось тем, что стали просто подсказывать друг другу на уроках. Успеваемость поднялась, все стали четвёрки и пятёрки получать. Кириллов-Шамшурин был произведён в герои. Если бы не наша биологичка Анна Петровна, то я вообще не знаю, чем бы всё это кончилось. Но Анна Петровна, оказалось, была когда-то на фронте радисткой и очень быстро разобралась в обстановке. Очень быстренько разоблачила всю эту историю. Тут Кириллова-Шамшурина взяли, конечно, за жабры и, конечно, спросили, как он только додумался до этого? И тут, конечно, Кириллов-Шамшурин всё свалил на меня. Дня три тому назад в школе был скандал по этому поводу. Меня вызывали к директору, и всю эту историю записали в дневник... в мой.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първото шише с кока кола е етиопско. Етиопската писменост ('абугида или федел) е сричково писмо. Възниква в периода 9-6 век пр. Хр. за записване на езика ге'ез, който впоследствие става литургичен език на етиопската православна църква. Използва се от сродните нему съвременни семитски езици амхара, тигриня, тигре, както и от африканския език блин (разпространени в Етиопия, Еритрея и части на Судан). Интересен е фактът, че тези семитски езици (ге'ез, амхара, тигриня и тигре) ползват писменост, с която се пише от ляво на дясно, за разлика от класическите семитски азбуки (финикийска, арамейска, еврейска или арабска).

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Руският език в американското кино"

http://www.adme.ru/tvorchestvo-kino/russkij-yazyk-v-amerikanskom-kino-378405/

(Някои от надписите са на български, защото филмите са снимани в България;  авторът на статията или не знае български, или игнорира  този факт)

1.jpg

Е..гати смешката

 

fomaa.jpg

ЛШТШФУМ KINIAEV

3.jpg

 

 

3530455-R3L8T8D-600-4.jpg

Разбираема грешка: объркване на "У" и "Ч"

 

5.jpg

"ДЕРГАТ" и "ДИХАТЬ"

 

 

15.png

Безсмислици ?

 

 

 

 

3530755-R3L8T8D-700-22.png

"Почти Правда"- шедьовър, направен с чувство за хумор: «Депутаты сдают валюту», «Министр Грызлов объявил войну мигалкам», «Маниакальное увлечение Симоне» и  «Гроза разгрозилась».

 

15.jpg

За цялото семейство -  ОРЪЖИЕ :)

 

3530505-R3L8T8D-700-10.jpg

Тук се е използвала  и Google " преводачка"

 

3530605-R3L8T8D-700-12.jpg

ХЛЕБ В ПЕЧАХ (хляб в печките)

3530855-R3L8T8D-700-13.jpg

Сироп МОЗОЛИ (Сироп от МАЗОЛИ)

 

 

5559455-R3L8T8D-608-33.jpeg

Кадър от шпионската комедия "Чък" 

 

21.png

Без правописни грешки

 

5557855-R3L8T8D-650-26.jpg

"Почта Росии",  има клонове в България :)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

"Полицейска академия" - 5 или 6 -та серия (не помня) има надпис на телефонна кабина "Х*Й".

Познайте какъв е езикът ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То и кенчето на кирилица е по-удачно да го бяха написали Bulgarian вместо Russian, защото доколкото знам сме първите от соц лагера, които пускат Кока-кола на своя пазар и съответно такава конфигурация на логото.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...