Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
1 hour ago, Joro-01 said:

Миниатюрен казан (дестилатор), работи на котлон и много практичен ако трябва го криеш. В мазето? :animatedwink: . В малко по-цивилизованите страни или пък в арабските, не е добре да те хващат да вариш ракия.

прототипът на карбураторът изобретен от Чонка, Янош и патентовън в Унгария  на 13 февраля 1893 г

Ето един пример който да подкрепя параноята, че сякаш сме на краят на света:

" Нужное устройство изобрел в 1876 изобрел итальянец по имени Луиджи Де Христофорис. Оно получило название «карбюратор». Его конструкция и принцип действия отличались от современных карбюраторов. Для образования топливо-воздушной смеси топливо нагревали и пары смешивали с воздухом. Исследования в этой области продолжались, и через год спустя инженеры Готлиб Даймлер и Вильгельм Майбах сконструировали двигатель внутреннего сгорания, оснащенный распылительным карбюратором, который стал прообразом современных устройств."

https://blamper.ru/auto/wiki/dvigatel/karbyurator-2864

За Чонка и Банки и дума няма. Но те били които обсъждайки недостатъците на горните стучки видяли една цветарка как пръска цветята си с вода,  с помоща на две тръби фиксирани на 90 градуса се сетили, че струятя въздух може да стори същото с горивото....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Joro-01 said:

Много яко, признавам :)

А тези двамата - хвани единия, удари другия...

Но има и други които стават световни защото изобритателят напуща и отива на по слънчево място.... Képtalálat a következőre: „golyóstoll szerkezete”

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Обикновена писалка (химикалка). Сачмата се търкаля, намастилява си и може мастилото по листа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Joro-01 said:

Обикновена писалка (химикалка). Сачмата се търкаля, намастилява си и може мастилото по листа. 

László Bíró като журналист му омръзнало, че моливите се чупят и постоянно трябва да се острят а писалките текът пирата им са чувствителни. Затова му трябвало такова нещо с което аламинут може да пише когато му е нужно... 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да не съм аз наред? Добре :)

Чудя се каква е вероятността някой (най-вероятно Скуби) да го е виждал...

 

.EM

picpem

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Видео и снимка

Дерзайте

Пак снимка на същото

20160824_141852.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 4 часа, Skubi said:

Хвана ме. Прототип на някакъв двигател? 

Чак пък да съм те хванал... :)

Отговорът е верен, така е -  прототип е и двигател.

Какъв двигател ще работи, ако е затворен в стъклена кутия, без видимо захранване? Вечният. Или поне този за който трябва да мислим така. Изложен е в техническия музей във Виена, на партерния етаж. За това мислех, че може да си го видял, Скуби. 

Текстът на табелката е закачка към любознателните - невъзможно е, но тогава как... ? Пишете на адрес...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Joro-01 said:

Чак пък да съм те хванал... :)

Отговорът е верен, така е -  прототип е и двигател.

Какъв двигател ще работи, ако е затворен в стъклена кутия, без видимо захранване? Вечният. Или поне този за който трябва да мислим така. Изложен е в техническия музей във Виена, на партерния етаж. За това мислех, че може да си го видял, Скуби. 

Текстът на табелката е закачка към любознателните - невъзможно е, но тогава как... ? Пишете на адрес...

 

 

Да не би да работи като "кланящото се на чашка пате"? - принцип - трябва време-закъснение при изпаряване на течност и втечняване на две гравитационно различни места.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, Малоум 2 said:

Да не би да работи като "кланящото се на чашка пате"? - принцип - трябва време-закъснение при изпаряване на течност и втечняване на две гравитационно различни места.

Ако приемем, че не лъжат (отговорът не е "с батерии вътре") предполагам, че е нещо такова. Аз ще кача и табелката при първа възможност (на англ и немски пише) и още някоя снимка, но едва ли ще са от полза. Двете рамена (не казвам цилиндри) са с радиатори (топлообменници), всяко рамо - на радиатор има еднакви два прозрачни цилиндъра (на снимката не се виждат че са един зад друг) - с обемно бутало и с по-малко бутало (само ламарина). Газ очевидно циркулира между двата еднакви цилиндъра в рамо, прес кутията с радиатора. Направено е за такива като мене първо за Стирлингов двигател да си помислят.

Смущаващото е, че не само обемното бутало (за което е нормално и му се казва дисплейсър при Стирл. двиг), но и тънкото не са уплътнение към цилиндъра. Въздухът свободно минава между тях и стената на цилиндъра. Това е за заблуда.

 Аз имам нещо наум, но ще го споделя по-натам

Продължавам с описанието - в себлото (вертикалната част (крачето) не я наричаме цилиндър), масивното сиво нещо е (направено да изглежда като) магнит. Трите кутии в колелото (велоципедна капла/джанта) са метални, но не става ясно магнити ли са. В него има две рейки (пръчки сстебла) които се движат възвратно постъпателно и задвижват нещо като половини (плочи) на въздушем кондензатор. Това е вид електроскоп (ако е това), долните им електроди влизат в кутичта в основата... Кутията в основата (бяла пластмасова като за електроника) има нещо като релефни стъкла (като за лампа, фотосветкавица) на двете срещуположни стени, които не се виждат. Може и мрежи да бяха, све пак нещото е затворено и нямам достъп от помалко от 40 см

Ще има още снимки, обещах, сега не мога.

 

Накланяюото (и клатещо) се пате е топлинна машина, стирлинг с течно бутало и ниска темп разлика един вид. Разликата идва от изпарението/съхненето на мократа глава. Втечняване няма. Виж някъде съм го описал или дал линк, в темата за необикновените вечни двигатели.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хайде любознателни хора, дерзайте!

Да превеждам ли табелата?

 

Зад табелката виждате кутията (корпус като за електроника) с тези мрежи или релефни стъкла.

Електроскопските пластини не съм успял да ги заснема, явно ще трябва да ми повярвате на някоя рисунка, но пак когато мога. Готов съм да се обзаложа, че не е (само) стирлинг. И в толкова малък затворен обем няма как да се получи чак такава температурна разлика. То вътре и патето не знам колко ще работи. Ще трябва да му досипвате вода в чашката и ще образува конденз :animatedwink: 

Можете да се пробвате с името на изобретателя и машината в нета. Успех.

Едното нещо на което ще попаднете е моя клип. Другото на някой друг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо за патето. Принципът е същият както на единият тип соларни тръби  

Képtalálat a következőre: „heat pipe technology”

 

където течноста която ври на низка температура постепенно се изпарява, и чрез двойтата тръба образуващото се налягане изтласква нагоре още течната част. Но след като стигне да водата, охлажда се и така губи равновесие и пада. В тези соларни тръби също "горещата" гас предава топлината и като течност слиза долу. В тази машина трябва нещо подобно да има защото алуминиевите ребра са за охлаждане. Навярно някъде, някак, например със силен халогенен рефлектор бива някоя част нагрявана. А магнитът долу може би да недопуща системата да спре в равновесиер навярно тласка пластинките закрепени на колелото. 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Scubi и ти почна като Малоум 2.

Топлинните тръбички имат и други приложение.

Почти е така, но с малки неточности. Няма нужда да ври. Първи такт (трябва да го направим ръчно, за да стартира) мокрим главата. Направена е от порьозен материал дето се мокри. Памук и дунапрен стават.

Та (първи такт/процес) - накланяме го да пие и г изправяме. Главата съхне и отнема температура. Тялото е така направено, че има два обема (вътрешен и външен) запълнени с газ (пари по-точно), които са разделени от течност. Вътрешният обем (над вътрешната тръбичка пова да се охлажда когато патето е изправено и налягането там пада и предизвиква покачване (може ли да кажем втори такт) на нивото на течността в тръбичката (вътрешната), центърът на тежестта се измества нагоре. Патето е уравновесено по подходящ начин (под лек наклон), така че в един момент, то се накланя към чашата (трети такт?).
 Връщаме се на първия такт - главата се мокри (напоява), но тук се намесва още един процес - в хоризонтално положение двата обема пари се съединяват, налягането и температурата се изравняват, а покачилия се "воден" стълб се излива в долната част на тялото (колбата), тя натежава и се изправя. И така нататък - с повторения на изброените. И с двама ви ще се хвана на бас, ако искате, може пък да спечелите. Онлайн хазарт и онлайн печалба :animatedwink: Моля това това обяснение да не ви демотивира! Аз съм тъп! И аз не знам! Нека продължим с двигателя.

Освен патето там (в магазинчето на музея) се продаваше и играчка на принципа,който описваш - хвашашя с ръка една запоена колба (като пясъчен часовник малко) течността вътре завира и се качва в горната колба (горния обем). Като го оставиш се връща.

 

Така. Сега за този двиигател. Аз бих го направил с фотоволтаик зат тези стъкла или мрежи.  Виждат се един от двата "прозореца" на кутията зад табелата. Тази ктия е най-отдолу, на нея е стъпил двигателя. Ако е нивелиран двигателя и намалено триенето (както е) мисля че би се завъртял и без пряка слънчева светлина. Площта на прозорците стига. Така мисля аз. Не съм прав сигурно, стават много излишнитя части. Казвайте. А нещо обещах. ще видя...

 

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дисковете долу дето се виждат само на последното видео - може (така е направено да изглежда) да взаимодействат (привличане и/или отблъскване с електрическо (електростатично поле.

В нета не намерих, но в музея имаше такива електроскопи.

Пак казвам - бих използвал фотовволтаик зад релефнитя стъкла. Мисля, че тогава би работил дри и в стъклена кутия. Не знам.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 5 часа, Skubi said:

А магнитът долу може би да недопуща системата да спре в равновесиер навярно тласка пластинките закрепени на колелото. 

Пластинките са метални кутии.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, може и индуктивно/ безжично да се захранва, долната кутия (на самата витрина) е непрозрачна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Joro-01 said:

Scubi и ти почна като Малоум 2.

Топлинните тръбички имат и други приложение.

Почти е така, но с малки неточности. Няма нужда да ври. Първи такт (трябва да го направим ръчно, за да стартира) мокрим главата. Направена е от порьозен материал дето се мокри. Памук и дунапрен стават.

Та (първи такт/процес) - накланяме го да пие и г изправяме. Главата съхне и отнема температура. Тялото е така направено, че има два обема (вътрешен и външен) запълнени с газ (пари по-точно), които са разделени от течност. Вътрешният обем (над вътрешната тръбичка пова да се охлажда когато патето е изправено и налягането там пада и предизвиква покачване (може ли да кажем втори такт) на нивото на течността в тръбичката (вътрешната), центърът на тежестта се измества нагоре. Патето е уравновесено по подходящ начин (под лек наклон), така че в един момент, то се накланя към чашата (трети такт?).
 Връщаме се на първия такт - главата се мокри (напоява), но тук се намесва още един процес - в хоризонтално положение двата обема пари се съединяват, налягането и температурата се изравняват, а покачилия се "воден" стълб се излива в долната част на тялото (колбата), тя натежава и се изправя. И така нататък - с повторения на изброените. И с двама ви ще се хвана на бас, ако искате, може пък да спечелите. Онлайн хазарт и онлайн печалба :animatedwink: Моля това това обяснение да не ви демотивира! Аз съм тъп! И аз не знам! Нека продължим с двигателя.

Освен патето там (в магазинчето на музея) се продаваше и играчка на принципа,който описваш - хвашашя с ръка една запоена колба (като пясъчен часовник малко) течността вътре завира и се качва в горната колба (горния обем). Като го оставиш се връща.

 

Така. Сега за този двиигател. Аз бих го направил с фотоволтаик зат тези стъкла или мрежи.  Виждат се един от двата "прозореца" на кутията зад табелата. Тази ктия е най-отдолу, на нея е стъпил двигателя. Ако е нивелиран двигателя и намалено триенето (както е) мисля че би се завъртял и без пряка слънчева светлина. Площта на прозорците стига. Така мисля аз. Не съм прав сигурно, стават много излишнитя части. Казвайте. А нещо обещах. ще видя...

 

 

Точно. И ето експеримента. Ако го сложим под вакум, макар и с мокра глава, не може да изпарява, тоест главата се не охлажда спира. Но както позволин на ново да се изпарява, и да е спряло, ако му е мокра главата само тръгва.

Що за двигателя, някъде в началото имаше едно колело с трите магнита. Мисля това е първият модел и тези вацънгулки поставени по този работещ вариант са само за заблуждаване. Смисъл много не ми се вижда в тях.....

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...