Отиди на
Форум "Наука"

Защо иудеите са богоизбрания народ


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Има ли някакви школи или секти в юдаизма? Какво е тяхното мнение по темата?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 часа, Doris said:

За мен e любопитно да видя директно какво мислят изповядващите юдаизма. Има твърде осезаеми елементи на проповедничетво от тяхна страна, но ги има и от страна на атеистично мислещите. Всеки се изкушава да доказва, че неговата идеология е най-правилната. :)

Лично аз, както писах по горе споделям мнението, че православието не отрича богоизбраността на израелтяните(от които произлизат съвременните юдеи), но влага друг смисъл в това понятие, не този който юдеите влагат - за изключителност, а за конкретна мисия, която вече е изпълнена. Също, въпреки упреците към юдеите, свързани с евангелските истории, те не са стигматизирани.

Дорис, самата аз споделям повече тълкувателно юдаизма, по-малко християнството. Внимавай :)споделям, но не в смисъла на приела юдаизма, а приемам по-голяма част от равиниските разработки върху текстовете.

Как се изживяват изповядващите именно юдаизма? Същото като при нас - едни не го споделят, други го приемат текстово, трети го зачитат като кредо...За нас не би следвало да има значение "кой до колко" по една много важна причина - паралелно, християнските изповедания имат силна тенденция за приписване на собствена важност, която е била и агресивна в своята форма. Раздухването на тази тематика в духовността на индивида винаги води до конфликти - вътрешни и външни. Следва капсулация и изолация.

Има само един начин за решаването на тези проблеми - ние вярващите да работим против фанатизма в собствените си изповедания, а науката да се стреми да образова всеки, във всеки удобен случай. Поради природата на вида ни, още дълго време ще има хора изпадащи в крайни състояния и прегръщащи крайното кредо на "специален" - дай им нишан и са готови. Като отговорни, разумни личности - най-добре да се стремим да не събуждаме в никого подобни тенденции.

Атеистичната позиция е здрава - няма такова нещо като "избрани". Решава конфликтите от раз. Тълкувателно "избран" може да се разработва винаги в правилна посока -  уважение,  мисия,  пример, не самоцел.

В юдаизма има отлични тълкувателни постановки, които правят от юдеите съвестни и помагащи съграждани. Когато се набляга на тях в изучаването на текстовете - няма крайности. Надявам се, че всеки осъзнат човек разбира къде е границата и съумява да съчетава в себе си две страни - умерената и магическата без да влиза в социален конфликт със средата. Със сигурност на много юдеи (и кротки християни) им е писнало от "всичкото това" , от всякакви нападки (често неоснователни към самото изповедание) и искат само да ги оставят на мира да си следват религията и да не им се бъркат в живота :) 

 

Редактирано от *abi*
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, ISTORIK said:

Има ли някакви школи или секти в юдаизма? Какво е тяхното мнение по темата?

Аз нямам религиозно образование в  школи.Не съм и религиозен пропагандатор или равин/ вече и жени могат да бъдат равини/ =

Материята за нещата ,които споделям тук се изучава и в светски университети.:) 

Имам предимството да съм запозната от първия ред на нещата / образно казано/

Тук / в една от темите/беше показан клип ,който " уличаваше " религиозни евреи в непримиримост към християните. Както казах ,понякога незнанието не е оправдание да се разпространяват клевети. При това забележи ,аз показвам позиция като човек ,който разбира за какво става въпрос. В Йерушалаим има квартал на ортодоксални исраелтяни. Казва се Меа Шеарим. Веднага познах квартала  от клипа. Това е квартал в който времето сякаш е спряло.Забранено е да се снима по улиците. Забранено е да се снимат хасидите. Те самите много рядко ползват телевизия и радио.Да снимаш по улиците на този квартал ,да подвикваш на хасидите да се обличат светски, да им показваш фигура с брада подобна на дядо Коледа/ това е непростимо и е нормално да бъдеш пъден и заклеймяван-в края на краищата се гавриш с вярата на хората,което е недопустимо дори да не ти харесва .  Това е район с външен изглед сякаш от времето на стара Полша и Литва-защото тук живеят повечето потомци на евреи дошли от тези земи. Когато видите този или друг клип  и по специално брадатите исраелтяни , облечени в дълги черни сака , големи черни шапки, къдравите им коси , веднага ги свързвате с традиционното крило на ортодоксалния иудаизъм. Но запознатия много добре може да види разликата. Жокер са дрехите- достатъчно е да се зададе въпроса -нима така се е обличал Мойсей, патриарсите или пък Раши? Дрехите, популярната музика на хасидските клезмер групи, са на  мястото си точно в страните за които писах. Защото точно тези страни са родината на хасидизма ,който в началото е бил считан за едно революционно,популистко движение, което е заплашвало реда и традициите.Основателят е Исраел бен Елиезер, по известен като Баал Шем Тов. Той е бил изключително харизматична личност , привлича много хора, вдъхновява ги да спазват заповедите . Това движение е голям шок за еврейските власти след установяването им в държавата.

Хасидите пеят, танцуват ,даже пият ,въртят около главите си петли / вместо цедака ,с която този обичай е заменен/. На мястото на традиционните равини  те поставят свои равени. Начело на общностите им стоят реве/ равин/ или цадик / праведния/ Много от ранните школи  /секти/ днес още имат свои последователи - Белзер Хасидим, Герер Хасидим, Братславер Хасидим  и пр...

Редактирано от Rebecca
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоест в Израел има някакъв квартал в който могат да те убият защото си носиш кръста на врата и защото снимаш с камерата, и това ще го направят най-начетените юдеи, а после казваш, че юдаизма не е агресивен към християнството и към другия. Странна логика. Ако религията беше добра нямаше да има подобни ортодоксални равини, хасиди и юдеи. Ако религията беше добра нямаше да има конфликт с други религии. Беше показан и друг клип в който млад евреин псува Исус и агресивно нападаше, защитаваше земята си като дарена от Бог. Тоест това са все лоши неща които са му насадени от тази религия. Той може да стане убиец заради нея. Това видео е обективен факт. И именно заради това и срещу евреите има гонения през вековете из цялата християнска Европа.

Свещенните места в които има религиозни табута и забрани обичайно са затворени с дебели огради и стени, а достъпа е ограничен. Такива са всички християнски, будитски или други манастири, такива са джамиите, такива са и църквите. В случая с клипа обаче става на въпрос за някакъв квартал в който всеки може свободно да влезе и няма никакви огради. И ако той там бъде убит това ще е заради радикализма на тези евреи и вярата им, а не защото той а направил грешка.

Оспорването и отхвърлянето на конфликта между средновековните християни и ранните християни с евреите и ранните юдео-християни, е ненаучно и манипулативно. Такъв конфликт е имало, има и ще има, тъй като се поражда от религиозните книги. Това Факт. Конфликта ще изчезне единствено когато се пренапишат религиозните книги, или пък ако се забранят.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Rebecca said:

.... Месианските надежди на народа са свързани с очакването на машиях от рода на цар Давид, така както поставят условие за такава легитимност пророците.  Но позицията на иудеите е -те очакват този машиях като човек, не като Богочовек.  За иудеите е непредставимо Бог да има превъпащение. Това се вижда дори от принципите на вярата  формулирани от Рамбам, който е повлиян от Платоновата идея за безсмъртието на душата Иудеите утвърждават религията си като строго монотеистична в условията на заобикалящия ги политеистичен свят.

Справедливо е да се отбележи ,че Талмуд Бавли споменава за Иеошуа ,но съвсем не споменава за него като за бог .От евангелията ни "гледа " образа на човек приеман в ролята на цар. Самото влизане в Йерушалаим яхнал осел е доказателство за това,защото така се явяват иудейските царе. Тримата мъдреци от Изтока също са дошли да търсят иудейския цар при неговото рождение.

Дори в Йоан ,Натаниел се обръща към него  с недвусмисленото " Ти си царят Исраилев"

Накрая разбира се и надписа " Иудейски цар " ,който е закачен а кръста над главата на разпнатия.  Ще отречеш ли ,че точно християнската традиция  квалифицира тази постъпка като подигравателна.  Предполагам  никой няма да отрече ,че и вестта за раждането на потомък Давидов ,мотивира Ирод за отвратителното детеубийство -според евангелията.

Защото няма как един такъв цар да се страхува от син на дърводелец , а страхът е от машиях ,помазан цар на Иудея ,докато  той царят ще си остане завинаги чужд като произхождащ  от Едом.

Иудаизма изключва всякаква възможност за обожествяване на машиях и това е в основата на непризнаването на Иеошуа като богочовек и бог. 

Добре, това е обяснение, защо юдеите не приемат Исус, но евангелската история е малко по-различна, без претенции, че разбирам кой знае колко. Надписът на кръста, поставен от Пилат е обвинение, повдигнато от юдейските първосвещеници.

Първосвещениците предават Христос на съд с обвинението, че бунтува народа, представяйки се за юдейски цар. Христос твърди, че неговата дейност е  религиозна, въпреки това, по настояване на юдеите го осъждат:

33. Тогава Пилат пак влезе в преторията и повика Иисуса и Му рече: Ти ли си Иудейският Цар?
34. Иисус му отговори: от себе си ли говориш това, или други ти казаха за Мене?
35. Пилат отговори: та аз иудеин ли съм? Твоят народ и първосвещениците Те предадоха на мене; какво си сторил?
36. Иисус отговори: Моето царство не е от тоя свят: ако беше царството Ми от тоя свят, Моите слуги щяха да се борят, за да не бъда предаден на иудеите; но сега царството Ми не е оттук. (Йоан, глава 18)

 

Преди 14 минути, makebulgar said:

Конфликта ще изчезне единствено когато се пренапишат религиозните книги, или пък ако се забранят.

Но в религиозните ниги е събрана мъдростта на хилядолетията. Много важно да се знае и това:

34. А Иисус говореше: Отче! прости им, понеже не знаят, що правят. (Лука, глава 23)

Преди 2 часа, *abi* said:

Дорис, самата аз споделям повече тълкувателно юдаизма, по-малко християнството. Внимавай :)споделям, но не в смисъла на приела юдаизма, а приемам по-голяма част от равиниските разработки върху текстовете.

Как се изживяват изповядващите именно юдаизма? Същото като при нас - едни не го споделят, други го приемат текстово, трети го зачитат като кредо...За нас не би следвало да има значение "кой до колко" по една много важна причина - паралелните изповедания имат силна тенденция за приписване на собствена важност, която е била и агресивна в своята форма. Раздухването на тази тематика в духовността на индивида винаги води до конфликти - вътрешни и външни. Следва капсулация и изолация.

Има само един начин за решаването на тези проблеми - ние вярващите да работим против фанатизма в собствените си изповедания, а науката да се стреми да образова всеки, във всеки удобен случай. Поради природата на вида ни, още дълго време ще има хора изпадащи в крайни състояния и прегръщащи крайното кредо на "специален" - дай им нишан и са готови. Като отговорни, разумни личности - най-добре да се стремим да не събуждаме в никого подобни тенденции.

Атеистичната позиция е здрава - няма такова нещо като "избрани". Решава конфликтите от раз. Тълкувателно "избран" може да се разработва винаги в правилна посока -  уважение,  мисия,  пример, не самоцел.

В юдаизма има отлични тълкувателни постановки, които правят от юдеите съвестни и помагащи съграждани. Когато се набляга на тях в изучаването на текстовете - няма крайности. Надявам се, че всеки осъзнат човек разбира къде е границата и съумява да съчетава в себе си две страни - умерената и магическата без да влиза в социален конфликт със средата. Със сигурност на много юдеи (и кротки християни) им е писнало от "всичкото това" , от всякакви нападки (често неоснователни към самото изповедание) и искат само да ги оставят на мира да си следват религията и да не им се бъркат в живота :) 

 

Да, религиозният фанатизъм е вреден за обществото, но има и атеистичен фанатизъм. Не мисля, че конфликтите и личностни и между обществени групи могат да се решат от раз,с налагане на атеистични възгледи. Така само се прикриват разногласията, но не се осмислят и решават.

Аз съм за светски държава, образование и разбира се наука. Например тук , във форума преди много време имахме спор за въвеждането на вероучение в училищата и бях против, което ми донесе доста негативи. Но светско не означава атеистично, а неутрално, защото и атеизмът е вид идеология.

Според мен, това, което може да реши религиозните конфликти и противоречия са разумът и знанието. Обикновените хора, дори и евреите нямат полза от такива конфликти.

Редактирано от Doris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, makebulgar said:

Тоест в Израел има някакъв квартал в който могат да те убият защото си носиш кръста на врата и защото снимаш с камерата, и това ще го направят най-начетените юдеи, а после казваш, че юдаизма не е агресивен към християнството и към другия. Странна логика. Ако религията беше добра нямаше да има подобни ортодоксални равини, хасиди и юдеи. Ако религията беше добра нямаше да има конфликт с други религии. Беше показан и друг клип в който млад евреин псува Исус и агресивно нападаше, защитаваше земята си като дарена от Бог. Тоест това са все лоши неща които са му насадени от тази религия. Той може да стане убиец заради нея. Това видео е обективен факт. И именно заради това и срещу евреите има гонения през вековете из цялата християнска Европа.

Свещенните места в които има религиозни табута и забрани обичайно са затворени с дебели огради и стени, а достъпа е ограничен. Такива са всички християнски, будитски или други манастири, такива са джамиите, такива са и църквите. В случая с клипа обаче става на въпрос за някакъв квартал в който всеки може свободно да влезе и няма никакви огради. И ако той там бъде убит това ще е заради радикализма на тези евреи и вярата им, а не защото той а направил грешка.

Оспорването и отхвърлянето на конфликта между средновековните християни и ранните християни с евреите и ранните юдео-християни, е ненаучно и манипулативно. Такъв конфликт е имало, има и ще има, тъй като се поражда от религиозните книги. Това Факт. Конфликта ще изчезне единствено когато се пренапишат религиозните книги, или пък ако се забранят.

Вече ти отговорих веднъж на тези твърдения, трябва ли да пиша едно и също отново? Ясно се вижда провокативните действия на водещия. И защо има нужда от огради за да покаже всеки нормален човек уважение към други хора. Или безпардонното отношение трябва да се толерира ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Doris said:

 

Но в религиозните киги е събрана мъдростта на хилядолетията. Много важно да се знае и това:

 

В религиозните книги е събрана мъдростта на хилядолетията, но в днешно време тази мъдрост вече се изучава от хуманитарни науки като психология, философия, социология, история, антропология, теология, медицина, и т.н. Именно затова и са наречени хуманитарни, тоест насочени са към човека, изучаването му и благоденствието му, а научното изучаване на религиите е част от науката. Тези науки знаят вече всичко онова което е описано в религиозните книги, и с помоща на точните науки са дали отговор на всички религиозни въпроси. Тази научна мъдрост е довела до това днес да не смятаме Юпитер и Марс за богове, а да знаем, че са газова и каменна планета. Тоест днес можем без религиозни книги, но именно тези хуманитарни науки казват, че на много хора все още са им нужни религиозни книги. Затова и по-добрия вариант не е забраната, а е пренаписването на религиозните книги. Иначе конфликтите ще си съществуват винаги.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, makebulgar said:

 Затова и по-добрия вариант не е забраната, а е пренаписването на религиозните книги. Иначе конфликтите ще си съществуват винаги.

А, не, мерси! Стига ми, че всяка нова власт пренаписва хуманитарните науки  - историята, социологията и т.н.

:animatedwink:

 

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Captain Nemo said:

Вече ти отговорих веднъж на тези твърдения, трябва ли да пиша едно и също отново? Ясно се вижда провокативните действия на водещия. И защо има нужда от огради за да покаже всеки нормален човек уважение към други хора. Или безпардонното отношение трябва да се толерира ?

Изгледайте ВНИМАТЕЛНО този клип с младия евреин и ще видите и чуете следното:

- клипът е сниман, според мен, някъде в спорните между палестинци и евреи земи, новозаселените, следователно заселеният там млад евреин едва ли се чувства много сигурен за себе си и семейството си

- младият евреин се появява с бутилка и видимо се държи като човек, консумирал някакво количество алкохол (което не е престъпление, но не е почтено от страна на оператора, който го снима и на журналиста да го провокират в това му състояние)

- младият евреин казва на журналиста "наци", което ме кара да мисля, че преди това между тях е имало някакъв диалог в тази посока или поне журналиста е германец; обяснимо е млад евреин да не храни топли чувства към сънародник на Хитлер и Химлер

Така че, според мен, този клип е направен манипулативно и качен манипулативно, той цели манипулирана реакция, друг е въпросът дали ще намери такава

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Б. Киров said:

Изгледайте ВНИМАТЕЛНО този клип с младия евреин и ще видите и чуете следното:

- клипът е сниман, според мен, някъде в спорните между палестинци и евреи земи, новозаселените, следователно заселеният там млад евреин едва ли се чувства много сигурен за себе си и семейството си

- младият евреин се появява с бутилка и видимо се държи като човек, консумирал някакво количество алкохол (което не е престъпление, но не е почтено от страна на оператора, който го снима и на журналиста да го провокират в това му състояние)

- младият евреин казва на журналиста "наци", което ме кара да мисля, че преди това между тях е имало някакъв диалог в тази посока или поне журналиста е германец; обяснимо е млад евреин да не храни топли чувства към сънародник на Хитлер и Химлер

Така че, според мен, този клип е направен манипулативно и качен манипулативно, той цели манипулирана реакция, друг е въпросът дали ще намери такава

Именно това (за манипулирането) обясних в предишен пост на потребителя, само че явно той вижда нещата по начин, изгоден за него. А не безпристрастно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Captain Nemo said:

Именно това (за манипулирането) обясних в предишен пост на потребителя, само че явно той вижда нещата по начин, изгоден за него. А не безпристрастно

Да, и то точно в този клип това се вижда и чува; иначе идиоти има сред всяка етническа група - местни селски патриоти могат да те пребият за забавление, ако попаднеш на тяхна територия и в България, това не означава, че ако някой заснеме клип за това, може да се правят обобщения за цялата нация.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Конфликтите ще си съществуват винаги, хуманитарните науки ще се развиват въпреки разните си проблеми, Христос се е отзовал в неудобна позиция неизяснена и до днес и няма да се изясни още дълго време, нито ние трябва да сме тези дето ще я изясняват,

има достатъчно материали за заинтересовани в мрежата и библиотеките,

Дорис, https://www.helikon.bg/books/292/-Невинни-ръце%3A-Понтий-Пилат-в-Историята_29803.html чудесна книга изясняваща целия казус от всичките му страни - история, теология, археология. вкл различните теологични гледни точки. Защото цениш академичното творчество :) и въпросът ти не бива да остава без изчерпателен отговор, 

а темата задълбава в едно и също, което си казахме, разказахме и така нататък.

 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...