Отиди на
Форум "Наука"

Търся информация за древни писмености


Brainiak-Omaia

Recommended Posts

  • Потребител

Интересувамс се от древни писмености , но за съжаление информацията в интернет никак не ме задоволява (е поне това което открих)

Много бих се радвал ако някой ми помогне с налична информация за древни йероглифи, пиктограми, клинописи :)

Също така не успях да открия научно популярни филми относно тези ми интереси,ако някои знае от куде бих могул да си намеря ще съм страшно радостен :)): и ще задоволя любопитството си :w00t:

Благодаря предварително ,макар че съм нов виждам ,че има много запознати хора тук във форума! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ще те помоля да си малко по-конкретен в това което търсиш, за да знаем с какво точно да ти помогнем.

В брой 9-ти ( http://bg-science.info/view_magazine.php?id=9 ) има информация на кратко в рубриката „Любопитно”:

Йероглифи

Китайски знаци

Руни

Гръцка азбука

Азбука

Латинска азбука

Можеш да намериш документални филми в колибката: http://www.kolibka.com

Но май имат проблем със сървъра и работи само тази част от сайта, но въпреки това… http://www.kolibka.com/mini/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще те помоля да си малко по-конкретен в това което търсиш, за да знаем с какво точно да ти помогнем.

В брой 9-ти ( http://bg-science.info/view_magazine.php?id=9 ) има информация на кратко в рубриката „Любопитно”:

Йероглифи

Китайски знаци

Руни

Гръцка азбука

Азбука

Латинска азбука

Можеш да намериш документални филми в колибката: http://www.kolibka.com

Но май имат проблем със сървъра и работи само тази част от сайта, но въпреки това… http://www.kolibka.com/mini/index.html

Ами сега по конкретно... да прав си -по точен и правилен въпрос по верен отговор :lightbulb::)

Значи първо да кажа ,че в колибката такъв филм за древните писмености не открих (може би това се дължи на проблемите в сървара) в локалния ми сървър също няма не че съм очаквал.

В научното списание това което ми даде като линк интересно ама не ми стига ...

Искам да науча кои са първите писменности?

Кога и къде се зараждат?

Интересъва ме по подробно дали има изследвания и опити да се разчетат? Кои са разчетени (разтълкувани) и кои не?

Това което знам за пиктограмата е че тя е рисуначно писмо (най-първоначалните и осн. пиктограми са представлявали изображения на животни и хора ,които изображения си имат определено значение)

И до тук с познанията ми за пиктограми :(

Клинописно писмо хм .. много бегла представа имам и за него....

Ам... най-много ме мъчи малкото визуална информация в нета относно тази тема да не говорим че дори и малкото което има е с ужасно качество или е страшно малко като формат. :(

Ако имам възможност ще сканирам снимков материял от някоя библиотека и ще го предоставя безплатно на някой сайт та да може човек като го интересува нещо да го види както трябва !!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако имаш възможност намери книгата " Богове, гробници, учени" на Керам. Не знам колко ще ти помогне, но тя със сигурност ще те насочи къде да търсиш. Освен това е богато илюстрирана. :book::book::book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами зависи за какво става дума. Ако иде реч за някаква асирийска граматика :hmmm: филологията не ми е слабост и не знам. Иначе от някакъв сайт май си смъкнах малко древни шрифтове за компютъра, но не съм ги инсталирал защото малко трудно ми се отдава тази писменост. :post-20645-1121105496:

А ако става дума за снимки на някои от паметниците - плочки, колони се сещам поне за 1 където има няколко. Но как да се разчетат не пише. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В следващия брой на сп. "Българска Наука" (на 1.11.2006) ще има информация за първите опити за писане и въобще сътворението на писмеността от сътворението на планетата.

Ще намериш и информация за „Курсивно писмо”, „Криптография” , „Писане чрез печати” и др.

Можеш да ни пратиш сканираните снимки на нас ние ще ги публикуваме в сайта или списанието.

Такива материали наистина трудно се намират и ние за това и слагаме в списанието малкото което намираме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Искам да науча кои са първите писменности?

Кога и къде се зараждат?

Има няколко независимо възникнали една от друга писмености.

Една от тях е Египетската. Става въпрос за т.нар Йероглифно писмо, това е образно писмо съставено от символи, които могат да означават думи, групи от съгласни и отделни съгласни без гласни. Измислено е някъде в зората на Египетската цивилизация - към 3100 пр.н.е.

Пиктографското писмо е създадено за нуждите на шумерските храмове, като с течение на времето еволюира в абстрактни знаци, които се издълбават с калеми върху глинени плочки - т.нар. клинопис, или клинописно писмо.

Самостоятелно възникнали са и писменостите на индийците (санскритско писмо), Китайците (тяхното писмо възниква първоначално като опити за гадаене с черти издълбавани по гърба на черупки от костенурки и в последствие се усложнява и систематизира), хетите и индиянците - също.

Писмеността, която използват елините не е като йероглифното писмо, тя е фонетична, т.е. знаците са символи изобразяващи звука, който издаваме с устата. Макар корейската писменост например да е производна на китайската обаче е имало корейски придворен, който създал ново писмо където също символите изобразявали звуците и то с формата, която устата и езика заемат за да ги изговорят. В момента нямам време да пиша подробности и уточнения, но обещавам да направим нещо по-въпроса, темата е доста интересна и пространна.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Може да се поровиш из статиите за УРАРТУ и Древен китай

Може да намериш нещо за това което търсиш...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Интересъва ме по подробно дали има изследвания и опити да се разчетат? Кои са разчетени (разтълкувани) и кои не?

Един от първите случаи е откриването на розетския надпис от Египет. Който съдържал три текста. Единият на гръцки, а другите два на египетски с йероглифно и демотично писмо. В края на гръцкия текст е указано, че е превод на египетските, което за първи път отваря пред учените вратата за разгадаването на египетските йероглифи. Те започват да търсят аналогии между гръцките думи и египетските символи. Египетското писмо е разшифровано от френския учен Шамполион след повече от 20 години непрекъснати проучвания и даване на много алтернативни варианти за прочитането му от един куп европейски учени.

rosettazw4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря много Warlord за интересните факти научих нови неща от това което си написал :)):

Bathory -страхотни статии и дъълги :post-70473-1124971712::)

Ами аз събрах малко информациика такова... ииии събрах я в едно понаписах не6то и от мен и ...ето я :

(малко въведение)Възраста на човечеството се изчислява на 500 000 до 1 000 000 години-времето когато нашите прадеди се изправили на задните си крака.Човекът такъв какъвто го познаваме сега се появил едва преди 40 000 години.Той притежавал вече някои добри оръдия на труда за добиване на храна и обработка ,умеел да рисува върху скалите и да изсича върху камъка изображения на хора и животни . И само преди (5000-6000) години хората създали истинската писменност.

Защо толкова късно ли ?

Ами много просто преди да се зародят първите градове -държави няма търговия, няма обмен между многото разпръснати племена (които живеели изключително затворен начин на живот и само природно бедствие би ги накарало да нарушат чужди и непознати територии). Членоразделната реч съществувала доста отдавна както и много още начини които хората използвали за общуване,като например най-близко до ума са облачетата дим чрез които индиянците се осведомявали за идващи опасности и д.р. В Африка например страшно интересни са ТАМ –ТАМИТЕ вид барабани вариращи с големината си от 15 сантиметра до над метър и половина чрез които африканците умеели да си предават не само думи ,а и цели изречения и изрази на километри разстояние. Но все пак разтоянието определено е проблем за говора и дори за звука от там-тами.

И така много са теориите за появата на писменноста и неиното датиране.Но едно е сигурно първите наченки за съхраняване и записване на информация това са пиктограмите, които са естествено развитие на рисунките по стените на пещери.

Пиктограмата е символ който представлява понятие ,предмет,дейност или събитие чрез илюстрация.Пиктографията е форма на писане представяща идеи чрез рисуване.Това е основата на йероглифите и клинописа.Първите символи били основани на пиктограми(картинки които наподобяват това което означават) и идеограми (от гръцки-идеа-идея и графо-пиша картинки който изобразяват идеи).

Смята се че се появили на двапъти.Те били използвани от различни древни култури на всякъде по света около 9000 години преди новата ера и започнали да се развиват в логографски писмени системи около 5000 години преди новата ера (логограф е една графема която представя буква или морфема) (графема е малка писмена единица в езика и включва букви) (морфема пък е най-малката езична единица която съдържа семантично значение) (семантика от старогръцки семантикус сема – знак) (наука която изучава значението на думите като лексикални речникови единици) да продължавам ли да разяснявам мисля че е излишно  и стана ясно че никой нищо не разбра 

Пиктограмите все още се използват като основно средство за писменна комуникация в някой безписменни култури в Африка ,Америка и Океания .Също така се използват като прости символи от повечето сувременни култури.Клиновидното писмо е е дно от най-ранните познати форми на писменно изразяване.

Създадено от Шумерите през 34 век преди новата ера клинообразното писмо започнало като система от пиктографи.С времето пиктограмния образ станал по опростени по абстрактен.клиновидното писмо се изписвало върху глинени плочи с вид дебела тръстика наречена стилус.Името идва от формата на изображенията.

Шумерската писменност е основата на Акадската , Elamite, Hittite и ливанската писменност Hurrian (and Urartian) езици, и вдъхновява Старо персииската и Ugaritic национални азбуки.

В Шумер писменноста се заражда преди около 5000 години. Под формата на пиктограми (рисунки зa всяко понятие). Използването й е трудно, защото се изисква умение за рисуване и трябва да се запомнят много знаци.

Според брюкселския професор Харалд Хаарман най-старата човешка писменост е намерена на Балканския полуостров - плочките от Тартария, които са от 5300 г. пр.н.е. Много наши учени и историци обаче продължават да твърдят, че траките са били безписмено племе!И може би са прави това не е сигурно.През 1972 г. е открит Варненският некропол, където на площ от 7500 кв.м са намерени 294 гроба с общо 22 000 находки, сред които 3000 златни предмета. Намерена е и чиния с идеална форма (доколкото може да се каже от състоянието и) Учените я кръщават "чинията на Ной" поради факта, че не могат да я датират. Тя е изработена от материал, който наподобява керамика, но всъщност е пясъчник. Чинията е изпратена за анализи в няколко лаборатории, но в нито една от тях не могат да посочат аналог на материала. Накрая специалистите изказват мнение, че тя до-Потопна. За заключението им роля изиграват и тайнствените знаци, издълбани върху външната й страна. Те напомнят клиновидното писмо, използвано от асиро-вавилонците. Италианският специалист по подводна археология проф. Франческо Трое пише, че знаците върху чинията напомнят протошумерско клиновидно писмо.

Но това би означавало, че хората, живели край бреговете на Варна, са поставили основите на шумерската цивилизация в Месопотамия ,което е абсурдно да се докаже.През 2000 г. българският изследовател, художник и автор на книгата "Писмени знаци на старите българи и връзките им с древните цивилизации" - Боно Шкодров предоставя теория за разчитането на знаците по чинията свързваики ги с протошумерски знаци.

Йероглифите се появяват около 3000/3700 години преди новата ера в Древен Египет.За тях не се знае много поради липсата на достатъчно находки.Има хипотези че египтяните са взаимствали от писменноста на шумерите ,но това не е доказано. (pics: HieroglyphsEgipet.gif moabitestone.jpg )

Всеки знак или йероглиф е стилизирана рисунка,която първоначално пренася

значението от обекта, който е бил изобразен. В един по-ранен стадий, малко преди времето на Менес, много от йероглифите вземат допълнително чисто

фонетично качество и се преобразуват в символизиращи срички. Така те са можели да бъдат използвани и комбинирани, за да образуват която и да е дума, която не е представена чрез рисунка. По времето на Менес те

са били подреждани отляво надясно, отдясно наляво и отгоре надолу.Както много други писмени системи така и евреиската азбука първоначално е написана използвайки картинно писмо пиктограма.

Моабитския език е като диалектен на Евреиския с много малки различия.

Моабитския камък датиран края на 9 век преди новата ера.

След дълго и упорито търсене вече мога да кажа че имам по добра представа за нещата :hmmm: (и още може)

:)): Имам малко снимки и линкове към информаци относно темата ако някой проявява желание ще ги предоставя. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Priqtno site-4e

Suuper mnogo informaziq wiki e the best

pak link za drevni ezici

Unikalen site s informaziq za kakvi li ne ezici

I tuk ima ne6ti4ko

o6te o6te o6te ima i tuk

Mislq 4e tova e napulno dostatu4no na 4ovek ako iska da pridobie predstawa za suzdawaneto na eziak i ponatatu6noto mu razvitie :hmmm: az se razcepih da 4eta :post-70473-1124971712::w00t::crazy_pilot:

Samo deto sa na angliiski ama ni6to hem i uprajnenie malko :read::)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Драги, Brainiak-Omaia,

не-случайно мога да ти помогна

най-древната писменост открита досега /и разчетена/ се оказа тракийската

говоря за тази употребена върху плочките от Градешница, Карлово, Тартария ...

радвам се за твоя интерес

ако е удобно да ми кажеш какво желаеш по-конкретно да научиш,

за да ти бъда от полза :)

:good:

Кирилизирано от Warlord.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кога я разчетоха тракийската писменост :head_hurts_kr: я кажи повече по въпроса!??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сред Линковете не мярнах тази страница на Уикипедията

А иначе ето текста на декрета на жреците от Розетския къмък (по гръцката версия)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

интересно предположение Збелсруд, прости ми забележката,

ала единственото което ми хареса в него, е че имаш мнение по ?са

ако и да си в голямо заблуждение,

какво говоря та ти сигурно пак с \'лека ръка\' би \"затрил\" и трудът на Владимир Георгиев

\"Траките и техния Език\" които доказва достоверността на откритието на Стефан Гайд

\"О неразумни юроде\" би възкликнал българският възрожденец-просветител Паисий Хилендарски

за теб сега, и с право... ала стига съм се занимавал с теб, отделеното време е предостатъчно.

а за онези - необременените, безстрашните,вечно търсещите като децата, ще кажа ДА става ? именно

за откритието на д-р Стефан Гайд, за повече инфо можете да погледнете сайта на института по трансцедентна наука http://www.institutet-science.com/

надявам се да има ?-си

-----

извинявам се за латиницата

явно и аз съм човек :))) и аз греша

Редактирано от Bathory
превод от латиница и сливане на пост
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявай, наистина бях малко рязък по-горе. Всеки има право да вярва в каквото си иска, аз лично нямам никакво намерение да споря с теб, особено за такива глупости. Не мога да приема сериозно историческите открития на някакъв Институт по трансцедентна наука. Впрочем стана ми интересно - каква е връзката с изследванията на акад. В. Георгиев?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Извинявай, наистина бях малко рязък по-горе. Всеки има право да вярва в каквото си иска, аз лично нямам никакво намерение да споря с теб, особено за такива глупости. Не мога да приема сериозно историческите открития на някакъв Институт по трансцедентна наука. Впрочем стана ми интересно - каква е връзката с изследванията на акад. В. Георгиев?

Да и си напълно прав, да не можеш да приемеш сериозно откритието на д-р Стефан Гайд. Звучи "повече от хубаво". Помисли само, какво следва от това. Всъщност едва ли ние можем и да си представим, какво ще предизвика откритието - че то е като една отворена врата, към един нов свят....

Но кажи ми защо би повярвал на акад. В Георгиев и неговите открития, а не на тези на д-р Стефан Гайд. Ако ми позволиш аз да ти отговоря: а може би тези на г-н Гайд са доста смели, прекалено даже - е в такъв случай трябва да се заредиш и ти със смелост, ако искаш да минеш през вече отворената врата :)))))))

а за връзката между тях - мислех, че ти е ясно - това е Древна Тракия. Ако Тя е пъзел, то 1я е открил няколко парченца и ги е поставил на мястото им, а др. други. ?сът е, че на д-р Гайд са му са паднали "както той се изразява" най-съществените от тях.....

радвам се за твоя интерес, Збелструд. А като човек, който цени амбициозните и талантливи хора, бих искал и да се запозная с теб.

Ще ми бъде интересно да поговорим, ако желаеш разбира се ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ама това нещо са пълни глупости.

grad01.jpggrad04.jpg

Триединният Бог (или боговете) обхожда (обитава в) Тракия, или

Боже, който си в територията на Тракия

Говоря Истината (Обещавам) да дам (давам) дарове на великия Божий Син

Прославям великия Бог (да прославя великия Бог)

Храмът на Бога е велика крепост (скривалище), или

Боже, който си в храма си, бъди ми крепост и защита (защити ме)!

Египетската писменост е претърпяла дълго развитие - от чистата проба картинки, към развитите йероглифи (1500г. пр.н.е.), последвало още по-голямо опростяване до курсивната форма на йератичното писмо (1300г.пр.н.е.), та до пригоденото за ежедневието демотично писмо (1000-400г.пр.н.е.). Доколкото на снимките не се виждат сносни картинки, автора на статията е можел като претендира да изглеждат писанията му що годе достоверни да потърси връзка с по-късните опростени египетски знаци.

Що се отнася до самия метод - в него не се търси графическа повторяемост на знаците, а се прави едно съвсем произволно уподобяване с египетски знаци.

Дори да приемем, че става дума за египетско фонетично писмо - то би трябвало да е на "тракийски", което ще рече, че при положение, че този език не е толкова познат едва ли може да се разчете като египетски. Ощи повече, че езикът се мени и днес дори Паисиевата история я четем в превод на новобългарски (макар за времето си да е била написана на говорим език, като по тази начин е скъсана традицията да се пише на книжовния език от средновековието).

А и ми се вижда малко вероятно надписи с подобно съдържание да се пишат върху такива плочки. Дори да приемем, че става дума за надписи едва ли е описано това. Да не говорим, че така даденото съдържание е чиста проба анахронизъм.

За вярна интерпретация на знаците пък и дума не може да става.

kara21.jpgkara23.jpg Ясно се вижда, че "жезълът" всъщност е разделителна линия. Обособяването на "редове" всъщност е измежду смислените основания, че може да става дума за писменост. И твърдения, че тези линии са "жезли" показва абсурдността на подобна теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

скъпи Галахад, пожелавам ти един ден и дано да е скоро да станеш едно с името си.

Да интересна е историята на истинския Галахад и неговата духовна чистота, която ако

липсва у човека, ето пред него може да има безценно съкровище, ала той да

няма очи - духовни, за да го види...

ала историята е доказала, че колкото по-революционна е една идея,откритие... толкова повече

време трябва на хората, за да я оценят...

това се е случвало преди, случва се сега, ще се случва и занапред....

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...
  • Потребител

Старобългарски кирилски ръкописи – тук.

Старобългарски глаголически ръкописи – тук.

Информацията се актуализира от време на време.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...