Отиди на
Форум "Наука"

Интернетът стана на 30 години


Recommended Posts

  • Администратор

На 12-ти март се навършиха 30 години от както имаме интернет във вида, в който сме свикнали да го виждаме днес. Името, с което свързваме това събитие е Тим Бърнърс-Лий, като един от основателите на на Световната мрежа "World Wide Web". Историята на легендарните три символа "W" започва след като предлага на днешната дата преди 30 години създаването на платформа с името "Information Management: A Proposal".

30th-anniversary-of-the-world-wide-web-4

Няма смисъл да се впускам да обяснявам колко значимо откритие е интернета и как всички ние сме част от тази глобална мрежа или тя е част от нас...

И тук се замислих за първият интернет сайт/страница която посетих въобще използвайки интернет и естествено не успях да се сетя, но сайта, които ми изниква в съзнанието е aol.com.

Това е първият сайт, който се сещам да съм посетил. Тогава беше нещо много различни и в далечната 2000 година не си спомням да имаше много сайтове, които да ми бяха интересни.

В този ред на мисли се сетих за първата хостинг услуга, която използвах и как в далечната 2005 година ходихме до пощата и плащахме чрез пощенски паричен превод. В момента нещата са много различни и услугите се промениха много и начина на плащане вече е толкова лесен и разнообразен. 

Кои са първите сайтове, които си спомняте да сте посещавали и от коя година използвате интернет?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някъде от 1994-5 са ми първите спомени да съм ползвал интернет, ако не се лъжа. Тогава по павилионите се продаваха едни лимитирани карти, които се включваха за определено време към телефонната линия и съдържанието се точеше адски бавно, още нямаше Лан и такива глезотии като безжична връзка. доколкото си спомням първите сайтове, които съм ползвал бяха  Yahoo!   amazon.com ALIWEB The Internet Movie Database

Сигурно е имало и други, но докато не се появиха Лан кабеларките всичко ставаше адски бавно и скъпо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

96-та

DialUp карти

Ултра бавен net

Comp 486 processor, 0,7Gb disk

Не съм сигурен кой е бил първия ми сайт, но усещането беше приятно в началото, след това досадно от дългото чакане, зареждане и така.

Нека кажем yahooo, каналите mirC, msn - нищо определено. Още Warcraft и Heroes ми бяха в главата :)

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Помня кога влязнох в интернет от дома си , по една много проста причина. През 90 години на миналиявек живеех под намем и разбира се нямах интернет. Когато си взех жилище през 2 000 година при което не завися от никого, първата ми работа беше да си включа интернет. До тогава през 90 години помагах на един приятел студент с интернета - той ми даваше студентската си парола , аз му показвах това което знам. 

През 1995 си направих първия компютър. Помагах на едни хора и те ми подариха компа на починалия им баща - юрист адвокат. Компа беше 385 SX  , 20 GHz честота ,  4 M RAM . Систаме ДОС 5.1 )))

Веднага почнах подобренията с стари части купени на биатка за дребни пари. 

Веднага си купих 4 чипа по 4 ГВ и увеличих РАМ а на 16 ГБ. Бях много доволен от този МОЩЕН РАМ !

Купих си мада борд 486 ДХ май беше 40 Г Хц. За късо време.

Купих си график карта Риал Мейджик 4 ГБ.

После купих нова кутия и голям удар - ПЕНТИУМ 75 М Хц, но аз веднага го ъбдейвх до 90 М Хц . При това мадаброда тактуваше навместо с 25 с 30 Г Хц ! 

Компа работеше както звяр ! Сложих УИНДОУС 3.1 , 3.14 после Уиндоус 95 , 97 .

Някъде към 2005 може би си купих вече нов комп от магазина с Уиндоус милениум. 

Любимите ми игри бяха  ИМПЕРИЯТА, ЦИВИЛИЗАЦИЯ 2. и SIEDLER 

die-siedler-nat-games-wallpaper-logo-201

 

8950_small.jpg

Любимата ми игра ! 

1824072884.jpg

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато нямах интернет, а си имах комп отвам на битака да си купя някоя програмка или игричка. Гледам някакъв босненец продава дискове и виждм диск на английски  хах - "Shah" или "Сhess" не помня как точно беше.. Реших, че няма да е зле да си поиграя шах на компа. Питам го за цената и оставам шокиран. 400 шилинга, в нови пари това е някде грубо казано 40 ЕВРО ! На битака някаква игра за 40 Евро ! При такива фантастични цени не се пазаря, ама учудването ми нямаше крой. Чистак нови игри бяха 20 - 40 евро , а тук на битака в камарата шах за 40 евро ? Никой не знае дали въобще работи ? Викам му.

- Абе човече , тя систак нова игра в магазина е 20 - 30 евро бе , ти продаваш в камарата за 40 ? Твоя работа.

Той ми отговаря 

- Това е СОФТУЕР бе ! СОФТУЕР ! 

- Ами да софтуер не е хардуер. И какво ?

- Това е СОФТУЕР - ГОЛИ МАЦКИ !

Втори шок !

- Какви голи мацки какъв софтуер ? Това е ШАХ ? Къде е ШАХ къде е голи мацки ?

Тогава ми чатва, че босненеца си мисли че Shah - това е Секс ? Смятах да му обясня че има разлика между Шах и Секс, ама си викам " Абе защо да разстройвам човека ? " 

Тогава разни добродушни местни жители при преселвания от едно жилище в друго раздаваха своите вещи на босненските емигранти и те ги препродаваха на безценица на битаците. 

19545862.jpg

По късно си купих шахматна игра ФРИТЦ мисля FRITZ 4 за 15 евро и си я играех години наред. В играта имаше коне, царици и офицери ама нямаше голи мацки. 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз така и не можах да я разбера тая мирка и никога не ми беше интересна. От самото началото започнах да влизам по форумите и там ми беше по-интересно.

А преди интернета разцъквахме много quake 2, star craft и разбира се counter strike :D

Quake2box.jpg

StarCraft-Remastered-Screenshot.jpg&c=sc

1-1024_844.jpg

 

Но най-много внимание обръщахме на стратегиите, за малко да забравя и може би най-култовата игра Heroes III

23660-heroes-of-might-and-magic-iii-the-

Интересно как игрите заемат толкова важно място в опознаването на компютрите и интернета :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Р. Теодосиев said:

Аз така и не можах да я разбера тая мирка и никога не ми беше интересна. От самото началото започнах да влизам по форумите и там ми беше по-интересно.

А преди интернета разцъквахме много quake 2, star craft и разбира се counter strike :D

Аз бях предимно чатер на ICQ. Форумите открих сравнително късно. През началото на 2000-та. Първо старият форум на СЕГА, после един хумористичен и после Бойна Слава. 

Quake 2 ми беше любима игра, заради него си купих първият 3Д видеоускорител. По-късно като студент имах компютърен клуб и бях сатанал полу-професионалист на counter strike :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

то Бг форумите почнаха да се появяват през 1999-2000. Ицку-то беше забавно, но покрай фейса то и скупе-то потънаха в небитието.

Иначе откъм цъкане - стратегии като АОЕ, CAESAR 3 ми бяха любимите /а и още са/.

 

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първите попитки с модемче, подключва се човек към сървъра на фирмата и от там хйде.....

https://www.w3.org/History/19921103-hypertext/hypertext/WWW/TheProject.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Amazonski said:

Аз бях предимно чатер на ICQ. Форумите открих сравнително късно. През началото на 2000-та. Първо старият форум на СЕГА, после един хумористичен и после Бойна Слава. 

Quake 2 ми беше любима игра, заради него си купих първият 3Д видеоускорител. По-късно като студент имах компютърен клуб и бях сатанал полу-професионалист на counter strike :)

Май СЕГА и СКАЙ ФОРУМ бяха заедно. После се разделиха  . Жалко , че се разделиха . Предполагам нещо не са могли да поделят ? После май СКАЙ форум загина , поне аз не го виждам. Може Скай форум да си  е сменил името , но не вярвам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато се появи новината за пръв път - от Англия някой я каза на един приятел, точно бяхме пред "Свети Седмочисленици". Като осъзнах какво е това, да ви кажа, едното ми око леко се намокри. Представих си как ВСИЧКИ библиотеки в света ще бъдат достъпни от всяка точка на света..... То стана друго, но пак има изобилие от информация. Такъв съм си аз, утопист)) Като падна Берлинската стена си мислех, че Европа ще стигне от Атлантика до Тихия океан :):) Но шегата настрана, Великата информационна революция стана. 

Link to comment
Share on other sites

За първи път , някъде по костово време, вероятно 99-2000. Не ми е бил нужен, то тогава за пръв път и за повече от 30 мин. съм се занимавал с компютър. Никога не съм обучаван как се работи с комп, самоук съм, нямам и намерение да се уча допълнително, всичко с проба-грешка. После за пръв път си взех собствен комп едва 2005, така и си стоя като щайга, обгърнат с прах, нямах нито време нито желание.
Всеки работен ден на едната работа ползвам нет, на другата не е разрешено, обменяме инфо по разни канали, които не разбирам какви са, а най важното с физически наши посредници. Имаме много инфо за изчисление и много материал за симулации, но не е моя работа техническата част, на 20 метра от моята стая са компютрите, някакви системи тежащи бая, плочата на помещенията, пода са подсилени с доста метал.😎

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...