Отиди на
Форум "Наука"

Агресията при децата!


Sham

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Леле, леле, като чета, за главата се хващам. Този въпрос се обсъжда и в Традиция, и там един младеж от Варна пише горе-долу неща като тебе......

Наистина, от семейството тръгва, ама в държавата свършва, защото цялата отговорност е нейна....

Абе, като се замисля, тая работа ще я оправи репресията. Ще посегне на учител, ама като се събудят, справедливо или не, двама - трима в Бойчиновци и хаосът изведнъж ще секне.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Прав си КГ, обаче има и друго, в какво вярват малките и какво е целта им. Например мен навремето ме учеха че екологията е супер важно нещо, и аз сега забелязвам че съм "идиот", както са ми казвали. Не си хвърлям хартийките и фасовете по земята, гледам да не цапам и т.н. А кой ме запали по историята и ме направи патриот? Това бе моят учител по история господин Антон Настев, човек когото винаги ще уважавам защото освен история преподаваше ,патриотизъм и любов към родината.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Свестни учители винаги ще има. И нашия по история е повлиял не малко по това да се запaлим по история. Проблема е кой слуша. ;) Защото в 95% от преподаването му беше насочено върху нас, т.е. седеше пред насия чин и ни обясняваше и вмъкваше доста интересни неща. Проблема беше, че времето е малко и ние малко допълнителна информация научавахме. Дори го държахме през междучасията да си говорим.

Разбиrа се има и учители, които гледат просто как да мине номера и да изкарат колкото се може по бързо чеса и да се отърват от лудницата където работят.

Медиите показват това което става и най много засяга нас зрителите. Аз не един път съм наблягал на това, че почти добра новина не се казва. Все убит, съден, откраднат и т.н., все лоши са новините. Какво хубаво да дават като деца се колят и убиват. ;):head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И после, цялостана атмосфера на "антиценности". Азисовци ранзи под път и над път, онзи ден 2 национални телевизии бяха решили, че най-интересното за деня ще бъде да поканят, и по този начин да институционализират донякъде, нарочно или не, някакъв психопат, който целия се беше надупчил с капси по муцуната, а където нямаше капси имаше татуировки, да обяснява, моля ви се, ценностната система на "пиърсинга".

И какво чакаме от децата като гледат това?

Пиърсинга си е куул. Нима не е по-добре да си изразходиш агресията като си пробиеш устната, вместо да пробиеш нечии корем с нож? Но това е друга тема.

Ще се опитам да кажа само нещата които до сега не са казани, за да не се повтарям.

Според мен голяма вина за агресията има промененото общество, след идването на демокрацията. На децата не им пука, че джеки чен меле по 10 нинджи на веднъж, интересува ги, че другарчето им има нов телефон или ново гадже. Просто такава е културата, материалните ценности придобиха главна роля. Деца израстват с импринтирана завист и стават изкривени личности - мафиотии, насилници, убиици. Във Фолк културата се рекламират секса и парите, като главни ценности, а една изкривена картина за секса може да е ужасно вредна за най-малките.

Хората сме устроени като социални същества, не може да няма иерархия в една група, дори да не е регламентирана. Статус се печели като придобиеш: ланец, телефон, кола и т.н. или просто като "изплющиш" няколко шестокласнички. Статус се добива и като се сбиеш с доминиращ елемент и откаднеш неговия (пребиването на голямо количество нищожни елементи също има ефекта на бой с лидер). Момичетата подстрекават конкуренцията между момчетата. Който има най-висок статус в групата получава най-много pussy, като резултат, всеки иска pussy и се стреми към това трупайки статус по горепосочените методи.

КРИТЕРИИТЕ ЗА СТАТУС СА НАПЪЛНО ПРЕЕ**НИ В БГ!!!

Подобна е картинката и при момичетата. Борба за статус, само че вместо този път наградата е dick, и страхопочитание от другите момичета.

Реално нещата са малко по-сложни, но дори тази симплификация дава някакво обяснение за агресията. Всъщност семейната институция има също много голяма роля за днешната картина. Ако се създава добра семейна среда, съчетание между любов и строгост, у децата няма да се създава нужда да запълват празнотата в себе си с фолк културата и уличната агресия. "Бандата" няма да е основна социална група в която статуса е всичко, а просто приятна компания.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Буренът на детската агресия

И всички грешни начини да го изкореним...

Какви са Причините за тази тенденция?

Мненията тръгват в различни посоки.

Публикувано още през 2001 г. изследване на Stanford University твърди, че колкото по-малко децата гледат телевизия или играят електронни игри, толкова по-малко агресивни стават. Според изследване на University of Pennsylvania децата, които гледат много телевизия, са по-склонни да мислят, че светът е подло и опасно място. Наблюдавани са стотина деца преди и след гледане на телевизия. Някои гледат предавания с много актове на насилие, други - такива, в които няма никаква агресия. Изследователите наблюдават огромна разлика между двете групи деца - първите много по-често от вторите удрят връстниците си, изнервят се, ако трябва да чакат нещо, и не се подчиняват на възрастните. Проведено през 2005 г. от Birmingham University проучване установява същата зависимост - насилието в компютърните игри и телевизионните предавания увеличава риска децата да станат агресивни.

Публикуваното през тази година изследване на Дмитри Уилямс от University of Illinois обаче твърди, че няма силна връзка между прекарването на часове в играене на електронни игри с много насилие и агресията при децата. "Не казвам, че някои игри не водят до агресия, но казвам, че данните за това все още ги няма", казва Уилямс.

Петнадесетгодишният Любомир налага с желязо някакъв човек с противогаз. Играе Half Life в клуб "Матрицата". "Аааа, не, не се бия в училище, казва той и добавя: Това, че на този му пуснах кръв, не значи, че утре ще млатя някой съученик с желязо. Да не съм луд. Тук е друго. И това му е хубавото, че няма последствия." Даниел, на 14, заявява през смях: "Хич не ме провокира да се бия, но ме прави по-пресметлив за няк'ви ситуации. Хайде на бас, че съм развил инстинктите си тук." Камен, също на 14, казва набързо: "Чакай, чакай, сега играя. Шшшт. Не, не се бия и не ме бият. Веднъж нашият отбор искахме да бием другия, дет` ни би на Quake 3, ама не се бихме. Решихме да играем наново. Пак ни биха, тъпаците. Не мисля, че боят на монитора провокира и този на улицата. Онези, дет` се бият, не знаят откъде се включва компютърът."

"Компютърните игри са начин да се разтовариш от негативните емоции", казва д-р Александър Хаджигеоргиев, завеждащ психиатрично отделение в Медицинския институт на МВР.

"С компютърните игри и филмите ти отреагираш агресията си като с агресивните фантазии и сънища или страшните приказки в детството. Родителят обаче трябва да дава обратна връзка на детето си - "това е наужким, това е лошо, от него ще го заболи", заявява д-р Владимир Сотиров от амбулатория за психично здраве "Адаптация". "Агресията е инструмент за постигане на власт и себеутвърждаване. Хората се раждат с агресивен нагон, а средата е тази, която трябва да ни научи да го управляваме и контролираме. Родителите са значимите хора в живота на едно дете и са базисен модел за подражание. Когато има лошо родителстване, детето няма как да има друг модел на подражание", казва още Сотиров.

"Медиите и игрите не са решаващи. Те ще са решаващи само ако липсва основата в семейството", твърди и Анна Жукивская, психолог в център "Надя". "Говорим за демократичните деца. В този период на преход колко родители заминаха, за да работят в чужбина. Оставиха децата си на баби, дядовци... Британският психоаналитик Доналд Уиникът говори за Втората световна война, когато семейството като ядро е разпаднато, защото мъжът е на фронта, майката работи, а децата са оставени или в дом, където временно се грижат за тях, или на баба и дядо. Малко по-късно се наблюдава една антисоциална тенденция при тези деца, на които явно им е липсвала стабилност и сигурност в семейството. Това се наблюдава сега и тук. Поведението на децата днес е всъщност една реакция на липса на любов, на липса на топлина в семейството."

Галя Кубратова от фондация "Психологическа подкрепа" развива подобна теза: "След насилие, ирония и сарказъм от страна на родителите, когато са обезценявани и държани в страх, децата също могат да станат агресивни. При мен идват деца, които бягат от училище, крадат, дори без да имат нужда от откраднатото, защото имат конфликт в семейството. Те допълнително нарушават нормите, за да утвърдят себе си."

И така - ролята на медиите и игрите във възникването на агресия е спорна; ролята на семейството - безспорна. А сещате ли се за другия фактор, около който специалистите се обединяват? Средата. Средата, в която Деси-Слава пееше: "Бизнесмен си, бате, аз разбрах, не си като другите сиромах. Караш само лъскави коли, возиш само хубави жени"; а "Гумени глави" пригласяха: "Купих си днеска новата бата и исках да я изпробвам на някой в главата. В училището гадно на чина си седях и новата бухалка под чина си държах. Започна тогава кошмарният час, за решителен бой вече бях готов аз. А новата даскалка се направи на тарикатка, разбих главата тогава на тази скапана патка."

"В обществото се демонстрира, че агресията е успешен модел на поведение. И това дава своя плод. Проблем е и концепцията за налагането на индивида на всяка цена, която съвременното общество пропагандира. Когато липсва активната роля на родителя и коригиращите ценности на обществото, отделната личност следва примитивните модели "трябва да победя, трябва да се реализирам на всяка цена". Съвременните деца са чужди на оценъчния модел, на избора, основан на морални категории "добро - лошо", казва Валери Илиев, инспектор в детска педагогическа стая към 7-о РПУ в София.

"Днешните деца са се родили в едно индивидуалистично общество, в което всеки спасява себе си и самите родители възпитават това - "недей да гледаш другите, ти сам гледай да се оправиш". Духовната криза, за която като че ли не се говори толкова, колкото за социалната и икономическата криза, е изключително дълбока. Подмяната на истинските ценности - каквито са любовта, приятелството, семейството, и налагането на чалга ценностите, е разрушително", твърди Анна Жукивская от център "Надя".

И сега - най-неясната част от пъзела.

Какви да са мерките за преодоляване на агресията у децата.

Ако оставим нещата в ръцете на министерството на образованието и синдиката на българските учители, отговорът е тоталитарни. От СБУ и Национален съюз "Безопасност и охрана" в началото на седмицата предложиха да се въведе вечерен час за учениците до 16 години; както и "да се организират" детски дискотеки, на които да присъстват родителите и представители на органите на реда.

Министърът на образованието Даниел Вълчев пък обяви, че в министерството разсъждават над възможността отново да върнат оценката по поведение. Сред по-добрите попадения на МОН влизат поръчването на серия социологически проучвания по темата за агресията сред децата и организирането на кръгла маса, за да бъдат обсъдени методи за справяне с проблема.

А всъщност работата срещу агресията на децата трябва да стартира не от МОН или от СБУ, а от семейството. И не децата трябва да се променят първо, а родителите. Които освен по-обичащи и внимателни трябва малко повече да се стараят да разбират децата си (точно обратния случай вижте на стр. 36). И преди да искаме от децата да бъдат други, всички ние трябва да станем други. Както казва Валери Илиев: "Трябва да се култивират ценности в съвременното общество. Когато успехът оправдава несъобразяването с морала - това значи, че обществото, а и институциите, продукт на състоянието на това общество, са в криза." Kingsize го описват добре: "Всичките пари, всичкото злато беше в нас, мисълта за парите ни крепеше в този час, защото нашите мечти са невъзможни без пари, а за да имаш пари, в на`ща банда се включи."

вестник "Капитал"

---

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вечерен час, униформа и бележки за поведение, бррррр... Това са част от новите идеи на хора от образователната система и учителските синдикати за решаване на проблема с детското насилие. Същите тези хора, вероятно са писали заповед РД 57789 от края на 80-те. Тогава социалистическият морал беше в опасност - младежта слушаше метъл, ходеше с вериги, чат-пат си вдигаше косата на гребен, а бездарни чиновници мислеха, че вдигат контрареволюция. За да се защитят от нея, в тогавашното образователно министерство решиха, че трябват униформи, вечерен час и въобще - ученическа полицейщина. Един вид без дънки и Iron Maiden, капитализмът е обречен на неуспех. Пълни глупости.

Точно както и сега. През последните дни обществото научи за няколко случая на деца, които жестоко убиват или пребиват други деца. Наистина зловещ проблем, но училището не е основният инструмент той да бъде решен. В училище децата трябва да получат качествено и адекватно на живота образование. Да не лъжат, да не крадат, да не убиват и другите седем неща трябва да са ги научили техните родители.

Днешните тийнейджъри са възпитавани в мътните години след 1989, когато много хора мислеха, че заедно със "социалистическия морал" си е отишъл моралът въобще. А част от днешните родители са онези тийнейджъри от началото на прехода, които приеха свободата за свободия. В последвалите години честността, почтеността и спазването на законите се превърнаха в задължителни качества на социалните аутсайдери. Точно обратното - арогантността и способността да нарушаваш закона, изглеждаха на много хора като задължително качество за успех. Доказателството за пълната неадекватност на тази постановка са част от днешните деца, за които да сриташ почти до смърт свой съученик е съвсем в реда на нещата.

Решението на въпроса изцяло зависи от родителите. Училището трябва да се занимава с образованието им. В момента обаче те често напълно си разменят ролите и резултатът от това, естествено е уродлив. Заради неадекватното образование родителите трябва да отделят много повече време, усилия и пари, за да са сигурни, че децата им ще получат нещо качествено и като цяло да свършат работата на училището. Училището пък се опитва да свърши работата на родителите. Абсурдно е, нали?

в-к "Капитал"

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прав си КГ, обаче има и друго, в какво вярват малките и какво е целта им. Например мен навремето ме учеха че екологията е супер важно нещо, и аз сега забелязвам че съм "идиот", както са ми казвали. Не си хвърлям хартийките и фасовете по земята, гледам да не цапам и т.н. А кой ме запали по историята и ме направи патриот? Това бе моят учител по история господин Антон Настев, човек когото винаги ще уважавам защото освен история преподаваше ,патриотизъм и любов към родината.

Toчно това е - липсата на ценности. Нещо повече, всекидневните срещу с антиценности.

Пиърсинга си е куул. Нима не е по-добре да си изразходиш агресията като си пробиеш устната, вместо да пробиеш нечии корем с нож? Но това е друга тема.

Ами, какво му е 'cool', примитивна работа. Притеснителното е, че това по същество си е израз на социален атавизъм.... :hmmm: И за какво е нужно противпопоставянето "да си прибие носа вместо нечий корем"?!!! Че та прави лицеви опори или други работи, ако има излишна енергия, да иде на карате и пр., все човек ще стане. И после, оня изверг беше ЦЕЛИЯ надупчен, макар, че и устната да си продупчиш само, ще кажете сега че приказвам като чичка, ама си е пълна глупост и само възрастта може да я извини донякъде.

КРИТЕРИИТЕ ЗА СТАТУС СА НАПЪЛНО ПРЕЕ**НИ В БГ!!!

Реално нещата са малко по-сложни, но дори тази симплификация дава някакво обяснение за агресията. Всъщност семейната институция има също много голяма роля за днешната картина. Ако се създава добра семейна среда, съчетание между любов и строгост, у децата няма да се създава нужда да запълват празнотата в себе си с фолк културата и уличната агресия. "Бандата" няма да е основна социална група в която статуса е всичко, а просто приятна компания.

Точно това е. Критериите са прецакани, защото липсват институционализирани ценности, т.е. обществено-декларирани правила кое е ОК. /като сме почнали със симплификациите ;)/. И, което е по-лошото, институционализират се антиценности, свинщини и пр.

Спасението е само в читавото семейство, читавата ценностна система, изградена чрез собствената интелигентност и книги и др. източници на информация или в някой айкидо-клуб най-накрая...

@ ИСТОРИК

Ще ме прощава вестник Капитал и неговите NGO-събеседници, но това е преливане от пусто в празно, съчетано с добри пожелания. Първото нещо е оправянето на реда по училищата и това не е тоталитарно, ами си е ред. Иначе както сме я подкарали, ще стинем до съдилища за малолетни и до щатски изхвърляния ...

Проблемът на ТВ и на компютрите не е че същесвуват, а че в техните продукти има твърде много примитивни и асоциални неща, като например една компютърна игра, в която точки се трупат като с колата обръщаш другите коли в града. Но и това не е страшно, ако "извън компютрите" /леле, какъв израз../ всичко е наред, т.е. в къщи и в училищата, па и в държавата, защото от общата атмосфера тръгва всичко...

И още - американски изследвания за връзката м/у ТВ и агресия - ама не се отчитат местните особености, а има значение къде е изследваната група.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До сега единствената вреда от PC игра, която съм виждал е бесната мания за спортни коли идваща от Need For Speed и също новия стил на каране "

Тва за мене си е живо самоубииство, и убииство, щото помиташ и много пешеходци.

Но освен това, не съм видял някой да е увреден от игра на СS. Вредата идва от това, че некви лапенца, 5-6 годишни, играят в една зала с по-големи деца и научават просто ненормални ругатни от батковците. Седял съм с часове и съм се чудил как може такива малки същества да използват такива "големи" думи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Игрите сами по себе си като технология не са вредни, но измежду тях има много примитивни, чисто като тип мислене. Това поврежда играещите, защото те могат и да не направят разлика между реалния и виртуалния свят. /Понеже липсва издаване, т.е. така или иначе някаква цензура. Правят играта и веднага е масово разпространена/.

Е, то малките деца винаги са ги научавлаи тия работи, на улицата или другаде, но все пак 5-6 годишни насред клубове... малко не е редно.

Забелязвате ли къде се провежда тоя дрифт на линка - някъде из богатите арабски държави......

Значи, ето какво по тоя и други подобни на него въпроси - без съмнение готино нещо и аз бих го направил. Обаче в секундата, в която желаещия да си вдигне адреналина го направи на улицата и застраши и други хора освен себе си - конфискация на автомобила и една година ефективен затвор. Крайно ли изглежда?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Точно това е. Критериите са прецакани, защото липсват институционализирани ценности, т.е. обществено-декларирани правила кое е ОК. "

Мисля, че правилата и критериите са важни, но и АВТОРИТЕТА зад тези правила трябва да е на високо нравствено ниво.

"Спасението е само в читавото семейство, читавата ценностна система, изградена чрез собствената интелигентност и книги "

Ами то всяко семейство (малко са тези, които биха се оценили правилно) се смята за читаво, с читавата ценностна система и притежаващо висша интелигентност. А пък книгите по сергиите дават толкова противоречива информация и за ценностна система и за самооценка и за възпитание - да не говорим, че повечето от тях са с асоциални призиви и противоинституционални такива. Ето това за мен е слабостта на демокрацията от нашенски тип - всеки има право на мнение и огласяването му (книжки, весничета), но болшинството от хората в обществото се лутат, защото нямат оценъчен критерий извън себе си - кое е истината и кое не (няма го партииния морал и критерии). Демокрация не може да се гради на автономен морал и ценности, то може, но това ще си е нашенският тип "демокрация"- анархия и ще има да си поглеждаме към уредените държави и да се тюхкаме. Защо Полша, Чехия и Унгария например успяха да изградят що -годе реална демокрация - кое е това нещо, което им послужи за основа върху, която да градят след полит.промяна? При нас полит. промяна отхвърли морала граден върху авторитета на една партия. А при тях той не настъпи такъв катаклизъм с промяната (само външен, а при нас е и вътрешен) - ЗАЩО? Според мен полит.система не успя да унищожи религията в тези държави (все пак ръководният център на католицизма не беше засегнат от тоталитарния режим, беше извън неговия обхват - е само с куршумите се направи опит, но...), да унищожи християнската ценностна система и политическата промяна не предизвика такава криза като нашата - духовната! Религията дава тази стабилност на обществото - независимо (е не е все едно при тоталитарната власт)от политическите промени. Преобладаващата религия с нейната ценностна система поддържа единството на обществото с почти единен оценъчен и ръководен критерий, с общоприета ценностна система.Така смятам :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина. Парадоксално, но този разговор се връзва и с темата за богомилството. Изглежда, че у нас религията има нужда от още нещо, за да изпълнява гореспоменатата си функция. Това, струва ми се, не може да е изолирано - има и икономически фактори /безперспективността винаги е била среда за тия неща, за които говорим/, и културни, а тук вече сме го закъсали яко с тия агресивни контракултури, които заливат хората. /Може би нов поглед върху класиката ще да е началото на изхода, защото новите неща ...../

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

До къде се стига…и не само в тази тема!?!

Ние започваме да търсим вината къде ли не а защо не погледнем себе си? Всички ние сме виновни за това, което става. Всичко, което става около нас е една голяма каша…децата започват да се колят и гърмят. За каква религия става въпрос кой вече вярва в Бог кой смята, че той съществува. Вече не е модерно да вярваш…Какво е модерно? Да си направиш татуировка, пиарсинг и да псуваш Бог като символ на неприкосновеност и сила. Всеки може да стане, какъвто си иска вече не е толкова трудно човек да се изучи. Имаме такива възможности, че само трябва да се протегнем и да вземем това, което ни се дава, но нали сме хора, а хората не правят това, което трябва и отричаме и отхвърляме всяко дадено нещо.

Самия факт, че съществува интернета показва колко е достъпна информацията в световен мащаб. Човек да иска може да разбере какво става на Марс (оня ден имаше авария на Mars Global Surveyor), а какво остава за нашата държава. Просто никой не иска да знае. Затварят се в своя свят и не поглеждат на вън. А защо? На вън е страшно и сериозно…Оня ден се срещнах с едни познати и с тях беше 34-6 годишен и човека каза, че в момента си изживява неизживените, пропуснати години, ами браво на него…децата не подражават на културните и интелигентни хора, а на простаците тези дето псуват и ругаят, тези, които посягат на съпругите си, същите биещи и унижаващи пред децата майките им…, защото тях ги уважават, а да знаеш – това е равностойно на прокълнат. Колкото си по прост повече точки (статус).

Тонка! Казваш религията…стана въпрос нещо за манастири и църква в час по БЕЛ…госпожата веднага подчерта, че да вярваш – в това няма нищо срамно…чак до там ли стигнахме - да се убеждаваме, че да вярваш не трябва да те е срам и ако те видят познати да влизаш в църква то ти си нищожество…

Ние за това и сме на това дередже…

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...Ние започваме да търсим вината къде ли не а защо не погледнем себе си? Всички ние сме виновни за това, което става. Всичко, което става около нас е една голяма каша…децата започват да се колят и гърмят. За каква религия става въпрос кой вече вярва в Бог кой смята, че той съществува. Вече не е модерно да вярваш…Какво е модерно? Да си направиш татуировка, пиарсинг и да псуваш Бог като символ на неприкосновеност и сила. Всеки може да стане, какъвто си иска вече не е толкова трудно човек да се изучи. Имаме такива възможности, че само трябва да се протегнем и да вземем това, което ни се дава, но нали сме хора, а хората не правят това, което трябва и отричаме и отхвърляме всяко дадено нещо.

.....

Taka e, но индивидите, които осъзнават това са малко. Болшинството, без да бъде винено за това, си върви по течението, а течението е в доста заблатена местност в днешно време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Тонка! Казваш религията…стана въпрос нещо за манастири и църква в час по БЕЛ…госпожата веднага подчерта, че да вярваш – в това няма нищо срамно…чак до там ли стигнахме - да се убеждаваме, че да вярваш не трябва да те е срам и ако те видят познати да влизаш в църква то ти си нищожество…

Ние за това и сме на това дередже…".

Така е, прав си - до там стигнахме, докъдето не успяха и османците да ни доведат!

За мен вече всичко е омагьосан кръг - незнам къде да се постави началото. Или по-точно май трябва от училището да се започне (възпитанието) и да чакаме по-дългосрочни резултати! Но и предложения от типа "Биг-Брадър" - навсякъде камери и пр. не възпитава, а се създава полицейска държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Агресията си е неделима част от човешката същност. Колкото и да не искаме да го признаем и да се крием зад ценности.

Силните деца винаги бият или унижават по - слабите. При някои тази агресия стига и по - далеч. Унижаваните и битите пък натрупват злоба, която лесно може да излезе. Където не трябва.

Ценностите са нещо зад което да се скрием. Безуспешно, защото в нашето общество силата се цени! Ив инаги се е ценяла, независимо дали сме го наричали христианско, социалистическо, демократическо - само инструментариумът е бил различен.

Та според мен днес няма повече агресия сред децата. Просто има повече концентриране на медиите върху тази агресия.

Което никак не помага, защото така агресията само се регистрира. Истинските причини за нея обичайно остават скрити.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това да, винаги го е имало, ама до такава степен? Навремето като свалят единия на земята и дотам беше. Най много някой да го пернат по-силно по носа, та да му потече малко кръв и толкоз. Не помня да съм видял да ритат някого на земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Това да, винаги го е имало, ама до такава степен? Навремето като свалят единия на земята и дотам беше. Най много някой да го пернат по-силно по носа, та да му потече малко кръв и толкоз. Не помня да съм видял да ритат някого на земята.

Ама то да ритат някой на земята...е игра...Един от нашия клас си носи белега от изгоряло под окото...и така ще остане обезобразен за цял живот. Вече боя е като игра. Сега се мислят по глобални неща. Напръскват те със газ от запалката и пламваш...запалката работи минимум минута и ламаринката се нагрява (достатъчно) и най-неочаквано както си слушаш учителя нещо много горещо те изгаря по врата, а най-ужасното е да те накарат да стоиш мирно и да те жигосат. Така в момента както казах един от нашия клас ще си носи цял живот белега.

От 29 като започнахме сега сме 19 всички тези 10 човека се преместиха, а дори 3 повтарят (по тяхно желание) заради държанието им към тях спрямо другите от класа. Един го изключиха заради побои то вече нямаше как вкара друг в болница и майка му заплаши да стигне до съд и училището се уплаши и да се отърват го изключеха и той спокойно си идваше пак и тормозеше същите хора…, въпреки че не е в това училище. Нямаме бодигард…миналата година сложиха някакъв и веднага няколко човека от нашия клас се сбиха с него…голямо шоу беше…..

Учителите пренебрегват всичко в каузата на парите…за повечето няма работа, но те са там.

И после ми разправяй, че няма агресия…ко няма ве…те само дет не се убиват. Аз поне съм виждал такива неща със собствените си очи…и казвам неща които са по принцип обикновени…ежедневие ;)

След това което казах…как ще започне да се преподава нещо свързано с религията когато тя не съществува, те децата нямат понятие от думи като – манталитет, справедливост и честност…това са някакви пороци, за да си един от тях най-малкото трябва да си пробвал поне веднъж калето…

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са малко индивидите, които осъзнават проблема, много са коментаторите, a малко са мислителите. Предизвиквам хората в този форум, да дадем предложение как да се излезе от порочния кръг.

Едно решение е в обществото да се рекламират семейните ценности. Това може да стане с помощта на медиите. Трябва да се излъчи личност, която да е готина, и да проповядва добрите ценности. Един вид медийна звезда като Бойко Борисов, но името да не се асоциира с мафията и побоища.

Желателно е медийната звезда да е мъж, защото именно мъжката твърдост и отговорност липсват в семействата (Мъжете побойници не са никакви мъже. ) Става дума за сериозен човек, който да учи на отговорност и как се завинтва крушка. Ако децата израстнат с тази фигура в телевизорите си, ще станат по-отговорни съпрузи и ще отгледат читаво поколение.

В САЩ този модел е президентът. Първата дама и децата на президента на щатите са медиини личности, хората стават свидетели на семейния живот на лидера си и изграждат стабилни семейни ценности, следвайки посочения им пример. За съжаление, в БГ президента не е пример за нищо, никой не го гледа, липсват идоли, които да не са развратени като фолк звезди и напомпани като Бат Бойко.

На България е нужна една социално ориентирана партия, в която да членуват социално ориентирани хора, които да започнат да проповядват добри неща. Не като сегашните мафиоти които се капсулират в скъпите си коли и си гледат собствения бизнес. Отново отрицателния пример - коли, ланци-манци, телефони-мобифони - СТАТУС!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ама то да ритат някой на земята...е игра...Един от нашия клас си носи белега от изгоряло под окото...и така ще остане обезобразен за цял живот. Вече боя е като игра. Сега се мислят по глобални неща. Напръскват те със газ от запалката и пламваш...запалката работи минимум минута и ламаринката се нагрява (достатъчно) и най-неочаквано както си слушаш учителя нещо много горещо те изгаря по врата, а най-ужасното е да те накарат да стоиш мирно и да те жигосат. Така в момента както казах един от нашия клас ще си носи цял живот белега.

От 29 като започнахме сега сме 19 всички тези 10 човека се преместиха, а дори 3 повтарят (по тяхно желание) заради държанието им към тях спрямо другите от класа. Един го изключиха заради побои то вече нямаше как вкара друг в болница и майка му заплаши да стигне до съд и училището се уплаши и да се отърват го изключеха и той спокойно си идваше пак и тормозеше същите хора…, въпреки че не е в това училище. Нямаме бодигард…миналата година сложиха някакъв и веднага няколко човека от нашия клас се сбиха с него…голямо шоу беше…..

Учителите пренебрегват всичко в каузата на парите…за повечето няма работа, но те са там.

И после ми разправяй, че няма агресия…ко няма ве…те само дет не се убиват. Аз поне съм виждал такива неща със собствените си очи…и казвам неща които са по принцип обикновени…ежедневие ;)

След това което казах…как ще започне да се преподава нещо свързано с религията когато тя не съществува, те децата нямат понятие от думи като – манталитет, справедливост и честност…това са някакви пороци, за да си един от тях най-малкото трябва да си пробвал поне веднъж калето…

Леле, леле, леле, къде учите вие, бе, хора, РПУ нямате ли за това училище ..... Направо хлъцвам...

Не са малко индивидите, които осъзнават проблема, много са коментаторите, a малко са мислителите. Предизвиквам хората в този форум, да дадем предложение как да се излезе от порочния кръг.

България е по-малка от град Ню Йорк, който от нещо много по-страшно от това, което е нашето сега, се превърна в образцово място. Просто трябва да се повтори онова, което направи един пич, а именно кметът Рудолф Джулиани от началото на 80-тте. Заедно с това, наистина трябва да се пропагандират национални ценности, а на чалгаджиите да им се слага ДДС 800%.

Здрав консерватизъм във властта, оттам всичко останало идва от самосебе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

За жалост KG125 аз предоставям много съкратена и ограничена представа за това какво става в действителност. Не искам и да разказвам повече мисля, че това е достатъчно и пак казвам – това не е нищо!

Педагогическия съветник е някаква длъжност която просто е задължително да има…няма никаква ползва ;)

Никой не може да укроти децата, когато родителите ги защитават и не им пука дали са виновни или те – те имат право – нали са деца!

Как да кажа…то нашето не е училище, а някаква сбирщина и всеки прави, каквото си иска без никой нищо да му направи.

От нашия клас не веднъж са идвали с пистолет макар и газов той става и за бойни патрони…, както и да е гърмяха в даскалото и гръмнаха един с газов патрон…никой не разбра, никой не каза…всички знаеха!

Чалгата е издигната в култ и както в Сблъсък една циганка каза „Българите играят повече кючек от циганите” това е най-святата и хубава музика – защото няма друга!

Всички са толкова ограничени, че до няма и къде…, а учителите не искат да си губят работата.

И не си правете илюзията, че това е най-лошото, защото има много по зле от това училище – съседното…

Христо. Решение ще се намери, но проблемът е, че ще си остане тук между нас разбрали проблема и сериозността на ситуацията.

Има точно толкова учители колкото е необходимо. Трябва така да се направи системата, че ако не ти се учи излиташ не да имаш 300 отсъствия и да те държат въпреки всичко само за бройка…и така ще останат малко, но хора имащи желание и цел в живота. Както каза Фружим по рано в тази тема то децата нямат никаква цел и перспектива. От там идва всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Bathory, ако това е вярно, не знам къде учиш... Къде е това бре, братле?

Газов пистолет за бойни патрони няма, ако това може да те успокои. Басни. В най - добрия случай газовият може да "изплюе" няколко бойни патрона, но не истински изстрел, и после да спре да стреля. Звучи ми на ученически приказки, и при нас в училище имаше такива, дето идваха с газов, един даже веднъж стреля по мен с халосен и нещо от патрона ми влиза в окото.

Но това, за което ми говориш, ако е така, както го казваш, м извучи на дълбоко провинциално училище за оставачи и изпъдени от други училища. Кое е то?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаете ли как е в Щатите? Ако някой прави проблеми го пращат при специалист, не оставят горкия учител да се прави на надзирател. Само че там не му викат психолог а възпитател, и не е толкова срамно да те прятят при него колкото при психолога. Нали сега учителите се въздържат да пращат ученици при дежурния психолог за да им спестят унижението че са "психо"-та. Номера е да се смени името и да се направи така, че badass копелетата да ходят там и да им спират тока!

Тока трябва да се спира само на нарушителите, и то да се спира яко! Авторитет му е майката. Не сила - АВТОРИТЕТ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаете ли как е в Щатите? Ако някой прави проблеми го пращат при специалист, не оставят горкия учител да се прави на надзирател. Само че там не му викат психолог а възпитател, и не е толкова срамно да те прятят при него колкото при психолога. Нали сега учителите се въздържат да пращат ученици при дежурния психолог за да им спестят унижението че са "психо"-та. Номера е да се смени името и да се направи така, че badass копелетата да ходят там и да им спират тока!

Тока трябва да се спира само на нарушителите, и то да се спира яко! Авторитет му е майката. Не сила - АВТОРИТЕТ!

Като по American Pie - Band Camp :w00t::bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В това училище когато аз влизах се влизаше що годе с успех, а всички след нас просто са писенца сравнение с това което бяхме...в момента сме добре, но предните години беше просто ужас.

Абе те вентилатор за Intel на IMD процесор монтират, та газов пистолет с бойни патрони няма да направят? ( може и да си прав не съм по оръжията)

Всичко е от учителите! И както сподели един даскал – Цялата система е сбъркана!

Абе ние, каквито сме тук в България никой няма да каже проблемите си на непознат. В 9-ти клас един учител каза на един ученик, че за да е толкова агресивен явно има проблем в къщи и тоз само дето не го метна да го бие още повече откачи…така, че едва ли може да подейства метода на американците у нас.

Когато самите родители осъзнаят проблема тогава може да има някакъв напредък.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...