Отиди на
Форум "Наука"

Здравейте. Възможна ли е малко помощ с идентификацията


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте. Нова съм и не съм сигурна дали пиша на правилното място, ако не е така- извинявам се. Препоръчаха ми в една фб група да пиша тук. Монетата е на един познат и ме помоли ако е възможно да му помогна с идентификацията и. Ще съм благодарна, ако получа помощ. Благодаря предварително.

02E284EF-7136-4CD2-9EC7-4224415AF178.jpeg

6484B528-E48A-4F95-B029-94A75FEC6874.jpeg

320B913E-B4D2-45ED-9A0C-715F79607F93.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление и снимките и състоянието на монетата изглеждат трагични...тук евентуално би помогнал медиум или врачка.

Изглежда да е  римска от края на трети век, защото май виждам лъчиста корона, но дотам :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Слагаш на паричката тънка хартия и пръскаш с пръскалка за одеколон, вода и гледаш, снимаш под UV лампа.

Слагаш върху монетата тънка хартия и с графит поне 6В tónusskála művészházправиш шатировка.  satírozásГледаш, снимаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Слагаш на паричката тънка хартия и пръскаш с пръскалка за одеколон, вода и гледаш, снимаш под UV лампа.

Слагаш върху монетата тънка хартия и с графит поне 6В tónusskála művészházправиш шатировка.  satírozásГледаш, снимаш.

Изключително съм благодарна за съвета! Веднага щом го направя ще кача снимка

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както каза Рока снимките са лоши.Има и дебел слой налеп който силно затруднява разчитането.Струва ми се обаче, че релефът отдолу няма да е безнадеждно корозирал.Сякаш виждам малка част от него и имам усещането, че ако се почисти ще може да се извлече още информация за монетата.  Методът с молива няма да помогне, защото релефът както се вижда е под дебел слой окиси и конкреции. Необходимо е механично почистване на монетата.Без химикали.

Като гледам,  сякаш натрупванията ще паднат сравнително лесно.Това се извършва със стоманена стъргалка и игла, но трябва опит. Необходима е още четка за зъби и друга с БРОНЗОВ косъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Както каза Рока снимките са лоши.Има и дебел слой налеп който силно затруднява разчитането.Струва ми се обаче, че релефът отдолу няма да е безнадеждно корозирал.Сякаш виждам малка част от него и имам усещането, че ако се почисти ще може да се извлече още информация за монетата.  Методът с молива няма да помогне, защото релефът както се вижда е под дебел слой окиси и конкреции. Необходимо е механично почистване на монетата.Без химикали.

Като гледам,  сякаш натрупванията ще паднат сравнително лесно.Това се извършва със стоманена стъргалка и игла, но трябва опит. Необходима е още четка за зъби и друга с БРОНЗОВ косъм.

Благодаря. Опит нямам, но ще опитам 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз само съм чел, но лично не съм го прилагал, за чистене на антични монети с използуване на пистолет за лепило (glue gun). Те се продават в магазини за хобита, изкуство и т. н.
"Лепилото" всъшност е пръчка от пластмаса с диаметър от 8мм. "Пистолетът" нагрява пластмасата, тя се топи и може да се използува за лепило.

В нашият случай монетата (или само част от нея) се покрива с разтопена пластмаса. Изчаква се пластмасата да се втвърди и монетата да се охлади (раб. температура е до 200гр C) след което с остър предмет се повдига от едната страна. Втвърдилата се пластмаса взема със себе си част от налепите по монетата. При необходимост може да се повтори и потрети...

Внимание - да не се прилага към "посребрените монети", защото ще вдигне сребърния слой!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма универсален начин.Окисите и налепите са с различен химически състав и твърдост.Някои се отлепят и остават на буцата като изкопаеш монетата.Други са толкова твърди, че стъргалката трябва да се точи през 10-15 минути.Все пак трябва да се каже, че единствения способ за чистене на монети е механичния.Пишат, че калгона размеква и премахва варовиковите налепи, но аз съм пробвал и не става.То дето не върши работа ами и ако се предозира или се държи по дълго, сваля патината.Най добре е само чиста вода и стъргалка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нямам идея дали има подобрение...аз изчистена монета не виждам.

А това за начин на разчитане със фолио.....и на чаши вино пак ми звучи ненормално...няма такъв начин на разчитане...то или се разчита или не се разчита. Че не разчитам нищо е ясно но има следи от изображение и сега мяза на бронз от 4-ти век на Констанций II или някой от братовчедите му тип, "Гошо убива Пешо" датират се грубо между 337-361.

Ето и какво би следвало да изглежда в по-запазен вид:

10224_01291a00_c.jpg

Главата изглежда да е наляво, но има и такива...а и реверси има други вариации

а сега като гледам може и този тип да е: 

images?q=tbn:ANd9GcQ03ZvACqVtq8qcR3Dx4A_

Редактирано от roca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Alex Georgieva said:

Здравейте. Монетата е почистена и е използван друг метод за разчитане- чрез фолио. Мисля, че определено има подобрение.

Направете хубави качествени снимки на монетата, да видим колко е почистена и има ли подобрение!Тоя метод с фолиото не е удачен.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Някои може ли да ми каже нещо повече за тези неща, Обеца и Медальон. Бронзови са и мн стари, само това знам. Ще съм задължен ако ми помогнете с малко инфо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...