Отиди на
Форум "Наука"

В подкрепа на природата - природозащитни акции


stavropoll

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Трябва да сме непримирими към подобни вандалства и престъпления! Да засипем институциите с писма, протести и възмущение от бездействието им!!! :post-70473-1124971712:

да не мислиш, че някой от властимащите ще се трогне?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Мнения 146
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

ВНИМАНИЕ:Тома Белев, директорът на Парк Витоша бе УВОЛНЕН, защото си вършеше работата!!! Обавилият се срещу незаконното застрояване и експлоатацията на Парк Витоша като търговски ресурс директор на парка беше уволнен. Уволнен защото е предпазил планината Витоша и парка от вандалско застрояване и експлоатация каквито се случиха в Банско, Разлог и по цялото Черноморие. Поради новопоявилите се търговски интереси в Парка (може би свързани с фактът, че собственикът на съоръженията в Банско е вече собственик на съоръженията и на Витоша)- и желанието да се построи НОВА ски зона политиката на Тома Белев, който се придържа към всички изисквания за опазване на Парк Витоша е станала неудобна и той своевременно уволнен.

Отново виждаме как някой, който иска да печели за сметка на българската природа успява да СПЕЧЕЛИ за сметка на интересите на всички българи и потъпквайки правата на всички честни хора в България. Уволнението на Тома Белев е доказателство за това как интересите на едно частно лице или организация(или просто интересите на мутрите) решават съдбата на ВСИЧКО в България, а не нашите интереси. Виждаме какво се случва с честните хора изпречили се на пътя на мутрите и как тези мафиоти протягат дългите си ръце навсякъде, поради удобно разпростреният над тях политически чадър. Тома Белев е уволнен. Витоша остава без своя защитник. Аз лично познавам Тома и знам какво е парка за него!

Утре на 27.02 от 17 часа на площад Попа се събираме на протест срещу тази брутална саморазправа с един честен човек, който на всичкото отгоре се е опитал да си свърши работата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една интересна информацийка: в подстъпите към Витоша откъм Княжево, близо до началната станция на стария лифт за Копитото; горе до пътя (пресечката на пътеката за Бялата вода и шосето за Златни мостове) има незаконно строителство - един каменен замък, където забележете са използвани плочи и големи камъни от бившия мавзолей на Георги Димитров! Предполага се, че собственикът е близък с тоя дето взриви мавзолея оня он СДС, забравих му името (абе тия всичките са един дол дренки СДС, БКП, БСП, ДПС)! Там наоколо районът е пълен с вили на разни бивши величия и номенклатури на БКП (нарочно са прикрити в гората и са маскирани да не се виждат много много от пътя)! В тоя район са и сараите на Ахмед Доган (където застреляха заместника му Ахмед Емин; а ма той уж се самоуби! :lightbulb: ), на когото незнайно защо президентът Георги Първанов връчи орден "Стара планина"!?!..........:post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тоя орден Стара планина, няма да се учудя ако вече не са го пуснали и по сергиите пред Александър Невски за по 50 стотинки, може да го връчат и на мутрите, които са уволнили Тома Белев. Иначе дворецът на Доган е малко по-встрани - в Бояна. Иначе на път за Витоша съм минавал и покрай споменатите от теб постройки. До преди 5-6 години от Княжево на горе имаше само парк, а сега вече си е направо нов квартал мязащ леко на строително гето вече, само че с гъзарски вили. Както е тръгнало направо незнам по какъв начин може да бъде спряно това - корупцията и мафията във властта не могат да бъдат изкоренени с писма и обикновени протести...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
(абе тия всичките са един дол дренки СДС, БКП, БСП, ДПС)! Там наоколо районът е пълен с вили на разни бивши величия и номенклатури на БКП

Нали се сещаш кого ползва такава една теза? ;) Тези, чиито избиратели гласуват под строй. Всички БЯХА един дол дренки до 1999 г. Сега

е малко по-различно.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Малко късно пускам новината, но в последната седмица почти нямах достъп до интернет. Все пак, вижте сайта, може да ви бъде инетересно. Желаещите могат да се свържат с организаторите на екофеста, може да се планира следващ такъв. Пак в Пловдив, разбира се!

http://plovdiv.ecocrafts.org/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Малкко късно пускам новината, но в последната седмица почти нямах достъп до интернет. Все пак, вижте сайта, може да ви бъде инетересно. Желаещите могат да се свържат с организаторите на екофеста, може да се планира следващ такъв. Пак в Пловдив, разбира се!

http://plovdiv.ecocrafts.org/

Ех далече е тоя Пловдив.... :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ех, далече е тоя Пловдив...

:head_hurts_kr:

Защо, бе, да не е на друга планета?!

:plane:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо, бе, да не е на друга планета?!

:plane:

За мен е като друга планета... Сега ще бягам към Кюстендил - дето е съвсем близо - е веднъж в годината успявам да го сторя - ужаст! :head_hurts_kr: А така ми се пътува, особено по екосъбития!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Природозащитници представят пред ЮНЕСКО нарушенията в Пирин

24.06.2009

За да остане природа в България

На тазгодишната си среща в Севиля Комитетът по световно културно и природно наследство на ЮНЕСКО може да постави Пирин в списъка от застрашени природни обекти.

Национален парк Пирин е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО през 1983 г. След започването на строителството на ски зона Банско преди осем години организацията изрази тревога за състоянието на националния парк. В момента в Пирин се планира изграждането на още две ски зони – Добринище и Кулиното, над Разлог, въпреки че това е забранено от Закона за защитените територии и Плана за управление на Национален парк Пирин, приет от правителството и в сила до 2013 г., припомнят природозащитниците.

Днес коалиция „За да остане природа в България” ще представи пред Комитета по световно културно и природно наследство съществуващите заплахи. Ще бъдат внесени и допълнителни тревожни данни за планираните две нови ски зони. Ски зона Кулиното, например, дори е предвидена да преминава през резервата „Баюви дупки – Джинджирица”, един от най-старите в България, обявен през 1934 г.

Досега ЮНЕСКО е провел две проучвателни мисии в Национален парк Пирин, за да провери дали мястото се опазва според българските и международните изисквания. Включването на Пирин в застрашения списък на Комитета по световно културно и природно наследство ще бъде поредният сигнал, че българските институции не правят достатъчно за опазването на природата на страната.

Резерватът Сребърна на брега на Дунав е другият български природен обект под закрилата на ЮНЕСКО. С неговото поддържане също има проблеми и международната организация следи с безпокойство развитието на този случай.

http://www.bluelink.net/index.shtml?x=41503

ЮНЕСКО заплаши да постави Пирин в застрашения списък

30.06.2009

БлуЛинк

На своята годишна среща в края на миналата седмица Конвенцията на ЮНЕСКО за световното природно и културно наследство даде последен шанс на България по проблема с унищожаването на Национален парк Пирин, съобщи коалиция "За да остане природа в България".

След неколкократни проверки в Национален парк Пирин, ЮНЕСКО реши, че или България ще гарантира, че строителството на ски курорти в Пирин ще бъде прекратено, или най-късно през февруари 2010 г. ЮНЕСКО ще впише обекта в листата на "световното природно наследство в опасност". Страната ни губи национален имидж и получава публично признание, че не е в състояние да опазва уникалните си природни дадености след 5 заседания на конвенцията заради Пирин от 2002 г. насам. Българската държава още в началото на 2009 г. е предложила ски зоните над Банско, Добринище и Разлог в Национален парк Пирин да бъдат изключени от границите на обекта на световното природно наследство. Така в прав текст държавата демонстрира приоритета си за развитие на туристическа инфраструктура на всяка цена.

Допълнителните условия на ЮНЕСКО към българската страна до 2010 г. включват запазване и увеличаване на държавните средства, отделяни за управлението на Национален парк Пирин, държавни гаранции, че никакви решения на местно или регионално ниво няма да могат да спомагат за продължаване на унищожаването му, както и доказателства, че процедурите по Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и екологичните оценки до момента и в бъдеще са обективни.

Национален парк Пирин е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО към ООН през 1983 г. След започването на строителството на ски зона Банско преди осем години ЮНЕСКО изрази тревога за състоянието на Национален парк Пирин. В момента в националния парк се планира изграждането на още две ски зони – Добринище и Кулиното, над Разлог, въпреки че това е забранено от Закона за защитените територии и Плана за управление на Национален парк Пирин в сила до 2013 г.

http://www.bluelink.net/index.shtml?x=41525

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря за хубавата тема. Трябва да говорим за тези неща. Пирин вече е безвъзвратно унищожен на някои места. Трябва да се застъпим, да мислим, да имаме гражданска позиция!

Именно "За да остане природа в България!"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Снощи гледах по телевизия VTV предаване за Южния парк в София. Беше излъчено в рубриката „Зелена линия”. Не хванах началото, но подразбрах, че става дума за реката, която минава през парка.

Снимките бяха правени в пространството около строящата се църква „Св. Стефан”. Наблизо се намират две спирки на градския транспорт. Освен рекичката, беше показано и едно от двете езерца, намиращи се там. Даже май за него стана повече дума. Може предаването да е било както за реката, така и за езерото.

Не знам дали ставаше дума за повторение на предаването, защото снимките на езерото очевидно са правени поне преди половин месец, ако не и повече. Тогава то все още бе прилично пълно. Днес обаче реалната картина няма нищо общо с показаната по телевизията.

post-2642-1250840455_thumb.jpg

Така изглежда езерото днес! Следствие на засушаването и високите температури езерото е почти пресъхнало. Виждат се камъните в средата, а около брега и засъхналото вече дъно. Гледката е ужасна, защото никой не се грижи да се осигури приток на вода в двете свързани езера. А за това още по социалистическо време е бил предвиден канал, отбиващ водата от реката към езерата.

post-2642-1250840462_thumb.jpg

Мястото на притока на вода в първото езеро е затлачено с тиня. Вижда се ужасното състояние на това езеро. Там, където е тинята, през пролетта бе покрито с вода. Не се пълни това езеро, но още по неприятна е картината при второто.

post-2642-1250840473_thumb.jpg

Тук непрекъснато се въртят рибари, растителността и тръстиката е изпотъпкана, пълно е с пластмасови бутилки и други подобни отпадъци.

post-2642-1250840479_thumb.jpg

Рибарите са си направили свое сметище, което не се почиства от никого: нито от самите рибари, нито от поддържащите парка, явно не и от природозащитниците. Покрай сметището всекидневно минават десетки разхождащи се. Вероятно го виждат, възмущават се ... и толкова.

post-2642-1250840487_thumb.jpg

В този кът през пролетта фотографите правеха свои сесии.

post-2642-1250840494_thumb.jpg

Същото място сега изглежда така. Водата се е отдръпнала на два метра, растителността е изпотъпкана от рибарите, виждат се пластмасови отпадъци.

post-2642-1250840502_thumb.jpg

Същото място, гледано от другата страна. Вляво, срещу дървото е „сметището”.

Мисля, че грижата за състоянието на езерото е на поддържащите парка. Видях във филма по телевизията девойка и младеж от екозащитната организация „Грийнтим” (или нещо такова). Разказваха, че организирали акции по почистването на парка. Видно е, че най-неотложната задача, за да се запази в приличен вид езерото, е да се почисти канала и се осигури приток на вода в него. Явно това е задължение на някого, но той не го изпълнява. Зелените доброволци пък изглежда не са в час.

post-2642-1250840508_thumb.jpg

Хубаво е от VTV да направят предаване за истинското, актуално състояние на природата около въпросното езеро. По-нагоре в парка има още едно езеро, което и сега е в същият вид, както беше през пролетта. Но в него има постоянен приток на вода. А и рибарите отдавна изловиха рибата в него, патиците изядоха новоизлюпените рибки и природата възстанови естественото си състояние.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Как баба Пенка си приватизира Карандила

Доклад на ДАНС разкри схемата, по която Брадата и бодигардът му завземат защитения Природен парк Сините камъни и сега правят планове да го превърнат в луксозен хотелски комплекс

Разследване на Божидар Божков, в-к "Сега"

В сливенското село Тополчане от 77 години кротко си живее баба Пенка. Дните й минават между къщата и двора. За цялото това време е ходила само в Сливен и един път на Рилския манастир. От работа не й оставало време за много забавления, та и единствената любов й се случила наоколо - оженила се за момчето от съседната къща. Баба Пенка можеше да продължи да си живее така тихо в Тополчане, ако преди четири години не бе решила да възстанови 20 дка гора около селото, която народната власт отнела навремето от свекъра й. От този момент започнали нейните премеждия. Най-напред попаднала в полезрението на няколко тарикати, а това лято от нея се заинтересува и ДАНС

"Дойдоха едни хора от властта и ми рекоха, че тъй като аз съм била вече собственичката на Карандила, искали да ме питат нещо. Така се уплаших, че после цяла нощ сърцето ми щеше да изскочи. Викам си - трябва някакви бандити нещо да са сторили с името ми, без да знам, и сега сигурно ще дойдат да ме търсят и да ми отмъщават. А може и да ме убият. Не знам как не умрех тогава", кахъри се възрастната жена. В момента Пенка е главна героиня в доклад на ДАНС. Той разкрива механизма, по който една групичка приятели с височайша помощ си присвояват уж защитения Природен парк Сините камъни, част от който е и местността Карандила.

От поземлената комисия обяснили на старицата, че няма как да й върнат в реални граници горите на фамилията. Те били отдавна изсечени, а оформилите се на мястото 20 дка чукари държавата преди време продала на друг. Поради това, с помощта на наследниците си, баба Пенка завела дело в съда с искане да й предоставят равностоен терен в общината. Служителите на ДАНС обаче са установили, че миналата година бившият шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков разрешил на собственика на чукарите да ги замени за горски масиви по Черноморието. Та този случай в момента се разследва отделно.

Веднага щом делото било спечелено, децата на Пенка й докарали човек от Сливен, който броил 11 000 лв. Жената останала с убеждение, че той чисто и просто купува от нея горите, и то на много изгодна цена. "Бях с перде на очите, нищо не виждах, те ме закараха при някакъв нотариус, хванаха ми там ръката и все едно се подписвам. Ама какво точно подписах не знам, сигурно за продажбата", обяснява Пенка. Според доклада на ДАНС тя е подписала пълномощно, с което му дава пълни права оттук-нататък да задвижи от нейно име процедурата по придобиването на равностойните терени. Този човек се пробвал няколко пъти, нищо не успял да възстанови и на свой ред продал пълномощното на Жечо Стоянов-Брадата от гр. Кермен. Според ДАНС

Брадата е от близкото обкръжение на сливенския кмет Йордан Лечков и двамата често са засичани на софри из Карандила. Жечо пък изготвил пълномощно на своя охранител Георги Радев и го пратил наред из ведомствата да задвижи процедурата.

През това време баба Пенка била разкарвана още два пъти до нотариуса. Единият път, за да поднови старото пълномощно, чийто срок бил изтекъл, а вторият - за да издаде друго, вече на името на Жечо Брадата. Но тя си мислела, че преподписва нови документи за продажбата на гората, тъй като старите се затрили. Така й обяснявали.

Миналия декември охранителят Радев и Брадата се появили в общинската служба по земеделие в Сливен с искане 20-те дка на баба Пенка да се възстановят под формата на три обособени терена с гори не другаде, а точно на най-апетитните места в защитените територии на Карандила. Единият - непосредствено до хотел "Миролио". Вторият - недалеч от Слънчева поляна, а третият - на брега на езерото. Шефът на службата Добрин Банчев обясни пред "Сега", че не можел да им откаже, защото така повелявал законът. "Брадата е в правото си да желае възстановяване на всяко място и ако законът не го забранява, аз не мога да му откажа. Тук законът е спазен изцяло и аз нямам никаква вина", е оправданието на общинския чиновник. Той им резолирал искането, че няма нищо против, ако то бъде подписано и от началника на Районната дирекция по горите (РДГ) Пейчо Върбанов и шефа на лесничейството Александър Василев. Банчев обясни, че не смята за своя задача да сигнализира компетентните органи всеки път, когато някой е решил да приватизира терени на Карандила.

Служителите на ДАНС са установили, че Банчев е замесен в още един подобен случай с Брадата от началото на 2008 г., когато той си присвоил по същата схема други 14 дка, пак на Карандила. Но нито тогава, нито сега шефът на общинската служба по земеделие е счел за нужно да алармира полицията или прокуратурата за това разграбване на парка. Дал резолирания документ на двамата и ги пратил при горските началници да си вземат съответните подписи. Така Банчев погазва чл.14 от Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд и чл.17 от Правилника за приложението му. Там пише, че реституирането на горски масиви или на такива в реални граници става само от комисия, съставена от представители на неговата служба, областната администрация, горските дирекции и лесничействата. Банчев обясни, че не свикал такава комисия, защото решил, че няма нужда.

Още същия декемврийски ден Брадата и бодигардът му цъфнали в кабинета на Александър Василев. Началникът на лесничейството се оказва единственият човек в цялата история, който категорично отказал да се замесва в подобен скандал. Той заявил на двамата, че неговите експерти са на мнение, че е незаконно по този начин с хвърчащи искания да се раздават терени от парка и няма да подпише. Така ги отпратил. Малко по-късно обаче шефът на РДГ Пейчо Върбанов, който му е и пряк началник, му заповядал да сложи подпис под искането им. Директорът на Природния парк Сините камъни Иван Иванов си спомни пред репортер на "Сега", че Василев му се обадил веднага, щом получил заповедта от шефа си. "Той беше видимо притеснен и ми каза: Ваньо, работата е много напечена. Ако не подпиша, с вероятност 95% ще ме уволнят от лесничейството. Ама, ако подпиша, пак ще ме уволнят, че съм подписал незаконен документ, но това ще стане при следващото правителство и вероятността е 70%". Василев наистина е познал. Подписал и за момента запазил поста си. Но на 11 септември тази година новият шеф на Държавната агенция по горите доц. Георги Костов го уволни. За сметка на това издалият заповедта Върбанов, който смени доста правителства като началник на горската дирекция в Сливен, не бе пипнат.

Върбанов първоначално се направи, че въобще не помни скандала с Брадата. След като безуспешно опита няколко пъти да смени темата, се предаде: "Ааа, сетих се. Аз бегло го минах тогава този въпрос, защото не исках да се занимавам. Ми да, познавам много добре Жечо Брадата. То тогава имаше една суматоха. Те дойдоха и аз, за да ме оставят на мира, сложих там една резолюция на искането им, че сме съгласни. Ама мен за нищо не могат да ме пипнат, защото отдолу няма мой подпис. Аз никога нищо не подписвам". Само че с резолюцията си Върбанов и подчинилият му се Василев също правят компания на Банчев като нарушители на двата члена от Закона.

В ДАНС са установили, че тримата са извършили още едно нарушение

Експертна оценка на възстановените 20 дка е показала, че те струват няколко пъти по-скъпо от терените край Тополчане. Но и това не е всичко - оказва се, че тримцата са издали и документ с невярно съдържание. Единият от възстановените на Брадата терени - този на брега на езерото на Карандила, официално е описан като поляна, а реално е букова гора, което го оскъпява допълнително. Източник от ДАНС каза, че техният доклад е вече пратен в прокуратурата в Сливен за изготвяне на обвинителен акт. От обвинението обаче отказаха да предоставят информация, докато не приключат следствените им действия.

Охранителят Георги Радев обяви пред "Сега", че заедно с Брадата имали сериозни инвеститорски намерения към общо 34-те дка, придобити в Сините камъни. "Една малка част сме решили да препродадем, а другата ще застроим с хотелски комплекси и вилни селища. Но ми се обадете другата седмица, за да ви дам по-подробна информация за строежите", каза той. Радев и Брадата едва ли ще имат проблем да изпълнят намеренията си - досегашният опит на техни побратими в защитения парк Странджа например показва, че няма нищо по-лесно от това да построиш на подобно място онова, което си наумил. Ако трябва, може дори да закриеш парка. Винаги ще се намери съдия, готов да вземе такова решение.

http://www.segabg.com/online/new/articlene...&id=0000901

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Цели 200 чувала с боклуци събраха днес екозащитници от коритото и брега на Перловската река в Южния парк в София.

След днешната екоакция доброволците се похвалиха, че са спестили над 7 000 куб. м. от газа убиец - въглеродния диоксид.

Тази информация от интернет ми подаде Гугъл най-напред, нея цитирам. Писаното може би е вярно, но вярно е и това, което снимах.

post-2642-1255195245_thumb.jpg

Първата снимка е от 12 часа и 15 мин. Участниците в акцията тръгваха да я осъществят. Следващите снимки са от 17 часа и нещо.

post-2642-1255195254_thumb.jpg

post-2642-1255195261_thumb.jpg

post-2642-1255195271_thumb.jpg

Последната снимка не е много хубава, но всеки може да мине оттам и да си направи по-добра. Заснетите брегове на езерото и реката са на не повече от 50 м от трибуната на първата снимка. Вижда се, че там не е припарвал нито крак, нито ръка на участник в почистването.

Интересно, разбрали ли са организаторите на мероприятието, че в Южния парк има и други водоеми, освен тези, които се хвалят, че са почистили?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми то за пет часа не може всичко да се почисти. Ми ти само снимаш май - почисти и ти - един, два чувала да беше събрал!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предполагам, че ще има нови акции по почистването. Ако паркът е голям, може да не са "огряли" навсякъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Банско и Разлог се опълчиха на ЮНЕСКО

В отворено писмо до премиера Бойко Борисов кметът на община Банско Александър Краваров и временно изпълняващият длъжността кмет на община Разлог Благой Дункин изразяват безпокойство от включването на нови територии в района като обект на Световното наследство, съобщи БТА.

Според местните управници това означава забрана за всякаква дейност в парка, което поставя под заплаха осъществяването на важни инфраструктурни проекти, сред които и разширяването на ски зоните в Банско и Добринище, изграждането на "Кулиното", магистрала "Струма".

"В момента представители на Комисията по Световно и културно наследство към ЮНЕСКО извършват оглед на територии от Национален парк "Пирин", който е обект на Световното наследство, се посочва в писмото. Целта е превръщането на целия парк в защитена територия под егидата на ЮНЕСКО. През годините площта на националния парк се е увеличила от 24 000 ха до сегашните 40 000 ха. Сега под натиска на екосдружения, които са превърнали опазването на околната среда в личен доходоносен бизнес, искат разширяване с още 12 000 хектара", заявяват Краваров и Дункин.

Разширяването на защитените зони включва територии около Симитли и Кресненското дефиле, Разлог, Добринище и Банско. Двамата кметове излагат и други свои аргументи против този проект. Според тях "в условията на глобална криза планинският туризъм има огромно значение за оцеляването, просперитета и запазването на работните места във всички сфери на националното стопанство".

Краваров и Дункин се обръщат към министър-председателя с молба да упражни цялото си влияние и да не допусне "излишното номиниране на нови територии от Национален парк "Пирин" в обект на Световно наследство, което изключително много ще затрудни бъдещото развитие на цяла Югозападна България". Те се надяват също Ирина Бокова като новоизбран генерален секретар на ЮНЕСКО да прояви разбиране и да съдейства да не се налагат ограничения, за да могат да осъществят програмата си за просперитет в целия регион.

Писмото на двамата кметове идва само ден след като стана ясно, че Брюксел започва нова проверка на България във връзка със строежи в екомрежата "Натура" и недостатъчно опазване на защитените зони.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/10/09/...iha_na_junesko/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Проблемът е, че организаторите не са наясно какво трябва да се прави и в резултат к.п.д. на младежката акция е много малък. Затова пък отговорниците за парка са доволни: „Ето видяхте ли, паркът е почистен”. Няма полза от показни действия, още повече, че както се вижда, участниците са подведени, че са свършили голяма работа.

Това пък, че бил изчистен каналът, си е направо глупост. Каналът е само отпушен, а тинята си седи. Утре, в други ден, ще се спече и ще бъде още по-трудно да се почисти. То пък кой ли ще тръгне да прави това. За канала трябват лопати, а не ръкавици.

Никакво почистване няма и на водоемите. Бутилките си плават вътре, както и преди - за тях пък трябват лодки.

Паркът е ужасно, ама ужасно замърсен - особено езерата и реката, и тук съм съгласен, че такива акции трябва да де правят по-често, но трябва да си даваме трезва оценка и за това, което сме свършили. Аз се надявах, че ще дойдат и хора, знаещи проблемите и ще почистят канала, водещ до двете най-посещавани езера до църквата. А то се оказа, че до второто езеро и по реката около мостчето никой не е припарил. Снимките са от там.

Вижте на тази по-ясна снимка какво се вижда в реката от мостчето до църквата. Е, как това нещо може да бъде изчистено от момичета с ръкавици! Пък и водата е вече студена.

post-2642-1255270492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пак ти казвам - демонстрирай гражданско самосъзнание и дигни един два боклука! :) Дразни те демонстративното почистване? А не е ли дразнещо само празното мрънкане на някой, който го гледа това всеки ден и не е дигнал и един чувал боклук. Щото мен това ме дразни - сеирджийска работа. Когато става дума за природозащита чистенето на градската среда е последния проблем - повече енергия и сили се хвърлят да се почистят диви природни обекти, тъй като там замърсяването е още по-пагубно. Искам да кажа, че след като все пак нещо е почистено то не е заради теб, щото очевидно ти и това не си направил

Не почистили всичко! Очевидно е, че то няма да стане с няколко доброволеца веднъж - такива любители като теб трябва също да се включат - мястото което показваш може да изчистиш сам, демонстративно - това са към 3 чувала боклук. След това може демонстративно да мрънкаш, че някой не си е свършил работата. Защото гражданската съвест не е в мрънкането а в работата. Сигурна съм, че сума ти сеирджии като теб е имало, които са чакали да им почистят наготово, ама нъц - за 5 часа не са успели да почистят децата. Много са акали софиянци там! Ако самосъзнанието ти е зелено - чисти. Може и друг да ти помогне и така става то. Природозащитниците доброволци не само, че не могат да огреят навсякъде, но и те са хора, и те си имат своите други дейности, а да не говорим, че извън градска среда има много обекти за чистене.

За да ви е зелена София, не я мърсете!!! А ако ви дразни мръсотията си я чистете! Все едно си чистите у дома. Не знам - времето ти за снимане, писане на пост и прочие енергия, можеше да се оползотвори в почистване на някой от участъците на рекичката нали?

Водоемите се чистят трудно да. И както вече ти казах не може за 5 часа. Но такива като теб само гледат отстрани и дават акъл? Бъркам ли се? Провокирах ли те да събереш боклука от рекичката и да си изцапаш панталоните? Виж сега, тя е толкова плитка...едни гумени ботушки, няколко чувала и мерак. Или имаш мерак за критика, но не и за действие?

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-2642-1255371778_thumb.jpg

Тази снимка е от 1965 г. Национална бригада „Васил Коларов”, Родопите, Цигов чарк. Беше изгоряла боровата гора и ние правехме тераси, за да засадят след нас нови дръвчета. Не 4, а 8 часа - всеки ден, цял месец. Възнаграждение 0 лева.

Всяка година от 9 до 11 клас, и от 1 до 5 курс съм бил на бригада. Имаше още една национална - в Панагюрище. Копахме канали за кабелите, дето осветяват парка на априлци. Цял месец - по осем часа на ден. Възнаграждение 0 лева.

Два пъти като студент съм бил на есенна бригада. Събирахме сливи. Цял месец - по осем часа на ден. Вторият път ни дадоха възнаграждение - 4 лева и 50 стотинки.

Не съм пропуснал съботник на 22 април, докато го провеждаха. Чистехме квартала. И от службата всяка есен ходехме да събираме моркови, щото в шопското поле друго няма.

Ама в реката не мога за сляза. Инвалид съм. Всъщност мога да сляза, но после трудно ще се изкача. Имам остеопороза и гонартроза. Затова ходя из парка, защото за първото ми препоръчват да ходя 4 км на ден. Не ми дават и да вдигам тежко. А от артрозата понакуцвам, когато атмосферното налягане е високо.

Вярно, щракам с фотоапарата. То това ми е останало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето на - ти не можеш, а си го правел, когато са те карали - не са ти плащали естествено хехехе, но не е било доброволно начинание. Тогава доброволни бригади не е имало, имало е "доброволни" бригади и е как да кажа...ясно на всички как се е отказвало едно такова доброволно начинание. Не съм чувала някой да ми е разказвал - "И аз отказах да ида на оная бригада и отидох на моренце за разнообразие"

Младежите които са почистили каквото са почистили, обаче никой не ги кара! Бригадите и съботниците не са били доброволни начинания! Сега начинанията са доброволни. Трябва да се уважават онези, които са си направили труда изобщо да се наведат и да почистят.

Това, че сега не можеш да почистиш никак не е оправдание за това, че омаловажаваш публично начинанието на тези хора. Все пак с бастунчето може да набучиш няколко хартийки и кофички или да дигнеш шишето от тревата, което ти боде очите. Ако ли не... радвай се, че поне някъде някой е почистил. Не вярваш, че са двеста чувала? Аз съм сигурна, защото само от градинката зад блока ми се събират около 10 тина чувала.

Много се дразня - щракай си, но помисли преди да оцениш труда на другите! Както и усилието им!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е все пак е половинчата работата, маса буклук пак си има в парка както виждаме, а по нета са тръгнали да се хвалят, че го били изчистили.

И да - не би трябвало да очакваш точно от старите хора да се занимават с почистването му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Проведе се оценителна мисия за номинацията за актуализиране на границите на НП „Пирин” като Обект на световното природно наследство на ЮНЕСКО

13 October 2009

Номинацията за актуализиране на границите на НП „Пирин” като Обект на световното природно наследство на ЮНЕСКО има за цел подобряване на неговото управление и е внесена от МОСВ в Центъра по световно наследство през януари 2009 г.

Номинацията предвижда:

• разширение на НП Пирин като Обект на световното наследство /ОСН/ посредством включване на повече от 12 000 хектара високопланинска зона и малки горски територии в по-ниските части. /За териториите, предложени за включване към ОСН, и в момента според Плана за управление на НП „Пирин”е в сила забрана за строителство, освен за построените вече ски писти и съоръжения, одобрени с Териториално-устройствения проект за ски зона Банско и отдадени на концесия/;

• изключване от ОСН на ски зоните над Банско и Добринище и обявяването им за буферни зони по смисъла на Конвенцията;

• изключване на други по-малки територии от ОСН, тъй като те са изключени от границите на националния парк през 1987 г. и 1999 г. с мотива, че териториите са застроени, нямат консервационна значимост и са с видове собственост, неотговаряща на изискванията за национален парк.

След първия етап на техническа оценка на номинацията, като част от задължителната процедура по оценка на нови номинации, в периода 7-11 октомври 2009 г. беше проведена мисия с представители на Международния съюз за защита на природата – IUCN, в качеството му на консултативен орган по прилагане на Конвенцията.

Целта на този вид оценителни мисии е международните експерти да придобият реална представа за ситуацията на терен, като оценят на място дали съответните обекти притежават необходимите качества за включване в списъка с обекти на световното наследство към Конвенцията, както и да отчетат позицията и вижданията на всички заинтересовани страни, свързани с развитието на дадена територия.

В рамките на състоялата се мисия представителите на IUCN заедно с експерти от Дирекция „Национална служба за защита на природата” и Дирекция Национален парк „Пирин” на МОСВ, научни институции и неправителствени организации посетиха териториите от НП „Пирин”, предлагани за включване и изключване от ОСН. Бяха проведени срещи с представители на всички заинтересовани страни - Националната комисия за ЮНЕСКО към Министерство на външните работи, кметове на общини, местни и национални неправителствени организации.

Съгласно утвърдената процедура за разглеждане на нови номинации по Конвенцията, предстои номинацията за актуализацията на площта на НП „Пирин” като ОСН, докладите на експертите от мисията, доклади на други независими експерти и други материали, свързани с предложените промени, да бъдат обсъдени на общо събрание на IUCN през декември 2009 г. На второ заседание на IUCN, което ще се състои през март 2010 г., ще бъде оформен окончателен доклад на организацията с препоръки, на базата на които Комитетът по световно наследство на 34-та си сесия, насрочена за юли 2010 г. в Бразилия, ще вземе и своето решение по предлаганите промени.

--------

* НП „Пирин” е обявен като Обект на световното наследство към Конвенцията за опазване на световното наследство на ЮНЕСКО през 1983 г. с площ 24 000 хектара. Площта на НП „Пирин” като защитена територия съгласно българското законодателство е 40,356 хектара.

http://www.moew.government.bg/home.php?act...ews&id=1380

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...