Отиди на
Форум "Наука"

Нереалната Теория на Относителността


gmladenov

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 минути, Ниkи said:

Прав ли съм? 

Не знам. Трябва да помисля.

Скенер в същност е прав, че и двата вала ще бъдат усукани.
Посоката на усуксването ще е еднаква, обаче ... и трябва да се провери
дали това работи на практика.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 1 минута, gmladenov said:

Не знам. Трябва да помисля.

Скенер в същност е прав, че и двата вала ще бъдат усукани.
Посоката на усуксването ще е еднаква, обаче ... и трябва да се провери
дали това работи на практика.

Кои два вала ще са усукани?

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, gmladenov said:

Зъбните колела в парадокса на Ники.

Така си и помислих. Няма да са усукани и двата Зависи от условията. Писах едно ясно аранжиране при което няма как да се случи.

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, gmladenov said:

Мисля, че парадоксът е валиден все пак ... но трябва да се провери как стоят нещата с усукването на зъбците.

<<<,,Ето ти го условието. В началото колелата са незацепени и се движат едно към друго.По условие и в двете системи са Неусукани. Според СТО , те могат да се скачат без проблемно , тъй като Физиката в коя да е ИОС не зависи от относителна скорост и щом са измерени като Неусукани в системите си, значи са Физически Неусукани.

Скачват се без да изпитват никакви ускорения, след като са вече скачени, от къв зор единият Наблюдател ще си регистрира собственното колело кат Усукано !

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Ниkи said:

Валиден е. Както и да го гледаш, единия вал е усукан другия не. Няма мърдане

Не, и двата вала са усукани. Това, обаче, прави парадокса още по-валиден, защото
усукването и на двата вала е в същата посока ... а това въобще не работи в реалността.

Ако зъбците са усукани, те трябва да са усукани в обратни посоки ... иначе те въобще
не могат да влязат един в друг. Така че парадоксът е железен. Няма мърдане:

Gears-with-a-parallel-axes-configuration.jpg.dfc022b8da4fb3ce103ef1c34396ea38.jpg

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, gmladenov said:

Не, и двата вала са усукани. Това, обаче, прави парадокса още по-валиден, защото
усукването и на двата вала е в същата посока ... а това въобще не работи в реалността.

Ако зъбците са усукани, те трябва да са усукани в обратни посоки ... иначе те въобще
не могат да влязат един в друг. Така че парадоксът е железен. Няма мърдане:

Gears-with-a-parallel-axes-configuration.jpg.dfc022b8da4fb3ce103ef1c34396ea38.jpg

Разбирам ентусиазма, но.........вярното е , че парадикса е железен.  Не виждам проблем с наклоните.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Убедително ли? Достатъчно е да заменим скоростта на светлината със скорост на фотон  и постулатът С = константа ще изгуби смисъла си:bk:

 кое му е достатъчно?

Светината е поток от фотони. Както сравнително скоро се доказа, скоростта на такъв поток зависи от формата на вълнновият фронт, и е максимална ако вълната е плоска.  За такава светлина са верни зависимостите дето дава Айнщайн :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, gmladenov said:

Не, и двата вала са усукани. Това, обаче, прави парадокса още по-валиден, защото
усукването и на двата вала е в същата посока ... а това въобще не работи в реалността.

И как стигна до тук?

Щяха да са усукани в същата посока, ако се движеха в една и съща посока. Но ако мисленно свържеш усукването с посоката, то два срещуположно движещи се вала ще са усукани в противни посоки - точно както е нужно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Щяха да са усукани в същата посока, ако се движеха в една и съща посока. Но ако мисленно свържеш усукването с посоката, то два срещуположно движещи се вала ще са усукани в противни посоки - точно както е нужно :)

Да, като помисля си прав.

Само че виж ти какво не си помислил: ако резбата на валовете е права, те могат да се движат
успоредно един на друг. В момента, обаче, в който усучеш резбата, успоредното движение става
физически невъзможно. Така че парадоксът си остава.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, gmladenov said:

Само че виж ти какво не си помислил: ако резбата на валовете е права, те могат да се движат
успоредно един на друг. В момента, обаче, в който усучеш резбата, успоредното движение става
физически невъзможно. Така че парадоксът си остава.

Какъв е проблемът с движението? В произволна точка на контакт и двете повърхнини на валовете съвпадат по направление, наклонено спрямо оста му. В това направление няма причина да не могат да се плъзгат, проекцията на което плъзгане ще е и трансллацията на валовете по оста на движение . Тук се иска повече мислене, за да разграничиш плъзгането (свързано и с въртене) от изначалното въртене. Още повече, че наклоните на зъбците съвпадат именно по причина  транслационното движение на валовете, иначе нямаше да се получи.

Хората не напразно са измислицли математиката (в случая Лоренцовите трансформации) за разрешаване на проблеми, за които представите им не достигат :) В случая именно лоренцовите трансформации гарантират, че събитията в едната система са същите във всяка друга - включая и събитията с усукването , и събитията с транслаццията, и които още се сетиш.

 

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, scaner said:

Какъв е проблемът с движението? В произволна точка на контакт и двете повърхнини на вала съвпадат по направление, наклонено спрямо оста му. В това направление няма причина да не могат да се плъзгат, проекцията на което плъзгане ще е и трансллацията на валовете по оста на движение . Тук се иска повече мислене, за да разграничиш плъзгането (свързано и с въртене) от изначалното въртене. Още повече, че наклоните на зъбците съвпадат именно по причина  транслационното движение на валовете, иначе нямаше да се получи.

Хората не напразно са измислицли математиката (в случая Лоренцовите трансформации) за разрешаване на проблеми, за които представите им не достигат :) В случая именно лоренцовите трансформации гарантират, че събитията в едната система са същите във всяка друга - включая и събитията с усукването , и събитията с транслаццията, и които още се сетиш.

 

Приплъзването се компенсира от ротацията и остава успоредно.

Коя сила Ще накара Неподвижно Колело да се Усуче. Кое Магйосничество? Тук е парадокса !

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, gmladenov said:

Да, ..

Да..........виж още веднъж варианта със скачването Според СТО са неусукани в системите си и това е Физически Правилна,Вярна позиция. Скачват се и опала!, Едно Неподвижно колело се Усуква от Божието Провидение !

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, scaner said:

 

В случая именно лоренцовите трансформации гарантират ...

Нека да се върнем на основния въпрос, който Лапландеца повдигна:
Какво усуква валовете, майна - Божието провидение ли ?!?

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, gmladenov said:

Нека да се върнем на основния въпрос, който Лапландеца повдигна:
Какво усуква валовете, майна - Божието провидение ли ?!?

Глуп/ца Сканер ще бяга от тези въпроси, ще се крие до Дупка, Във Всяка Дупка !:D

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Нека да се върнем на основния въпрос, който Лапландеца повдигна:
Какво усуква валовете, майна - Божието провидение ли ?!?

А аз да попитам, какво трябва да изправя валовете във всички системи, Божествената сила ли? :)

Не споменавай името Му без причина, както пише в божите заповеди.

Изначално положение. Какво му пречи? Може и така, може и иначе. В зависимост от условието на задачата, имаш следствие - какво трябва да е положението, ако условието е верно.. 

В случая лоренцовите трансформации линейно свързват състоянието в две отправни системи. Причината за такъв вид връзка са особеностите на пространство-времето. Така че всички въпроси натам.

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, scaner said:

А аз да попитам, какво трябва да изправя валовете във всички системи, Божествената сила ли? :)

Не споменавай името Му без причина, както пише в божите заповеди.

Изначално положение. Какво му пречи? Може и така, може и иначе. В зависимост от условието на задачата, имаш следствие - какво трябва да е положението, ако условието е верно.. 

В случая лоренцовите трансформации линейно свързват състоянието в две отправни системи. Причината за такъв вид връзка са особеностите на пространство-времето. Така че всички въпроси натам.

 

Може и така може и иначе , е тука е иначе, Лоренц трансформации са неверни, ТО е Грешна.

Не те ли е срам бе ...!?

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, scaner said:

..Причината за такъв вид връзка са особеностите на пространство-времето. Така че всички въпроси натам.

 

Значи пространство-времето е религиозен Конструкт и заместител на Господ. Прави магии и обладава девици!. Разбрах, всичко ми е ясно !

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, scaner said:

..

В случая лоренцовите трансформации линейно свързват състоянието в две отправни системи. Причината за такъв вид връзка са особеностите на пространство-времето. Така че всички въпроси натам.

 

Кажи рецептата за магията, кво слагате в казана от Право колело да го направите усукано. Искам да знам, щото кът направя магията в обратен ред, от клюмн:Dал и усукан..........ееехе, прав и натопорчен !

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Ниkи said:

Сканер, следи ми мисълта: двете зъбни колела са с прави зъби, зацепени са, въртят се и са неподвижни осово едно спрямо друго. Едното започва да се движи (по оста си) спрямо другото (но остава зацепено към него), достига скорост и продължава инерционно да се движи . Къде е грешно условието?

Разгледай нещата така.

В крайната ситуация, колелото което се ускорява, в собствената система няма да е усукано. Но другото колело, което вече се движи в тази система, ще бъде усукано. И двете няма да могат да зацепят правилно, т.в. в резултат на това ускорение ще се появят условия въртенето да запецне.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...