Отиди на
Форум "Наука"

Проблем с Фейсбук?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, bgman13 said:

И така, имаш група от 100 човека, които имат право да изберат един. Това може да стане с минималния брой подписи на 51 човека. Поради което съм приел за абсолютна минимална възможност - числото 51. Но ти казваш, че абсолютната минимална възможност е 26.

Айде стига си се въртял в кръг. И сегашният избирателен окръг от 20000 души има право да избере един кандидат. Само че какво се случва? Да го избират реално отиват някъде към 6000-9000 души. Което значи, че кандидатът може да е избран някъде с малко над половината от тях.

Преведено за твоят пример, това значи, че от 100-те човек в секцията средно по всичките ти секции ще отидат 30-45 човека. И ще изберат кандидатът ти да речем половината от тях - 16-23 човека.

Какво виждаме от това? Че сметките ти за стоте човека са само пожелателни, недостижима теория, следствията от която са неприложими в живота. Но виждаме и нещо друго - как човек избран от едва 16% от участвалите ти избиратели, ще изискваш да се преизбира с 51% от всички по списък? Може да изискваш да се преизбира с квалифицирано мнозинство от 2/3 от гласувалите, което в случая за 16 избрали го ще е 24 човека. Но при такава явка физически не можеш да събереш 51% от избирателният ти списък, и такова изискване не е демократично, то ще падне в съда.

Но изускаш най-важното. Потенциално групите ти могат да са много повече от съветниците които ще се избират (такава е реалната ситуация). Тоест един съветник ще трябва да се избира от няколко групи. Нещо повече, от не-цяло число групи, ако се разпределят гласуващите равномерно. И тогава увисва във въздуха въпроса как ще сменяш такъв съветник, ако на част от хората в някоя група не им харесва? Не че не е решима тази ситуация, но всяко подобно решение силно усожнява картинката и изисква независим арбитър. Струва ли си освен че правиш системата нестабилна, да я усложняваш допълнително? :)

Преди 2 часа, bgman13 said:

И така, избирателната секция се самоучредява, като гражданите се събират сами, т.е. 100 човека, избират един Общински съветник, пишат протокол в три екземпляра, дават един на въпросния съветник и се регистрирт в един регистър, всичките по именно. Се ми се види, че до тука всичко е просто и ясно, но фактите до тука, показват, че това не е така.

Тъй, тъй. А какво правят останалите граждани, които не се събират сами и не се самоорганизират по посочената схема? Те какво, биват лишени от правото да избират? Или тези, дето на кварталната седянка събират 20 човека, и не им стигат 400% за да докарат 100 човека? Тези които не са се самоорганизирали, дали ще признаят такава самоорганизация за легитимна да прави избори? Какво ще прави Гошо, дето до последно не е наясно гласува ли му се или не му се гласува, и за това не се е присламчил към някоя стотица? Ще го лишиш от глас по тоя начин, което веднага води до обявяване на твоята избирателнаа система за противоречаща на конституцията.

Представи си сега заинтересована страна, която да действа срещу подобна самоорганизаация. Имаме пресен пример, нежеланието да се ваксинират хората и скритата пропаганда, която го подклажда. А при избори цената на подобно действие ще се изплати. И ще ти гътне избирателната система като стой та гледай :)

Да не говорим, че ситуацията съвсем не е такава - 100-те ти човека да избират един общински съветник. Съветниците са много, твоите 100 човека може да имат различни вкусове и да гласуват за различни хора (това е смисъла на изборите), така че номерът с предварителният протокол заминава на кино. Но ти явно имаш пред вид такива секции да се образуват само от запалянковците за конкретен кандидат. Тогава възникват други проблеми. Самото образуване на такива секции вече е гласуване, но с нарушение на тайната на гласа. И не е с нищо по-добро от сегашното гласуване, което дава по-добра статистика на гласовете, както и спазва тайната на гласуването :)

От там нататък, всички сметки дето се мъчиш да правиш, едно че нямат смисъл, второ са без кръчмаря. Както виждаш, само при бръснещ поглед излизат много повече проблеми в сравнение със съществуващата ситуация, отколкото се решават. Какво остава за по-сериозно разглеждане.

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

В момента бих желал да стигнеме до решение на въпроса, колко е теоретично вероятната подкрепа на на електората зад избрания общински съветник при избирателната система която предлагам. Нали тва не ти беше ясно? Вече стана ли ти ясно, имаш ли възражения по обяснението ми току-що? Ако ти е станало ясно, редно е, да кажеш че ти е ясно и да отхвърлиме поне тоя въпрос, като вече окончателно решен. А ако мислиш, че пак не си разбрал, поне го кажи в прав текст. Не че съм в състояние да ти го дообясня, ако случайно все още не ти ясно - е все пак процесът на разбиране си е твой личен и аз не мога да го извършв вместо тебе. Но пък ще стане ясно, че все още не ти е ясно. Щото сега не е.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, bgman13 said:

В момента бих желал да стигнеме до решение на въпроса, колко е теоретично вероятната подкрепа на на електората зад избрания общински съветник при избирателната система която предлагам.

Този въпрос в предложената схема няма еднозначно решение.

Подкрепата в момента на избора е тази, с която той е избран.  От тук нататък вероятността да бъде харесван започва да се размива във времето, може както да расте, така и да намалява, божа работа, по много причини, както обективни, така и субективни за избирателите.

А тази подкрепа може да е съвсем мижава, щото няма как да осигуриш 50% участие по задължение. Явно не са ти ясни тези неща. Няма пак да ти изреждам проблемите на схемата, да си разбрал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Този въпрос в предложената схема няма еднозначно решение.

Подкрепата в момента на избора е тази, с която той е избран.  От тук нататък вероятността да бъде харесван започва да се размива във времето, може както да расте, така и да намалява, божа работа, по много причини, както обективни, така и субективни за избирателите.

А тази подкрепа може да е съвсем мижава, щото няма как да осигуриш 50% участие по задължение. Явно не са ти ясни тези неща. Няма пак да ти изреждам проблемите на схемата, да си разбрал.

Подкрепата в момента на избора наистина е тази с която той е избран. Обаче ние разсъждаваме по въпроса за избирателната система -  дали дава възможност за истински избор на електората или не дава. Та по тоя случай, сега не ни интересува какво се случва само с един избор, който е в един момент, а се интересуваме, какво ще се случава многократно и за дълъг период от време.

 

А ти изглежда май не желаш да разбереш, а не че не можеш. След като за пореден път докарах нещата до едно изключително просто нещо, и ти продължаваш да се дърпаш. При това положение разговор просто не е възможен. Но аз разбира се, разчитам, че поне в тоя форум, има хора които могат да вденат.

Тука, забелязвам, има хора, които имат капацитет да разсъждават по такива сложни теми, като скоростта на светлината, вълнови функции, спин на електрона, и т.н. Сложни теми, а от друга страна, тяхното решение не е чак толкова спешно. Сега остава единствено, да успеят някак си да разберат, че ако у болшинството от комшиите им има пожар, който май ще дойде и при тях, е наложително, да пренасочат големите си интелектуални резерви към решение на тоя спешен проблем. Защото и по времето на соца, в часовете по макрсизъм, загубените комунисти бяха прозрели, че практиката е единствен критерии за истинността на една теория/наука. Това вероятно означава, че една теория/наука, която се е откъснала напълно от практиката, и е навлязла в космическото безвъздушно пространство, е много вероятно да се е изгубила. А пък нейните носители, вероятно са съответно едни безвъзвратно загубени души. Много ми се ще, целият потенциал на тоя висок форум да не се окаже в тая категория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bgman13 said:

Подкрепата в момента на избора наистина е тази с която той е избран. Обаче ние разсъждаваме по въпроса за избирателната система -  дали дава възможност за истински избор на електората или не дава. Та по тоя случай, сега не ни интересува какво се случва само с един избор, който е в един момент, а се интересуваме, какво ще се случава многократно и за дълъг период от време.

Няма друга истина освен споменатата. Всичко друго са математически еквилибристики без смисъл в тях.

Не можеш да събираш и да вадиш проценти директно, резултатът няма смисъл. Ей ти прост пример: в една група имаме 30% болни, в друга група имаме 40% болни. Колко процента са болните в двете групи? Отговорът не е нито 70%, нито 45%, а зависи от фактори които не са споменати в задачата. Затова и упражненията ти за шести клас по-горе нямат смисъл.

Преди 1 час, bgman13 said:

А ти изглежда май не желаш да разбереш, а не че не можеш. След като за пореден път докарах нещата до едно изключително просто нещо, и ти продължаваш да се дърпаш. При това положение разговор просто не е възможен. Но аз разбира се, разчитам, че поне в тоя форум, има хора които могат да вденат.

Колкото си обяснил, толкова сън разяснил. Аз повдигнах няколко важни въпроса, на които отговор няма, какво повече искаш при това положение?

 

Преди 1 час, bgman13 said:

Тука, забелязвам, има хора, които имат капацитет да разсъждават по такива сложни теми, като скоростта на светлината, вълнови функции, спин на електрона, и т.н. Сложни теми, а от друга страна, тяхното решение не е чак толкова спешно. Сега остава единствено, да успеят някак си да разберат, че ако у болшинството от комшиите им има пожар, който май ще дойде и при тях, е наложително, да пренасочат големите си интелектуални резерви към решение на тоя спешен проблем. Защото и по времето на соца, в часовете по макрсизъм, загубените комунисти бяха прозрели, че практиката е единствен критерии за истинността на една теория/наука. Това вероятно означава, че една теория/наука, която се е откъснала напълно от практиката, и е навлязла в космическото безвъздушно пространство, е много вероятно да се е изгубила. А пък нейните носители, вероятно са съответно едни безвъзвратно загубени души. Много ми се ще, целият потенциал на тоя висок форум да не се окаже в тая категория.

Няма да получиш резултат, избивайки го на чувства. По-добре е да се замисляш над критиките които ти се дават. Защото без да ги преодолееш, никой няма да продължи да коментира каквото и да било.

Представи си избирателната система като един балтон, който трябва да се наметне върху обществото, и да е удобен и да върши работа. А ти тръгваш да обясняваш от положението, как едно копче ще се закопава и откопчава само. Горе долу това се разбира от избирателната ти система. Затова и никой не се занимава да коментира.

Айде тръгни от пример за шести клас. Имаме град с 2731 правоспособни избиратели, които трябва да изберат

а) 12 общински съветници от 22 кандидати;
б) 42 общински съветници от 211 кандидати.

Как се развива на тоя пример твоята система? Кой и как формира 100-тиците избиратели, за да се покрият всички избиратели за да имат равни права, и да се разпределят гласовете равноценно за всички съветници? Кой и как се грижи да има 51% кворум във всяка група  (от какво е тоя процент, от изобщо гласувалите в групата, или гласувалите за някакъв предварително избран съветник, за което са ти сметките), и какво се случва ако не се постигне такъв? На тоя етап няма смисъл от повече въпроси.

Щото от блясъка на копчето нищо друго не се разбира от твоята система.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, scaner said:

в една група имаме 30% болни, в друга група имаме 40% болни. Колко процента са болните в двете групи? Отговорът не е нито 70%, нито 45%, а зависи от фактори които не са споменати в задачата. Затова и упражненията ти за шести клас по-горе нямат смисъл.

30 + 40 = 70 : 2 = 35%. И  при задължителното условие, че групите трябва да са равни  по брой.

Ето ти и проверка, чре смятане по втори начин. Две групи от по 100 човека = 200 човека. В тях има общо 70 болни. 1% са ти 2ма човека. 70:2=35. Двойка по математика, не преминаваш в седми клас.

П.П. С тебе продължавам да си говоря, поради това че останалите само гледат и не се обаждат. Да не са те пуснали, с цел да ме проучат без да се обаждат и чак след това да атакуват слабите ми места?

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, bgman13 said:

П.П. С тебе продължавам да си говоря, поради това че останалите само гледат и не се обаждат.

С тази каша която представяш, и най-верятно ти е в главата, лично аз не смятам да си губя времето за да си "говорим". Но признавам си, весело ми става отвреме навреме с бисерите ти....

ПП Дано успееш да минеш в 7ми клас, разбирам че ти е трудно, но всъщност е елементарно, стига да положиш необходимите усилия.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, scaner said:

Няма да получиш резултат, избивайки го на чувства.

Добре казано (тоя път добре го каза). Ако няма такива които имат и чувства, наистина няма да получа резултат. В тоя случай се сещам, за един лаф на един навремето още в началото на деветдесетте, в народното събрание "Ти го плюваш, то мисли че дъжд го вали. Що е то - комунист." Е аз сега, не плювам никой, но все пак ми се набиват в очите някои ралности, които се образуват. Но,  ти сега искаш да ми кажеш, че в тоя форум всички са комунисти - без никави чувства. Не мисля. Между другото, между едновремешните комунисти, вкл. Иван Костов и Желю Желев, щото  те са си такива - те бяха с много сериозна ерудиция. А сега е - абе калпава работа. Ако не ми се вържат на мене, дето го избивам чат пат и на чувства (нали не е всеки път), нека те да поемат инициативата и да вземат нещата в свои ръце. Могат ли? Май пак го избих на чувства? Е - ама ако нема И чувства - е, значи нема, кво да се прави сега. Когато нема, значи нема - трябва да се примирявам вече, ама кой знае защо от толкова години вече, битки водя с ветрените мелници, не се примирявам. Даже и на чувства все още го избивам по някокога (по малко).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, fantom4e said:

С тази каша която представяш, и най-верятно ти е в главата, лично аз не смятам да си губя времето за да си "говорим". Но признавам си, весело ми става отвреме навреме с бисерите ти....

ПП Дано успееш да минеш в 7ми клас, разбирам че ти е трудно, но всъщност е елементарно, стига да положиш необходимите усилия.

Не бе, не казвам на тебе - що реши че на тебе говоря?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, bgman13 said:

30 + 40 = 70 : 2 = 35%. И  при задължителното условие, че групите трябва да са равни  по брой.

Ето ти и проверка, чре смятане по втори начин. Две групи от по 100 човека = 200 човека. В тях има общо 70 болни. 1% са ти 2ма човека. 70:2=35. Двойка по математика, не преминаваш в седми клас.

А кой е казал че двете групи са с еднакъв брой хора? Я повтори сега сметката, ако първата е 100 човека, а втората е 60? Не се получава същото, нали?

Отнесено за избирателната ти система, твоята сметка се основава на списъка - 100 човека. Докато в реалността трябва да се основава на реалният брой гласували.

Преди 17 минути, bgman13 said:

П.П. С тебе продължавам да си говоря, поради това че останалите само гледат и не се обаждат. Да не са те пуснали, с цел да ме проучат без да се обаждат и чак след това да атакуват слабите ми места?

Почваш да ми изпускаш интереса...

 

Преди 5 минути, bgman13 said:

Но,  ти сега искаш да ми кажеш, че в тоя форум всички са комунисти - без никави чувства.

Какви чувства очакваш? Даваш някаква неясна идея, и искаш чувства някакви? Не я обосноваваш като хората, но настояваш че "кой не скача е червен"? Нито си първият, нито последният, хората вече се научиха да не обръщат внимание.

Чувствата не са методът, чрез който може да получиш реакция.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, bgman13 said:

Не бе, не казвам на тебе - що реши че на тебе говоря?

във форум си => говориш пред всички регистрирани=>говориш и на мене

така рабираш ли го или да ти го обясня като за 13 годишен?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

мисля че темата съвсем се изчерпа. Фейсът скоро ще изхвърчи в метавселената и всички потребители ще са безсмъртни и всезнаещи ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...