Отиди на
Форум "Наука"

Проблем с Фейсбук?


Recommended Posts

  • Потребител

От около 1 час нямам достъп до фейсбук и месинджър. Нито от телефона, нито от лаптопа. Някой друг има ли подобен проблем в момента?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 15 минути, Димитър Йорданов said:

От около 1 час нямам достъп до фейсбук и месинджър. Нито от телефона, нито от лаптопа. Някой друг има ли подобен проблем в момента?

По телеграм каналите съобщават, че е световен проблем в момента за Facebook, Instagram и WhatsApp.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

f*** m**...., гаврата е сериозна - ако някой ще купува, сега е момента, докато зук гледа в друга посока. П.С. скрийншотът е истински, направих го току що. Така че -

вадете парите, веднъж се става милиардер. Купувате и зук е ваш.

 

image.png

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Голямо мазало настава... Твърди се, че това е най-големият срив от 15 години насам.

Всичко почнало от някаква проста промяна в конфигурацията на Facebook-мрежата. Това обаче довело до изтриване на адреса на сърверите от DNS сърверите, както и до закучване с отстраняването на проблема. Това от друга страна довело до масов отлив на потребителите към други средства за комуникация, което води пък до тяхно претоварване. Twiter кляка и работи  на много места с провлачване. Претоварват се телефонните мрежи на много места. Това засяга цялостно инфраструктурата, и Амазон започва да забавя. Започва да се отразява по борсовите индекси. Нещо като ефект на доминото се наблюдава в момента.

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лудница. Това може да скапе и маса бизнеси, които разчитат на продажби и комуникация през ФБ и месинджър.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Warlord said:

Лудница. Това може да скапе и маса бизнеси, които разчитат на продажби и комуникация през ФБ и месинджър.

Аха. Много хора се оплакват, че са си нагласили нещата да влизат по разни сайтове и услуги  с регистрацията във Facebook (в Щатите това е почти като втори паспорт), и сега ядец. Дори в Русия се чувства. Там народът се е юрнал по местните мрежи ВКонтакте, Однокласники, а там за да влезеш се минава авторизация която е закачена на МосГорУслуги, и той почва да дава тайм аут, което пречи на хората да ползват и другите услуги.

Малко след Фейсбук и TikTok е паднал съвсем, и се изправя само инцидентно в Щатите, Snapchat и той, дори съобщават че и Netflix изпитва сериозни затруднения...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И един ден стана невъзможното...И хората дигнаха глави от малките екранчета и се почуствуваха много-много самотни и изоставени....

 

 

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Ако има един-единствен урок, който трябва да извлечем от тази ситуация, е следният : централизираният интернет е нещо много лошо.

Липсват ми времената отпреди 20 години, когато разчитахме на децентрализирани услуги като mIRC, форумите. Не всичко беше цветя и рози и тогава, разбира се. Местни модераторчета и операторчета дерибействаха и цензурираха наред. Да кажем, че си 30-40 години, искаш да вършиш работа, а зависиш от капризите на 15-годишно пишлеме, което модерира сайта... 

Но поне имаше възможност да създадеш своя собствена общност и да не зависиш от мегакорпорациите.  

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, SAlexandrov said:

Ако има един-единствен урок, който трябва да извлечем от тази ситуация, е следният : централизираният интернет е нещо много лошо.

Липсват ми времената отпреди 20 години, когато разчитахме на децентрализирани услуги като mIRC, форумите. Не всичко беше цветя и рози и тогава, разбира се. Местни модераторчета и операторчета дерибействаха и цензурираха наред. Да кажем, че си 30-40 години, искаш да вършиш работа, а зависиш от капризите на 15-годишно пишлеме, което модерира сайта... 

Но поне имаше възможност да създадеш своя собствена общност и да не зависиш от мегакорпорациите.  

Лудница....Нали навремето идеята на интернета беше отстраняването на този проблем...Тоест рухването на един комуникационен възел да не засяга цялосната комуникационна мрежа....А сега....Нали в америка точно заради това има един закон, че една фирма ако е прекалено голяма е задържително да я раздробят...Тоест фейса си показа, че е време да го раздробят....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Преди 1 минута, Skubi said:

Лудница....Нали навремето идеята на интернета беше отстраняването на този проблем...Тоест рухването на един комуникационен възел да не засяга цялосната комуникационна мрежа....А сега....Нали в америка точно заради това има един закон, че една фирма ако е прекалено голяма е задържително да я раздробят...Тоест фейса си показа, че е време да го раздробят....

А би ли работила една децентрализирана социална мрежа? 

НЕ ме разбирай погрешно, има такива. Било ми е любопитно, пробвал съм. Мастодон. Не бих казал, че работи толкова добре. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, SAlexandrov said:

Ако има един-единствен урок, който трябва да извлечем от тази ситуация, е следният : централизираният интернет е нещо много лошо.

Липсват ми времената отпреди 20 години, когато разчитахме на децентрализирани услуги като mIRC, форумите. Не всичко беше цветя и рози и тогава, разбира се. Местни модераторчета и операторчета дерибействаха и цензурираха наред. Да кажем, че си 30-40 години, искаш да вършиш работа, а зависиш от капризите на 15-годишно пишлеме, което модерира сайта... 

Но поне имаше възможност да създадеш своя собствена общност и да не зависиш от мегакорпорациите.  

Ти пък, на мен ми липсва времето когато телефоните имаха шайба.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко клюки от кухнята на Фейсбук :)

Проблемът с многото време нужно да се оправят сървърите се оказал чисто механически.

Системата на сигурност за достъп до сървърите и другите важни системи се основавала на специален сървис на вътрешните системи, който паднал като паднало всичко останало. Затова инженерите не можели да работят дистанционно, а трябвало да влязат в стаите на сървърите. Но възникнал нов проблем - електронните ключове, с които се влизало в тези стаи, също се управлявали от сървис, който бил спрял. Затова се наложило да се режат вратите с флексове, и намирането им забавило съществено решаването на проблема :)

  • ХаХа 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, самотния вълк said:

Никой няма достъп. Но чак пък за тема в научен форум

 

Аз затова и я пуснах в свободния раздел. Не намерих информация до момента на пускането (на български) и реших да попитам тук. Поне научих някои интересни неща. 
Всъщност се замислям, ако социалните мрежи се сринат не за няколко часа, а за седмици или месеци или изведнъж бъдат спрени изцяло какви ли ще са последствията за отделните хора, бизнеса, отношенията между хората. Много хора разчитат на автоматичното логване в различни форуми и блогове чрез някоя от социалните мрежи, други изцяло развиват своя бизнес чрез тях. Една подобна алтернативка би била интересна с начало - спирането вчера. :)

П.С. Поне вчера се наспах добре. Като си легнах около 20:00 алармата ме събуди чак в 7:00 сутринта. :D 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Димитър Йорданов said:

ако социалните мрежи се сринат не за няколко часа, а за седмици или месеци или изведнъж бъдат спрени изцяло какви ли ще са последствията за отделните хора, бизнеса, отношенията между хората.

Това може да стане само при световна война...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, deaf said:

Това може да стане само при световна война...

И това ще дойде....Тоест и сега тече, но още с "мирни" средства...

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 5.10.2021 г. at 18:58, deaf said:

Това може да стане само при световна война...

И когато световната война дойде, баш тогава администрацията на фейса ще скрие една огромна база данни, която е събрала. А останалите балъци остават на сухо. Като мене де, и аз съм същия балък, въпреки че ми беше напълно ясно, че може да ме сполети. Как мислиш ще бъде през предстоящата война, при която монопоният център ще има огромна база данни, а останалите няма да могат да вършат много неща, няма да могат да използват дори собствените си натрупани от няколко години материали, контакти и т.н.?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...