Отиди на
Форум "Наука"

Ето как астронавтите на МКС ще посрещнат Бъдни вечер и Нова година в космоса


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Ето как астронавтите на МКС ще посрещнат Бъдни вечер и Нова година в космоса

astronauts-space-iss.png На кадъра: сегашният екипаж на МКС се готви да посрещне Бъдни вечер в космоса. Photo credit : NASA TV

24 декември 2022 г. 13:00 ч.

Светослав Александров. За поредна година на Бъдни вечер, един много специален за космонавтиката празник, ще има хора, които ще го отбележат в космоса! Ето какво разказаха астронавтите на НАСА Франк Рубио, Никол Ман, Джош Касада и японският астронавт Коичи Уаката за предстоящото празнуване на Рождество Христово и на Нова година.

“Това е изключително специално време, през което ще посрещнем празниците на този дом далеч от дома”, казва Уаката. “Бих искал да заснема първия изгрев на 2023 година от този прозорец”.

“Едно от нещата, които обичам относно предстоящите празници и което ще ми липсва тук, е да се събирам с приятели и роднини в кухнята и да им приготвя огромно пиршество. Хаотично е, шумно е, всеки се смее и забавлява и усещаш миризмите от готвеното”, споделя астронавтката Никол Ман. “Но защото сме в космоса и тук нямаме гравитация, топлината не се издига, също така не усещаш миризмите по същия начин, по който ги усещаш на Земята. Но все пак ще имаме добро пиршество. Тук имаме пикантен зелен боб за Коичи, патешко месо с мас за Франк и единственият начин, по който мога да накарам Джош да си изяде зеленчуците, хаха, броколи (бел. прев – останалите от видеозаписа се смеят). И разбира се, имаме хляб, също така, знам, че е специално за някои хора, затова имаме и сос от червени боровинки”.

Астронавтите на МКС се пошегуваха, че през декември 2022 г. има толкова много кораби на МКС – “Карго Драгън”, “Крю Драгън”, “Союз”, че всички портове за скачване са заети и няма място за Дядо Коледа. “Поради тази причина очакваме Дядо Коледа да влезе през шлюза”, каза Джош Касада.

Напомням на читателите, че Бъдни вечер винаги е бил специален празник за всички нас, които обичаме космоса, защото заема много важна част от традициите в космонавтиката.

Всичко започва през 1968 година, която се счита за една от най-ужасните години през 20-ти век. Тогава се разразява пандемията от Хонгконгски грип, довела до смъртта на 4 милиона души. Това е годината, когато е убит Мартин Лутър Кинг-младши, годината на кървавото потушаване на Пражката пролет. Всички очакват с нетърпение 68-ма да си иде – и има защо.

Но навръх Бъдни вечер настъпва вълнуващо събитие, което показва на човечеството, че добри неща могат да се случват и се случват. Космическият кораб “Аполо 8” с астронавтите Франк Борман, Джеймс Ловъл и Уилиам Андерс пристига в орбита около Луната. Тримата се превръщат в първите хора, наблюдавали обратната страна на естествения ни спътник със собствените си очи. Докато предават на живо, показвайки на телевизионните зрители кадри от Луната, Борман, Ловъл и Андерс прочитат първите стихове от Библейската книга Битие. Вдъхновяващ миг, който мнозина ще запомнят завинаги. Счита се, че предаването е наблюдавано в реално време от 1 милиард души в 64 различни държави. 

2018-earthrise-apollo-8-50-anniversary.j

Тази историческа снимка на изгрева на Земята от Луната е заснета от екипажа на “Аполо 8” на Бъдни вечер 1968 г. Photo credit : NASA

Пет години по-късно, през декември 1973 година, за пръв път американци и руснаци прекарват едновременно Рождество Христово. Тогава на борда на американската станция “Скайлаб” живеят Гери Кар, Ед Гибсън и Бил Поуг. Те успяват да направят импровизирана коледна елха от изразходени консервени кутии. Същевременно в околоземна орбита лети и съветският кораб “Союз 13″с космонавтите Пьотр Климук и Валентин Лебедев.

makeshift-tree.jpg

Импровизираната коледна елха, направена от екипажа на “Скайлаб” през 1973 година. Photo credit : NASA

Но през епохата на СССР не Рождество Христово (празнувано на 7-ми януари), а Нова година има повече значение. Първите космонавти, които отбелязват новогодишните празници в орбита, са Юрий Романенко и Георги Гречко по време на тяхната мисия на “Салют 6”. Двамата изпращат 1977-ма и посрещат 1978 година.

До 1987 година астронавти и космонавти рядко посрещат Рождество Христово и Нова година в космоса. Но от тогава досега в космоса винаги има хора на Рождество. Първоначално това е благодарение на орбиталната станция “Мир”. През първата половина на 90-те на “Мир” живеят само руснаци. Това се променя през 1996 г., когато американската совалка “Атлантис” оставя на станцията астронавта Джон Блаха. Блаха е прибран на Земята през януари 97-ма по време на следващата мисия на “Атлантис”, с което се превръща в първия американски астронавт, отпразнувал Коледа и Нова година в орбита след епохата на “Скайлаб”.

sts-103-christmas.jpg

Космическата експедиция “STS-103” на “Дискавъри” е първата и единствена мисия на космическа совалка, която посреща Бъдни Вечер и Рождество Христово в космоса. Photo credit : NASA

Бъдни вечер на 1999 г. е много специална – тогава орбиталната станция “Мир” е вече стара и обезлюдена, а Международната космическа станция все още не е посрещнала първия си екипаж. Въпреки всичко хора в космоса навръх празника има – благодарение на мисията “STS-103” на совалката “Дискавъри”, която обслужва телескопа “Хъбъл”. Подобно на историческата мисия “Аполо 8” около Луната, астронавтите на “STS-103” отбелязват Рождество Христово по уникален начин – като освобождават ремонтирания и работещ “Хъбъл” в орбита точно на 25-ти декември. А совалката “Дискавъри” си остава до ден днешен единствената американска космическа совалка, летяла в космоса по Рождество Христово. 

Екипажът на “Дискавъри” се завръща на Земята преди да настъпи новото хилядолетие, така че на 1 януари 2000-та няма хора в космоса. Но това е за последно. На 2-ри ноември 2000 г. започва Експедиция 1 на Международната космическа станция и от тогава досега има там постоянно човешко присъствие – както на Рождество Христово, така и на Нова година. Много от астронавтите са превозени посредством руските кораби “Союз”, а до 2010-та – и чрез американските совалки. Никога обаче след 1999 г. американска совалка не полита отново космоса навръх Бъдни вечер и Рождество. 

През 2020 година на Бъдни вечер отново има американски пилотиран транспортен кораб в орбита – “Крю Драгън”. Това се повтаря през 2021 година, както и през настоящата 2022 година.

Изгледайте Коледния видеозапис, изпратен от астронавтите тази година:

https://cosmos.1.bg/space/2022/12/24/budni-vecher-kosmosa/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...