Отиди на
Форум "Наука"

Противоречия в решението на "Парадокса на близнаците"


Ниkи

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

Къде видя в условието събитие А?

Аз просто му дадох име за определеност. Но става дума за събитието с координати (5,0).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Gravity said:

Аз просто му дадох име за определеност. Но става дума за събитието с координати (5,0).

Да, добре. За това събитие говоря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, scaner said:

И в класическата физика може да разглеждаш мигновена смяна на отправни системи, безкрайно ускорение, свързано с крайна промяна на скоростта, няма никакви проблеми.

Не бъркай мигновено ускорение с мигновена смяна на ОС

Преди 37 минути, scaner said:

Това не е приумица на СТО

Да, за това си прав. Това не е приумица на СТО. Ваша си е :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gravity said:

Хубаво и като сметна какво получи за t'= и x'=  ?

Виж сега, Гравити. Предлагам ти, да се уважаваме. Разгледай хубаво, какво съм помолил и спри да ми задаваш глупави въпроси

Преди 16 часа, Ниkи said:

Да попитаме Младенов и Гравити, искаш ли. 

Господа, разгледайте моля ви, тази задача: имаме две ОС-ми. Едната е О а другата О'. В началото съвпадат началата на координатните им с-ми. О' се движи надясно с V=0.8С. В ОС "О", след 5 години, х'=0 съвпада с х=4 в t=5. 

Кажете ми в t=5, x=0 с коя координата х' съвпада? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Ниkи said:

Да попитаме Младенов и Гравити, искаш ли. 

Господа, разгледайте моля ви, тази задача: имаме две ОС-ми. Едната е О а другата О'. В началото съвпадат началата на координатните им с-ми. О' се движи надясно с V=0.8С. В ОС "О", след 5 години, х'=0 съвпада с х=4 в t=5. 

Кажете ми в t=5, x=0 с коя координата х' съвпада? 

Нали след уточнението каза, че това е същото като това

Преди 51 минути, Gravity said:

Cъбитието А определено в система О чрез координати (t,x) = (5,0), какви координати има в система О'. Това ли питаш?

 

Преди 14 минути, Ниkи said:

Виж сега, Гравити. Предлагам ти, да се уважаваме. Разгледай хубаво, какво съм помолил и спри да ми задаваш глупави въпроси

Защо да са глупави, нали каза че това е твоят въпрос. Ето аз смятах и получих t'=8.3333, x'=6.666. Ти друго ли получаваш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Gravity said:

Защо да са глупави, нали каза че това е твоят въпрос.

Защото молбата ми беше, вие да дадете отговор а не ти да ме питаш, аз колко получавам

Преди 6 минути, Gravity said:

Ето аз смятах и получих t'=8.3333, x'=6.666. Ти друго ли получаваш?

И аз, и Младенов получихме този отговор.... и Сканер, но в една друга тема, но не искам да му вадя още компромати

Преди 6 минути, Gravity said:

t'=8.3333, x'=6.666

Как тълкуваш този резултат?

ПП

Сега видях, ние получаваме х'=-6,66

Редактирано от Ниkи
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Ниkи said:

Kак тълкуваш този резултат?

Какво има да му тълкувам това са координатите в системa О' на това събитие. Имаш едно събитие и две системи, в едната то има координати (5,0) в другата (8.333, 6.666). Какво има да се тълкува? Разликата в знака е защото не беше ясно дали скороста е 0.8 или -0.8.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Gravity said:

 Какво има да се тълкува? 

Преди 16 часа, Ниkи said:

 Аз си ги обяснявам по следния начин: ако обектът, който се на мира в х=0 се ускори мигновено и се озове в другата ОС, той ще се намира на разстояние 6.66 сг от ообект намиращ се в началото на тази (О') ОС

Какво прави толко далече близнака :), като трябваше да стигне до звездата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Ниkи said:

Какво прави толко далече близнака :), като трябваше да стигне до звездата?

Забравих контекстта, какъв близнак каква звезда? Нали само преобразивахме координатите. Какво е пълното условие?

Нали не забравяш, че това събитие не показва само мястото на случването, а е момента на случването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Gravity said:

Нали не забравяш, че това събитие не показва само мястото на случването, а е момента на случването.

Даа, не съм забравил

Преди 18 минути, Gravity said:

Забравих контекстта, какъв близнак каква звезда? Нали само преобразивахме координатите. Какво е пълното условие?

Условието на тази елементарна задача е аналогично на парадокса на близнаците. Близнак тръгва от земята към звезда на разстояние 4 сг. Скоростта е същата. Там обръща без да спира и се връща. Странното е, че в ОС на земята, когато стигне близнака при звездата, събитието х=0 и t=5 е с координати х'=-6.66 и t' =8.33 в ОС на близнака

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Ниkи said:

Даа, не съм забравил

Условието на тази елементарна задача е аналогично на парадокса на близнаците. Близнак тръгва от земята към звезда на разстояние 4 сг. Скоростта е същата. Там обръща без да спира и се връща. Странното е, че в ОС на земята, когато стигне близнака при звездата, събитието х=0 и t=5 е с координати х'=-6.66 и t' =8.33 в ОС на близнака

Чакай по-бавно. Коя система е О и коя О'?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Gravity said:

Тогава пристигането на близнака до звездата ще има координати (t,x) = (5,4).

Говорим за друго събитие

Преди 15 минути, Gravity said:

И както сметнеш, в неговата система се получава (t',x') = (3,0) т.е. той е неподвижен и е остарял три години.

Концентрирай се над другото примово събитие  (t',x') = (8,33;-6,66). 

Редактирано от Ниkи
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Ниkи said:

Говорим за друго събитие

Концентрирай се над другото примово събитие  (t',x') = (8,33;-6,66). 

Добре, но какво е това събитие и защо разглеждаш него? В системата на земята близнака изминава 4сг път за 5г. Значи пристигането му при звездата има координати (t,x) = (5,4). Ти разглеждаш събитието с координати (t,x) = (5,0), а говориш за пристигането на близнака. Ти се концентрирай върху това което питаш. Или го напиши като хората. За сега си като комунист на разспит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Gravity said:

Добре, но какво е това събитие и защо разглеждаш него? В системата на земята близнака изминава 4сг път за 5г. Значи пристигането му при звездата има координати (t,x) = (5,4). Ти разглеждаш събитието с координати (t,x) = (5,0), а говориш за пристигането на близнака. Ти се концентрирай върху това което питаш. Или го напиши като хората. За сега си като комунист на разспит.

Аз си ги обяснявам по следния начин: ако обектът, който се на мира в х=0 се ускори мигновено и се озове в другата ОС, той ще се намира на разстояние 6.66 сг от ообект намиращ се в началото на тази (О') ОС

Нали ти го казах вече. Ако земния близнак прескочи мигновено в другата ОС (О') ще се намира на разстояние 6.66 от пътуващия близнак... Пътуващия близнак никога не се е отдалечавал на такова разстояние от земята

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Шпага said:

Сканер, на този удивително напреднал/?/ етап от спора ви възможно ли е да кажеш буквално в едно-две изречения коя е основната грешка в разсъжденията на Ники? От къде започват неверните изводи, изчисления, убеждения и т.н.

Парадоксът е обяснен много криво в Уикипедия и на други места. Не е обяснено хубаво на кой му се
забавят часовниците и на кой му се скъсяват разстоянията. Оттам идва объркването.

Като се приложат правилно формулите, всичко излиза точно (по законите на СТО) ... но като тръгнем да
тълкуваме резултатите, тогава става мътно. 😎

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, gmladenov said:

Парадоксът е обяснен много криво в Уикипедия и на други места.

Започват от едната ОС и по средата решават, че ще преминат в другата за да довършат.. И става манджа с грозде

Ето, и други хора са разкрили рецептата на тази манджа:

https://www.preprints.org/manuscript/202202.0130/v1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Ниkи said:

Аз си ги обяснявам по следния начин: ако обектът, който се на мира в х=0 се ускори мигновено и се озове в другата ОС, той ще се намира на разстояние 6.66 сг от ообект намиращ се в началото на тази (О') ОС

Нали ти го казах вече. Ако земния близнак прескочи мигновено в другата ОС (О') ще се намира на разстояние 6.66 от пътуващия близнак... Пътуващия близнак никога не се е отдалечавал на такова разстояние от земята

Добре, въпросът е когато близнака стигне звездата на какво разстояние е земята. В системата на земата на 4сг. В системата на близнака трябва да се съобрази. По горе сметнахме, че близнака пристига с координати (5,4) и в другите координати е (3,0). Търсим къде е земата в момент t'=3. Смятаме, знаем че земята е x=0 в нейната система и имаме t'=3 търсим x'=?, и се получава 2.4сг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Ниkи said:

Започват от едната ОС и по средата решават, че ще преминат в другата за да довършат.. И става манджа с грозде

Ето, и други хора са разкрили рецептата на тази манджа:

https://www.preprints.org/manuscript/202202.0130/v1

 

Тази статия е странна. Истинската причина е раличен път в пространство-времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Gravity said:

Добре, въпросът е когато близнака стигне звездата на какво разстояние е земята. В системата на земата на 4сг. В системата на близнака трябва да се съобрази. По горе сметнахме, че близнака пристига с координати (5,4) и в другите координати е (3,0). Търсим къде е земата в момент t'=3. Смятаме, знаем че земята е x=0 в нейната система и имаме t'=3 търсим x'=?, и се получава 2.4сг.

Ти добре си разбрал, колко е пространствената координата на земята, а колко е времевата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Gravity said:

t'=3

Не това. Събитието t'=3 x'=-2.4 какви координати има в ОС на земята (непримовата ОС). Забележи, че съм те поправил тук:

Преди 1 час, Gravity said:

 търсим x'=?, и се получава 2.4сг.

Правилния отговор е -2.4 сг

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...