Отиди на
Форум "Наука"

Противоречия в решението на "Парадокса на близнаците"


Ниkи

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Не знам по кое от многочислените условия смяташ :)

Отдавна работим с официалното условие

Преди 7 минути, scaner said:

И не, не означава.

Как ще разтълкуваш тази пространствена координата от ОС на близнака (-6,66)? Тя съвпада с нулата от ОС на земята

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Ниkи said:

Как ще разтълкуваш тази пространствена координата от ОС на близнака (-6,66)? Тя съвпада с нулата от ОС на земята

Повтарям. Не знам с кое условие работиш. А и вече не ме интересува как си се натресъл на такава координата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

Не знам с кое условие работиш

V=0.8C   разстояние м/у земята и звездата =4 сг

Заместваш тук:

http://www.trell.org/div/minkowski.html

със  d=0   t=5

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Ниkи said:

V=0.8C   разстояние м/у земята и звездата =4 сг

Заместваш тук:

Ами не трябва да се замества там. Там където аз замествам, ЛТ, показва че бъркаш. Близнака в своята ИС се отдалечава само на 2.4 сг. И това вече го дъвкахме многократно.

Търси си грешката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Близнака в своята ИС

Не. Говорим за земята в нейната ОС. Когато близнака достигне звездата, земята съвпада с координата от ОС на близнака = -6,66       ОК?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Ниkи said:

Не. Говорим за земята в нейната ОС. Когато близнака достигне звездата, земята съвпада с координата от ОС на близнака = -6,66       ОК?

Виж сега. За какво говорим, зависи от условието, което не е ясно кое е.

Освен това, много пъти съм ти казвал - на всяка стъпка от изчисленията трябва да си наясно какъв е смисъла на резултата. Безсмислено е да ме питаш за някакво число, аз не знам в какво се давиш. Тези формули на някакъв сайт смятат нещо. Какво смятат, какъв му е смисъла, и защо питаш мене за това?

Има два вида ЛТ, прави и обратни. Различават се по знака на скоростта, посоката на единия спрямо другия. Правите пресмятат координатите на събития в системата на подвижния близнак, ако са дадени тези координати в системата на земният. Обратните обратно, смятат координатите на събитията в системата на земния близнак, ако са дадени тези в системата на подвижния. Наименованието е чисто условно. Резултатите, разбира се, са различни. Какво от всичко това смятат формулите на страницата, с която се мъчиш?

Ако обозначиме в задачата лоренцовият фактор lor=0.6, а разстоянието земя-звезда в земната система с L=4сг, то правите ЛТ ще дадат за разстоянието земя-звезда в системата на подвижния близнак L'=lor*L=2.4сг. Обратните трансформации ще потвърдят същата връзка, L=L'/lor=4сг. Така че по кои трансформации смятат формулите на страницата която ползваш? Не ме питай мене.

Ако в системата на подвижния близнак имаме зададено L'=4сг, то в системата на земния ще получим L=L'/lor=6.666 сг. Вероятно си се зафичил в тоя сценарий... Затова и казвам, че условието само си мислиш, че го знаеш.

Така че трябва да си изясниш, какви формули ползваш, и с какви числа ги захранваш. Аз не знам нищо от тази каша. Когато ми трябва да сметна нещо, ползвам си ЛТ, защото там контролирам смисъла.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Gravity said:

Каква е раликата между виждането на подписването на документите и виждането на счупването на прозорците?

Ти познай каква е разликата и дали изобщо има такава.

Аз няма да споря повече с вас, за да не бъда обвинена в тръшкане, спамене или дявол знае какво:bl:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Шпага said:

Ти познай каква е разликата и дали изобщо има такава.

Не те разбирам! Нали ти каза, че разглеждаш нещо друго, а примера с прозарците.

Преди 42 минути, Шпага said:

Аз няма да споря повече с вас, за да не бъда обвинена в тръшкане, спамене или дявол знае какво:bl:

Кой спори!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, scaner said:

Виж сега. За какво говорим, зависи от условието, което не е ясно кое е.

Освен това, много пъти съм ти казвал - на всяка стъпка от изчисленията трябва да си наясно какъв е смисъла на резултата. Безсмислено е да ме питаш за някакво число, аз не знам в какво се давиш. Тези формули на някакъв сайт смятат нещо. Какво смятат, какъв му е смисъла, и защо питаш мене за това?

Има два вида ЛТ, прави и обратни. Различават се по знака на скоростта, посоката на единия спрямо другия. Правите пресмятат координатите на събития в системата на подвижния близнак, ако са дадени тези координати в системата на земният. Обратните обратно, смятат координатите на събитията в системата на земния близнак, ако са дадени тези в системата на подвижния. Наименованието е чисто условно. Резултатите, разбира се, са различни. Какво от всичко това смятат формулите на страницата, с която се мъчиш?

Ако обозначиме в задачата лоренцовият фактор lor=0.6, а разстоянието земя-звезда в земната система с L=4сг, то правите ЛТ ще дадат за разстоянието земя-звезда в системата на подвижния близнак L'=lor*L=2.4сг. Обратните трансформации ще потвърдят същата връзка, L=L'/lor=4сг. Така че по кои трансформации смятат формулите на страницата която ползваш? Не ме питай мене.

Ако в системата на подвижния близнак имаме зададено L'=4сг, то в системата на земния ще получим L=L'/lor=6.666 сг. Вероятно си се зафичил в тоя сценарий... Затова и казвам, че условието само си мислиш, че го знаеш.

Така че трябва да си изясниш, какви формули ползваш, и с какви числа ги захранваш. Аз не знам нищо от тази каша. Когато ми трябва да сметна нещо, ползвам си ЛТ, защото там контролирам смисъла.

За 5 години близнака стига до звездата в ОС на земята.  Интересува ме, коя координата от ОС на близнака, съвпада с земята в ОС на земята след тези 5 години. Ползвам обратните ЛТ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Ниkи said:

Ползвам обратните ЛТ

Може би не трябва тях да ползваш? С тях данни от системата на близнака ще преизчисляваш в земната система. Но ако ги ползваш за данните от земната система, става манджа с грозде, баш 6.666 трябва да получиш

Трябва да ползваш правилната трансформация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:

С тях данни от системата на близнака ще преизчисляваш в земната система. Но ако ги ползваш за данните от земната система, става манджа с грозде, баш 6.666 трябва да получиш

Интересува ме, какъв е смисъла на срещата на земята с координата   - 6.66? Означава ли, че ако в този момент земния близнак скочи в ОС на пътуващия близнак, ще се озове на разстояние 6.66 сг зад пътуващия близнак.? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

Интересува ме, какъв е смисъла на срещата на земята с координата   - 6.66? Означава ли, че ако в този момент земния близнак скочи в ОС на пътуващия близнак, ще се озове на разстояние 6.66 сг зад пътуващия близнак.? 

Няма смисъл. Колко пъти още да ти обяснявам, че си овапцал нещата?

Това е резултат, получен чрез използване на неприложима в този случай формула. Или някакво друго условие, при което "подвижният близнак" си е фиксирал неподвижна отсечка дълга 6.666 св.г., а земният се движи по нея, и за него тя е скъсена до 4 св.г.

Трябва да се ползват правилните формули на правилното място.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, scaner said:

Няма смисъл. Колко пъти още да ти обяснявам, че си овапцал нещата?

Това е резултат, получен чрез използване на неприложима в този случай формула. Или някакво друго условие, при което "подвижният близнак" си е фиксирал неподвижна отсечка дълга 6.666 св.г., а земният се движи по нея, и за него тя е скъсена до 4 св.г.

Трябва да се ползват правилните формули на правилното място.

Ти ми кажи с коя координата съвпада земята, когато близнака е достигнал звездата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Ниkи said:

Ти ми кажи с коя координата съвпада земята, когато близнака е достигнал звездата

В земната система - с 0 - само в тази система близнака достига звездата :)

В системата на близнака, когато звездата достигне близнака, при стандартното условие - земята е на координата -2.4 сг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, scaner said:

В системата на близнака, когато звездата достигне близнака, при стандартното условие - земята е на координата -2.4 сг.

Това вече ми го каза... вече няколко пъти🙂

Преди 11 минути, scaner said:

В земната система - с 0  :)

Добре🙂, имаш чувство за хумор

А в земната система, тази нула съвпада с координата от ОС на близнака със стойност... коя? 

Редактирано от Ниkи
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Ниkи said:

Това вече ми го каза... вече няколко пъти

А в земната система, тази нула съвпада с координата от ОС на близнака със стойност... коя? 

По-горе съм го казал. И както сам забелязваш, дори няколко пъти.

Какво очакваш от това повторение?

Хайде, накарай си коня да пие, не само да блее край водата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, scaner said:

По-горе съм го казал. И както сам забелязваш, дори няколко пъти.

Какво очакваш от това повторение?

Хайде, накарай си коня да пие, не само да блее край водата.

Защо пак се уплаши... 

Преди 1 час, scaner said:

Това е резултат, получен чрез използване на неприложима в този случай формула. 

А коя формула да използвам в случая? Събери смелост и кажи. Ако и тук подвиеш опашка и избягах от дискусията (както изглежда, че се опитваш) много ще се изложиш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Ниkи said:

А коя формула да използвам в случая? Събери смелост и кажи.

Е какъв ти е проблемът да разбираш написаното? Както ми кажеш, че си ползвал обратното преобразование, а аз ти кажа, че правото е това което преобразува от земния в подвижния близнак, колко възможности останаха?

Тука опираме до липса на базови навици за обработка на физичен и математичен контекст. Дупки в средното образование. Какво, очакваш аз да ги попълвам?

Четеш, пробваш, мислиш. Ако има проблем - отначало. До победен край, няма друг подход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

Е какъв ти е проблемът да разбираш написаното? Както ми кажеш, че си ползвал обратното преобразование, а аз ти кажа, че правото е това което преобразува от земния в подвижния близнак, колко възможности останаха?

Тука опираме до липса на базови навици за обработка на физичен и математичен контекст. Дупки в средното образование. Какво, очакваш аз да ги попълвам?

Четеш, пробваш, мислиш. Ако има проблем - отначало. До победен край, няма друг подход.

Да попитаме Младенов и Гравити, искаш ли. 

Господа, разгледайте моля ви, тази задача: имаме две ОС-ми. Едната е О а другата О'. В началото съвпадат началата на координатните им с-ми. О' се движи надясно с V=0.8С. В ОС "О", след 5 години, х'=0 съвпада с х=4 в t=5. 

Кажете ми в t=5, x=0 с коя координата х' съвпада? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Ниkи said:

Кажете ми в t=5, x=0 с коя координата х' съвпада? 

Прилагаме Лоренцовата трансформация по учебник и получаваме:

  • x' = γ(x - vt) = 1,67(0 - 0,8c*5) = 1,67*(-4с) = -6,68с (светлинни години)
  • t' = γ(t - xv/cc) = 1,67(5 - 0) = 8,25

Тук γ=1,67 е Лоренцовият коефициент.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Прилагаме Лоренцовата трансформация по учебник и получаваме:

  • x' = γ(x - vt) = 1,67(0 - 0,8c*5) = 1,67*(-4с) = -6,68с (светлинни години)
  • t' = γ(t - xv/cc) = 1,67(5 - 0) = 8,25

Тук γ=1,67 е Лоренцовият коефициент.

Как интерпретираш тези резултати? Аз си ги обяснявам по следния начин: ако обектът, който се на мира в х=0 се ускори мигновено и се озове в другата ОС, той ще се намира на разстояние 6.66 сг от ообект намиращ се в началото на тази (О') ОС

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Ниkи said:

Как интерпретираш тези резултати? Аз си ги обяснявам по следния начин: ако обектът, който се на мира в х=0 се ускори мигновено и се озове в другата ОС, той ще се намира на разстояние 6.66 сг от ообект намиращ се в началото на тази (О') ОС

Да, точно това е и моята интерпретация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Ниkи said:

Нека сега да изчакаме и Гравити

Ще перефразирам предизборният лозунг на Клинтън: "Физиката, глупако!". Демек трябва и да се мисли, не само да се смята.

Ето задачата в най-общ вид.

Лоренцовите трансформации:

svg.image?x%7B'%7D=%5Cgamma(x-v.t)svg.image?t%7B'%7D=%5Cgamma(t-%5Cfrac%7B

Пътуващият близнак изминава път L за време T със скорост v, демек L=v.T. В конкретната задача v=0.8c, L=4 сг, Т=5 г. След което пътуващият близнак сменя посоката - нещо което променя нататък всичко.

Разглеждаме две едновременни събития в земната ОС. Първото е обръщането на близнака, на координати А:(L,T). Второто на мястото на земния близнак, В:(0,Т). Заместваме в ЛТ по-горе, и получаваме (няма да смятам с числа, в общ вид, защото се вижда физиката):

Събитието В в точката на земният близнак.

svg.image?x_z%7B'%7D=%5Cgamma(x-v.t)=%5C

svg.image?t_z%7B'%7D=%5Cgamma(t-%5Cfrac%

Събитието А в точката на обръщане на подвижният близнак:

svg.image?x_b%7B'%7D=%5Cgamma(x-v.t)=%5C

svg.image?t_b%7B'%7D=%5Cgamma(t-%5Cfrac%

Сега забележи - това всичкото е вярно, ако и двамата наблюдатели се намираха в инерциални системи както изисква СТО, демек ако нямаше никакви обръщания на посоки.

Обаче имаме обръщане на посоката от подвижния близнак. И в неговата система, естествено, и земният близнак едновременно трябва да обърне посоката - като тръгне подвижния да се приближава към земния, то и земния ще започне да се приближава към него - физика. Тоест, земният в системата на подвижният няма да се движи до мястото на събитието до момента svg.image?t_z%7B'%7D за да достигне до координата svg.image?x_z%7B'%7D, а ще се движи само време  svg.image?t_b%7B'%7D, което е по-малко. Това е ефект от неинерциалното поведение на подвижният близнак. Неинерциалността тук налага наличие на две различни едновременности. Имаме две едновременни събития в земната система, които не са едновременни в подвижната. Но в подвижната, преди да се случи второто, се налага друго, едновремено с първото, обръщането. Схвана ли тънката хватка?

Сега, след като имаме преждевременно събитие със земния близнак, той няма да се отдалечи до координата svg.image?x_z%7B'%7D  а до координата

svg.image?x_z%7B%22%7D=x_z%7B'%7D-v.(t_b    (тук ползваме, че v.T=L)

Е, лесно може да се оцени, че за L=4, gamma=1/0.6 земният близнак се отдалечава на 2.4 сг преди да настъпи обръщането.

"Физиката, глупако!", запиши си го някъде, и като решиш да питаш, първо си го прочитай. Не се дръж като прост калкулатор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Ниkи said:

Да попитаме Младенов и Гравити, искаш ли. 

Господа, разгледайте моля ви, тази задача: имаме две ОС-ми. Едната е О а другата О'. В началото съвпадат началата на координатните им с-ми. О' се движи надясно с V=0.8С. В ОС "О", след 5 години, х'=0 съвпада с х=4 в t=5. 

Кажете ми в t=5, x=0 с коя координата х' съвпада? 

На мен въплосът не ми е ясен. Питаш къде в система О' се намира x=0 в  момент t=0?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...