Отиди на
Форум "Наука"

Заради ниските резултати ще има промени в матурите


Recommended Posts

  • Администратор

Обмислят се промени в изпитния формат на матурите и Националното външно оценяване заради ниските резултати. Това заяви министърът на образование Галин Цоков, цитиран от БНР. Той е в Пловдив на фестивал по роботика.

Прецизирани ще бъдат задачите с отворен отговор в изпитните варианти през следващата учебна година. Кардинални промени няма да има, тъй срокът до 15 септември е кратък, добави той.

Ще се консултираме със специалисти в областта на тестологията, за да може задачите да бъдат още по-обективни като възможност за оценка. Другият път на промяна е възможността за една по-голяма практическа ориентация към критично мислене при изпита за външно оценяване. Специално внимание ще се обърне на това при изпита след 7 клас. Ще се опитаме през следващата година в някои училища да изпробваме едни по-интегрални и насочени към практиката тестове", съобщи Цоков.

Цялата статия: https://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2023/07/08/4505327_zaradi_niskite_rezultati_shte_ima_promeni_v_maturite/?ref=home_layer2

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз тук се чудя защо не се говори за сериозни реформи в образованието след като имаме такива резултати и след като видимо обществото видимо става все по-неграмотно с всяка следваща година?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Р. Теодосиев said:

Аз тук се чудя защо не се говори за сериозни реформи в образованието след като имаме такива резултати и след като видимо обществото видимо става все по-неграмотно с всяка следваща година?!?

А ти защо не вземаш мерки за повдигане нивото на форума, ами търпиш тук всякакви неграмотници? По същество отговорът е един и същ  - нито ти, нито политиците имате интерес от високо ниво. Няма смисъл, а води до куп главоболия. И понеже това  състояние се задържа вече доста дълго време, способностите за някаква реформа са закърнели или направо са изчезнали. И да иска някой с достатъчно власт да реши проблема, нито знае как, нито има кого да пита. Най-много да потърсят съвет от Брюксел и да допълнят пълзящия дебилизъм с ударна джендъризация :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз го правя! За разлика от политиците аз имам воля и желание, нямам ресурси. За ресурсите, с които разполагам смятам, че се справям доста добре :)

Благодарен съм на модераторите и когато каквото може се прави.

Политиците имат ресурсите, но нямат желание.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Другаря Сталин го е казал - кадрите решават всичко.С тези учители толкова.Трябва да се инвестира в повишаване квалификацията на учителите а не изкуствено повишение на оценките от матурите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

Аз тук се чудя защо не се говори за сериозни реформи в образованието след като имаме такива резултати и след като видимо обществото видимо става все по-неграмотно с всяка следваща година?!?

Имаше тема тук във форума преди време, в която обсъждахме тези неща.

Аз лично съм на мнение, че реформи в образованието наистина трябва да има - но не защото хората
стават все по-неграмотни, а защото нашата образователна система не е най-адекватната за днешния
ден.

Нашата система налива знания в главите на учениците и е подходяща най-вече за читанки и зубъри.
Ако не си такъв, завършваш без почти нищо да си научил.

Трябва да си осъвременим системата, за да може тя да върши работа не само за читанките.
(Читанки са тези, които обичат да четат и научават; не го казвам като негатив.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, resavsky said:

С тези учители толкова.Трябва да се инвестира в повишаване квалификацията на учителите а не изкуствено повишение на оценките от матурите. 

Спокойно, дъртите измират, новите модерни квалифицирани учители ще оправят нещата. Без изключение не са прочели една книга. Из университетите хуманитаристите вече предпочитат да им пускат презентации да гледат. Защото новите ученици (студенти), съответно новите учители, не разбират понятийно. Такива ще са и новите доктори, адвокати... 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 15 минути, Incorrectus said:

Спокойно, дъртите измират, новите модерни квалифицирани учители ще оправят нещата. Без изключение не са прочели една книга. Из университетите хуманитаристите вече предпочитат да им пускат презентации да гледат. Защото новите ученици (студенти), съответно новите учители, не разбират понятийно. Такива ще са и новите доктори, адвокати... 

Черен хумор.Браво - признак на интелигентност. Така са ме учели - 80 те години в училище. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Р. Теодосиев said:

Политиците имат ресурсите, но нямат желание.

Откъде да се появи това желание? Каква полза може да има даден политик от реформа в образованието?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За матурите имаше сигнали от учители и ученици, че практически верни отговори не биват приети, защото не са формулирани по точно определения начин в ключа на проверяващите. https://www.segabg.com/hot/category-education/zrelostnici-se-razbuntuvaha-sreshtu-ocenyavaneto-na-maturata

Това едно на ръка показва, че тестовете имат нужда от промяна и отделно е симптоматично за начинът, по който се работи и какъв модел се налага.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...