Отиди на
Форум "Наука"

Хипотезата, че (пра)-българите може да са Сака (Saka)


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 12 часа, Южняк said:

Ибн Фадлан референцията за част от населението на воложка българия, като "сакалиба",  пак идва от "сака", галиба.

Точно така:

"When the letter of Almish ibn Shilki Yiltawar, the King of the Saqalibah..."

По-натам в текста същият Алмиш ибн Шилки Илтавар е наречен:

"O God, prosper King Yiltawar, King of the Bulghars..."

Аз не разполагам с оригиналния текст, но ако някой го има, моля да го постне тук, за да видим и там какво е положението.

Два източника свързват българите директно със Сака - Ибн Фадланската Рисала и Джагфар Тарихи, а може и още да има, но за тези се сещам в момента.

 

Преди 12 часа, makebulgar said:

Европейските сармати, масагетите, аланите и други подобни май все са си сака, които са са завърнали от Азия в Европа, или поне така е според историческите представи към момента. А генетиката дали е съгласна с това е друга тема. 

Да приемаме, че единствено и достатъчно доказателство, че сака са се върнали в Европа са шахтовите гробове не е логично. Може като са дошли обратно да са си сменили обреда по някаква причина, може би религиозна. Изкуствената деформация на черепите идва от Азия в Европа с тоя род народи, така че има и други елементи, които могат да се проследят. 

Аз смятам същото. Разликата е, че аз мисля, че те са си уралска местна популация, която се е разпространила, както на изток така и на запад под различни форми, разбирайте - откъснали се са части, които са започнали да се наричат по различен начин и са формирали други народи/племена поради ред причини. 

В случая българската част явно е останала горе-долу в региона и после е увлечена от хуните на запад.

Преди 12 часа, новорегистриран3 said:

Знаеш ли от Шоплука какви изразени печенего-медитеранци излизат, че и вардарските арийци бледнеят пред тях. Та, мисълта ми беше, откъде предполагаемите ни сака-ирански предци биха получили такъв видим прилив на далекоизточни гени. 

Това е доста относително нещо, защото за да бъде прието като факт трябва да се отговори на следните въпроси:

  • къде точно са забелязани тези далекоизточни гени сред Сака (като територия)?
  • какви са точно далекоизточните гени (с кои други популации са свързани)?
  • в какъв процент са тези гени?
  • от кой период са тези далекоизточни гени?
  • взети ли са под внимание източните миграции на всякакви тюрки, монголи и т.н. и тяхното влияние върху местното население?

Аз не зная отговорите на тези въпроси, затова питам.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...