Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарски артефакти


Recommended Posts

  • Потребители
Каквито има. Съкровища, Малая Перешчепина, Вознесенка, Волжска България и пр.

Не ти ли се струва, че темата за прабългарските остатъци в съвременния български език е доста обширна, за да я разширяваш допълнително с "изображения на съкровища"?

За съкровищата ли е темата или за езика? Питам щото темата в Бойна слава от преди две години, към която си дал линк, не се занимава с изображения на съкровища, но въпреки това са успели да опраскат 6 страници с глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ти можеш ли да четеш, аркадаш? Въпросът ми e реторичен. Ето какво съм се "произнесъл":

"Бафта /пафта/" (нямам мнение и изобщо не зная какво означава думата); "

Прилича ли ти на "категорично произнасяне".

Напротив, при теб е доста по-зле. Ти си позволяваш категорично да обвиняваш, независимо от очевидните факти. Не знам, Хитър Петре, но това не ми се вижда много хитро. По-скоро е странно тъпо.

Така и не чух от теб нищо по темата. Тук не обсъждаме дали съм те "разбил", след като не съм чувал думата "бафта", а дали този т. нар. списък има каквато и да е основа, свързана с науката за езика (някои й викат лингвистика).

И да знаеш: "не знам" в българския език, както и "не виждам", "не чувам", "не чета", "не уча", се пише, така че "не" и глаголът са разделени. Материалът се изучава в четвърти клас, ако не се лъжа.

По темата не бих си позволил да се произнасям, защото не съм специалист. Изчетох я с интерес като любител и от тази гледна точка приноса ми е нулев, но твоя е отрицателен. Категорично! :biggrin:

След като не знаеш значението на част от думите, а за други предполагаш без да си сигурен какъв е произхода им е странно да заявиш, че само 4 са от древнобългарски произход. Аз също се съмнявам, че всички посочени думи са наследени от древните българи, но нямам претенции за последна истанция, нито пък мога да квалифицирам професионалното ниво на човека стоящ зад този списък. А може и една дума да не е прабългарска....

Очевидно е, че грамотното писане ми куца. Желание да се науча не ми липсва и за това ще се възползвам от безплатнния и добронамерен съвет, който ми даде. Излиза, че съм на печалба. Хитро, а? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По темата не бих си позволил да се произнасям, защото не съм специалист. Изчетох я с интерес като любител и от тази гледна точка приноса ми е нулев, но твоя е отрицателен. Категорично! :biggrin:

След като не знаеш значението на част от думите, а за други предполагаш без да си сигурен какъв е произхода им е странно да заявиш, че само 4 са от древнобългарски произход. Аз също се съмнявам, че всички посочени думи са наследени от древните българи, но нямам претенции за последна истанция, нито пък мога да квалифицирам професионалното ниво на човека стоящ зад този списък. А може и една дума да не е прабългарска....

Очевидно е, че грамотното писане ми куца. Желание да се науча не ми липсва и за това ще се възползвам от безплатнния и добронамерен съвет, който ми даде. Излиза, че съм на печалба. Хитро, а? :bigwink:

Радвам се, че съм ти помогнал. За това сме, да си помагаме. :biggrin:

Не ми е ясно само как можеш да "оценяваш" моя принос и в същото време да твърдиш, че не разрбираш нищо по темата и затова не си можел да "оценяваш професионалното ниво на човека, съставил списъка".

Ако не разбираш нищо по темата, това не е проблем - 99% от нашите сънародници не разбират нищо по тази тема и си живеят много спокойно. Но ако не разбираш от логично изразяване на мисли, това е вече проблем и тук вече се опасявам, че не мога да ти помогна.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ти ли се струва, че темата за прабългарските остатъци в съвременния български език е доста обширна, за да я разширяваш допълнително с "изображения на съкровища"?

За съкровищата ли е темата или за езика? Питам щото темата в Бойна слава от преди две години, към която си дал линк, не се занимава с изображения на съкровища, но въпреки това са успели да опраскат 6 страници с глупости.

Е, то там само "славата остана"!........ :crazy_pilot::head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не ти ли се струва, че темата за прабългарските остатъци в съвременния български език е доста обширна, за да я разширяваш допълнително с "изображения на съкровища"?

За съкровищата ли е темата или за езика? Питам щото темата в Бойна слава от преди две години, към която си дал линк, не се занимава с изображения на съкровища, но въпреки това са успели да опраскат 6 страници с глупости.

Само да вметна, че "артефакт" означава предмет, изработен от човека с помощта на инструменти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Радвам се, че съм ти помогнал. За това сме, да си помагаме. :biggrin:

Не ми е ясно само как можеш да "оценяваш" моя принос и в същото време да твърдиш, че не разрбираш нищо по темата и затова не си можел да "оценяваш професионалното ниво на човека, съставил списъка".

Ако не разбираш нищо по темата, това не е проблем - 99% от нашите сънародници не разбират нищо по тази тема и си живеят много спокойно. Но ако не разбираш от логично изразяване на мисли, това е вече проблем и тук вече се опасявам, че не мога да ти помогна.

Поздрави

Оценявам приноса ти като отрицателен не защото съм разбирач, а защото си позволяваш да критикуваш и отхвърляш тези без достатъчна подготовка. Каква е твоята логика да кажеш, че не ти е известно значението на определена дума и поради това нямаш мнение и няколко реда по долу да заявиш категорично, че само 4 от думите са древнобългарски(прабългарски) по своя произход? Очевидно има противоречие. Първо слагаш думата "пафта" в графа непознати и следователно не можеш да определиш дали е прабългарска, а след това я категоризираш като дума с небългарски произход утвърждавайки, че тя не сред посочените 4 думи в заключителната част от мнението ти. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че голяма част от думите не могат да бъдат свързани с древните българи. Някои от тях са славянски, други са турцизми.

«Ако» (нямаме основание да смятаме, че този съюз е прабългарски по произход; думата има най-вероятно славянски корен)

«Ами» (междумение с неясен произход; или когато се използва във функцията на съюз, със значение близко до «но», можем да говорим за влияние на добре известния турцизъм «ама»)

"Антерия" (нямам идея, но с това окончание ми прилича на гръцка дума)

"Бай" (въпросът е спорен, нямам мнение)

"Бате" (100% прабългарски произход);

"Бафта /пафта/" (нямам мнение и изобщо не зная какво означава думата);

"Баща" (100% прабългарски произход);

"Бел" (това, предполагам е лично име, по какъв начин го свързваме с прабългарите?)

"Белег" (100% прабългарски произход);

"Белчуг" (предполагам е лично име, по какъв начин го свързваме с прабългарите?)

"Бент" (ако това е известния технически термин, според мен става дума за нова заемка в българския език, но в никакъв случай за прабългарска дума)

"Бора" (това какво е?)

"Ботуш" (100% славянска дума)

"Бръмбар" (100% славянска дума)

"Бъртвеж" (100% славянска дума)

"Буба" (нямам идея за призхода на думата, но не изключвам прабългарска връзка);

"Буза" (в старобългарския славянски език думата не се среща, нямам идея за произхода и това, какво би могло да я свърже с прабългарския);

Букар (какво е букар? Ако е «букова гора», това е 100% Славянска дума);

Булгур (нямам идея, но не зная аргумените които дават някаква прабългарска връзка);

Булка (нямам идея)

бун /корен/ (нямам идея)

бунище (думата има типично славянобългарско окончание, предполагам славянски произход);

бурен ( 100% славянска дума);

бутам (100% славянска дума);

бухал (нямам идея, но предполагам славянски произход);

"бучи" (възможен прабългарски произход);

бърдук (какво е това?)

бъркам (няма идея)

бръчка (100% Славянска дума);

бъхти (100% Славянска дума);

вада (възможен прабългаски произход)

Вадя (100% славянски глагол)

Вапцам (сравнително късна заемка в българския език /18 – 19 век/ от немски; няма нищо общо с прабългарите).

Вежда (100% славянска дума);

Вейка (100% славянска дума)

«Вика» (100% славянска дума)

вир (100% славянска дума)

вирее (100 славянска дума)

врява (100% славянска дума)

въже (100% славянска дума, засвидетелствана и в старобългарския славянски език)

върви (100% славянска дума)

вътък (какво е това?)

Гавра (100% славянска дума)

Гази (няма идея)

Гайда (няма идея, но думата вероятно е късен турцизъм)

Гащи (100% славянска дума, засвидетелствена и старобългарския славянски и в съвременния руски език);

Гега (няма идея);

Генгерлик (какво е това?)

Гиздя (нямам идея)

Глеч (какво е това)

Глоба (най-вероятно славянска дума)

Гугутка (няма идея);

Гузен (100% славянска дума);

Гурел (нямам идея);

Гуша (нямам идея)

Гъдел (100% славянска дума)

Гътвам (100% славянска дума);

Гюбре (абсолютен турцизъм);

Мисля да спрем засега дотук. О разгледаните дотук около 70 думи, представени за "прабългарски", като такива могат да бъдат определени не повече от 4 (четири).

Извод: Горният "списък" е правен от човек непрофесионалист, който си няма понятие от езици и лингвистика.

Приятен ден

От разгледаните 70 думи за 30 ти или не знаеш какво означават, или пък не ти е известен произхода им. Как тогава в края на изложението ти завършваш със заключението, че само 4 са прабългарските думи? И дори извод за автора, че е непрофесионалист?!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...