Отиди на
Форум "Наука"

300


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Повечето холивудски бози на псевдоисторическа тематика са чиста проба пропаганда за героите хамариканци, които спасяват света от лошите фашисти/комунисти/марсианци и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Повечето холивудски бози на псевдоисторическа тематика са чиста проба пропаганда за героите хамариканци, които спасяват света от лошите фашисти/комунисти/марсианци и пр.

Странно аз от тоя филм...почувствах следното така да се каже послание - първо гърците са страхливи и(или) неумели бойци...второ спартанците са били луди за връзване, трето битката при Термопилите няма нищо общо с американците, но един жител на Балканския полуостров трябва да се почувства особено горд... Четвърто - персите са били доста по-цивилизовани от спартанците и гърците :) а Ксеркс наистина е бил много хитър, умен, готин и пресметлив. И пето личната охрана на Ксеркс е била съставена от нинджи (които пък по това време на са съществували в Япония) :post-20645-1121105496:и ми се струва доста парадоксално... Шесто ...нашенските песни и мелодии отиват на всяка битка!

Може би щото не съм американка, посланието на филма някак ми се фокусираше в следното - ако Леонид беше рискувал да развали структурата на фалангата със сакатия щеше да си спести нападението по тайната пътека, но редиците му щяха да са уязвими...- т.е. бил е обречен....и така или иначе е щял да падне. Можеше обаче да използва човека в битката по някакъв начин, дори да го жертва...- без да го влага в бойния ред. И тогава вероятно пак щяха да паднат - но щяха да удържат по-дълго...и Ксеркс може би щеше да им предложи друга сделка...

(това естествено няма нищо общо с историята, говоря просто за посланието на филма)

А тия орки според мен не бяха перси - в армията на Ксеркс е имало наемници от всички краища на света... Вероятно дори и от Балканите..

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако искаш и други примери, споменах вече за "Pathfinder". Филмираха епизода, когато викингите достигат Канадския бряг около 1000 г. - интересна тема за експлоатация, както и стабилен бюджет за филма бяха порядъчно опропастени от малоумните им режисиори и сценаристи, като започнем от това, че викингите говореха на викингски, а индиянците на английски :tooth: , не се различаваше нищо конкретно по доспехи и други детайли, затъмнено, разплескано, викингите (3-метрови космати орки с рога и стоманени оръжия) в случая са лошите фашисти/комунисти/марсианци, които искат да нахлуят в мирния свят на американците, но въпреки всичко така го извъртяха, че спасителят на Америка да е бял, а не индианец - т.е. един от пришълците, но осъзнал се, отхвърлил техните порочни порядки и справедливо отвоювал новата си земя помагайки на туземците за да даде път на своите потомци.

Но така и нищо не успя да ме вбеси чак толкова колкото "Последния самурай" с Том Круз, където последния самурай се оказа естествено американец, та чак и редовната японска армия му се кланяха на края!!! :pain:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами "културата на пуканките" (сриеч възприемането на света от телевизора придружено с заформянето на овал чрез злоупотреба с пуканки) :partytime2: много-много не набляга на ист. действителност. Е, и за Дюма историята е била просто рамка, ама холивуд. филми стартират с един доста тежък рекламен обстрел, в който подробно обясняват, колко са автентични костюмите, колко точно са направени декорите, колко точно са възпроизведени събитията...

Та ето някои особености:

Иначе като правило америк. войници редовно спасяват други америк. войници, които са пленени от лошите виетнамци. Естествено не се навлиза в подробности, а защо лошите Виетнамци са ги намерили във Виетнам, а не са ги отвлекли от САЩ.

ВСВ като правило е изнесена изцяло от САЩ, докато другите въобще не са воювали, а само са чакали намесата на САЩ, та Чичо Сам като един Дядо Иван да ги избави от фашистко иго.

Заформи се нещо като традиция да се правят филми, в които някое американче с добре оформен овал от ядене на хот-дог и чипс се появява в двора на крал Артур и оправя всички проблеми. Чак да се чуди човек, как Артур е успял да остане в легендите без помощта на някой американец.

Героите от античността не носят популярните за времето хитони, а кожени панталони. Дамите пък са с дъста къси поли за сметка на твърде дълбоките деколтета. Вярно, че в един период от античността модата на Древен Крит да речем е диктувала доста открити дамски гърди, но пък роклите са си били дълги.

В по-старите уестърни пък индианците са диваци, които само от диващита нападат мирните селища на белите, където мирните бели си прекарват времето единствено в престрелки по улиците и гледане на кан-кан в някой бар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз съм зацепвала, че има проамериканска пропаганда само във филмите за извънземни и Армагедони и прочие, където извънземните винаги отиват първо в Щатите и после именно президентът на Щатите започва атака срещу тях, и после естествено някакъв много добре тренирам американски рейнджър спасява СВЕТА... През цялото това време останалите ъъ държави все едно не съществуват... Дори филма Старгейт е проамерикански... тъй щото тъй се случило че американците открили Старгейт.. Така според мен американците остават с впечатлението, че Щатите са света...

За последния самурай - абе как можаха да сложат Том Круз в главната роля!!! Така сред толкова много готини японци тоя грозник направо ...ужаст!!! Е хуу че не сложиха Брат Пит де...че съвсем щяха да олигавят ситуацията...

Всъщност в последния самурай поне са показали КОЛКО СА ГАДНИ били западняците, когато са унищожавали някоя култура...То при такива филми да те хване сам, че си европеец...

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обявиха поражение? Кой? Аз де бях, та не чух :):):):):):)

А че филма съдържаше антиперсийски елементи - съдържаше.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Е хуу че не сложиха Брат Пит де...че съвсем щяха да олигавят ситуацията...

За последният самурай Брат ми се вижда подходящ. Той има добродушно излъчване. Том пък е с излъчване на гадняр, тъй че тоза роля не му отиваше. Но щеше да е идеален за ролята на безкруполен съветник на министор-далавераджия. Но не знам защо сложиха Брат за Ахил при положение, че героят трябваше според рекламите да е гад и машина за убиване. Арни щеше да е идеален - при неговият вид и излъчване има извество съмнение дали е човек, а не машина.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Горещо препоръчвам да си дръпнете от "Замунда" (май беше) или "Арена" филма "ДА СРЕЩНЕШ СПАРТАНЕЦ". Това е разкошна пародия на "300". Лично аз чак цвилих от смях.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребители

Беше просто филмче по комикс. Комиксът използва една класическа история, за да престави в засилени краски вечната война на Добрите с Лошите. Не е най-великият филм на света, няма и претенциите да е исторически филм. Просто естетически факт. Проява на особен комиксов вкус по Франк Милър.

Някой гледал ли е "Град на греха", пак по комиксите на Милър? Изключителна работа, епитоме на film noir.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, филмът "300" е правен по комикс, а не - по учебник по история.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, филмът "300" е правен по комикс, а не - по учебник по история.

Аман от комиксарщина. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Филмът е адски глупав. Освен едни красиви ефекти друго няма. Е, поне женската част от публиката напълни очи с изглеждащите като модели на бельо спартанци.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...