Отиди на
Форум "Наука"

Пилотиран космически кораб Ню Шепърд - старт 29 август 2024 г.


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Суборбиталният пилотиран кораб Ню Шепърд ще лети на 29-ти август с екипаж от шестима

2024-19-may-bo-new-shepard-launches-1024 Снимка от последното изстрелване на “Ню Шепърд” през май тази година. Photo credit : Blue Origin

27 август 2024 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Докато тези дни чакаме нетърпеливо изстрелването на мисията “Поларис”, стана ясно, че до края на месеца ще има още един пилотиран космически полет. Блу Ориджин съобщи, че следващата мисия на суборбиталния кораб “Ню Шепърд” е насрочена за 29-ти август.

Фирмата на Джеф Безос ще осигури излъчване на живо, което ще започне в 15:20 ч. българско време на сайта https://www.blueorigin.com/.

Дори и мисията да не достигне до орбита, тя все пак ще доведе до поставянето на един интересен рекорд. 21-годишната Карсън Китчън, която е студентка в Университета Северна Каролина, ще се превърне в най-младата жена, летяла в космоса според дефиницията на пресичане на 100-километрова Линия на Карман, условно разделяща земната атмосфера от космическото пространсто.

Заедно с нея ще пътуват Николина Ерик, която е филантроп и предприемач, университетският професор Роб Фърл, бизнесменът Юджийн Грийн, кардиологът Аймън Джахангир, предприемачът Ефраим Рабин.

Очаква се целият полет от изстрелването до кацането да трае около десетина минути.

https://cosmos.1.bg/space/2024/08/27/new-shepard-bo-preview/

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Пилотираният кораб Ню Шепърд изведе до космоса шестима души и два научни експеримента!

2024-29-aug-new-shepard-launch.jpg

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : Blue Origin

29 август 2024 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Американската космическа компания Блу Ориджин изпълни безупречно пилотиран космически полет днес, след като суборбиталният кораб “Ню Шепърд” достигна до космоса и после се върна на Земята. Шестима души станаха астронавти, а корабът също така превози и два научни експеримента.

В хода на мисията бе поставен рекорд – 21-годишната Карсън Китчън, която е студентка в Университета Северна Каролина, се превърна в най-младата жена, достигнала до космическото пространство (съобразно дефиницията на пресичане на 100-километровата Линия на Карман). Заедно с нея на борда на “Ню Шепърд” се возиха Николина Ерик, която е филантроп и предприемач, университетският професор Роб Фърл, бизнесменът Юджийн Грийн, кардиологът Аймън Джахангир, предприемачът Ефраим Рабин.

“Ню Шепърд” извози в космоса два научни експеримента по заявка на НАСА. Единият от тях включваше изучаване на промени в генната експресия при растения при преминаване в условия на безтегловност. Експериментът бе проведен от самия Роб Фърл и така за пръв път в историята учен, спонсориран от НАСА, летя в космоса на суборбитална мисия заедно с планирания от него изследователски опит.

Другият експеримент предвиждаше изпитание на нови термозащитни материали, които бяха монтирани от външната страна на “Ню Шепърд”. Сега, след като корабът е обратно на Земята, учените ще разберат как те са устояли при навлизането в земната атмосфера преди кацането.

Днешното изстрелване бе 26-то за “Ню Шепърд” след въвеждането на кораба в експлоатация през 2015 година, ако в статистиката включваме и безпилотните стартове, иначе бе осмата мисия, превозила хора в космоса.

И макар че полетът бе суборбитален с продължителност около 10 минути, Блу Ориджин определено заслужава овации – съвсем малко са правителствените агенции, а и комерсиални фирми, разработили успешно пилотиран космически кораб и въвели го в експлоатация.

Видеозапис от мисията:

https://cosmos.1.bg/space/2024/08/29/blue-origin-mission-success/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!