Отиди на
Форум "Наука"

За Медицинските Университети


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ако си мислиш, че дерматологът се занимава основно с медицинска козметика, значи си в много дълбока заблуда. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 116
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Ако си мислиш, че дерматологът се занимава основно с медицинска козметика, значи си в много дълбока заблуда. :biggrin:

Това е последното нещо, което си мисля... the last thing... :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още ли има хора, които кандидатсват медицина, направо ми стана интересно, аз си мислех, че отдавна интересът е намалял.

Бихте ли споделили деца, поне защо го правите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Още ли има хора, които кандидатсват медицина, направо ми стана интересно, аз си мислех, че отдавна интересът е намалял.

Значи тук сте прав за медицината. Жалко е, че вече стана една от професиите – демоде. Има студенти по медицина които са синове/дъщери на медици и те под командването на родителите си или от тяхно си собствено желание учат медицина. Сред студентите по медицина разбира се има и хора който са доста амбицирани да станат "д-р" не заради парите или поради препоръка на някой човек, а просто заради това, че искат да помагат, искат да са в полза на обществото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да бъдеш дерматолог е доста отговорна професия и изсква много знания в областта.

Точно това казах и аз! Но по друг начин. Моя много добра приятелка е дерматолог. Научаването само на вехикулумите в тази специалност си изисква своето (често не се прави разлика между лосион, гел, крем и унгвент) и кой вехикулум за коя кожа се ползва (за тази на задника или на челото)... :biggrin::biggrin::biggrin: Отделно, че определянето на това, дали нещо е папула, макула, везикула или була е също въпрос на дългогодишен клиничен опит... а да не говорим и за свързването им с дадени болести като първичен белег или вторичен симптом.

Това, което коментирах в началото, беше свързано с конкретен аспект от живота на студента медик, а не с дерматолога или дерматологията, защото темата е за студентите медици или още по-точно, за кандидат-студентите медици...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи тук сте прав за медицината. Жалко е, че вече стана една от професиите – демоде. Има студенти по медицина които са синове/дъщери на медици и те под командването на родителите си или от тяхно си собствено желание учат медицина. Сред студентите по медицина разбира се има и хора който са доста амбицирани да станат "д-р" не заради парите или поради препоръка на някой човек, а просто заради това, че искат да помагат, искат да са в полза на обществото.

Като се има предвид системата в БГ, ти не се чувстваш в полза на обществото, а излишен. Това са по-скоро младежки блянове за постигане на собствена значимост отколкото реалност. Професията е тежка и насреща трябва да стои нещо реално - респект, пари и осигуреност, иначе не става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Професията е доста тежка, отговорна и не е за всеки тип хора. В България ако лекарите работят, като лекари имам впредвид да уважават пациентите си, а не да гледат на тях като кокошки, които трябва да се скубят (за пари) нещата ще са друго яче. Също така ако един лекар уважава пациентите си и обръща индивидуално,а НЕ селективно внимание на тях, дава информация за болестта им (каде, какво, как и защо става) и ако е добър комуникатор (не да му вадиш думите с кука) използващ лесни, ясни и разбираеми термини (нямам впредивид някакви купешки думи) и не те гледа в ръцете какво носиш - просто би било много по различно и полезно за тях и съотвено за нас. Един интелигентен лекар , който е всеотдаен на работата си, добър медик, комуникатор то той много скоро ще има уважението на всеки един пациент и това неименуемо ще доведе до голям брой клиенти (пациенти) и с тях ще дойдат и парите. Така че които го може го може. Вижте докторите в частната практика - отношение, знания и стимул. Как е възможно едни да правят добри пари, а други НЕ?

Администратор: Разделих темата на две и Дерматологията можете да я обсъждате свободно в другата тема: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6807

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Професията е доста тежка, отговорна и не е за всеки тип хора. В България ако лекарите работят, като лекари имам впредвид да уважават пациентите си, а не да гледат на тях като кокошки, които трябва да се скубят (за пари) нещата ще са друго яче. Също така ако един лекар уважава пациентите си и обръща индивидуално,а НЕ селективно внимание на тях, дава информация за болестта им (каде, какво, как и защо става) и ако е добър комуникатор (не да му вадиш думите с кука) използващ лесни, ясни и разбираеми термини (нямам впредивид някакви купешки думи) и не те гледа в ръцете какво носиш - просто би било много по различно и полезно за тях и съотвено за нас. Един интелигентен лекар , който е всеотдаен на работата си, добър медик, комуникатор то той много скоро ще има уважението на всеки един пациент и това неименуемо ще доведе до голям брой клиенти (пациенти) и с тях ще дойдат и парите. Така че които го може го може. Вижте докторите в частната практика - отношение, знания и стимул. Как е възможно едни да правят добри пари, а други НЕ?

Администратор: Разделих темата на две и Дерматологията можете да я обсъждате свободно в другата тема: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6807

Дениз,

Нещо си се объркал.

Никъде в цивилизования свят на никой не му хрумват такива неща като "платена специализация". Ми ще те гледа в ръцете, като не може да си плати парното и детето му е гладно.

Значи какво жертваш 15г. да живееш без пари, а после трябва да отвориш частен кабинет? А с какви пари ще го отвориш?

Никъде в цивилизования свят, няма толкова необлагаеми доходи при лекарите, повечето от любимите ти български частници във всяка една европейска държава отдавна да са в пандиза.

Класическият за БГ начин на съвместяване на държавна/частна практика също почти навсякъде е административно наказуем/неразрешен поради простия аргумент за нелоялна конкуренция.

Иначе тезата ти ми е ясна и донякъде има резон. Но само донякъде. Ако говорим за частната практика там е изключително трудно, конкурираш се с хора, които перат пари, с други, които си дърпат пациенти от държаваната работа и с трети, окичени с титли, които си работят частно направо на държавното работно място.

За да ти го обясня по-лесно ще ти дам следния пример. Представи си, че съм плочкаджия на свободна практика. И трябва да се конкурирам с друг плочкаджия, който е по-възрастен, по-опитен, а материалите ги краде от държавния резерв. Не става. Или трябва да копам като луд и да се задоволявам с много по-малко пари от измамника или да го чакам да се гътне и да се надявам, че никой няма да му заеме мястото. А в БГ медицината всички се надяват да са точно от тези 5% измамници нагоре в иерархията, които комбинират мутренско-мафиотски похвати, укриване на данъци, експлоатация на персонала, одържавяване на разходите и приватизация на приходите. Каквато държавата такива и докторите.

По мои впечатления, този бранш ще се "обезкърви", феминизира (жените са по-малко мобилни), и геронтофилизира в най-скоро време. Буквално до 10г. системата ще рухне от към човешки ресурс. Тя вече е рухнала при сестрите, очаквайте скоро и при лекарите. Проблемът обаче е, че такъв тип системи са с голяма инерция. Последващото и възстановяване не може да стане так-щрак-и-готово. Може да отнеме и повече от 10г.

Но колкото и да си чешеме езиците, БГ медицината ще си остане на последно или предпоследно място в ЕС по всички показатели. За това има обективни предпоставки, които не виждам как ще се променят в близките 20г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дениз,

Нещо си се объркал.

Никъде в цивилизования свят на никой не му хрумват такива неща като "платена специализация". Ми ще те гледа в ръцете, като не може да си плати парното и детето му е гладно.

Значи какво жертваш 15г. да живееш без пари, а после трябва да отвориш частен кабинет? А с какви пари ще го отвориш?

Никъде в цивилизования свят, няма толкова необлагаеми доходи при лекарите, повечето от любимите ти български частници във всяка една европейска държава отдавна да са в пандиза.

Класическият за БГ начин на съвместяване на държавна/частна практика също почти навсякъде е административно наказуем/неразрешен поради простия аргумент за нелоялна конкуренция.

Иначе тезата ти ми е ясна и донякъде има резон. Но само донякъде. Ако говорим за частната практика там е изключително трудно, конкурираш се с хора, които перат пари, с други, които си дърпат пациенти от държаваната работа и с трети, окичени с титли, които си работят частно направо на държавното работно място.

За да ти го обясня по-лесно ще ти дам следния пример. Представи си, че съм плочкаджия на свободна практика. И трябва да се конкурирам с друг плочкаджия, който е по-възрастен, по-опитен, а материалите ги краде от държавния резерв. Не става. Или трябва да копам като луд и да се задоволявам с много по-малко пари от измамника или да го чакам да се гътне и да се надявам, че никой няма да му заеме мястото. А в БГ медицината всички се надяват да са точно от тези 5% измамници нагоре в иерархията, които комбинират мутренско-мафиотски похвати, укриване на данъци, експлоатация на персонала, одържавяване на разходите и приватизация на приходите. Каквато държавата такива и докторите.

По мои впечатления, този бранш ще се "обезкърви", феминизира (жените са по-малко мобилни), и геронтофилизира в най-скоро време. Буквално до 10г. системата ще рухне от към човешки ресурс. Тя вече е рухнала при сестрите, очаквайте скоро и при лекарите. Проблемът обаче е, че такъв тип системи са с голяма инерция. Последващото и възстановяване не може да стане так-щрак-и-готово. Може да отнеме и повече от 10г.

Но колкото и да си чешеме езиците, БГ медицината ще си остане на последно или предпоследно място в ЕС по всички показатели. За това има обективни предпоставки, които не виждам как ще се променят в близките 20г.

Исках да изразя мнението си за това, че доста добри и лоши лекари станаха прекалено нагли "бизнесмени" или по точно "джамбази". „Малко кривнах от темата но ... „Започнаха да си играят с човешкия живот като на пазар. Това не е характерно и типично за медицината. Това е професия от която не трябва да очакваш много пари, а да я работиш със сърце – просто защото искаш да помагаш и да си полезен. Още преди или след като са влезли в университета на студентите по медицина трябва добре да им е известно това, че днес и сега в тази професия милионе не се правят. Може да живееш добре, но да си позволяваш лукс – не.

Мутрите дето перат пари посегнаха и във ветеринарната медицина, но бързо се отдръпнаха, просто защото намаше пари в нея. Не знам точно как стоят нещата в хуманната, но предполагам как е. Другото което е, че медицината каквато и да е тя трябва да е в полза на обществото, на човека. Това не е вид търговия. Лекаря трябва да помага, да е човечен, да има РЕСПЕКТ към хората и същевременно да е компетентен (има големи некъдърници). Вярно е че най скъпо платеното нещо е информациатя (и шпионажа между другото), но в медицината да правиш "алъшвериш"някакси е неприемливо (имам впредвид в кабинетите)и как може да се излагат и унижават лекарите с това да чакат дори една кутия бонбони от пациента .... От друга страна лошото е че не виждам нищо хубаво в бъдещите медици, които завършват – повечето са с купено образование, корупцията в университетите е вече факт само дето няма изнесени пред вратите на преподавателите тарифи за изпитите, всичко е объркано. На никого не му пука колко и какво знаеш. Всичко е с краката нагоре.

Това което го казваш е жалката истина .. прав си. Но просто аз призовавам и много искам тази професия в БГ да е извършена по правилата на медицината, а не на търговията.

А за медиците които са „черните овце” в професията, защо не ги спрете по законен ред. Посочете ги на вашата организация или предприемете някакви действия срещу тях. След като има проблем, намерете му решение. Ако един яде храната на 10 лекари .. вземете се обединете и действате по правилата. Не е достатъчно само да се говори за тях .. трябва да се действа. Вие сте хората които трябва да вземат нещата в ръце, ако сте честни и справедливи .. направете всичко около вас да е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хъм, докато чакаме системата да рухне, тя ще бъде изменена. Незнам накъде обаче.

Знаете ли колко взема един лекар само, за да бъде консултант и да изроди едно дете - минималната тарифа е 1000, разбира се има 3 - 4 000 и нагоре. И то не той си ги иска, а ти му ги даваш, като го молиш, защото в болниците е мизерия и се надяваш така да се обърне внимание на родилката. Много лекари отказват и не за друго, а защото целия им график за месец напред е запълнен. А хирурзи, пластични хирурзи дето за една операция за слагане на силикон, превърнала се в рутинна вземат от 5000 нагоре. Такива спокойно могат да се откажат от държавната си заплата в полза на държавата. Не, не е демоде медицината! Все пак вярвам не сапо по- тази причина- винаги ще има хора искащи да стават лекари точно заради принципа на медицината. А това, което става днес ще се орегулира- не ние откриваме топлата вода, ще се разпределят капитали, ще се натрупат, някой лекари ще отворят собствени клиники, болници- не че вече ги няма. Просто още не сме изминали пътя.

Но темата беше за кандитат- студентите. Моят съвет е просто да не се отказват, щом това мислят, че е тяхното призвание, щом искат и чувстват, че трябва да помагат на хората, защото медицината винаги е била и ще бъде най- хуманната професия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
МЕДИЦИНАТА ВЕЧЕ СТАНА ДЕМОДЕ ... това е истината

Тя медицината ако е 'демоде', тогава значи е време да затваряме държавата. :bigwink:

Но от друга страна тази професия не се нуждае от такива хора, които ще я изучават, защото 'така е модерно или престижно'. Това е професия по призвание. Който следва модата, да учи мениджмънт, маркетинг и пр. квазиспециалности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Моят съвет е просто да не се отказват, щом това мислят, че е тяхното призвание, щом искат и чувстват, че трябва да помагат на хората, защото медицината винаги е била и ще бъде най- хуманната професия.

Напълно съгласен съм.

Нека да учат онези които найстина имат желание. В медицината се необходими преди всичко хора обичащи и желаещи да работят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тя медицината ако е 'демоде', тогава значи е време да затваряме държавата. bigwink.gif

Но от друга страна тази професия не се нуждае от такива хора, които ще я изучават, защото 'така е модерно или престижно'. Това е професия по призвание. Който следва модата, да учи мениджмънт, маркетинг и пр. квазиспециалности.

"Вече и без много да учиш, можеш да завършиш медицина", казва Симеон, който държи в момента държавни изпити в Медицинска академия в София. "На преподавателите, въпреки че са професори, им плащат много малко и те не отделят достатъчно време да се занимават с нас. Пък си имат и друга работа."

Проблемът със заплащането го кара да търси специализация в чужбина. Там ти плащат по 3500 евро на месец, а в България сам трябва да си плащаш за повечето специализации, разказва той. Освен това за 4-годишната специализация по хирургия или психиатрия местата в болниците тук не достигат. "Е, в "Пирогов" винаги остават свободни места, но никой не иска да ходи там."

Много от колегите на Симеон, след като завършат медицина, започват работа не в болници като лекари, а по фармацевтични компании. "Там има много повече пари. Началната им заплата е 700 евро, дават им служебна кола, телефон и това им харесва. Ако започнат като лекари, отначало ще взимат по 200 лева."

Според Симеон обаче това обезсмисля усилията и ученето през годините. "Като ще продаваш лекарства, по-добре първо запиши фармация." Но той е от групата на оптимистите - убеден е, че въпреки падащото ниво на образованието по медицина "пазарната среда ще принуди хората да намират начини да учат, защото все повече ще се търсят наистина добри лекари". "Който има нужните знания и умения, както и първоначална подкрепа от родителите, може да печели добри пари и в България."

http://www.dnevnik.bg/dnevnikplus/2009/05/...a_magistratura/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напълно съгласен съм.

Нека да учат онези които найстина имат желание. В медицината се необходими преди всичко хора обичащи и желаещи да работят.

Както казах объркал си се.

Точно защото професията е отговорна, подходът в цивилизования свят е работещите я да нямат битови проблеми.

Защото желанието много бързо пропада като не можеш да си плащаш сметките и детето ти няма какво да яде.

А кандидастудентите ги съветвам да учат в чужбина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Има доста хубави и различни работни места с по висока заплата така, че това е въпрос на избор казало кучето и си облизало……..!

Драги Дениз,

Виждам, че си доста млад, в което няма нищо лошо.

Последна забележка и дано я възприемеш.

Нещата, които пряко засягат сигурността на населението на дадена държава (а повярвай ми, публиличното здравеопазване се смята за много по-важно от армията и министерството на отбраната) не се оставят на произвола на съдбата и селташки максими от типа на "на вкус и цвет товарищей нет". Напротив те подлежат на дългосрочно планиране и имплементация на съответните политики необходими за решаването на съществуващите проблеми.

Твоята, типично балканска теза, "всеки да се спасява поединично" е докарала БГстан и подобни нему държави до този хал, а не комунизма и прехода.

Просто в БГстан всеки се надява да е в онези успели 5% адвокати, лекари, фармацевти, архитекти и т.н., в резулатат на което 95% от хората после духат супата, за което са си виновни те самите и родителите им.

Е точно тези 95% аз се опитвам да предпазя, не зависимо от това дали става дума за кандидат лекари, адвокати или архитекти. Другите 5% нямат нужда те ще се оправят.

Правете си сметката деца, все едно, че трябва да се издържате сами и да теглите кредит за образовнието си, независимо дали има кой да ви издържа и дали сте държавана поръчка.

15г. учене, гърбене и нощни дежуства за 1000лв., а дори и 3000лв. са нищо повече освен експлоатация на ината и амбициите ви.

И не слушайте такива като Дениз, те или са конформисти, които се надяват, че ще "дойде и тяхното време" и могат да си го позволят или са манипулатори от тези, на които вече им е "дошло времето" да лапат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е точно тези 95% аз се опитвам да предпазя, не зависимо от това дали става дума за кандидат лекари, адвокати или архитекти. Другите 5% нямат нужда те ще се оправят.

Ами всичко е в ръцете на тези 95%. След като са мнозинство нека да действат, не мисля че няма да бъдат чути и разбрани. И разбира се ако имат ясни планове и стратегия за постигане на нещо полезно и иновативно в тяхна полза ами хайде да ги изложат на показ. Нека те бъдат анализирани и коментирани от ръководството на съответната институция. Ако има проблем( а то очевидно има) да отиват и да го решават, защо чакат и бездействат. Няма полза от много говорене по форуми, седенки и медии, ползата е в действията. След като останалите тези 5% могат да се справят с положението, ами вземете пример от тях как работят, как постигат нещата. Аз ако имам проблем отивам и си го решавам. Хората се разбират говорейки, а животните душейки се.

И позволете ми да вмъкне нещо. Винаги съм бил привърженик на правилото – „Покажи първо какво можеш и какво знаеш и тогава питай за възнаграждението”. Всеки получава толкова колкото е заслужил ( в България е малко обратното, но има и места където получаваш толкова колкото си заслужил) .. друг е въпроса как стоят нещата с положениета на страната и хората в нея. Ясно е че всичко е навързано.

15г. учене, гърбене и нощни дежуства за 1000лв., а дори и 3000лв. са нищо повече освен експлоатация на ината и амбициите ви.

Които не работи, не трябва да яде.

И не слушайте такива като Дениз, те или са конформисти, които се надяват, че ще "дойде и тяхното време" и могат да си го позволят или са манипулатори от тези, на които вече им е "дошло времето" да лапат.

хмм ... всичко което съм постигнал съм го постигнал САМ, без никой да ми е помогнал. Винаги съм анализирал нещата и съм се стремял да взимам правилното решение. Работете с ума си и преследвайте мечтите.

ТОВА Е САМО ЕДНО МНЕНИЕ ... НЕ ЗАДЪЛЖАВАМ НИКОГО ДА ВЗИМА ВПРЕДВИД ТОВА КОЕТО СЪМ КАЗЪЛ. НЕ НАЛАГАМ НА НИКОГО МНЕНИЕТО СИ.

МИСЛЕТЕ ПРЕДИ ДА НАПРАВИТЕ НЕЩО В ЖИВОТА СИ. Просто съвет

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И позволете ми да вмъкне нещо. Винаги съм бил привърженик на правилото – „Покажи първо какво можеш и какво знаеш и тогава питай за възнаграждението”. Всеки получава толкова колкото е заслужил ( в България е малко обратното, но има и места където получаваш толкова колкото си заслужил) .. друг е въпроса как стоят нещата с положениета на страната и хората в нея. Ясно е че всичко е навързано.

Аха. Ясно.

Момче няма да коментирам повече.

Защото тоя дето трябва да те оценява не вади пари от джоба си да ти плаща, а напротив има интерес ти да му работиш като роб.

Поради това, в нормалните държави такива професии са тежко регулирани, включително и в заплащането, в БГ обаче това скоро няма да стане.

Бъди жив и здрав и дано не се опариш много.

Чао!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аха. Ясно.

:good:

Защото тоя дето трябва да те оценява не вади пари от джоба си да ти плаща, а напротив има интерес ти да му работиш като роб.

Добрите кадри не са за изпускане и са платени добре, защото голямата риба от твоя аквариум избяга ли може да стане голяма вечеря за друг. Само работодателя ти да не е някакъв глупак, защото вярвай ми с умни хора много лесно се работи, а с глупави е мъка .. личен опит.

Повечето лекарите не разбират от мениджмънт това е проблем.

Бъди жив и здрав и дано не се опариш много.

Благодаря ти също. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напълно съгласен съм.

Нека да учат онези които найстина имат желание. В медицината се необходими преди всичко хора обичащи и желаещи да работят.

необходими са хора с акъл. онези които искат да помагат да стават психолози.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здр:) И аз мисля да кандидатствам медицина ,но съм много зле с химията.За сметка на това пък се справям добре по биология.Дайте съвет и ако искате пишете по скайп:maro703 :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Единственият елитен МУ с признати дипломи и на изток и на запад е Софийският.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...