Отиди на
Форум "Наука"

Всеки четвърти българин - с носталгия по социализма


Recommended Posts

  • Потребител

Не сме само ние Глостъре, ще ти прозвучи кощунствено, но след гражданската война в САЩ много негри са искали да си останат роби, а още повече са искали да си останат при господарите, но при по добри условия.

Да.Дори и руските крепостни селяни,не са искали да се махне крепосничеството.И още много примери.

В френската революция част от най-бедните селяни,застанаха на страната на краля.

miroki-опазването на реда не е недостатък на демокрацията,а наш личен.Разбира се в предишния брутален режим,престъпноста беше по-малка,но то самите ръководители на държавата бяха престъпници.При почти всички диктатури,да не говорим тоталитарни такива няма силна престъпност,но това се дължи единствено на липсата на свобода и жестокоста на режима.

Не е хубаво нещо,този вид сигурност.

Garabadouble -свобода на медиите има.Полицаите бият винаги,но все пак си има граници произволът им сега.

Разбира се,че чрез избори може да се промени статуквото-колкото и да не ви се вярва.

Всички партии са демократично избрани,ако се провалят-падат от власт.

Тодор Живков се провали още в началото,но не го смени никой.Сега като се дънят,поне ги сменяме на всеки 4 години.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като гледам в парламента са все същите мутри - (в смисъл лица), от както се сещам и са там до твърде преклонна възраст.

Пък ние кого сме избрали е все тая, те пак са там.

Тези които избираме са ни написани на листата. Ние избираме ей така за цвят.

Не си мислете, че сега крадат по-малко от преди.

Предишните мераци бяха малки, ладичка и лозенце. А сега имат палати, Нали правите разлика.

(не защитавам предишните, не харесвам и 2 та вида)

miroki-опазването на реда не е недостатък на демокрацията, а наш личен.

Точно така е, но дори и на запад имат камери за целта, не мислете, че им се шофира по правилата.

Но, все пак става дума за нас, и преди и сега сме си същите е възпитаваме се малко по малко, но явно нещо го няма за да има толкова вероломства, и има хора, които имат носталгия заради това.

Не е виновен Човекът, че сме такива. Може да си мечтае за по добър ред, а тези които и го помнят, те пък дори имат реални мечти (от личен опит). И се получава парадокса да си мечтаеш за миналият ред, което е вид деградация на системата. Новото за това е ново да е по-добро. Апартамента след ремонт трябва да е по-хубав. Сетим ли се за назад нещо сме объркали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мразя строя и не ми трябва да съм живял в него,за да го мразя.

Повечето българи мразят 500 годишното османско владичество-пък не са живяли тогава.

Фружине-ако е вярно,това е много лошо.Народ който сам не иска свободата,не я заслужава.

Но за мен,най-голямия кашмар е "държава-където всичко е сигурно".

ПП-впрочем и след освобождението от турско пвладичество,една част от българите не са искали свободна България,а да се върнем при падишаха.

Може някой да се обиди,но за мен носталгията по социализма сега и тази за султана малко след освобождението са сходни.

не можеш да мразиш строй при който не си живял ...

можеш да празиш концепцията или идеята, но не самия строй ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надявам се под "Човекът" да не визираш Тодор Живков.

Той е най-безкруполният и лош политик в България през 20 век.

А това за носталгията-както казах я има и след освобождението-част от българите искат пак да са част от Османската империя.

Абе странни носталгии-не ги разбирам.

Но след 1944 е имало напълно разбираема носталгия,по-времената преди това.

Alexander_Nevski-не е така.Аз не съм живял и при нацисткия строй в Германия през 30те и 40те.

Но това не ми пречи да го мразя.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свобода?

Да, на тези които имат пари...

Но имат ли свобода босоногите деца? Или

техните родители?

Живеем в едни от най-загазилите държави в Европа....

Унгарските спортисти напускът към Сърбия, Австрия...

Едната на кену (мъжена за българин) се пресели и моментално я възгласиха за предателка...

Друга каза: "Обичам родината си но не толкова, че да умра гладна."

Наемните работници при моята фирма ги наричаме кучета. Шофйорите ни също са кучета. Освен дишането всичко друго правят под команда....

Шефът само туй ми повтаря: "Дръж кучетата на къс кантар за да си нямами проблеми".

Чети Стратиев " Свободата, сеньор...."

:lac: :lac: :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е темата не е за това,но капитализма е нормалната икономическа система.Просто друга ефективна няма.Надявам се,че това го знаете.

Капитализма е естествен и има недостатъци.Тези недостатъци показват,обаче че той е нормален,човешки, а не изкуствения неофеодализъм,наречен социализъм.

Както е нормално да има богати и бедни.Аз също не съм богат,но това е факт и така трябва да бъде.Идеята за "абсолютно равенство" е напълно утопична и изродена.Иначе изобщо не може да има нормална държава или общество.

И определено има достатъчно свобода днес в България.Свободата не е свързана пряко,с пари или нещо такова.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е темата не е за това,но капитализма е нормалната икономическа система.Просто друга ефектвна няма.

И определено има достатъчно свобода днес.Свободата не е свързана пряко,с пари или нещо такова.

глостъре,

капитализъм отдавна няма ...

а там на запад няма никаква свобода, нито на словото, нито финансова, 95% от населнието са едни бурмички в една огромна машина и не смеят да гъкнат и играят по правилата на системата, щото иначе или ще влезнат в затрова или ще си игубят работата и къщата ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво има,ако не капитализъм?

На запад нямало свобода на словото.Е сигурно в СССР и НРБ е имало много по-голяма свобода,та западът е решил,че така не може и затова ни я е взел.

Общо взето от историята са ми познати,тези приказки за 95 процента бедни и онеправдани....или бяха 99 процента ;)

До болка са ми познато също-"колко е несправедлива системата".

А "борците" против тази система,всъщност искат да наложат нещо много по-страшно.....

И изобщо не говоря само за комунистите или фашистите.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво има,ако не капитализъм?

На запад нямало свобода на словото.Е сигурно в СССР и НРБ е имало много по-голяма свобода,та западът е решил,че така не може и затова ни я е взел.

има съзнателен геноцид срещу средната класа + политкоректност ...

хората не смеят да кажат вкъщи пред детето си, е гейовете не ги кефят например или е тарамбуките дето мръзелуват нямат място в тая държава ... до там са я докарали ... щото детето може да ги изпорти утре в училище или просто да повтори думите им и идва голямата беля ... държави в които не можеш да си разшириш къщата на собствения си двор и могат да ти вземат детето щото си му ударил заслужен шамар ...

иначе аз съм живял и в СССР и в НРБ и къде ли още не и да смятам, че имаше по-голяма свобода ... не на повърхността обаче ... ама тя повръхността е за повърхностните хора ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

правителствата по принцип се стремят да ограничат свободите и правата на масите. Тази борба не е отвчера. Но докато на изток режимите са деспотични и неприкрити, на запад пипат по-завоалирано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи думите ти са почти същите като някой представители на лявата интелигенция в началото на 20 век.

Имало "страшна система",геноциди и още други такива.

Ама това са само думи....без покритие.

И това,което описваш не е така...И пак не е толкова страшно.

Но както винаги при капитализма-има геноциди,капиталистите взимат децата на хората и тем подобни ужасии.

Новият вид геноцид се нарича "политкорекност"-ужасна идея.

А в СССР няма такива неща-там има свобода,няма глад..............

Уморих се вече.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

правителствата по принцип се стремят да ограничат свободите и правата на масите. Тази борба не е отвчера. Но докато на изток режимите са деспотични и неприкрити, на запад пипат по-завоалирано.

точно така, точно затова и свободата на запад е много по-малка ...

населението е с толкова промити мозъци, че дори и не знае, че може да бъде свободно и да живее нормално, всички са абсолютно примирени със сегашната система и статукво и вместо да се борят търсят вратички ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи думите ти са почти същите като някой представители на лявата интелигенция в началото на 20 век.

Имало "страшна система",геноциди и още други такива.

Ама това са само думи....без покритие.

И това,което описваш не е така...И пак не е толкова страшно.

Но както винаги при капитализма-има геноциди,капиталистите взимат децата на хората и тем подобни ужасии.

А в СССР няма такива неща-там има свобода,няма глад..............

Уморих се вече.

разликата драги глостър е че аз съм много ама много десен по политически убеждения ...

и това което описвам е точно така, всеки високоплатен успял човек от западна европа ще ти го обясни ...

и сегашната картинка няма нищо общо с капитализма, а си е чист соц то корпоративно-държавен тип ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самопризнания ли ще направи :biggrin:.На самопризнания не вЕрвам.

Чакай нали в СССР имало свобода на словото.

Щом сегашния ЕС е някакво копие на СССР,по твойте думи,нещо не се връзва.

А това "много десен" е притеснително.Видяхме ги "много десните".

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не знам кой ще направи самопризнания

не знам някъде да съм писал, че в СССР е имало свобода на словото

и не знам къде съм написал, че ЕС е копие на СССР

който не може да ме чете или не ме разбира по-добре да не ме чете вместо да ми извращава думите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"и сегашната картинка няма нищо общо с капитализма, а си е чист соц то корпоративно-държавен тип ... "

"иначе аз съм живял и в СССР и в НРБ и къде ли още не и да смятам, че имаше по-голяма свобода "

Е може и да не съм те разбрал правилно,но ти не пишеш много ясно нали?

Много ми е интересно какво е "соц то корпоративно-държавен тип ... ".

А относно "свободата в СССР".Ами щом има повече свобода от сега,е редно тази свобода да бъде на словото.

Иначе малко странно е да се нарича "свобода".

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"и сегашната картинка няма нищо общо с капитализма, а си е чист соц то корпоративно-държавен тип ... "

"иначе аз съм живял и в СССР и в НРБ и къде ли още не и да смятам, че имаше по-голяма свобода "

Е може и да не съм те разбрал правилно,но ти не пишеш много ясно нали?

свобода под повърхността и свобода на словото не са едно и също бе читанке, какво не ти е ясно точно?

то не опира до разбиране даже, а до това да четеш бавно преди да си бълваш клишетата и да осмисляш написаното от другите ...

в СССР и НРБ соц нямаше, имаше една еднопартийна тоталитарна система със собствен елит, много ама много далеч от соца

айде продължавай да се интересуваш ...

кат нито си живял в НРБ, нито в СССР, нито в някоя западна 'демокрация', можеш да си теоретизираш на свобода и да описваш любота и омразата си към строевете ... толкова и ги разбираш, ама няма значение ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж това са някакви твои мисли.Като имаш някакви идеи ги пиши ясно.

Не мога да гадая.

"Свобода под повърхността",която обаче нямала нищо общо с свободата на словото.

Е велика е тази "свобода под повърхността"...Много велика....ама е нещо друго,а не свобода.

За това дали ги разбирам,мисля че си е моя работа и за мен си ги разбирам достатъчно.

За да разбереш един строй трябва да си "живял в него"......

Голямо прозрение-според мен обаче е точно обратното.

А какво според теб е "соц"-истинския?

А какво е истински капитализъм?

А нали знаеш че капитализма не е вид управление,а икономическа система?

Клишета...няма по-голями клишета от "геноциди" и "и свободата на запад е много по-малка"...

Щото тези клишета се говореха и преди 100 години.Ама не са актуални.....вече.

Макар че аз съм си виновен,че споря за абсурдни неща.Нормално е да получа абсурдни отговори...много абсурдни.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи думите ти са почти същите като някой представители на лявата интелигенция в началото на 20 век.

Имало "страшна система",геноциди и още други такива.

Ама това са само думи....без покритие.

И това,което описваш не е така...И пак не е толкова страшно.

Но както винаги при капитализма-има геноциди,капиталистите взимат децата на хората и тем подобни ужасии.

Новият вид геноцид се нарича "политкорекност"-ужасна идея.

А в СССР няма такива неща-там има свобода,няма глад..............

Уморих се вече.

в СССР има ГУЛАГ, на запад има политкоректност /както казах вече - западняците пипат по-завоалирано/. Едно кратко образователно филмче по случая:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в горното филмче се описва една от основните причини никога да не е имало соц нито в НРБ, нито в СССР - работническата класа (народа) не беше представена в политическото управление и на двете държави ... от там на сетне това може да бъде само псевдосоц, централно планирани държави управлявани от бюрократичен елит ...

изобщо разбирането за това какво е социализъм е много криво в БГ, като повечето хора разбират под социализъм или времето преди 1989г. или радикалният 'соц' наложен от ленин и компания ...

всъщност реформисткото соц крило в западна европа, което в дългосрочен план е много по-успешно от радикалното крило на изток, бавно но сигурно си се докопа политически до властта и въведе желаните промени - безплатно и достъпно здравеопазване и образование + уравнивиловка през данъчната система + всеобщи избирателни права ... всички мечти на социалистите от 19 век (които са от западна европа) са претворени в действие имено в западна европа ...

това е истинският соц, завоалиран, защото оставя илюзията на хората, че притежават собственост или бизнес, а всъщност държавата контролира пряко 50% от икономиката чрез данъчно преразпределение (едни от основните данъчни приходи са от данъците върху собствеността), от останалите 50% между 30-40% са контролирани от монополои, олигополи и картели или пък държавните регулации са толкова тежки, че бизнесът може да оперира в много тясна рамка ... така за хората остват 10-20% от икономиката и паричния оборот ... хубавото е, че те не го знаят ... както и не знаят, че и къщите им не са техни, спрат ли да ги плащат на банките ще останат на улицата, по-точно го знаят, но се молят да не го разберат, за това стават всяка сутрин ходят на работа и не смеят да гъкнат ...

критичният праг вече е преминат над 50% от населението в западна европа е пряко зависимо от държавата, т.ч. следвайки елемтарната логика на демокрацията, сегашният държавно-корпоративен соц модел няма да бъде низвергнат по демократичен път ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в горното филмче се описва една от основните причини никога да не е имало соц нито в НРБ, нито в СССР - работническата класа (народа) не беше представена в политическото управление и на двете държави ... от там на сетне това може да бъде само псевдосоц, централно планирани държави управлявани от бюрократичен елит ...

изобщо разбирането за това какво е социализъм е много криво в БГ, като повечето хора разбират под социализъм или времето преди 1989г. или радикалният 'соц' наложен от ленин и компания ...

всъщност реформисткото соц крило в западна европа, което в дългосрочен план е много по-успешно от радикалното крило на изток, бавно но сигурно си се докопа политически до властта и въведе желаните промени - безплатно и достъпно здравеопазване и образование + уравнивиловка през данъчната система + всеобщи избирателни права ... всички мечти на социалистите от 19 век (които са от западна европа) са претворени в действие имено в западна европа ...

това е истинският соц, завоалиран, защото оставя илюзията на хората, че притежават собственост или бизнес, а всъщност държавата контролира пряко 50% от икономиката чрез данъчно преразпределение (едни от основните данъчни приходи са от данъците върху собствеността), от останалите 50% между 30-40% са контролирани от монополои, олигополи и картели или пък държавните регулации са толкова тежки, че бизнесът може да оперира в много тясна рамка ... така за хората остват 10-20% от икономиката и паричния оборот ... хубавото е, че те не го знаят ... както и не знаят, че и къщите им не са техни, спрат ли да ги плащат на банките ще останат на улицата, по-точно го знаят, но се молят да не го разберат, за това стават всяка сутрин ходят на работа и не смеят да гъкнат ...

критичният праг вече е преминат над 50% от населението в западна европа е пряко зависимо от държавата, т.ч. следвайки елемтарната логика на демокрацията, сегашният държавно-корпоративен соц модел няма да бъде низвергнат по демократичен път ...

в края на краищата няма как да има 'народно' управление /дали ще е демокрация или комунизъм от утопиите на някои мислители/. Материалните блага са органичени и разпределени в тесен кръг управляващи. Понеже и другите искат да се докопат до пая, управляващите създават строй, който да защитава интересите им. Дали ще е абсолютна монархия, каквато имаме в Царска Русия и СССР /щото това си е монархия, просто избитата стара аристокрация е заменена от нов червен елит/, или ще е псевдодемократична държава /САЩ, Зап. Европа/, където уж имаш права, ама ако нямаш мъни - няма кой да ти ги даде тея права, е без значение. Останалото е манипулация и масова промивка на мозъци, за да не осъзнаят овцете, че вместо на ливада, живеят в кошара. Подход, който съществува от памтивека и е вече доста усъвършенстван.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

западът е много по-добър в манипулацията и промивката на мозъци ...

и избягва пряката принуда, защото тя води до противодействие ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Западът е богат, затова може да използва и икономически лостове за контрол. Той привлича с богатството си, дори и без да се нуждае понякога от пропаганда.

Докато другите я карат с чука или с бясно промиване на мозъци и фанатизиране.

западът не е богат ... може да е бил богат някога, но в ммомента поддържа само фасада на богатство ...

западът вече не може да си позволи нищо, всяка западна държава ще фалира ако трябва да плати дълговете си ... и повечето от тях нямат никакво намерение да ги плащат, а най-вероятно или ще си обезценят валутите или ще прецакат кредиторите ... същото важи и за по-голямата част от населението на запада, което е затънало с дългове до уши и се моло да има работа и да не му вдигнат лихвите следващите 30г. докато си изчисти заемите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ми и ти си като другаря глостър, гледаш фасадата, а не можеш да видиш под повърхността, нетното богатство на запада изобщо не е толкова голямо колкото си мислиш ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...