Отиди на
Форум "Наука"

Всеки четвърти българин - с носталгия по социализма


Recommended Posts

  • Потребител

Попаднах случайно на този текст, доколко данните в него са верни?

Към 2011г. минималната работна заплата в България се равнява на 138,46 евро. Ирак, който бе изравнен със земята минимална работна заплата в размер на 146,91 евро. Ливан, където петрол няма, минималната работна заплата е 247,02 евро. Босна и Херцеговина, която не е член на ЕС и скоро няма да бъде, минималната работна заплата е в размер на 164,09 евро. В Папуа Нова Гвинея, която е изключително слаборазвита страна и разчита основно на земеделието, където са заети приблизително 72 % от трудоспособните на острова, минималната работна месечна заплата възлиза на 141,70 евро. \"Икономическият гигант\" остров Вануату се радва на минимална заплата в размер на 213,70 евро. Тринидад и Тобаго - 176,88 евро. Сейнт Винсент и Гренадини - 151,02 евро. Сейнт Китс и Невис - 387,20 евро. Антигуа и Барбуда - 337,92 евро. Перу - 178,04 евро и Еквадор - 151,42 евро , които са в списъка на държавите от Третия свят!!! Всъщност минималните работни заплати в държави от Третия свят са по-високи от тези в България - член на ЕС и НАТО. Към 2011г. потребителските цени в Перу са 10,34 % по-ниски от тези в България, а като цяло покупателната способност на средностатистическия перуанец е с 22,36 % по-висока от тази на българина. Ако за ток, газ, вода и смет българинът харчи средно 140 лв. на месец, то за същите киловати ток, куб. м газ и вода и изхвърлена смет перуанецът харчи 73 лв. или почти наполовина. Еквадорецът, който взема цели 40 евро повече на месец, купува литър мляко за 0,61 евро, а Българинът - за 0,92 евро. Ако цената на билета за градския транспорт в европейска България е 0,50 евро, то за жителя на Еквадор този билет струва 0,20 евро и т. н. Ние дори не влизаме в критериите за държава от Третия свят, защото и там населението живее по-добре от нас. Покупателната способност в Тунис, чийто народ се вдигна на бунт поради лошите условия на живот, беше с 11,93 % повече от тази в България! Покупателната способност на населението в Босна и Херцеговина е с 35,56 % е по-висока от тази в България! Покупателната способност в Чили е с 44,44% по-висока от тази в България! Жителите на Ел Салвадор имат 10,36% по-висока покупателна способност от българските граждани! Гражданите на Хондурас имат 82,61 % по-висока покупателна способност спрямо Българите! Иранецът - \"враг на човечеството\"-според САЩ, има 39,75% по-висока покупателна способност от Българина! Йорданецът, който обитава пустинята и държавата му е една от най-бедните в Близкия изток, притежава 13,67% по-висока покупателна способност от нас! Без да е член на ЕС и НАТО, \"македонецът\" има 6,92% по-висока покупателна способност от Българина! Боливиецът има 75,03% по-висока покупателна способност от Българина! В Доминиканската република покупателната способност на местните жители е с 46,84% по-висока от тази на Българите! В Малави (държава от южна Африка) е с цели 82,51% по-висока. Мексико - 79,28% по-висока. Пуерто Рико - 147,08% по-висока и т.н. 10 пъти по-ниски заплати и 5 пъти по-ниска производителност от тази в ЕС. 82% по-ниска покупателна способност от средностатистическия хондурасец, който не е член на ЕС и на НАТО

Горното определено НЕ е вярно и числата са измислени или манипулирани. Друг е върпосът какъв процент от перуанците имат достъп до ток, газ и питейна вода, или колко иракчани изобщо работят, за да се радват на страхотната минимална работна заплата в държавата си.

Да погледнем покупателна способност на глава от населението според данните на СБ (в текущи долари):

Държава 2007 2008 2009 2010 2011

България 11,420 13,230 13,250 13,510 13,980

Босна 8,150 9,000 8,900 8,870 9,200

Перу 7,620 8,280 8,390 9,320 10,160

Тунис 7,960 8,390 8,690 8,960 9,090

Йордания 5,350 5,690 5,880 5,810 5,970

Салвадор 6,330 6,560 6,330 6,460 6,690

Хондурас 3,660 3,800 3,690 3,750 3,840

Боливия 4,090 4,380 4,480 4,620 4,920

Иран 10,810 11,200 11,400

Дом. Република 7,510 8,060 8,330 8,990 9,490

Мексико 13,790 14,520 13,590 14,390 15,060

Малави 730 790 830 860 870

Македония 9,050 10,600 11,130 11,100 11,490

Чили 13,010 14,200 14,200 15,040 16,330

Не мога да си обясня откъде са взели статистиките за Пуерто Рико, което би трябвало да е в общия кюп със САЩ...

Скуби, да не си сложил статистика със спестявания на глава от населението, защото числото за Швейцария ми се вижда като от друга величина.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Горното определено НЕ е вярно и числата са измислени или манипулирани. Друг е върпосът какъв процент от перуанците имат достъп до ток, газ и питейна вода, или колко иракчани изобщо работят, за да се радват на страхотната минимална работна заплата в държавата си.

Да погледнем покупателна способност на глава от населението според данните на СБ (в текущи долари):

Държава 2007 2008 2009 2010 2011

България 11,420 13,230 13,250 13,510 13,980

Босна 8,150 9,000 8,900 8,870 9,200

Перу 7,620 8,280 8,390 9,320 10,160

Тунис 7,960 8,390 8,690 8,960 9,090

Йордания 5,350 5,690 5,880 5,810 5,970

Салвадор 6,330 6,560 6,330 6,460 6,690

Хондурас 3,660 3,800 3,690 3,750 3,840

Боливия 4,090 4,380 4,480 4,620 4,920

Иран 10,810 11,200 11,400

Дом. Република 7,510 8,060 8,330 8,990 9,490

Мексико 13,790 14,520 13,590 14,390 15,060

Малави 730 790 830 860 870

Македония 9,050 10,600 11,130 11,100 11,490

Чили 13,010 14,200 14,200 15,040 16,330

Не мога да си обясня откъде са взели статистиките за Пуерто Рико, което би трябвало да е в общия кюп със САЩ...

Скуби, да не си сложил статистика със спестявания на глава от населението, защото числото за Швейцария ми се вижда като от друга величина.

Allianz Global Wealth Report 2012

Доклад за световното богатство 2012

Толкоз ни е цената на живо тегло....

:biggrin::w00t::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по-голямата част от постингите тук са някакви разсъждения и тези ...

истината е, че носталгията е емоция ... тя не подлежи на логично обяснение ... или я имаш или я нямаш ... и много хора в БГ имат носталгия по времето преди 1989г. с всичките му кусури ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това е откъс от един много силен сериал "Брежнев". Хора познавали лично Брежнев споделят, че това е единствения филм който се доближава до реалността и Брежнев, такъв какъвто е бил.

Филмът може да изтеглите оттук http://www.zamunda.net/details.php?id=280388&hit=1

А за по хард носталгиците препоръчвам това http://www.zamunda.net/details.php?id=222244&hit=1

Да, от СССР е, но в България беше същото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не може ли да препоръчаш с деца на море.

И куп други филми в които се вижда горе долу за какво става въпрос.

Или за Филмите на Стефан Данаилов примерно.

Ами тръгна с руски филми. Политическият филм може да покаже властови маниери, които не са били достъпни за нормалните жители. ( и сега не са) Така, че хората няма да разберат кой знае какво от това.

За да е точно сравнението, покажете за същият времеви период подобен филм за не соц. страна.

(за да съвпада и научно техническият прогрес и да се види как са били другите страни тогава)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

съмняваме филмите за брежнев или тодор живков да пробуждат носталгия, както ме съмнява и носталгията да е по точно тези два лидера ...

ностлагията е по едно време, когато въпросните носталгици са били млади, а животът спокоен и без напрежение ... вярно нямаше големи възможности за успех и границите бяха затворени, но нямаше и как да останеш гладен на улицата (или поне беше много трудно) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, много са си добри тия филми, особено "Брежнев" е показал много добре трагедията на епохата.. Дори генсекът не може вече да се справи с нищо... Точно така си беше.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Давам 2 примера от моя живот. Бил съм малък, та повече е по разказ на родителите ми. Живков и Кадафи идват в Карлово и минават по околовръстното. Казали им да почистят, да приберат прането, хората да не се показват по терасите, или отпред на блока, да измажат, боядисат, измият. Хората се надявали, че делегацията ще спре, ще слязат Живков и Кадафи, ще видят как живеят хората, ще разговарят с тях и прочее. А то какво, мина делегацията, и само колата с Живков отвори 2 пръста стъклото, разказваше разочарован баща ми. Вуйчо ми пък, който е партиен член /и досега е върл комунист/ бил мобилизиран, все едно е в армията. Работили много из целия град, да го подготвят. На центъра има стара чешма, нещеш ли, предния ден се пука водопровода. Спират водата на района, идват машини, зариват поразийте дето е направила водата, и това с бясно темпо. Много казва, ни беше страх, че Живков и Кадафи ще поискат да пият една студена балканска вода от чешмата, защото ако бяха поискали главите ни хвръкваха. Слава Богу, не поискали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но филма нито е за носталгията нито за българската.

...

1+ за Александър.

...

Когато говорите за любов, покажете я и причините за това.

Когато говорите за носталгия също.

Иначе оставаме неразбрани.

Разбирам, че може да се покажат и филми с цел да покажат омраза (днес сигурно повече).

Но нещо не се връзват - за носталгия.

...

Малко късно видях последният пост, но това показва само дисциплина.

Това за главите е термин и не се отнася за нормалните граждани. Да щяло е да има сериозни последствия (но по-меки от ако се случи сега), като мъмрене и сериозно показване пред хората за случилото се (морала беше голям тогава), тогава не се уволняваха хора като сега, просто щеше някой началник да стане работник. А сега щеше да хвръкне директно, а децата вероятно гладни ( а тогава хляб имаше). Разбира се има изключения и в двете посоки.

Ето сега сравнете кога висш държавник ще си отвори прозореца докато минава по вашата улица, не покрай избори.

Всъщност всички знаем, че нашият лидер копира именно Тодор Живков.

Явно върви и сега. А може и маниерът да е породил носталгията към предишното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вуйчо ми пък, който е партиен член /и досега е върл комунист/ бил мобилизиран, все едно е в армията. Работили много из целия град, да го подготвят. На центъра има стара чешма, нещеш ли, предния ден се пука водопровода. Спират водата на района, идват машини, зариват поразийте дето е направила водата, и това с бясно темпо.

И сега се надяваме да поправят с бясно темпо.

Примерът е актуален, поздрави за него, имам подобни, т.е. целият живот беше съревнование.

Всъщност както сега. Съревнование да оцелееш, тогава беше като игра обаче. То за оцеляването не ставаше въпрос.

Всъщност показа една добре страна.

И сега има шефове на фирми, които си мечтаят работниците да работят с онзи ентусиазъм.

Сега работят за пачката, а тогава и за думата за имидж.

Мисля се видя и от примерът на Вуйчо ти, не е било безстопанствено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де какво толкова ви харесва "спокойния живот"?Аз като чуя това-настръхвам.

В страна където всичко е "идеално и спокойно" е псевдоутопия.

Всъщност истината е че това е един огромен кошмар.Предпочитам "неспокойствието".

И не става въпрос само за социализма,а за всички диктатури,когато има "спокойствие".

Това си е лично мнение....Не ми трябва това спокойствие....никога.

Същото важ и за "дисциплината"....

Но това ми чувство е по-скоро,понеже мразя утопиите,освен моята лична.

А комунистическата утопия ми е нещо толкова ужасно(за мен),че ми е като кошмар.......

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де какво толкова ви харесва "спокойния живот"?Аз като чуя това-настръхвам.

В страна където всичко е "идеално и спокойно" е псевдоутопия.

Всъщност истината е че това е един огромен кошмар.Предпочитам "неспокойствието".

И не става въпрос само за социализма,а за всички диктатури,когато има "спокойствие".

Това си е лично мнение....Не ми трябва това спокойствие....никога.

Същото важ и за "дисциплината"....

Но това ми чувство е по-скоро,понеже мразя утопиите,освен моята лична.

А комунистическата утопия ми е нещо толкова ужасно(за мен),че ми е като кошмар.......

ей го още един - на кой какво му харесва няма нищо общо с това, че 1/4 от населнието периодично се обхваща от носталгични емоции по времето от преди 1989г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е лично мнение.Тази тема е за това.Аз винаги се отвращавам от всички диктатури,и от социализма-пък да не го говорим за социалистическата диктатура.

Всеки има право на мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ей го още един - на кой какво му харесва няма нищо общо с това, че 1/4 от населнието периодично се обхваща от носталгични емоции по времето от преди 1989г.

да го разстреляме ли глостърчо, заради неговите антиутопични помисли? :biggrin:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да го разстреляме ли глостърчо, заради неговите антиутопични помисли? :biggrin:

както вече писах мислите нямат нищо общо с емоциите

носталгията е емоция

част от българите я изпитват по отношение на времето преди 1989г.

това горе е факт

а на кой какво му харесва и филмчета за брежнев и разсъждения за диктатури са ирелевнтни подробности

ако искате и се разстрелвайте

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и моят пост е емоционален.Ако не мразех и то силно "социализма",нямаше да пиша пост в такава тема.

Така че постът си ми е напълно в темата.

ПП-няма да се разстрелвам.Просто вече живеем в по-добро време от преди и не е нужно. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Глостъре, просто не можеш да си представиш, колко много хора има които не желаят свобода на словото, които не желаят свобода на придвижване, които въобще не се интересуват от политика. Хора които желаят спокойствие, тоест силна полиция, па даже и ако побийва от време на време някой невинен, нали си оставяме вратите незаключени, а в 2 часа през нощта за 18 годишно момиче окичено със злато в тъмна уличка е по безопасна отколкото днес в 2 часа през деня на централна улица за 40 годишен мъж с 2 лева в джоба. Ама милицията щяла да бие малко повече, е и? Човек като не е нарушил закона няма да го бият, освен по грешка, но това става много рядко.

Нямало да има възможност за кариера е и? Нека да растът в кариерата амбициозните, богатите, свързаните със властта. Обикновенния човек иска стабилна работа, стабилен, па дори и не особено висок доход да си храни жената и децата, покрив над главата. На този тип хора им е все тая къде живеят и при какъв строй, стига да е спокойно и осигурено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мразя строя и не ми трябва да съм живял в него,за да го мразя.

Повечето българи мразят 500 годишното османско владичество-пък не са живяли тогава.

Фружине-ако е вярно,това е много лошо.Народ който сам не иска свободата,не я заслужава.

Но за мен,най-голямия кашмар е "държава-където всичко е сигурно".

ПП-впрочем и след освобождението от турско пвладичество,една част от българите не са искали свободна България,а да се върнем при падишаха.

Може някой да се обиди,но за мен носталгията по социализма сега и тази за султана малко след освобождението са сходни.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не сме само ние Глостъре, ще ти прозвучи кощунствено, но след гражданската война в САЩ много негри са искали да си останат роби, а още повече са искали да си останат при господарите, но при по добри условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине-ако е вярно,това е много лошо.Народ който сам не иска свободата,не я заслужава.

Зависи този от народа какво разбира под свобода.

Все пак трябва да се има в предвид, че говорите за друго време преди повече от 20 години. Нормално е и старите работи да не се харесват.

Ако пък се върнем във време с 1000 г. назад там ценностите са са съвсем други.

Та не бива да сравняваме със сегашното.

ПП-впрочем и след освобождението от турско пвладичество,една част от българите не са искали свободна България,а да се върнем при падишаха.

Може някой да се обиди,но за мен носталгията по социализма сега и тази за султана малко след освобождението са сходни.

Винаги има хора които са живели по-добре в даден момент и е нормално такива хора да си търсят това по-дбро, дори да е Османската Империя ( там говорим за данък десятък все пак, не двайсятък, както сегашното ДДС само)

Аз лично съжалявам точно за "свободията" сега, че всеки може да ти влезе у дома, обере, да не казвам друго. ( И го правят по селата постоянно)

Такова нещо почти не се случваше. Не случайно не заключвахме входната врата за двора. Ключът се вадеше като тръгвахме за на гости за няколко дена

Оградите бяха такива каквито гледаме по американските филми, колкото да маркират къде е друго място. Можеше дори да се влезе във всяка къща и да си вземем падналата топка.

Не познавам човек, който да иска да го оберат. И всеки на който са посегнали има един много силен повод да си мечтае за сигурността.

А повярвайте случаите са много (само в моята къща са влизали около 5 пъти за 3 години, дори ми убиха немската овчарка)

И сега какво наливаме пари в селски бодигардове, алармени системи камери, оръжия и какво ли не.

А относно кредитите, защо да е лоша сигурността, кой иска след 2 години да не получава същата заплата и да се лиши от закупеният апартамент. Преди не ставаше така, работиш до пенсия. И пак можеше да се сменя професията при желание.

Хората ходеха на екскурзии в чужбина ( всъщност и аз - от училище я плащаха) имаше и студентски бригади в чужбина, не е било затвор. Не знам защо така се изкарва. Да бригадите не бяха в щатите имаше в Унгария доста..

Но беше проблем за тези които са иновативни и изобретатели, но не искаха да покажат иновацията на държавата, а тогава нямаше как да я узаконят за себе си.

Последните години вече беше упадък и страната изостана. ( наливането на пари от Русия спря)

Положението стана тежко и дойде реформата.

А родените около 60-63 година бяха в активна и склонна на рискове възраст тогава и завладяха положението в новото време :)

На тях най-им се харесва сега. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде я виждаш тази свобода сега,Глостъре?Има ли свобода на медиите?Полицаите не бият ли и сега?Чрез избори можеш ли да промениш статуквото?То и преди имаше избори и на книга България се водеше демократична държава.Да ,демокрацията е хубаво нещо ,но при нас въобще не е идвала никога.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...