Отиди на
Форум "Наука"

Анализ на исторически документ -Търновски надпис на Иван Асен II


Recommended Posts

  • Потребител

Привет на всички!Значи колеги нов съм във форума и имам нужда от малко помощ.Трябва ми анализ на исторически документ, а именно Търновския надпис на цар Иван Асен II и по-точно трябва да се водя по следните точки:

1.Паспорт на документа:тип документ,датировка,място на намиране и съхранение,публикации.

2.Тематично съдържание на документа:информация(събития,личности,културни феномени и др.),кодови думи,хипотези.

3.Иследователска тематика:конкретна информация за историята на България,за историята на Балканите и за историята на Европа.

Надявам се да помогнете:)Благодаря предварително:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, което искаш всъщност (не зная дали го разбираш точно), е някой да ти напише студия, посветена на надписа - а това е твърде обемна работа за един форум, който, освен всичко друго, не е създаден, за да пише домашните на учениците и курсовите работи на студентите.

Можеш да откриеш литература за надписа (освен в нета) във всяко по-солидно издание по история на България (в приложената там библиография или пък в бележките под линия), както и в обобщените библиографски справки на списанията "Исторически преглед", "Векове", "Военноисторически сборник" и "Минало".

Първата студия, писана на български по интересуващата те тема, е (доколкото аз помня) на Васил Златарски и е отпечатана в една от книжките на "Българска историческа библиотека" от 1930г. Мисля, че беше книжка №4, но не съм съвсем сигурен. Същата студия я има като приложение към т.3 на "История на българската държава през средните векове" на Златарски, чието първо издание е от 1940г. (но има още две по-нови издания - едното от 70-те години, а другото от 90-те).

От по-ново време се сещам за статия на археолога А.Попов (80-те години), на А.Караиванов и на М.Спасова (последната статия е от 2000г. от конференция в памет на В.Бешевлиев).

Литература по въпроса несъмнено ще намериш и в известната "Фамилията на Асеневци. Генеалогия и просопография" на Иван Божилов от 1986г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси много за информацията ще потърся ,но иначе явно не съм се изразил добре не искам някой да ми го направи ,а просто ако има някава информация по темата и въпросите които съм написъл под нея да я споредели ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Здравейте... имам нужда от малко помощ и за това реших да я потърся тук, Проблемат ми е че не мога точно да разбера правилното изписване на знаците от колоната на Иван Асен, намерих го на картинка от гугъл, но не всички букви се виждат точно и ясно а на мене ми трябва всичко да е разбираемо и добре изписано с правилни и точни букви ... може и тази тема да не е мястото но все пак моля за помощ, ако не тук пишете ми на e-mail благодаря предварително!!!post-10629-094673200 1311546764_thumb.gi

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравейте... имам нужда от малко помощ и за това реших да я потърся тук, Проблемат ми е че не мога точно да разбера правилното изписване на знаците от колоната на Иван Асен, намерих го на картинка от гугъл, но не всички букви се виждат точно и ясно а на мене ми трябва всичко да е разбираемо и добре изписано с правилни и точни букви ... може и тази тема да не е мястото но все пак моля за помощ, ако не тук пишете ми на e-mail благодаря предварително!!!post-10629-094673200 1311546764_thumb.gi

Голяма част от буквите са в лигатури (т.е. свързани с други букви в един знак), което е доста характерно за лапидарните паметници.

Прегледай литературата, която съм посочил в предния постинг - там ще намериш нормализирания среднобългарски текст с развити лигатури.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря много!!! ще се опитам да ги разбера и препиша четливо...

само има няколко части които са много размазани на картинката това е интернет адреса и http://ziezi.net/asen.html а самите части са :post-10629-048788800 1311581418_thumb.gi може би вече ставам досаден а и го пиша в отговор, като не съм проверил източниците които посочи, но не разбирам толкова много клинописните стилове тепърва започвам да ги разглеждам по-подробно а докато го възтановя сам ще отнеме прекалено много време, ако е възможно само тези символи да ми посочиш точно как са изписани ще съм много благодарен.

Редактирано от Янчо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Клинописни" ли?

Терминът "клинопис" се отнася до глинените плочки и каменни надписи от Месопотамия и Иран преди навлизането на арабската писменост.

Имаш предвид "епиграфика", тоест писането върху камък.

Иначе, Янчо, ако си ученик от Класическата и имаш да правиш анализ на Търновския надпис, ти трябва надписът преведен:

"В лето 6738 [1230], индикт 3. Аз Иван Асен, в Христа Бога верен цар и самодържец на българите, син на стария цар Асен, съзидах из основи и с живопис украсих докрай тази пречестна църква в името на светите 40 мъченици, с помощта на които в дванадесетата година от моето царуване, в която година се изписваше този храм, излязох на бран в Романия и разбих гръцката войска и плених самия цар кир Тодор Комнин с всичките му боляри, а цялата земя от Одрин до Драч завладях – гръцка, още арбанаска и сръбска. Фръзите владееха само градовете около Цариград и самия този град, но и те се повинуваха под десницата на моето царство, понеже нямаха друг цар освен мене и благодарение на мене прекарваха своите дни, защото така повели Бог. Понеже без Него ни дело, ни слово се извършва. Нему слава на векове. Амин."

Успех в тълкуването на извора :)

Сайта на Зиези изобщо не ти го препоръчвам, там ще попадаш само на глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то надписа го има и в Уикипедията , като е посочена и литература по въпроса. Като цяло той е издаван многократно, по точно броя на публикациите трудно може да се хване.

Даже там има линк и към романтичния разказ за проучването на надписа. Романтично, но това е началото. Та там също го има надписа със старите букви - стр. 19, а освен него Омуртаговия и надгробния.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възможно е да говоря глупости, или да употребявам неправилни термини.. не съм добре запознат, но превода го намерих...(има го почти на всякаде), трябват ми самите символи ... ще проверя и уикипедията и другото място което ми посочи благодаря много има доста написан работи....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Моля, пиши по-правилно :)

Тоест текстът ти трябва направо на старобългарски? Каква точно е задачата ти?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи целта ми е да намеря от някаде всички букви от текста, правилно и четливо написани... макар и с лигатури... просто не мога да намеря картинката или текста в нормално и четливо състояние. Най- просто казано... трябват ми "символите" (единичните букви и лигатурите) точно както са си на колоната, но нагледно написани.. това е.. :) не знам как да се изразя по друг начин... и съжалявам за грешките...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Такова нещо за съжаление няма да намериш. Това, което можеш да намериш (но не лесно), е печатно издание на надписа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трябва ти археологическия сборник: Царевград Търнов. Том 4. В момента се продава на този адрес: http://87.120.41.144/item.php?id=563489 Там в обявата, на снимка 3, се вижда надписа, снет от Атанас Попов. Отдясно до него има сгънато фото на каучуков естампаж, направен от оригиналния надпис. Репродукцията е някъде 60х80 см. На нея, обаче, не са излезли буквите над четвъртия ред в началото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кое каза че не са излезли буквите над четвъртия ред, за нагънатата репродукция или за надписа от лявата страница...или понеже репродукцията не е цяла, значи и надписа на лявата страница не е цял... иначе ако това е точният източник я купувам!!!

Редактирано от Янчо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съвсем слабо е излязло «аз драган писах». Останалият текст е о кей. При това буквите не са писани на ръка, а са отпечатъци на оригиналните. Можеш да си сканираш всяка, да си я увеличиш и да си я реставрираш като художествен шрифт, ако това те интересува. Освен това Атанас Попов е направил палеографски анализ на всяка буква.

Ще имаш точно, което искаш: «да намеря от някаде всички букви от текста, правилно и четливо написани ... макар и с лигатури... да намеря картинката или текста в нормално и четливо състояние. ... трябват ми "символите" (единичните букви и лигатурите) точно както са си на колоната, но нагледно написани». Е буквите, не се изписани, а са снимани, ама ти ще си ги доизкусуриш, както казах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотно! :) благодаря на всички... това е първият форум в който задавам въпрос и получавам отговор, и то компетентен.. А относно книгата.. - поръчах я (натдадох за нея) и ще следя търга за да може скоро време да е при мене :) отново благодаря много!!!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...