Отиди на
Форум "Наука"
Момичето

Балканска история

Recommended Posts

Здравейте :)

Интересува ме дали някой от вас има материали на комп. си относно три въпроса. Трябват ми спешно, а нямам възможност в момента да посетя библиотека. Из интернет не успях да намеря нещо, което да ми свърши работа... Ще съм благодарна за всякакъв вид помощ..

Ето ги и темите, които ме интересувар..в най-общ план:

1. Балканския средновековен град. Опити за типология. Далматинските комуни.

2. Преговори за църковна уния в периода на исманското нашествие.

3.Религиозни структури на Балканите. Поместни правосл. църкви. Католически архиепископии и епископии в Далмация. Босненската църква.

:post-70473-1124971712: Мерси :)

Момичето, по втори въпрос има една хубава, според мен книга, Падането на Константинопол от Стивън Рънсиман. Там е описан този период на униите. Само тук мога да ти помогна.

По третия въпрос мога да ти помогна частично.

1.История на славянските и тем съседни Православни църкви-К.Динков или почти същото заглавие на от академик Иван Снегаров.Там са описани подробно структурите на Православните балкански църкви и дори католическата пропаганда.

2.Също виж "История на Църквата'' П.Малицки

3.Има една на руски -История Православной Церкви в XIX веке том 2-ри

Относно униите има доста разнообразна литература -по конкретно:

1.Основно се придържай към Малицки

2.История на Охридската архиепископия на ак.Иван Снегаров ,там е описано доста детайлно мястото на Охридската църква ,а също така са дадени и общи данни.

3.Някои трудове на покойния патриарх Кирил,в които основно разглежда въпроса около униите

има и една руска ,но е нея е абсурд да я откриеш.

На Снегаров - Историята я има на Крорайна.

В книгите на Гугъла е Ист. преглед на бълг. църква от Дринов.

Пак там е за Юст. права на Охр. архиепископия.

Тома Архидякон - от Востлит

На М. Храброва - Укрепеният бълг. ср. град 13-14в- но я няма качена в мрежата.

В Крорайна има едн книга на проф.Николай овчаров "Средновековни крепости",но може би не е точно по твоята тема и

студиите на академиците Иван Дуйчев и Димитър Ангелов за средновековния вижот на българина,потърси ,все ще излезе нещо...

Поздравления ! Точно след …….11 години пристига и отговорът на въпроса на …" Момичето " !  Предполагам , че сега вече е …." Жената " ...щастливо омъжена с две деца....и може би други въпроси я вълнуват в този момент......

Забелязах , че специално сте си направил регистрация за да дадете отговор на въпрос от преди 11 години !  Наистина ….интересно

Редактирано от Евристей

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...