Отиди на
Форум "Наука"

Наркотиците


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Има ли такава? Я да я видим? За мен всеки, който употребява (като изключим пушенето на трева, която обаче при тийнейджърите....) си е наркоман.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 268
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

....... ето една таблица от Lancet:

Drug Mean Pleasure Psychological Dependence Physical Dependence

Heroin 3.00 3.0 3.0 3.0

Cocaine 2.37 3.0 2.8 1.3

Alcohol 2.23 2.3 2.6 1.8

Tobacco 2.23 2.3 2.6 1.8

Barbiturates 2.01 2.0 2.2 1.8

Benzodiazepines 1.83 1.7 2.1 1.8

Amphetamine 1.67 2.0 1.9 1.1

Cannabis 1.47 1.9 1.7 0.8

LSD 1.23 2.2 1.1 0.3

Ecstasy 1.13 1.5 1.2 0.7

съжалявам за вида, ама това съм намерил ще се оправите ...

чисто като зависимост само хероинът води до по-силни зависимости от алкохола ...

кокаинът според мен е най-приятният наркотик (казвам го от личен опит), но това че нещо е приятно не значи, че те прави зависим ...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

въпросите продължават, както и спама, даже опитваме да дълбаем в личното пространство на други участници в темата ...

както в много други теми, така и в тази ... се отеглям до по-добри времена ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

КГ, за човек, който няма почти никакви познания в тази област, правиш прекалено забързани заключения.

Между употреба и злоупотреба има голяма разлика. Абсурдно е да кажеш, че всеки употребяващ е наркоман - по тази логика, аз би трябвало да те имам за алкохолик, тъй като ти сам си каза, че употребяваш алкохол. Алкохола, е психоактивно вещество (psychoactive drug) и също води до зависимост, която може да бъде в пъти по-страшна от опиоидната такава. Честно казано, не ми е особено приятно да слушам, че е ОК да си пийваш, тъй като тази тема може да попадне в ръцете, на някой тийнейджър, който много бързо ще реши, че е "ОК да си пийваш" и може да се докара до състоянието на последният пациент на шефката ми, на 26 години, който също беше решил, че е ОК да си пийва и си беше докарал проблеми с черния дроб, барабар с още други физически и психически щети.

Аз не казвам, че не е ОК да си пийвате - не заклеймявам алкохола. Казвам, че е ОК да пийвате, стига да знаете какво си вкарвате в организма, къде отива това нещо, в какво се метаболизира и най-вече - какви щети може да докара честата му употреба и/или злоупотребата. Така е и с всичко останало. Алкохола, КГ, също е наркотик, ако не знаеш. Дефиницията, определя наркотика, като вещество, което подтиска ЦНС (алкохола попада в тази категория). Разочарована съм, да чуя от човек, когото имам за интелигентен и образован, разни дефиниции като "дроги", които съм чувала от таксиметровите шофьори. Извинявай, но просто не го очаквах. Много черно и бяло гледаш на нещата.

Употребата, особено нерегулираната такава, води до покачване на толеранса и съответно - зависимост. Но, не винаги употребата е равна на зависимост - реално погледнато, ти употребяваш алкохол, но не си зависим. Ще те разочаровам, но това важи за почти всичко останало. Не мисля, че има някакъв смисъл, да ти изброявам случаи на хора, които употребяват или са употребявали опиати/стимуланти, но не са зависими (под употреба не ме разбирай всеки ден - на това му се вика злоупотреба. Казвам си само, че имаш навика, да ми вадиш думите от контекста). Специално за опиатите, не са много хората, които могат да го направят, защото, за да умееш да контролираш нещо подобно, трябва да го разбираш - как действа, на кои рецептори се закачва, какво прави там и най-вече - защо наистина го употребяваш. Трябва ли ти наистина? Ако да - защо, ако не - защо продължаваш да го употребяваш? Ти защо пиеш алкохол? Аз, понеже не пия, мога да ти кажа, защо употребявам марихуана в определени случаи - за редуциране на стрес и при менструални болки. Когато човек е чисто и откровено наясно с тези въпроси за самия себе си, може да контролира употребата си. Това, разбира се, не важи на някоя 17-18 годишно лапе, с 3-ка по химия и 4-ка по биология, което е набарало на онкоболната си баба морфина или оксикондина и е решило да си прави експерименти.

Тук изкарвате разни веществa черни - това било опасно, другото е по-малко опасно, по-добре пийте това, но не взимайте онова. Не е проблема във веществата - в хората е. Тотална липса на адекватна информация, култура и образование на хората в тази насока. Ама тотална. Някаква евтина пропаганда, направена от полу-фалирала PR фирма - и после, защо обществото е толкова fucked up.

Я сега, да слезем малко на земята и да си изясним някои неща. Тези "дроги" дето се обсъждат - не само тук, ами и по други форуми, всичките до един имат приложения в хуманната медицина:

1. Хероин - силен аналгетик, в някой случаи е за предпочитане пред морфина, използва се успешно от десетилетия във Великобритания. Използва се за третиране на силна физическа болка, пост-хирургическа болка, хронична болка и за последен стадии на рак и други фатални болести.

2. Морфин, Фентанил и др. - използва се за обща венозна анестезия всеки ден, в хуманната медицина. На много хора, се предписва за третиране на хронична болка и пак - болкоуспокояващо вещество, при последен стадии на терминални болести.

3. Кетамин - използва се за дисоциативна анестезия, а в Санкт Петърбург лекуваха успешно зависимост с кетамин. В днешно време, се правят medical trials за приложенията на кетамина в Cambridge. Според мен, кетамина има много светло бъдеще, особено в лекуването на зависимости и депресия.

4. Кокаин - все още се използа за предизвикване на повърхностна анестезия, при операции и манипулации върху dura mater и лигавицата на устната кухина, носа, ларинкса, пикочните пътища.

5. Канабис/THC - така наречената "медицинска марихуана" дори в САЩ е легална за медицинска употреба, а ако започна да изброявам колко комерсиални лекарства на Европейския пазар, съдържат THC (прекурсора на канабиса), няма да ми стигнат две страници. Да не говорим, че от много време канабиса се използва при болни от рак и СПИН.

6. GHB - използва се изолирано или като прекурсор за други медикаменти. Помага в лекуването на депресия и безсъние. Които е страдал от депресия и/или безсъние, определено може да оцени ефективните приложения на GHB-то.

7. Амфетамини - използват се за третиране на ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder).

8. MDMA (екстази), Psylocibin (гъби), Mescalin (кактуси) и LSD - имат сериозен и отдавна доказан потенциал за психотерапия, без почти никакви вторични ефекти и изключително ниска смъртност. В момента, Германия възобнови медицинските проучвания за MDMA и приложенията му в психотерапията.

Разбира се, при злоупотреба на опиати (хероин, морфин, кодеин, фентанил и пр.), човек може да си докара сериозна зависимост, която да доведе до промени в поведението, физическото и психическото разклатване на здравето - не третирано, подобно състояние, може да доведе до сериозни последици, едни от които - смърт (свръх дозирване или друго смъртни случаи, обвързани с пазара на опиатите). Но може и да умрете на 83 години, като Уилям Бъроуз - с талантливото си перо, той можеше да си поддържа любовта към хероина, без да се налага да мизерува. Само вметвам, да не кажете, че "рекламирам" опиати. Просто гледам и двете страни на монетата - така са ме учили мама и тати.

Злоупотребата с канабис или синтетичен THC/JHW, могат да доведат до убиване на мотивацията. И пак зависи - познавам хора, които всяка вечер пафкат и даже споделят, че така са доста по-продуктивни. Тук не мога да дам кадърно мнение, защото нямам личен досег с potheads.

Злоупотребата с MDMA (екстази), може да доведе до крайно депресивни състояние, поради ниските нива на серотонин в мозъка, след износване на действието на веществото, при прекалено честа употреба (или така известните suicide Tuesdays).

Злоупотреба с псилоцибин (гъби), мескалин и LSD, все още не съм виждала/чувала - най-малкото, не познавам нормален човек, който да иска да живее с визуалните ефекти на нито едно от изброените вещества. Макар при мескалина да липсва опцията "bad trip" (за там общо взето гласи принципа: sit down, stay still, shut the fuck up and observe), останалите психотропни вещества могат определено да вкарат човек на кофти място, чисто психологически, взети по неподходящия начин в неподходяща среда. за това, помнете - sitter, find yourselves a damn sitter! За да не стават ексцесии. А! И нещо друго - ако човек има някакво pre-condition, психически, просто забравете за тези неща, защото, те могат да натиснат спусъка. Това особено много важи за шизофрениците!

И какъв е извода? Изброените вещества са си ОК - хората ги правят от полезни във вредни. А обществото, с това си поведение, спрямо хората страдащи от зависимост, създава много повече наркомани, от колкото лекува.

От посочената от Alexander_Nevski таблица, съм пробвала всичко - хероина има най-голям потенциал за пристрастяване (от изброените), макар според мен морфина да е по-зарибяващ, но води и до по-сериозна зависимост (хероина директно минава мозъчната бариера, докато морфина се метаболизира през черния дроб и се закачва на доста рецептори).

Наличието на LSD в списъка обаче ми е тотална мистерия и до ден днешен.

Тази тема има голям потенциал - тук можем да обменяме безценна информация, дебатираме природата на зависимостите, да обсъждаме алтернативи за лечения (адекватни лечения) и куп други ценни неща. Но уви, явно по-интересно е, да се зъбим един на друг, да спамим и да обсъждаме, "не кофти дрогите" (както рекламата на метадоновите програми пропагандира), вместо да се занимаваме с нещо ползотворно и информативно.

С удоволствие бих споделила информация за видовете зависимости, наркотични вещества, стимуланти, лечения на зависимости и куп други неща, които в края на крайщата са свързани с работата ми. Обаче, оставам с впечатлението, че няма кои да слуша, за това и не виждам смисъл.

П.С.: За таблицата излъгах - не съм пробвала барбитури, но от познати, които са си причинявали това, честно казано - не бих.

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не може да обменяме информация и личен опит (аз работя с доста наркомани в момента), защото спамера пак ще дойде да троли и да преповтаря и ще почне да отсича как всички наркотици трябва да се забранят и колко е ОК да си пийваш ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Боя се, че аз съм на същото спамърско мнение. Културна обусловеност, предполагам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уважаеми, ако на вас ви харесва да подръпвате някоя цигарка или магистралка, това още не значи, че трябва да пропагандирате наркотиците.

Класическа, типична реакция е да градиш цяла теория в защита на тия зависимости...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ, за човек, който няма почти никакви познания в тази област, правиш прекалено забързани заключения.

Между употреба и злоупотреба има голяма разлика. Абсурдно е да кажеш, че всеки употребяващ е наркоман - по тази логика, аз би трябвало да те имам за алкохолик, тъй като ти сам си каза, че употребяваш алкохол. Алкохола, е психоактивно вещество (psychoactive drug) и също води до зависимост, която може да бъде в пъти по-страшна от опиоидната такава. Честно казано, не ми е особено приятно да слушам, че е ОК да си пийваш, тъй като тази тема може да попадне в ръцете, на някой тийнейджър, който много бързо ще реши, че е "ОК да си пийваш" и може да се докара до състоянието на последният пациент на шефката ми, на 26 години, който също беше решил, че е ОК да си пийва и си беше докарал проблеми с черния дроб, барабар с още други физически и психически щети.

Аз не казвам, че не е ОК да си пийвате - не заклеймявам алкохола. Казвам, че е ОК да пийвате, стига да знаете какво си вкарвате в организма, къде отива това нещо, в какво се метаболизира и най-вече - какви щети може да докара честата му употреба и/или злоупотребата. Така е и с всичко останало. Алкохола, КГ, също е наркотик, ако не знаеш. Дефиницията, определя наркотика, като вещество, което подтиска ЦНС (алкохола попада в тази категория). Разочарована съм, да чуя от човек, когото имам за интелигентен и образован, разни дефиниции като "дроги", които съм чувала от таксиметровите шофьори. Извинявай, но просто не го очаквах. Много черно и бяло гледаш на нещата.

Употребата, особено нерегулираната такава, води до покачване на толеранса и съответно - зависимост. Но, не винаги употребата е равна на зависимост - реално погледнато, ти употребяваш алкохол, но не си зависим. Ще те разочаровам, но това важи за почти всичко останало. Не мисля, че има някакъв смисъл, да ти изброявам случаи на хора, които употребяват или са употребявали опиати/стимуланти, но не са зависими (под употреба не ме разбирай всеки ден - на това му се вика злоупотреба. Казвам си само, че имаш навика, да ми вадиш думите от контекста). Специално за опиатите, не са много хората, които могат да го направят, защото, за да умееш да контролираш нещо подобно, трябва да го разбираш - как действа, на кои рецептори се закачва, какво прави там и най-вече - защо наистина го употребяваш. Трябва ли ти наистина? Ако да - защо, ако не - защо продължаваш да го употребяваш? Ти защо пиеш алкохол? Аз, понеже не пия, мога да ти кажа, защо употребявам марихуана в определени случаи - за редуциране на стрес и при менструални болки. Когато човек е чисто и откровено наясно с тези въпроси за самия себе си, може да контролира употребата си. Това, разбира се, не важи на някоя 17-18 годишно лапе, с 3-ка по химия и 4-ка по биология, което е набарало на онкоболната си баба морфина или оксикондина и е решило да си прави експерименти.

Тук изкарвате разни веществa черни - това било опасно, другото е по-малко опасно, по-добре пийте това, но не взимайте онова. Не е проблема във веществата - в хората е. Тотална липса на адекватна информация, култура и образование на хората в тази насока. Ама тотална. Някаква евтина пропаганда, направена от полу-фалирала PR фирма - и после, защо обществото е толкова f***ed up.

Я сега, да слезем малко на земята и да си изясним някои неща. Тези "дроги" дето се обсъждат - не само тук, ами и по други форуми, всичките до един имат приложения в хуманната медицина:

1. Хероин - силен аналгетик, в някой случаи е за предпочитане пред морфина, използва се успешно от десетилетия във Великобритания. Използва се за третиране на силна физическа болка, пост-хирургическа болка, хронична болка и за последен стадии на рак и други фатални болести.

2. Морфин, Фентанил и др. - използва се за обща венозна анестезия всеки ден, в хуманната медицина. На много хора, се предписва за третиране на хронична болка и пак - болкоуспокояващо вещество, при последен стадии на терминални болести.

3. Кетамин - използва се за дисоциативна анестезия, а в Санкт Петърбург лекуваха успешно зависимост с кетамин. В днешно време, се правят medical trials за приложенията на кетамина в Cambridge. Според мен, кетамина има много светло бъдеще, особено в лекуването на зависимости и депресия.

4. Кокаин - все още се използа за предизвикване на повърхностна анестезия, при операции и манипулации върху dura mater и лигавицата на устната кухина, носа, ларинкса, пикочните пътища.

5. Канабис/THC - така наречената "медицинска марихуана" дори в САЩ е легална за медицинска употреба, а ако започна да изброявам колко комерсиални лекарства на Европейския пазар, съдържат THC (прекурсора на канабиса), няма да ми стигнат две страници. Да не говорим, че от много време канабиса се използва при болни от рак и СПИН.

6. GHB - използва се изолирано или като прекурсор за други медикаменти. Помага в лекуването на депресия и безсъние. Които е страдал от депресия и/или безсъние, определено може да оцени ефективните приложения на GHB-то.

7. Амфетамини - използват се за третиране на ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder).

8. MDMA (екстази), Psylocibin (гъби), Mescalin (кактуси) и LSD - имат сериозен и отдавна доказан потенциал за психотерапия, без почти никакви вторични ефекти и изключително ниска смъртност. В момента, Германия възобнови медицинските проучвания за MDMA и приложенията му в психотерапията.

Разбира се, при злоупотреба на опиати (хероин, морфин, кодеин, фентанил и пр.), човек може да си докара сериозна зависимост, която да доведе до промени в поведението, физическото и психическото разклатване на здравето - не третирано, подобно състояние, може да доведе до сериозни последици, едни от които - смърт (свръх дозирване или друго смъртни случаи, обвързани с пазара на опиатите). Но може и да умрете на 83 години, като Уилям Бъроуз - с талантливото си перо, той можеше да си поддържа любовта към хероина, без да се налага да мизерува. Само вметвам, да не кажете, че "рекламирам" опиати. Просто гледам и двете страни на монетата - така са ме учили мама и тати.

Злоупотребата с канабис или синтетичен THC/JHW, могат да доведат до убиване на мотивацията. И пак зависи - познавам хора, които всяка вечер пафкат и даже споделят, че така са доста по-продуктивни. Тук не мога да дам кадърно мнение, защото нямам личен досег с potheads.

Злоупотребата с MDMA (екстази), може да доведе до крайно депресивни състояние, поради ниските нива на серотонин в мозъка, след износване на действието на веществото, при прекалено честа употреба (или така известните suicide Tuesdays).

Злоупотреба с псилоцибин (гъби), мескалин и LSD, все още не съм виждала/чувала - най-малкото, не познавам нормален човек, който да иска да живее с визуалните ефекти на нито едно от изброените вещества. Макар при мескалина да липсва опцията "bad trip" (за там общо взето гласи принципа: sit down, stay still, shut the f*** up and observe), останалите психотропни вещества могат определено да вкарат човек на кофти място, чисто психологически, взети по неподходящия начин в неподходяща среда. за това, помнете - sitter, find yourselves a damn sitter! За да не стават ексцесии. А! И нещо друго - ако човек има някакво pre-condition, психически, просто забравете за тези неща, защото, те могат да натиснат спусъка. Това особено много важи за шизофрениците!

И какъв е извода? Изброените вещества са си ОК - хората ги правят от полезни във вредни. А обществото, с това си поведение, спрямо хората страдащи от зависимост, създава много повече наркомани, от колкото лекува.

От посочената от Alexander_Nevski таблица, съм пробвала всичко - хероина има най-голям потенциал за пристрастяване (от изброените), макар според мен морфина да е по-зарибяващ, но води и до по-сериозна зависимост (хероина директно минава мозъчната бариера, докато морфина се метаболизира през черния дроб и се закачва на доста рецептори).

Наличието на LSD в списъка обаче ми е тотална мистерия и до ден днешен.

Тази тема има голям потенциал - тук можем да обменяме безценна информация, дебатираме природата на зависимостите, да обсъждаме алтернативи за лечения (адекватни лечения) и куп други ценни неща. Но уви, явно по-интересно е, да се зъбим един на друг, да спамим и да обсъждаме, "не кофти дрогите" (както рекламата на метадоновите програми пропагандира), вместо да се занимаваме с нещо ползотворно и информативно.

С удоволствие бих споделила информация за видовете зависимости, наркотични вещества, стимуланти, лечения на зависимости и куп други неща, които в края на крайщата са свързани с работата ми. Обаче, оставам с впечатлението, че няма кои да слуша, за това и не виждам смисъл.

П.С.: За таблицата излъгах - не съм пробвала барбитури, но от познати, които са си причинявали това, честно казано - не бих.

Уважаема:)

при тези вещества, за разлика от алкохола, употреба = злоупотреба. В мига, в който тийнейджърът започне трайно да се докосва до тревата, проблема става много сериозен - възможно е нищо да не му стане, възможно е да си расте като нормален човек, но е възможно и да свикне със социалната страна на употребата - която пък води към отнасянето от тоя свят, към по-твърдите и по-готини неща.

В всета има много такива вещества, но алкохола се различава от наркотиците, горе беше посочено достатъчно ясно как.

Искам всички, които така научнообосновано защитавате дрогите да ми отговорите с ръка на сърцето на следния прост въпрос:

Бихте ли дали трева на децата си?

Ако не бихте, тогава бъдете така добри да не я препоръчвате и на чуждите, които четат тук евентуално.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма нужда де се чувствате обидени- някак по детски. Искате да промените нещата? Имате шанса, за тези неща трябва да се говори. Това, че повечето хора мислят, че наркотиците, алкохола, марихуаната са много вредни си е тяхно право, а и вероятно по-добре. Моля, бъдете по- зрели. Недейте демонстрира знания по този начин- от писаното един безпристрастен човек би останал с впечатление, че тези вещества не са вредни за употреба, че трябва да ги познаваме, за да ги преценим стават ли за нас. Още веднъж казвам, нека тези вещества се ползват в медицината, под контрол. Аз самия съм прилагал морфин много пъти (венозното прилагане се избягва, все пак да кажа) - дядо ми беше раково болен, та като медикамент е изключително важен, да не говорим, че при епидурална анестезия е със страхотно действие, но нека тези в-ва си останат само в медицината. Глупаво е да се излиза с довода, че алкохола е разрешен, а е изключително вреден, дайте тогава да разрешим и разните там вещества, които са по- малко вредни. Понякога на обществото трябва да се налагат някой неща - забрани, задължения пък и демокрация. Не всеки човек може да преценява ( не казвам правилно, защото понякога не се знае кое е правилното).

Ок, кажете кое е правилното решение, как тези хора, с които се сблъсквате ( говоря за наркозависими) да са по- малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, алкохолът също е бил забранен. Със същите основания, които сега се приписват на някои други вещества. Както виждаш, а ти се интересуваш от това, политическата конюнктура може да доведе до всякакви решения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алкохолът не води до такива последици, то каквито води наркотичната култура. (Пристрастяването отделно, само културата...). Акохолът сам по себе си може да стане социално опасен, както това беше в някои етапи от развитието на късния СССР. Но той не води до такава опасност от пристрастяване, т.е. към посягане към твърди наркотици и до такава социална пасивност, до каквото води тревата.

Ако алкохолът е равен на нея, защо и тя се появи?

Наскоро гледах по ТВ едно старо предаване за наркоманите в казармата. Лекарят от ВМА каза, че в някои от случаите в цигарите дилърите слагали по малко хероин, за да започне зависимост...

За какво ви е тая трева? Малко ракийка, чист въздух, пържоли шопска салата и приятна половинка до вас са предостатъчни, да не говорим, че човек може да вземе да изгледа и "Името на розата" ))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алкохолът не води до такива последици, то каквито води наркотичната култура. (Пристрастяването отделно, само културата...). Акохолът сам по себе си може да стане социално опасен, както това беше в някои етапи от развитието на късния СССР. Но той не води до такава опасност от пристрастяване, т.е. към посягане към твърди наркотици и до такава социална пасивност, до каквото води тревата.

Това, мисля вече го разисквахме. Просто не си наясно с тези неща. Не, че е проблем, но просто не си наясно. :)

Ако алкохолът е равен на нея, защо и тя се появи?

Местоимението "тя" ми подсказва, че визираш тревата. Тя първо се употребява също от достатъчно дълго време, а ако имаш предвид защо започна да употребява в западния свят причините са много. Консуматорско общество, стрес, необходимост от нови емоции, усещания, мода сред определени субкултури и не на последно място е толкова употребявана, защото мнозинството от хората не са глупави и си правят сметка за последиците. ;)

Наскоро гледах по ТВ едно старо предаване за наркоманите в казармата. Лекарят от ВМА каза, че в някои от случаите в цигарите дилърите слагали по малко хероин, за да започне зависимост...

Първо, съвсем сериозно казвам, че някои от лекарите изобщо не познават материята.

Второ, това с друсаната трева е вярно да, поне преди години беше така. Именно затова е необходим контрол, който докато пушенето е инкриминирано деяние няма как да стане.

Аз предимно съм залагал на екологично чисти продукти. :happy:

За какво ви е тая трева?

На мен лично в момента за нищо. Аз от дрогите употребявам алкохол, но напоследък и за това нямам време.

Това обаче, не означава, че съм съгласен с небивалиците тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично аз не се обиждам, а отдавна съм подминала детската възраст. Това на което държа е точността и коректността в един дебат, а не изваждане на думи от контекста и опити за манипулация на ясно поднесена информация.

Странно ми е, че от постовете ми, според вас, лъха на "рекламиране" на употребата на наркотични и други вещества, при положение, че работата ми е свързана именно с борбата срещу зависимостта. Аз обаче, не гледам повърхностно на проблема, защото той е изключително многопластов.

Казвате - абсолютна забрана на наркотичните вещества? Мхм. Изброявайки широко спектърните медицински приложения на тези вещества, нямах за цел да пропагандирам употребата им (подозирам, че от описанието ми на псилоцибин, мескалин и LSD сте си извадили тези изводи, но аз познавам много по-добре младежта и знам, че са абсолютно склонни да експериментират с подобни вещества. Нито аз, нито вие можете да ги спрете. Това, което може да се направи е, да се информира младежта как да използва изброените психотропни и широко разпространени вещества по правилен начин, за да не се наранят физически или психически - точка по въпроса).

Нека се върнем на абсолютната забрана - при положение, че всички изброени вещества се използват в хуманната медицина и то много ефективно и успешно, каква е идеята на забраната? Имайте предвид, че много от тях са naturally occurring или semi-synthetic, което ги прави много по-безопасни за употреба, с почти или малко странични ефекти, за разлика от напълно синтетичните им аналози, които винаги крият повече странични ефекти, от природните такива. Смисълът на този призив? Никакъв. Защо? Замислете се само, в подобен сценарии, колко пари ще трябва да се налеят, за да се създават подобни аналози. Това няма никаква научна и пазарна логика. Човек, ако реши, може и към сироп за кашлица, съдържащ минимално количество кодеин да се пристрасти. Стига наистина да иска, разбира се.

Колкото до уличните наркотични вещества, които зависимите са принудени да си купуват, поради липса на по-добра алтернатива - каква е вашата идея за забрана? Те отдавна са забранени, но това не пречи да бъдат продавани по улицата, нали? Като гледам, това не пречи и на гледката, на която се кълна, че станах свидетел - двама полицай разхождат дилъра в патрулката си, докато той си продава омешаната с тебешир и отрова за плъхове дрога. За каква забрана си говорим, при положение, че на всички (или поне аз така си мисля), ни е ясно, кои са хората, които най-много печелят на гърба на младежта ни. Да си припомним ли този изключително позорен момент в историята на САЩ (само давам пример), когато се оказа, че ЦРУ внасят кокаин от Латинска Америка? Или да си замълчим и да си вярваме, че дребните улични дилъри въртят бизнеса с нелегални наркотици?

Каква е вашата алтернатива? Да затрием по затворите всички зависими? Да направим същото и с дребните улични дилъри, които работят за да поддържат собствената си зависимост (голям процент от тях)? Това ли е идеята за справяне с проблема? Просто да го скрием? Да плащаме издръжката по затворите на дребни дилъри и болни хора, за да може когато излязат пак да бъдат дилъри и болни хора, докато отново ги вкарат на топло? Това е нищо повече от един омагьосан кръг. Същата работа е и с поддържащите програми (или поне достатъчно близка) - метадон, мофрин, субтекс/субоксон - започваш, качваш толеранса, пробваш да спреш, не можеш, защото абстиненцията ти ебава майката, съответно качваш толеранса и дозата, и си оставаш зависим до края на живота си - поддържащите програми, в повечето случай са просто легална дрога - в родният ми град, вече няма хероин. Всички минаха на метадон, които разбира се взимат венозно и се правят разни комбини и ментене на заспалата ни система, които са меко казано отвратителни. Други алтернативи? Идеи? Някой?

За мен, единственото решение на проблема с наркотичните вещества е тяхната декриминализация. Както направиха Швейцария, когато изтощиха всички други алтернативи. Днес, ако си хероино зависим в Швейцария (спокойно и до марихуаната ще стигна), след необходимата документация, имаш право да получаваш чист 100% хероин от аптеката, който е дозиран от фармацевтите и е консумиран в клинични условия - с чисти игли и спринцовки. Тази система е спонсорирана от правителството - това крайно консервативно швейцарско правителство. Хората в тези списъци се квалифицират като болни и получават "лекарството" си безплатно. Благодарение на което фунционират, могат да учат, работят и допринасят за обществото. Какво стана след тази толкова фрапантна за нас стъпка? Намаля drug-related престъпността, намаляха и случаите на хора с Хепатит С и ХИВ, рязко спада и търговията на нелегална дрога - общо взето, уличният хероин няма много пазар и потребители в Швейцария. Има логика - с какъв акъл би отишъл един зависим да си купи хероин от улицата с чистота не повече от 15-18%, при положение, че може да си вземе безплатен такъв, със 100% чистота и то в клинични условия. И преди да ми излезете с абсурдните доводи, че това щяло да доведе до бум на зависимости, нека спукам балончето предварително - не, няма да доведе. Първо - за да можеш да влезеш в регистрите, трябва да си вече зависим и второ - доказано е, че веднъж след като нещо стане легално, просто спира да бъде "интересно". Същия пример мога да ви дам с Португалия, които легализираха наркотичните вещества и стимуланти за лична употреба и 5 години след това, се оказа, че няма нито ръст, нито спад на зависимостите в Португалия. В Холандия е почти същото - 3 пъти съм била в Амстердам, имам много приятели в Холандия, които не просто, че или не употребяват марихуана или го правят изключително рядко, ами се оплакват от огромния поток от туристи, които пълнят кофи шоповете и им създават проблеми. Толкова ли са различни холандците от германците, скандинавците и източно европейците, които посещават Амстердам с цел "пазаруване"? Не. Просто там е легално, а при тях - криминално.

Проблемите, които зависимостта създава на обществото, са до голяма степен решени в тези държави. На тях им остава проблема с това, защо аджеба има зависимост и как да помогнем на хората, страдащи от нея?

Но нека за момент изключим факторите, които създават наркотична зависимост. Нека приемем, че тя просто я има и е даденост в обществото ни (което е така). Какво вкарват децата ни в организма си? Нека започнем от мааалко по-далеч.

90% от опиума в света се произвежда и изнася от Афганистан. Тонове на година. Фермерите на маковите полета, са наясно, че това, което правят е нелегално. Наясно са и също с факта, че държавата им е разрушена от войни и няма много алтернативи, с които тези мъже да изхранват големите си семейства. В една макова ферма, работят около 400-500, а понякога и повече мъже, които култивират мака и го преработват в опиум. По този начин, те изкарват необходимите средства за да живеят и да издържат семействата си. Бихте ли ги винили за което? Аз не. Какво им дреме, че Западния свят, който не спря да си пуска бомбите над държавата им с години, се е пристрастил към опиума. Инстинкта за оцеляване си казва думата.

Този опиум, после се контрабандира към Иран, където се преработва в хероин - един килограм хероин в Иран се продава за 5000$. Покупателната му цена от Афганистан е доста по-ниска. Хероинът се контрабандира по много сухопътни граници, за да може възможно най-голямо количество да достигне до западния свят. Минава през Турция и от там е канала към Европа, а после - и към останалата част на Западния свят. Докато хероина достигне до уличните дилъри, които го разпродават (най-ниското стъпало в йерархията), той бива препродаван, цената му се покачва изключително много и най-вече - бива омешван около 8 до 10, а понякога и повече пъти, докато стигне до дилъра. От там, вече и самият дилър го меша и после - продава. Това, което днес повечето хора си инжектират във вените, е около 12-15% хероин - всичко друго е някаква уникална смрад и отвора. И все пак, тези 12-15% си минават мозъчната бариера и се закачват на опиоидните рецептори и предизвикват зависимост. Милярдите печалби на година, от тази индустрия се перат от високо поставени банкери и банки или други финансови институции, които не задават много въпроси, но прибират добра печалба. Не е строго секретна информация това, най-малкото по пътя на логиката става ясно.

Кое е по-малкото зло според вас? Декриминализиране и достъп до употреба (при необходмост - както вече споменах, хора със зависимост)? Или добрия стар метод - дилъри, омешани с отвора наркотици, престъпност, провокирана от зависимостта (грабежи с цел набавяне на дрога), смъртни случай и хора с Хепатит С и ХИВ? Вие си избирате - аз говоря от позиция на крайното звено. Човек работещ в клиника за лечение на зависимости - при мен, в края на крайщата ще дойдат хора и при двата сценария. Моят проблем е състоянието в което идват. При легален достъп до необходимата им доза, след време, тези хора ще имат възможността да помислят за лечение и най-вече - да си го позволят! Защото сега, те работят за дозата си.

По отношение на марихуаната, нещата не стоят много по-различно, но определено са в пъти по-малко страшни от другите видове вещества като хероина и метамфетамините. Днес, е много "модерно" и печелившо, да се продава омешан с какви ли не бурени канабис, който е пръскан със синтетични канабиноиди като THC и JHW, които съвсем спокойно могат да се поръчат от Китай на смехотворно ниски цени. Какво прави това? Ами освен, че това, което децата купуват не е истински и натурален канабис (растението), то те пушат нещо синтетично, което е в пъти, в много пъти по-силно от канабиса и има потенциала наистина, ама наистина да навреди. И къде е пак логиката на забраната? Тези, които искат да пушат, ще пушат - дали ще пробват и няма да им хареса, дали ще им е приятно и ще започнат да употребяват, а след време ще спрат и дали ще се пристрастят и ще продължат да пушат с години, няма особено значение. Масово хората (особено в България) са пристрастени към тютюна, който физически, нанася много повече щети на организма (визирайки факта, че повечето хора пушат по около кутия цигари на ден, а някой - и повече, докато марихуаната няма как да бъде консумирана като цигарите). От марихуаната ще затъпееш, ще ти убие мотивацията и ще те омързеливи, може да те доведе до депресивни състояние и пр. Тютюна, може да ти докара рак на белите дробове и куп сърдечни болести. Не - не казвам, че едното е по-зло от другото. Но не смятам, че е редно, да се говори, че е ОК да се пийва и да се пуши - не ме кефи това рекламиране на таксуваната дрога с бандерол.

Не си мислете, че всички наркомани и употребяващи са някакви мизерни тъпаци. Напротив. Много от тях са учудващо интелигентни. И ми е било интересно да лекувам инспектори от НОИ с 10 годишна хероинова зависимост и адвокати със зависимост към кокаина. Всеки един зависим, рано или късно, осъзнава, че има проблем. Сериозен проблем. И ще търси решение на този си проблем, ако има предпоставките да стигне до това състояние. Докато живее от ден за ден, от доза до доза, няма да има възможността да си вдигне главата от лайната и да се замисли за лечение. Няма да има и финансовите възможности да си го позволи. Жалко. Голяма част от тези хора имат потенциал и в края на крайщата са човешки същества, които заслужават шанс да поправят грешките си. Но за съжаление, праволинейното ни общество, няма желание да им го даде. Тук не адресирате истинските проблеми на зависимостите, нито външните нито вътрешните фактори, които водят до тях. Тук не говорите за лечения или за решаване на проблемите свързани с тази чума. Усещам по думите ви (на някой от вас), че за вас тези хора са някакви мизерни нищожества, наркомани и "дроги", които заслужават да бъдат избити. И нито един от вас, не се замисля, че един ден, това може да е неговото дете, защото повярвайте ми - от личен опит и досег ви казвам - няма застраховани!

Не съм обидена или засегната fixxxsers. По-скоро ми е мъчно, да наблюдавам отношението и праволинейното мислене по отношение на тези обществени проблеми. Гадно ми е, защото съм виждала всякакви хора - от боклуци и измамници, до образовани и добри хора, които страдат от зависимост. И много от тях, не заслужават гнусния начин, по който обществото гледа на тях и ги третира. Жал ми е, защото в една друга система и с един друг манталитет и начин на възприятие на този глобален проблем, много млади, свестни и кадърни хора, биха имали възможността да се излекуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това абсолютно нищо не решава, ако съм разбрал правилно? Значи, ако имаш зависимост може! А ако нямаш не? Аааа как се достига до тази зависимост? Аз примерно не съм зависим и няма да ми дават дрога в аптеките (или където и да се продава). А как ще стана зависим? Като си купувам незаконно. То и сега има и фалшив алкохол и фалшиви цигари, нищо, че са разрешени (не фалшивите разбира се).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И КГ, за да ти отговоря наистина откровено на въпроса ти за децата:

1. Аз няма да имам деца.

2. Ако, нещо случайно се обърка и в края на крайщата стана майка, няма да предложа на детето си марихуана.

3. Ако все пак имам дете, бих го възпитала по начина, по който моите родители са ме възпитавали - да бъде откровена и отворена към тях, независимо за какво става на въпрос. Наркотици, двойки по физика, секс или алкохол. Така бих възпитала и собственото си дете, за да може, един ден, ако прояви интерес към марихуаната, да може спокойно да поговори с мен, да му обясня нещата и ако все още иска - лично аз бих му дала.

4. Визирайки професията ми, мисля, че детето ми по-скоро би страняло от повечето изброени субстанции. И пак визирайки отново професията ми и факта, че вещества като MDMA, LSD, ketamine, ibogaine и т.н. все повече и повече започват да навлизат в света на модерната медицина и най-вече - на психотерапията и един ден, в близките години, когато взема докторската си степен, ще имам възможността и аз да лекувам хора с подобни инструменти, то предполагам, че и детето ми, може да прояви интерес към тях. И когато прояви интерес и желание, тогава лично аз бих му ги дала и бих била до него, по време на сесията (преценявайки дадената ситуация, разбира се). По същия начин, по който баща ми седна да пуши трева с брат ми преди години, а 54 годишната ми майка ни беше бавачка, докато с брат ми експериментирахме с LSD. Родителите ми имат три деца - аз, брат ми и сестра ми. И тримата сме експериментирали, но сме здрави, само брат ми е имал зависимост към хероина, която вече няма (но както той каза, умишлено е станал зависим, защото е искал да "отмери живота в капки морфин" - романтично, но глупаво.), И тримата сме образовани, владеем 3 езика и имаме професии, в които се развиваме. Нито един от нас, не е наркоман, не е отрепка, не е лъгал, крал или мамил. Защото родителите ни, бяха най-добрите ни приятели и каквото сме правили, сме го правили отговорно.

Отговорих ли достатъчно откровено на въпроса ти?

И все пак - както казах, аз не възнамерявам да имам деца.

В отговор на mitaca - зависим ставаш, така както стават другите. Не казвам, че това тотално ще елеминира пазара на наркотиците - няма такова нещо, но много рязко ще го редуцира, а хероина в аптеката ще даде възможността на хората, страдащи от зависимост да водят що-годе нормален и продуктивен живот, ще намали престъпността свързана с наркотиците (както вече споменах - обири за набавяне на дозата) и ще редуцира разпространението на ХИВ и Хепатит, защото зависимите няма да делят спринцовки и игли. Това е точно толкова полезно решение за зависмите, колкото и за обществото. Когато си зависим и системата ти предлага възможност за чист и качествен, безплатен продукт, ти няма да разбиеш колата и да откраднеш радиото, за да го продадеш и да отидеш да си купиш злокачествена и скъпа дрога, нали?

Да и сега има фалшив алкохол и цигари, но ти имаш възможността да отидеш в магазина и да си купиш истински такъв, нали? Същата работа беше и със сухия режим в САЩ - забраниха алкохола, започна се нелегално производство, внос и разпространение, а вероятността от токсично натравяне се покачи.

Иначе за природата и първоизточника на зависимостта като цяло - по мои лични наблюдения, мнение и образование - бих споделила, но няма да е сега, защото мисля да ходя да засаждам зелени храсти в двора :biggrin:

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В отговор на mitaca - зависим ставаш, така както стават другите. Не казвам, че това тотално ще елеминира пазара на наркотиците - няма такова нещо, но много рязко ще го редуцира, а хероина в аптеката ще даде възможността на хората, страдащи от зависимост да водят що-годе нормален и продуктивен живот, ще намали престъпността свързана с наркотиците (както вече споменах - обири за набавяне на дозата) и ще редуцира разпространението на ХИВ и Хепатит, защото зависимите няма да делят спринцовки и игли. Това е точно толкова полезно решение за зависмите, колкото и за обществото. Когато си зависим и системата ти предлага възможност за чист и качествен, безплатен продукт, ти няма да разбиеш колата и да откраднеш радиото, за да го продадеш и да отидеш да си купиш злокачествена и скъпа дрога, нали?

Да и сега има фалшив алкохол и цигари, но ти имаш възможността да отидеш в магазина и да си купиш истински такъв, нали? Същата работа беше и със сухия режим в САЩ - забраниха алкохола, започна се нелегално производство, внос и разпространение, а вероятността от токсично натравяне се покачи.

Иначе за природата и първоизточника на зависимостта като цяло - по мои лични наблюдения, мнение и образование - бих споделила, но няма да е сега, защото мисля да ходя да засаждам зелени храсти в двора :biggrin:

Тццц, най-вероятно това ще могат да си го позволят богатите. То те и сега си го позволяват Ако в аптеката струва 100лв. (някакво количество, не зная как вървят), а на улицата е 50 лв. познай какво ще се случи ;)! А това ще влече и допълнителни опасности, ще се обират аптеки за чиста и хубава дрога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тццц, най-вероятно това ще могат да си го позволят богатите. То те и сега си го позволяват Ако в аптеката струва 100лв. (някакво количество, не зная как вървят), а на улицата е 50 лв. познай какво ще се случи ;)! А това ще влече и допълнителни опасности, ще се обират аптеки за чиста и хубава дрога.

Това ти говоря. В аптеката е безплатно, спонсорирано е от правителството.

А количеството се определя от лекарите, през които минаваш, след като си отишъл, казал си, че си зависим и имаш нужда от помощ. Тогава се определя толеранса ти към хероина (уличния) и лекарите определят дневната ти доза, която можеш единствено и само на място да я получиш и инжектираш.

Поне така оперира програмата в Швейцария толкова години - виж, в България сигурно ще го направят платено, все пак печелбарство трябва да има от цялата работа и ще отпуснат каиша на дозите, с това обичайно за нас безредие и липса на ефективни закони.

То и поддържащите програми с метадон в Европа съм чувала, че са безплатни, защо в България се плащат, още ми е мъгла.

Охрана, може би? (за въпроса ти за аптеките) На фона на всички останали проблеми, които дистрибуцията и употребата на улични наркотици коства на обществото, това са бели кахъри. Гледам в България все още никой не е разбил кабинетите, където раздават субситол, така, че не е толкова черно всичко...

Мързи ме да отварям статистиките по отношение на тази система в Швейцария сега.

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека да мислим реално ;). Ако трябва да се спонсорира нещо няма да е хероина (и слава Богу). Интересно ми е в Швейцария от къде взимат наркотика, те ли го синтезират или от Афганнистан?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека да мислим реално ;). Ако трябва да се спонсорира нещо няма да е хероина (и слава Богу). Интересно ми е в Швейцария от къде взимат наркотика, те ли го синтезират или от Афганнистан?

Аз само казвам, каква според мен е най-адекватната алтернатива. Това, че подобно нещо в България никога няма да се случи ми е пределно ясно - било то поради липса на средства или просто, защото манталитета ни е такъв, няма значние - просто няма да стане. Аз говоря в глобален аспект. Това е причината, това лято да напусна и колкото да ми е кофти - да спра да се занимавам със зависими тук.

За Швейцария, мисля, че те си го синтезират - то не е много сложна химия.

Нещо, което брат ми ми прати преди малко - не си ги измислям, това са medical trials и резултати, проведени в Швейцария, Германия, Холандия и Испания.

Trials in Switzerland, the Netherlands and Spain have found that heroin-assisted treatment (HAT) as maintenance treatment for opioid-dependent patients reduces illicit drug use. A German trial also found diamorphine treatment to be superior to methadone treatment. The present study describes the association between 2 years of heroin treatment and improvements in health and social stabilization, as well as illicit drug use.

Design: A prospective cohort study design.

Participants: A total of 515 patients were assigned to diamorphine treatment; 278 patients remained in the study treatment for the entire period of 24 months (54.8%).

Measurements: The results on physical (Opiate Treatment Index Health Symptoms Scale) and mental (Symptom Checklist 90–Revised Global Severity Index) health and illicit drug use (number of days with drug use within the last month—European Addiction Severity Index) were examined by repeated-measures analyses.

Findings: Symptoms of physical (Pillai's trace = 0.837, df = 4, P < 0.001) and mental health (Pillai's trace = 0.450, df = 4, P < 0.001) improved during treatment. Street heroin use declined rapidly (Pillai's trace = 0.836, df = 4, P < 0.001), as did cocaine use (Pillai's trace = 0.280, df = 4, P < 0.001).

Conclusions: HAT is associated with improvements in mental and physical health in the long term.

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това в Швейцария ме навежда на една мисъл ;). Дават ли там 100 грамка на алкохолно зависимите? Или пакет/кутия цигари на тютщно-зависимите. Безплатно! Надали ;). Което все пак значи, че и те правят разлика в зависимостите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това в Швейцария ме навежда на една мисъл ;). Дават ли там 100 грамка на алкохолно зависимите? Или пакет/кутия цигари на тютщно-зависимите. Безплатно! Надали ;). Което все пак значи, че и те правят разлика в зависимостите.

Митак, ще ти кажа това, което казах и на КГ - не си наясно с тези неща. Или по-скоро не полагате усилия да сте наясно.

AciDBurn говореше за хероинозависимите в Швейцария, за хероин!

Алкохол, тютюн и трева няма кой да ти даде безплатно. Просто защото има огромна разлика в зависимостта, проявленията и последствията при хероина и тези при алкохола, тютюна или канабиса.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Местоимението "тя" ми подсказва, че визираш тревата. Тя първо се употребява също от достатъчно дълго време, а ако имаш предвид защо започна да употребява в западния свят причините са много. Консуматорско общество, стрес, необходимост от нови емоции, усещания, мода сред определени субкултури и не на последно място е толкова употребявана, защото мнозинството от хората не са глупави и си правят сметка за последиците. ;)

Първо, съвсем сериозно казвам, че някои от лекарите изобщо не познават материята.

Второ, това с друсаната трева е вярно да, поне преди години беше така. Именно затова е необходим контрол, който докато пушенето е инкриминирано деяние няма как да стане.

Аз предимно съм залагал на екологично чисти продукти. :happy:

Да, явно западните и днес източноевропейските субкултури пращят от интелект и го демонстрират всеки ден....

И да има легална дрога, ще има заедно с нея и нелегална! До мига, в който има ограничения, ще има нелегална. Т.е. с примеси.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...