Отиди на
Форум "Наука"

Наркотиците


Recommended Posts

  • Потребител

С любезното съдействие на ВАШИЯТ ДЖОБ.

Изключвайки факта колко зле продуцирано е клипчето, да не говорим колко полу-истини, пълни лъжи и абсурдни ситуации разказани от актьори има, искам да обърна внимание на нещо друго.

От къде на къде парите за здраве се харчат по този безцеремонно нагъл начин? Какви са тези огромни суми похарчени за продукцията на този клип (доколкото чух имало и разни други подобни - като за вредите от солта и т.н.)? При положение, че здравеопазването ни има далеч по-належащи проблеми и нужди, наистина ли трябваше да се прахосват пари по рекламни агенции и филмови студия за нещо подобно?

Има далеч по-ефективни начини младите хора да бъдат предупредени и предпазени от вредите на всякакви опасни за здравето и психиката вещества. Всеки средно интелигентен човек и/или младеж никога няма да вземе на сериозно подобно нещо.

Да не говорим колко арогантно биват стигматизирани хора принадлежащи към определена област ("майните от Пловдив" дето разбираш ли въртят нарко бизнеса) или сърфистите (дето от атлети ги изкараха наркомани). Що за малоумщина? Що за некадърност?

Виждала съм много по-кратки и в пъти по-добре издържани художествено анти-дрога кампаниии, които съм сигурна, че струват в пъти по-малко.

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 268
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не тези пари (поне повечето) са "усвоени". Дали са европейски или наши (в далеч по-малка степен) те могат да бъдат похарчени само за това. Не повтаряйте папагалски по повод и без повод, че ни бъркат в джоба. Не че не го правят де. Далеч по-голям проблем е, че години държавните служители се осигуряват здравно само на хартия. Т.е. пише ти, че си осигурен, но пари в Здр. каса не постъпват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, като се европейски тези пари не можаха ли да се похарчат по следния начин:

1) За нещо по-належащо и смислено.

2) Ако ще се прави кампания срещу употребата на наркотични и психотропни вещества - поне да се направи както трябва. И да е насочена и да афектира младежта, а не да хвърля в шаш и ужас родители.

Реакциите по форуми и фейсбук по отношение на тези видеоклипове, именно от таргетната група на тази кампания изобщо не беше много остра. И не в добрия смисъл на думата.

Много по-добре щеше да бъде, в тези клипове да изброят и визуализират с графики ефектите, които подобни вещества имат върху здравето, вместо да наемат актьори, които да разказват неадекватни истории. Така можеха да останат пари за да се направят клипове и по отношение на опиатите, никотина, алкохола и т.н.

Пълна простотия е това за мен. Похарчени пари на вятъра. А можеха да се вложат в нещо по-належащо и дори смислено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Не за това са дадени просто.

2. Тук напълно си права. Но идеята според мен (щото идея си нямам каква е наистина ;)) е по простичко, по близо до таргет групата, с познати лица и т.н. Но е бошлаф работа според мен - така просто не става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че има някаква особена полза от тези клипчета. Пък и актьорите ги намирам за доста неубедителни. Все едно слушам някакъв много зле написан холивудски сценарии, а не реални случки.

Можеха да намерят няколко души с кофти преживявания от изброените вещества, да им платят някои друг лев отгоре и със замаскирани лица/гласове да ги накарат набързо да разкажат преживяванията си. Много по-адекватно и реално щеше да изглежда.

Аз съм ясна - интересувам се именно от тази материя и смея да твърдя, че я познавам доста добре. Но като чета реакциите на хората, към които се очакваше тази кампания да бъде насочена - ефектът от нея е нулев.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

За жалост това е проблем №1 на 21 век. Наистине е жалко млади хора да съсипват живота си по този начин. Едва ли ефекта е толкова "страхотен" и наистина си заслужава да унищожаваш частица по частица организма си. Учудвам се и на така наречените "вносители" или "гълтачи", които заради някаква сума пари внасят тази отрова. Те не разбират, че така застрашават, както своя така и живота на стотици хора. Жалко е, наистина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За жалост това е проблем №1 на 21 век. Наистине е жалко млади хора да съсипват живота си по този начин. Едва ли ефекта е толкова "страхотен" и наистина си заслужава да унищожаваш частица по частица организма си. Учудвам се и на така наречените "вносители" или "гълтачи", които заради някаква сума пари внасят тази отрова. Те не разбират, че така застрашават, както своя така и живота на стотици хора. Жалко е, наистина.

Ако ефекта от наркотиците беше гаден, никой нямаше да ги взима и този проблем изобщо не би съществувал. Грозната истина, независимо дали ни харесва или не е, че ефектите на много опиати и стимуланти са толкова силни и удовлетворяващи, че имат способността да бъдат пристрастяващи.

Лесно можеш да си отговориш на терзанията по отношение на въпросните "гълтачи" наречени като общо мулета - замисли се само какво дъно би трябвало човек да е достигнал, за да се навие да пренесе 20-30-50 презарватива с хероин или кокаин в собственият си организъм? Гарантирам ти, че това кого ще отровят и колко човешки живота ще бъдат съсипани с "доставката" е последна грижа на хората занимаващи се с преноса на тези "стоки".

Истината е, че психологически и физиологически здрав човек, никога не би си причинил това, което хората страдащи от наркотична зависимост си причиняват. Някои от историите в тези среди са меко казано потресаващи.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

От doctorbg.com

Израелска фирма отглежда медицинска марихуана, която може да се използва при редица състояния без да надрусва пациентите. Невропсихичните ефекти на марихуаната често е нежелан страничен ефект, от които някои пациенти всъщност се чувстват зле.

Канабисът съдържа над 60 вида канабиноида, от които THC може би е най-известен - не толкова поради своите медицински ползи, колкото поради психоактивните си свойства, които карат употребяващите марихуана да се чувстват надрусани.

Канабисът съдържа и канабидиол - субстанция, която според някои учени има противовъзпалително действие. За разлика от тетрахидроканабинола, канабидиолът се свързва слабо с рецепторите в мозъка и затова почти не притежава психоактивни свойства.

Израелците проучват канабидиола от над 12 години, като са установили, че субстанцията има впечатляващи противовъзпалителни свойства. Така модифицирани канабисни растения и медикаменти на тяхна основа биха могли да се използват за лечение на заболявания като ревматоиден артрит, колит, чернодробно възпаление, сърдечносъдови заболявания и диабет. Досега не са установени странични ефекти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Persistent cannabis users show neuropsychological decline from childhood to midlife

http://www.pnas.org/content/early/2012/08/22/1206820109

мисля че това се знае отдавна. Ако не чете публикации, то поне всеки би трябвало да има лични впечатления.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мисля че това се знае отдавна. Ако не чете публикации, то поне всеки би трябвало да има лични впечатления.

Така е, факт.

Същевременно е факт, че настоятелната употреба на много други неща - от алкохол до хамбургери е вредна. Едно влияе на концентрацията и когнитивните възможности, друго предизвиква агресивно и асоциално поведение, трето патологично затлъстяване. Аз не знам някой да е преследван от закона, задето е пил водка или е ял хамбургери обаче... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, факт.

Същевременно е факт, че настоятелната употреба на много други неща - от алкохол до хамбургери е вредна. Едно влияе на концентрацията и когнитивните възможности, друго предизвиква агресивно и асоциално поведение, трето патологично затлъстяване. Аз не знам някой да е преследван от закона, задето е пил водка или е ял хамбургери обаче... ;)

Скоро четох едно изследване за веществата (от гледище на биохимията, т.е химически какво представляват и какво е влиянието им върху човешкия организъм), които се съдържат в Кока-Кола напитката. Ако това е истина - направо ми настръхна косата. Само ще спомена, че една от съставките (някакъв вид киселена бе) се превозва към заводите за бутилиране на напитката в антикорозионни цистерни...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Скоро четох едно изследване за веществата (от гледище на биохимията, т.е химически какво представляват и какво е влиянието им върху човешкия организъм), които се съдържат в Кока-Кола напитката. Ако това е истина - направо ми настръхна косата. Само ще спомена, че една от съставките (някакъв вид киселена бе) се превозва към заводите за бутилиране на напитката в антикорозионни цистерни...

аз затова не пия подобни напитки /освен ако не са обезопасени с водка или уиски;)/. Майтапа настрана, но връзката между масовата консумация на кола и пр. безалкохолни и пандемията от диабет тепърва ще се доказва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само ще спомена, че една от съставките (някакъв вид киселена бе) се превозва към заводите за бутилиране на напитката в антикорозионни цистерни...

Това само по себе си нищо не значи, щото и прясното мляко се превозва в такива цистерни

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз затова не пия подобни напитки /освен ако не са обезопасени с водка или уиски;)/. Майтапа настрана, но връзката между масовата консумация на кола и пр. безалкохолни и пандемията от диабет тепърва ще се доказва.

Тя връзката е ясна. Колата и целият останал калоричен джънк, който се консумира масово, водят до затлъстяване, което от своя страна - до инсулинова резистентност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тя връзката е ясна. Колата и целият останал калоричен джънк, който се консумира масово, водят до затлъстяване, което от своя страна - до инсулинова резистентност.

колата и тям подобни също допринасят директно за инсулиновата резистенстност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако ефекта от наркотиците беше гаден, никой нямаше да ги взима и този проблем изобщо не би съществувал. Грозната истина, независимо дали ни харесва или не е, че ефектите на много опиати и стимуланти са толкова силни и удовлетворяващи, че имат способността да бъдат пристрастяващи.

Ами алкохолиците са пристрастени към пиячката, но не мисля, че празните джобове, заминалия черен дроб, пръскащата се от болка глава, спането в жега и мраз в канавките и перманентно напиканите гащи със съпровождащия ги аромат са нещо толкова удовлетворяващо. От злоупотреба с алкохол към алкохолизъм се преминава, когато целия социален живот на човека замине и напиването е последната утеха - сиреч единствено може да се похвали пред останалите пияндета колко много е изпил.

С наркотиците ситуацията е същата. В началото изглежда някак интересно - както на шараните им е интересно да се навъртат около въдиците на рибарите, но тези,2 които налапват стръвта отиват в тигана, а другите продължават да плуват и така живота продължава.

Нещата не опират само до пристрастяване, т.е. до потребност на самия наркотик, а са по-сложни. Наркоманите и наркодилърите им стават социалната среда, а социалната среда е затворът от който най-трудно може да се избяга. Или както е казвал един затворник, прекарал в пандиза толкова голяма част от живота си, че е станал като домашен любимец пуснат сред дивата природа: "За мен свободата е затвор и затворът е свобода".

Става дума за сложен резултат от много фактори, като въздействието на самия наркотик е само един от тях. Или както пишело на вратата на Халите: "Не бъркайте входа с изхода!". Наркотиците не решават проблеми, а само създават много нови проблеми. Благодарение на тях човек може да постигне толкова, колкото една жена може да направи един мъж милионер, ако преди това е бил милиардер. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В България пък такива алкохолни зависимости няма масови, макар, че се пие добре.

Дай сега да развием в обществото пък наркотични зависимости.

И въобще, що за аргумент е това, че алкохола бил разрешен, а бил по-опасен. Ми дайте направо да разрешим хероина.

Изобщо, както казах, основания да пропагандира наркотика има само този, който спокойно би го дал на децата си.

Можете ли?

Не можете, я. И правилно.

След като не можете да направите това, не пускайте глупости в главите на чуждите, уважаеми философи.

:vertag:

в БГ има масов битов алкохолизъм, причината да не бие на очи е, че е битов, вечерен и почти никога не прераства в запои или пробелми на сутринта ... за сметка на това е ежедневен и пак си е алкохолизъм ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това само по себе си нищо не значи, щото и прясното мляко се превозва в такива цистерни

Но, едва ли го превозват така, защото съдържа фосфатна киселина. За разлика от колата. А фосфатната киселина освен общия си киселинен ефкт, извлича калция от човешкото тяло. Съдържанието на фосфатната киселина в колата е толкова високо, че с тази напитка можеш да изчистиш патина, ръжда и котлен камън.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що ми се струва че фосфорната к-на (така я учихме навремето) не е проблем за организма. Ние все пак не сме ръждива тенджера и носим доста.

Аз много добре си спомням, че навремето ни даваха да вкусим от киселината, да топнем пръстче :)

Има една хубава приказка, че дозата убива, а не веществото.

И не че съм защитник на колата. Не че не пия, но далеч повече предпочитам айран.

Това, че извлича калция е големият проблем.

ПП - а и никъде на колите не пише, че не трябва да се употребява на ден повече от еди-колко си. Така че, не знаем каква е "дозата".

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но, едва ли го превозват така, защото съдържа фосфатна киселина. За разлика от колата. А фосфатната киселина освен общия си киселинен ефкт, извлича калция от човешкото тяло. Съдържанието на фосфатната киселина в колата е толкова високо, че с тази напитка можеш да изчистиш патина, ръжда и котлен камън.

фосфатна киселина няма - нито на английски, нито на български

ако става дума за фосфорна киселина, тя пък не извлича калция от човешкото тяло, а го свързва и му пречи да се резорбира ... това става при дългогодишна и редовно пиене, а не при еднократен или относително рядък прием ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

фосфатна киселина няма - нито на английски, нито на български

ако става дума за фосфорна киселина, тя пък не извлича калция от човешкото тяло, а го свързва и му пречи да се резорбира ... това става при дългогодишна и редовно пиене, а не при еднократен или относително рядък прием ...

Грешката е моя. Киселината е фосфорна, а фосфатите са при третия етап на дехидратиранвето й.

А щом нещо не се резорбира, то не се усвоява от организма. Смислово е същото като извлича (защото не съм казал от костите), а от организма. Няма разлика като краен резултат в смисъл, че пречи на усвояването на калция. Е, това е точният термин за протокола.

И колко точно е официалната норма - колко дългогодишно (5, 10, 15, 20, 30, 40 или повече години) и колко редовно (на ден, през ден, на седмица, на месец и по колко на веднъж като количество) пиене през това дългогодишие, че така нещо много общо ми се вижда и твърде неясно, когато става дума за човешки организъм. А всяка неяснота е или спекулативна или подвеждаща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно сравнително пълно описание на известните съставки в кока-колата и техния ефект според авторите на статията:

След 10 минути. 10-те чаени лъжички захар, съдържащи се чаша с кола, нанасят съкрушителен „удар” по целия ви организъм и единствената причина, поради която не започвате да повръщате, това е фосфорната киселина, която потиска действието на захарта.

След 20 минути. Настъпва скок на инсулина в кръвта. Черният дроб превръща цялата захар в мазнини.

След 40 минути. Поглъщането на кофеина е завършено. Вашите зеници се разширяват. Кръвното ви налягане се увеличава, защото черният дроб изхвърля повече захар в кръвта. Блокират се аденозиновите рецептори, като по този начин се предотвратява сънливостта.

След 45 минути. Вашето тяло увеличава производството на хормона допамин, стимулиращ центъра на удоволствията в мозъка. Същият принцип на действие има и хероинът.

След час. Фосфорната киселина свързва калция, магнезия и цинка във вашия стомашно-чревен тракт, ускорявайки метаболизма. Увеличава се отделянето на калций чрез урината.

След повече от час. В „играта” се включва пикочогонното действие на напитката. От организма ви се извеждат калцият, магнезият и цинкът, които се намират във вашите кости, а така също и натрият. По това време вие вече сте станали раздразнителни или вяли. Цялата вода, съдържаща се в кока-колата, се извежда с урината.

Всъщност, когато надигаме студената бутилка с кока-кола, за да се насладим на безспорната й свежест, знаем ли в действителност какъв химически „коктейл” изливаме в гърлото си?

Активната съставка на кока-колата е ортофосфорната киселина. Поради нейната висока киселинност цистерните, използвани за транспортиране на концентрат на кока-кола трябва да бъдат оборудвани със специални резервоари, предназначени за висококорозионни материали.

Нека надникнем в „анатомията” на един от най-рекламираните продукти на компанията „Кока-Кола” - Coca-Cola Light без кофеин. Тази напитка съдържа Aqua carbonated, E150d, E952, E950, E951 , E338, Е330, Аromas, Е211.

Aqua carbonated - това е газирана вода. Тя възбужда стомашната секреция, повишава киселинността на стомашния сок и провокира метеоризъм - обилно отделяне на газове. Освен това, използва се не изворна вода, а водопроводна, преминала през специални филтри.

E952 - цикламова киселина и нейните натриеви, калиеви и калциеви соли. Заместител на захарта. Цикламатът е синтетичен химикал, има сладък вкус, който 200 пъти превишава сладостта на захарта, използва се като изкуствен подсладител. Бил е забранен за използване в хранителни продукти, тъй като представлява канцероген, предизвикващ ракови заболявания. През 1969 г. по нареждане на Управлението за контрол на хранителните продукти и лекарствата бил забранен за използване на територията на САЩ, тъй като той, както захарина и аспартама, предизвиква в плъховете рак на пикочния мехур. В същата година бил забранен и в Канада. През 1975 г. забраната обхванала и Япония, Южна Корея и Сингапур. Забранен е за използване в производството на напитки в Индонезия. През 1979 г. Световната здравна организация, кой знае защо, реабилитирала цикламатите, признавайки ги за безвредни.

E150d - оцветител, получава се по пътя на преработката на захар при определени температури, с добавяне на химически реагенти или без тях. В случая с кока-колата се добавя амониев сулфат.

E950 - калиев ацесулфам. 200 пъти по-сладък от захарозата. Съдържа метилов етер, който влошава работата на сърдечно-съдовата система, и аспарогенова киселина, която оказва възбуждащо действие на нервната система и може, с времето, да предизвика привикване. Ацесулфамът се разтваря лошо. Продуктите с този подсладител не се препоръчват за употреба от деца, бременни и кърмещи жени.

E951 (аспартам) - заместител на захарта за болните от диабет. Химически е неустойчив: при повишаване на температурата се разпада на метанол и фенилаланин. Метанолът е много опасен: 5-10 мл са способни да доведат до гибелта на зрителния нерв и необратима слепота, 30 мл могат да предизвикат смърт. В топлите газирани напитки аспартамът се трансформира във формалдехид, който е изключително силен канцероген. Документално потвърдени са редица случаи на отравяне с аспартам: загуба на съзнание, главоболие, умора, виене на свят, повдигане, силно сърцебиене, увеличение на теглото, раздразнителност, тревожно състояние, загуба на паметта, мъгливо зрение, припадъци, загуба на зрение, болки в ставите, депресия, спазми, заболявания на детеродните органи, загуба на слуха. Аспартамът може също да провокира следните заболявания: тумор в мозъка, множествена склероза, епилепсия, базедова болест, хронична умора, болести на Паркинсон и Алцхаймер, диабет, умствено изоставане и туберкулоза.

E338 - ортофосфорна киселина. Предизвиква раздразване на очите и кожата. Използва се за производството на фосфорнокисели соли на амоняка, натрия, калция, алуминия, а така също за органичен синтез, в производството на активен въглен и киноленти, за производството на огнеупорни материали, керамика, стъкло, торове, синтетични миещи средства, в медицината, металообработването, текстилното производство, нефтената промишленост. Хранителната ортофосфорна киселина се използва в производството на газирана вода и за получаване на съставки за сладкарски изделия. Известно е, че ортофосфорната киселина пречи на усвояването на калция и желязото от организма, което може да доведе до отслабване на костната тъкан, остеопороза. Други странични ефекти са жажда, обриви по кожата.

Е330 - лимонена киселина. Широко разпространена е в природата. Използва се във фармацевтичната и хранителната промишленост. Солите на лимонената киселина (цитрати) се използват в хранителната промишленост в качеството на киселини, консерванти, стабилизатори, а в медицината - за консервиране на кръв.

Аromas - неизвестно какви ароматни добавки.

Е211 - натриев бензоат. Използва се в производството на някои хранителни продукти, в качеството на бактерицидно и противогъбично средство. Към тези продукти се отнасят мармаладите, плодовите сокове, плодовите йогурти. Не се препоръчва за употреба от астматици и хора, чувствителни към аспирина. Изследване, проведено от британския професор Питър Пайпър, открило, че това съединение нанася значителна вреда на ДНК. По думите на Пайпър, натриевият бензоат, който е активен компонент в консервантите, използвани в повечето газирани напитки, не унищожава ДНК, но ги деактивира. Това може да доведе до цироза на черния дроб и дегенеративни заболявания, например, болест на Паркинсон.

кока колаИ така, какво се оказва? Ами, оказва се, че „тайната рецепта” на кока-колата е просто един рекламен трик. Каква тайна може да има, когато на всички е известно, че това е слаб разтвор на кокаин с консерванти, оцветители, стабилизатори и т.н. Т.е., това е легализирана кокаинова наркомания плюс чиста отрова, а диетичната кола е още по-лоша, защото аспартамът, който замества захарта в нея, е чиста невротоксична отрова.

Приятно пиене. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...