Отиди на
Форум "Наука"

Народът Фир Болг от the Lebor Gabala Erren (Leabhar Gabala)


Recommended Posts

  • Потребител

Това ми прилича на теориите на Лев Гумилев за пасионарността и етногенезата.

Проблемът е, че вечни и неизменни народи и държави няма. Всичко тече, всичко се мени и нищо не остава постоянно.

Постоянно е ДНК-то приятелю и то носи цялата налична информация , включая и историята на един народ! :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така. Гулимьов си ги пише както му е удобно. А теорията за пасионарността му е чиста проба руски комплекс за малоценност. Западът е в залез, на всички там им е спукана работата, само руснаците преживели демографски ренесанс заради подчиняването им от монголите. Затова имат още 500 или повече години от Запада. Тоест, понимай, бъдещето е тяхно, няма значение, че постоянно се топят като нация и единственото нещо, което произвеждат качествено и изнасят е петрол, газ и оръжие.

Ще добавя, че при хионитите/хефталитите монголският елемент не е бил много голям. Името "хиаона" се среща още в "Авеста" като име народ, заплашващ от север персите.

Лев Гумильов е син на поетесата Ана Ахматова и НЕ Е РУСНАК, А ВОЛЖКИ БЪЛГАРИН ПО ПРОИЗХОД! Може това което казва в изследванията си да не е от последна инстранция, но е стойностно!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Лев Гумильов е син на поетесата Ана Ахматова и НЕ Е РУСНАК, А ВОЛЖКИ БЪЛГАРИН ПО ПРОИЗХОД! Може това което казва в изследванията си да не е от последна инстранция, но е стойностно!

айде, виде темата и почна да истерясваш. Лев Гумилев е с руско самосъзнание, следователно е руснак. Като такъв се е възприемал и си е развивал неговите великоруски идеи. Така че евентуалният му български произход има толкова значение, колкото и този на Джон Атанасов /т. е. никакво/.

И престани да лепиш етикети на хората и да фантазираш за митичните фирболги. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Абе ти да не си интернационалист-глобалист; що ми звучи доста познато това?!?........

Ми щото сигурно си мяркал Приск - друг известен интернационалист-глобалист. :lightbulb: Вие там, в етнически чистите общества, не е зле да започнете да четете книжки, така по малце, да се разхождате по улиците на историята... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тая "тема" за древната българска история я дъвча още отпреди ти да се родиш! :post-70473-1124971712:

Ти още малко ще изкараш българите и родоначалници на кроманьонците. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
@Харамия - Дай я тази снимка, за която споменаваш, също и линк към публикация, ако има такава.

Това кимерийско придвижване, за което говориш, го има документирано, то стига до централна Европа, където указва влияние върху Халщатската култура, но за влияние по на Запад от Халщат няма никакви данни.

Има мнения, че кимврите били кимерийци, но те се основават предимно но езиковото сходство на двете имена, което още не е доказателство. Изследвания археологическия материал сродява кимврите с тевтонците.

За робството на Фир Болг в Гърция - това не знам откъде се е пръкнало. Както казах, има го само в късни преписи и компилации, където може да е попаднало откъде ли не. Като цяло, в резултат на християнизацията, тенденците в работите на средновековните хронисти (напр. Джофри от Монмът и Нений) е да направят връзка с библейския произход на тамошното население. Тези напъни се смесват с по-ранни, където пък стремежът е да се направи връзка с гръцката митология. Ето един пример за такова смесване:

Eто нещо за тази крепост на Фир Болг, аз имам по-добра снимка с изглед откъм морето (същото отвесно плато като при Мадара), но сега я търся в мрежата иначе ще трябва да я сканирам. Планировката на крепоста е идентична с тази на Мадара:

http://www.gbbg.net/dunaonghusa.html

http://www.irish-society.org/Hedgemaster%2.../dun_aengus.htm

Ето намерих друг ракурс на крепостта откъм морето:

http://www.kynes.net/ireland01.htm

Ето и тук има нещо интересно; специално на стр. 5 характерните скито-кимерийски "каменни баби" (има ги и в Северна България); стр. 10 "кимерийски стени"; стр. 14 могила подобна на тази от Старосел със стена крепида; стр. 15 кимерийска символика (същата я имаме в огромни количества в Северното Причерноморие от кимерийски находки):

http://books.google.bg/books?id=VnRlRjwn5x...=result#PPP1,M1

Съгласно "Книгата на нашествията" (Book of Invasions [Lebhar Gabhala]) каменната крепост на остров Aran - Dun Aonghusa (Онгъл) е построена от Фир Болг.

За Кимерийците/кимврите Шангов в 1923 г. дава подробна карта базирана на стари карти за преселението им с начална точка Бактрия - в средата Северното Причерноморие и Балканите - и крайна точка Уелс (Англия). Имам и един немски атлас, в който са представени преселения на кимерийци далеч на Запад в Западна Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти още малко ще изкараш българите и родоначалници на кроманьонците. :biggrin:

Романе, ти май не си чувал за първия хоминид - унугундуропитека? :post-70473-1124971712:

Eто нещо за тази крепост на Фир Болг, аз имам по-добра снимка с изглед откъм морето (същото отвесно плато като при Мадара), но сега я търся в мрежата иначе ще трябва да я сканирам. Планировката на крепоста е идентична с тази на Мадара! http://www.gbbg.net/dunaonghusa.html

Идентична е с Мадара, ама ако се гледа :116: от самолет на 13км. над земята.:animatedwink: Ще трябва нещо да се изясните с Жоро, щото той по един недвусмислен начин доказа, че МК пристигнал направо от Хорезъм, а ти сега провокации - крепостта била дошла пък от митичната Фирболгария?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Романе, ти май не си чувал за първия хоминид - унугундуропитека? :post-70473-1124971712:

виж, това изкопаемо май съм го изпуснал /или пък евреите палеонтолози са скрили находката нарочно/.

Обаче истината винаги изплува наяве. Пуснах една култова темичка в алтернативната история. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много хубави снимки на тази крепост. На Яйлата, Калиакра е същата.

http://www.yailata.info/stronghold.php - разрушена е и е неизползваема от V-VІ в., оттогава стоят непокътнати остатъците й.

и малко от личен архив:

c731441ffe18t.jpg

общ изглед и се вижда крепостта в дъното в дясно.

843b03652655.jpg

схема-възстановка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На Яйлата е пълно с тракийски /следователно "до римски"/ некрополи и окултни скални пещери. Анастасий стяга ремонт на крепостта в V в., предвид опастността от северни нашественици. Основите й несъмнено са тракийски, каквито са околните описани от мен по-горе съоръжения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като гледам - разбирате от крепости, колкото и от палеоботаника. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подобни са самата Калиакра /Яйлата е 2-3 км. северно от Калиакра/ и Петрич кале до с. Разделна, Варненска област.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Като гледам - разбирате от крепости, колкото и от палеоботаника. :biggrin:

Ами има една книга "Каменните щитове на България" (сега автора ми изхвърча от главата; мисля че името беше Петър Чолов; Чолпанов или нещо такова), като и една друга от него за Въоръжението и военното дело на българите през вековете, в съавторство със акад. Димитър Ангелов (тоя много не го дишам!) издание на БАН, където са представени почти всички основни крепости в България (общият им брой е около 2000); произход, архитектурни планове , начин на строеж и т.н.! ВЗЕМИ Я ПРОЧЕТИ ДА СЕ ПООГРАМОТИШ МАЛКО! :vertag::book:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами има една книга "Каменните щитове на България" (сега автора ми изхвърча от главата; мисля че името беше Петър Чолов; Чолпанов или нещо такова), като и една друга от него за Въоръжението и военното дело на българите през вековете, в съавторство със акад. Димитър Ангелов (тоя много не го дишам!) издание на БАН, където са представени почти всички основни крепости в България (общият им брой е около 2000); произход, архитектурни планове , начин на строеж и т.н.! ВЗЕМИ Я ПРОЧЕТИ ДА СЕ ПООГРАМОТИШ МАЛКО! :vertag::book:

И откога сходният начин на градеж на крепости /или смътно наподобяващия такъв/ е основа за смели твърдения, че са правени от един и същ народ, че и български? :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Би могло такова съображение да бъде аргумент, в съчетание с други доказателства. Или самостоятелно може да служи като индиция за такава възможност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Би могло такова съображение да бъде аргумент, в съчетание с други доказателства. Или самостоятелно може да служи като индиция за такава възможност.

Ами сега къщите в западния свят се изграждат по сходен начин. Това доказателство ли е за родство/идентичност между народите? :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега е време на унификация и широкообвхатно взаимно влияние. Тогава всички занаяти са били дело на народите, разбира се, учейки се И един от друг, но не в такава степен. Следователно при ранното средновековие и особено при "варварските" народи евентуални прилики в различните елементи на материалната култура биха могли да се преценяват като възможни индиции за някакви връзки.

Цялата работа е в "тежестта на съответното доказателство". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Сега е време на унификация и широкообвхатно взаимно влияние. Тогава всички занаяти са били дело на народите, разбира се, учейки се И един от друг, но не в такава степен. Следователно при ранното средновековие и особено при "варварските" народи евентуални прилики в различните елементи на материалната култура биха могли да се преценяват като възможни индиции за някакви връзки.

Цялата работа е в "тежестта на съответното доказателство". :)

Ние не говорим за ранно средновековие, а за много по-древен и митологичен период. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 1 year later...
  • Потребители
Но днешните "македонци" като чуят за Македонец, изкарват пяна на устата, така и с любителите на траките, които пропускат да забележат, че собствено тракийска култура след 3-2-ви век много трудно може да се долови, а имената на траките са все повече гръцки и по-късно - римски. За надписите по оброчните плочки няма смисъл въобще да се коментира. "Романизацията" и "елинизацията" не е плод на нечие въображение, тя е обективната реалност и отричането й е просто болезнена ненаучност

А с РЕ-ТРАКИЗАЦИЯТА ,която спомена Тогарм от V в. какво ще правим ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ретракизация? За първи път чувам. Я отвори отделна тема за това. Както виждам, тук темата е за ирландския мит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
snapback.png_magotin_, на Sun Jan 04, 2009 8:04 pm, каза:

Колкото до РЕ-ТРАКИЗАЦИЯТА, за която говориш, Тошо малко е пресолил манджата. Да, действително се развиват някакви моди и се формира може би по-особена местна ономастика, но не виждам никакви сериозни податки за етноформиращи процеси, тъкмо напротив, в Късната античност траките си стават едни пълноправни ромеи, говорят на гръцки и латински и т.н. Или съм пропуснал откриването на паметник, доказващ съществуването на тракийски език около 2-3 век сл.Хр.? То не че въобще нещо се знае за "тракийския език", но вероятността в графоманската епоха на Римската империя да са го пропуснали е много малка.

една интересна карта за размисъл /относно латинизираните Балкани/:

http://forum.boinaslava.net/attachment.php...mp;d=1186083754

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...