Отиди на
Форум "Наука"

Проблемни животни?


eMGeto

Recommended Posts

  • Потребители
Ами из нета такива клипчета колкото искаш, само време да има човек да се рови!

И на този май това ще му се случи

Не виждам някой да твърди между другото, че гларусите гълтат възрастните гугутки ЦЕЛИ, а и май поначало ставаше дума, че унищожават малките, да не говорим пък за яйцата!

п.п. Не искам да се разбира погрешно, че съм ЗА изтребването им с пушки, само казвам, че ако действително са се размножили повече от нормалното, не е изключено да създават и такива проблеми! В борбата за оцеляване по-силния побеждава, между гугутка и гларус (нищо че не е пеликан!) е очевидно кой е по-силния!

Говориш глупости

Навсякъде е очевидно, че другите птици са я болни я се давят където не им е мястото (във водоема) - това е по-скоро санитарен контрол, а не изтребване. Такъв лабав гълъб кой знае с каква болест или ударен от човек, или дори нарочно омаломощен от човек за да стане КЛИПЧЕТО щото и такива изроди ги има! Естествено е като всеядна птица да му се случва да похапва други птици. Обаче основното, което правят гларусите в България е seagull eating trash! А гугутката не оцелява като яде trash - тя е зърноядно пиле, храни се със семена и за туй намалява. Какво се правиш на умен? Аз мога в нета да ти намеря още повече картинки и - как синигер яде синигер например!

В борбата не между гугутката и гларуса (щото нищо че ника ти е еволюшън разбираш от еволюция и екосистемно равновесие колкото баба ми) почти не се пресичат хранителните им вериги и местообитанията - в борбата на гугутката и гларуса с ЧОВЕКА гларуса е по-адаптивен. Ама понеже си решил да се правиш на обективен прибягваш до недостойни средства - някои от тия болни гълъби и врабчета (ято или косове) могат да ги разкъсат БРЕХ!

Колкото до това - никой не отрече че гларусите ядат яйца и малки понякога. Това обаче не става масово, когато навсякъде има боклук а сметището е рай за тях. Гугутките от своя страна са далече от сметищата, щото там зърно няма! Ако някой във хранителната верига е конкуренция на гларуса на сметището това са врановите. Никъде не бе споменато за БОРБА между тях! Така че спри да ме дразниш, че ми писна да говоря с хора прочели оттука оттам и въобразили си, че знаят всичко.

Не е изключено някой гларус да е изял някое малко на друга птица. Това обаче не е причина за намаляване на популацията на тази птица. Причината е, че тази птица няма как да се изхранва на съответното място или просто е отстрелвана.

Още нещо - популацията от гларуси изобщо не е ТОЛКОВА голяма. Стана ясно, че местните не могат да различат малките на другите чайки от възрастен гларус, така че на онзи остров е вероятно да са гнездили птици, които изобщо не са гларуси или да е имало всички видове чайки, които се сетиш.

Цялата тази дискусия трябва да стигне ДОТАМ, че всички хора да се замислят колко са опасни промените, които осъществяваме в околната среда и как се отразяват на цели популации, колко вреден е ловът на диви животни, замърсяването, боклука и прочие, а не да се ПРАВИМ НА УМНИ, само за да се изкажем по някоя тема! Няма да се извиня, че съм груба защото ми писна да се обсъжда "вредата" на "разпространилия" се гларус в сектор "екология" - наместо някой от вас "разбирачите" да постави на дневен ред ИСТИНСКИТЕ екологични проблеми на страната ни! А те са многобройни! Щото това е регрес на ценностите на хората! Никаква ЕВОЛЮЦИЯ не е ;) Иначе повдигналия въпросът ЕМгето научи много нови неща и мисля, че е един от онези, които по принцип се отнасят сериозно към придобитото знание и информация, които им дават хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Чаплите и разните видове пеликани са толкова редки, че даже да се хранят постоянно с гугутки им прощаваме. Те не могат да сведат популация, която беше от хиляди птици до нищо. Нека лъвицата (нахакана е и за това ми спечели симпатиите) не мисли, че искаме просто да убиваме. Хайде да направим следното - аз ще заснема с моята камера три случая, в които гълъби (понеже в крайдунавските градове гугутки вече няма) са убивани от гларуси и ще ги постна тук. Ще видите сами и ще прецените! Или по-добре пет случая. Не мислете, че ще залегна с часове да ги дебна - аз си пия кафето, а драмата е отсреща, на покрива на отсрещната сграда! Просто не съм имал камерата готова. Ако знаех, че някога ще има БГ България, щях да имам повече от пет случея. След това обаче...не мога да ги спра мойте приятели (те също гледат форума), а и не виждам, кой ще ги спре! Те не са касапи - познаваме се от деца. Те са родолюбци не по малко от вас! Изключителни мерки ще бъдат взети, никакви други птици да не пострадат - има оптически мерници, заглушители и акции ще се провеждат изън гнездовия период - само зиме. Искам отзиви!

Късно погледнах клиповете на Евълюшън - същите клипове ще ви покажа и аз, макар че те предстои да се случат... в България! Ще говорим след време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Говориш глупости

Навсякъде е очевидно, че другите птици са я болни я се давят където не им е мястото (във водоема) - това е по-скоро санитарен контрол, а не изтребване. Такъв лабав гълъб кой знае с каква болест или ударен от човек, или дори нарочно омаломощен от човек за да стане КЛИПЧЕТО щото и такива изроди ги има! Естествено е като всеядна птица да му се случва да похапва други птици. Обаче основното, което правят гларусите в България е seagull eating trash! А гугутката не оцелява като яде trash - тя е зърноядно пиле, храни се със семена и за туй намалява. Какво се правиш на умен? Аз мога в нета да ти намеря още повече картинки и - как синигер яде синигер например!

В борбата не между гугутката и гларуса (щото нищо че ника ти е еволюшън разбираш от еволюция и екосистемно равновесие колкото баба ми) почти не се пресичат хранителните им вериги и местообитанията - в борбата на гугутката и гларуса с ЧОВЕКА гларуса е по-адаптивен. Ама понеже си решил да се правиш на обективен прибягваш до недостойни средства - някои от тия болни гълъби и врабчета (ято или косове) могат да ги разкъсат БРЕХ!

Колкото до това - никой не отрече че гларусите ядат яйца и малки понякога. Това обаче не става масово, когато навсякъде има боклук а сметището е рай за тях. Гугутките от своя страна са далече от сметищата, щото там зърно няма! Ако някой във хранителната верига е конкуренция на гларуса на сметището това са врановите. Никъде не бе споменато за БОРБА между тях! Така че спри да ме дразниш, че ми писна да говоря с хора прочели оттука оттам и въобразили си, че знаят всичко.

Не е изключено някой гларус да е изял някое малко на друга птица. Това обаче не е причина за намаляване на популацията на тази птица. Причината е, че тази птица няма как да се изхранва на съответното място или просто е отстрелвана.

Още нещо - популацията от гларуси изобщо не е ТОЛКОВА голяма. Стана ясно, че местните не могат да различат малките на другите чайки от възрастен гларус, така че на онзи остров е вероятно да са гнездили птици, които изобщо не са гларуси или да е имало всички видове чайки, които се сетиш.

Цялата тази дискусия трябва да стигне ДОТАМ, че всички хора да се замислят колко са опасни промените, които осъществяваме в околната среда и как се отразяват на цели популации, колко вреден е ловът на диви животни, замърсяването, боклука и прочие, а не да се ПРАВИМ НА УМНИ, само за да се изкажем по някоя тема! Няма да се извиня, че съм груба защото ми писна да се обсъжда "вредата" на "разпространилия" се гларус в сектор "екология" - наместо някой от вас "разбирачите" да постави на дневен ред ИСТИНСКИТЕ екологични проблеми на страната ни! А те са многобройни! Щото това е регрес на ценностите на хората! Никаква ЕВОЛЮЦИЯ не е ;) Иначе повдигналия въпросът ЕМгето научи много нови неща и мисля, че е един от онези, които по принцип се отнасят сериозно към придобитото знание и информация, които им дават хората.

Споко, де! Какво толкова се ядосваш заради няколко клипчета! :biggrin: (уточнявам, че тези не са снимани от мен, а и не вярвам да са снимани на Дунава).

И не разбрах каква толкова глупост казах! Защото и ти потвърждаваш, че в сравнение с гугутката, гларуса е по-приспособим!

За това, че може клипчетата да са нагласени и гълъбите нарочно да са ударени предварително - да, права си, ВЪЗМОЖНО Е, и аз си го помислих! Ще видим какви клипчета ще ни покаже eMGeto!

Ама ти защо така упорито отричаш, че АКО някой вид, бил той и местен (гларуси, плъхове, каквото щеш) се размножава БЕЗКОНТРОЛНО, по каквато и да е причина (ясно е, че обикновено причината е човешкото въздействие), той рано или късно се превръща във "вредител", чисто и просто се нарушава баланса, което до нищо добро не може да доведе!

Не искам да споря, защото и не претендирам за компетентност по всички въпроси, ама само ми кажи като си решим някой ден проблема със сметищата и ги рекултивираме (дай боже!) и като според тебе основната храна на гларусите е trash, ми че те ще вземат да измрат от глад!!! :Oo: Да няма после призиви "Хора, МОЛЯ ВИ, хвърляйте повече боклук, че ще изчезне популацията от гларуси!!! " :tooth:

За това вече няма да се обидя, ако кажеш, че са глупости, ама и аз се ядосах! Стига толкова! :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

eMGeto, защо поне малко не се вслушваш в някои мнения тук? Защо изобщо тогава искаш да обсъждаш този въпрос, след като и без друго си решил да изтребваш птици, което е забранено от закона? Стана ясно, че не си специалист в областта и макар, че може би си с добри намерения не мислиш ли, че така ще нанесете повече вреди от колкото ползи? Има толкова примери за погрешната намеса на човека. Може би начина е да алармираш специалисти, да се изясни случая на едно профисионално ниво, но не и да тръгнете с пушките. Тгава приноса ти ще бъде наистина положителен. Нека бъдем цивилизовани и наистина милеещи за приодата на нашата родина.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Чаплите и разните видове пеликани са толкова редки, че даже да се хранят постоянно с гугутки им прощаваме. Те не могат да сведат популация, която беше от хиляди птици до нищо. Нека лъвицата (нахакана е и за това ми спечели симпатиите) не мисли, че искаме просто да убиваме. Хайде да направим следното - аз ще заснема с моята камера три случая, в които гълъби (понеже в крайдунавските градове гугутки вече няма) са убивани от гларуси и ще ги постна тук. Ще видите сами и ще прецените! Или по-добре пет случая. Не мислете, че ще залегна с часове да ги дебна - аз си пия кафето, а драмата е отсреща, на покрива на отсрещната сграда! Просто не съм имал камерата готова. Ако знаех, че някога ще има БГ България, щях да имам повече от пет случея. След това обаче...не мога да ги спра мойте приятели (те също гледат форума), а и не виждам, кой ще ги спре! Те не са касапи - познаваме се от деца. Те са родолюбци не по малко от вас! Изключителни мерки ще бъдат взети, никакви други птици да не пострадат - има оптически мерници, заглушители и акции ще се провеждат изън гнездовия период - само зиме. Искам отзиви!

Късно погледнах клиповете на Евълюшън - същите клипове ще ви покажа и аз, макар че те предстои да се случат... в България! Ще говорим след време.

С това няма да докажеш тезата си, че гларусите са причина за изчезването на гугутките. Драма! Абе ти нормален ли си?! Каква драма е това бе? Още ли сте толкова затъпели, че заставате на страната на някое от животните в екосистемата, за сметка на друго? Щото ако беше в София вероятно "драмата" гълъб - куче би ти се сторила още по-ужасна, или котка - гълъб, или куче - котка! В градската среда ИМА хищни животни. НИКОЙ НЯМА ПРАВО да ги изтребва, заради начина им на хранене! Драмата! Вие сте драмата, защото сте ЗАБЛУДЕНИ, НЕОБРАЗОВАНИ (както вече се видя) и ТЕСНОГРЪДИ! Баща ти е слагал гнезда за гугутки а защо не се е погрижил да създаде условия за ПЕЛИКАНИ щом са редки?? Или лебеди? Или чапли?!

Гугутките намаляват повсеместно, доктор Шурулинков ви обясни, че това е заради непрекъснатото намаляване на източниците им на храна - зърнопроизводството ни запада, то всъщност и ЗА ХОРАТА Е КОФТИ ТОВА. Освен това гълъбите ви си ги има, явно са ПО-адаптивни от гугутките! Както и в София има гълъби, но няма гугутки!

Твоите приятели според мен искат да ОПРАВДАЯТ с нещо (както и ти) желанието си да изтребят водоплаващите по Дунава масово, за да не са им конкуренция в риболова. Вече съм напълно убедена в този ви мотив, всичко останало е спекулация и кой ще излезе ПО-УМЕН.

Дай да седнем да изтребим всички птици в БГ, които ядат други птици - грабливи дневни и нощни, вранови, водоплаващи - ВСЯКАКВИ. Дай да изтребим хищниците, лисиците, белките, златките, дивите котки, вълците, мечките, за да има само Зайо Баювци, сърнички,гълъбчета и гугутки и да НЯМА ДРАМИ. Тоя популизъм, Емг-ето твоя не ТУКА. Ясна ли станах! Твоите приятели ще си получат заслуженото наказание, дори да изтрелят и 1 куршум срещу която и да е чайка - това е факт. Освен ако не са решили да бъдат бракониери, престъпници???

Ти сам доказа, че не разпознаваш птиците изобщо. Ми я си представи, че някоя чайка (младото пиле от този вид) погълне гълъб лелееееееее а тя е световно защитена и вие я застреляте, заради това, че се храни както си му е реда.

Не било естествено да има гларуси по Дунава, да има чайка, да има водоплаващи. Само гугутките и гълъбите били естествени! БРЕ ВИЕ СТЕ АБСУРДНИ ХОРА! ТОЗИ АБСУРД НЕВЕРОЯТНО МНОГО МЕ ДРАЗНИ!

Ще ти кажа каква е драмата! Драмата на гугутките е, че след всеки ловен сезон има стотици осиротели двойки гугутки - т.е. по едно пиле или дори ...и двете отиват в задоволяване на ловната страст на хората. Ти какво си мислиш, че твоите приятели не са стреляли по гугутки! Спокич, щом имат пушки значи са стреляли по всичко що е летяло без да обръщат внимание дали е защитено или не, дали е ловен обект или не!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
[

Споко, де! Какво толкова се ядосваш заради няколко клипчета! :biggrin: (уточнявам, че тези не са снимани от мен, а и не вярвам да са снимани на Дунава).

И не разбрах каква толкова глупост казах! Защото и ти потвърждаваш, че в сравнение с гугутката, гларуса е по-приспособим!

За това, че може клипчетата да са нагласени и гълъбите нарочно да са ударени предварително - да, права си, ВЪЗМОЖНО Е, и аз си го помислих! Ще видим какви клипчета ще ни покаже eMGeto!

Ама ти защо така упорито отричаш, че АКО някой вид, бил той и местен (гларуси, плъхове, каквото щеш) се размножава БЕЗКОНТРОЛНО, по каквато и да е причина (ясно е, че обикновено причината е човешкото въздействие), той рано или късно се превръща във "вредител", чисто и просто се нарушава баланса, което до нищо добро не може да доведе!

Не искам да споря, защото и не претендирам за компетентност по всички въпроси, ама само ми кажи като си решим някой ден проблема със сметищата и ги рекултивираме (дай боже!) и като според тебе основната храна на гларусите е trash, ми че те ще вземат да измрат от глад!!! :Oo: Да няма после призиви "Хора, МОЛЯ ВИ, хвърляйте повече боклук, че ще изчезне популацията от гларуси!!! " :tooth:

За това вече няма да се обидя, ако кажеш, че са глупости, ама и аз се ядосах! Стига толкова! :crazy_pilot:

Няма такова нещо като безконтролно размножаване! Иди и виж на място! Това е пълно дезинформиране. Щото аз много добре знам колко точно гларуси и чайки има там. Емг-ето не само, че преувеличава, но и никакви клипчета няма да направи защото преди няколко поста сам казал, че не Е ВИЖДАЛ а са му разказвали само за подобни "драми". Сам се оплита в празните си приказки. Понеже той си позволи да обижда тук като цяло българските орнитолози, да се репчи и да се държи грубо стана ясно, че никак не му е чиста работата. А ти в името на истината, че гларусът от време на време изяждал някоя птица какво? Правиш разсъждениятаа на Емг-ето по-достоверни. Петър Шурулинков каза - възможно е да изядат малки и яйца, но това не може да е причина за намаляване на популация. Освен това водоплаващите по Дунава са трън в очите на приятелите на ЕМг-ето не заради гугутките, а заради тревогата им за УЛОВА им, риболовния такъв. Което отново е глупаво, защото ако имат лош улов, то това най-вероятно се дължи на бракониерства, риболов с ток и какви ли не други забранени средства както и замърсяването на реката!

За това ти казах, че са глупости. Защото в контекста на дискусията заставаш на страната на онзи, който е обещал да намери патроните за своите приятели!

Не мога да разбера колко пъти трябва да се повтори, че гугутките намаляват по други причини и то повсеместно. А гълъби явно има достатъчно щом ЕМГЕТО твърди, че лесно ще заснеме клипче, което показва, че проблем няма. И никой няма право да се намеси на гларуса, който яде каквото си поиска - какво като е градска среда, те са си все още диви животни! Пак не можах да разбера защо във Варна гларусите, гълъбите, пойните птици и гугутките не си пречат?????? Да не би там, където риболовстват приятелите на ЕМГ-ето гларусите да са станали СТРЪВНИЦИ!?????

НЕ СЕ РАЗМНОЖАВАТ БЕЗКОНТРОЛНО ПОВТАРЯМ. Популацията им е в съвсем нормални рамки и както вече казахме не става дума само за гларуси а за много видове чайкови, някои от които със специален статут.

Тази дискусия трябва да приключи сега.

Емг-ето да вземе да се замисли

За това да - стига толкова! Няма да повтаряме тука на един и същи човек, едно и също нещо толкова пъти!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

eMGeto да прочете отново темата da capo al fine (от началото до края) и да направи обобщение - какво е разбрал и какво не е. Отказал ли се е да избива птиците или - не. Ако ще ги трепе, как смята да ги обсади - ще ползва ли танкове, артилерия, вертолети, самолети, кораби, моторни лодки и подводници?

Задачка-закачка:

Един ловец доближил ято птици, накацали едно дърво. Стрелял по тях и улучил една птица.

В задачата се пита: Колко птици са останали на дървото? (Ако изобщо някоя е останала!)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От казаното до тук се вижда, че няма проблемни животни. Ами, щом няма проблемни животни, тази тема е излишна! Всички знаем, че проблемното животно е човека, не защото е проблемен, а защото е многочислен. Но тук ставаме като професор Вучков! Много бла-бла и нищо конкретно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм техен главатар! Те са големи хора и всеки отговаря за себе си. Ако им откажа - няма да се промени тяхното решение. Само дето ще имат вместо 5 000 патрона - 1 000. Те не са рибари т.е. хора живеещи от риболов. Някои от тях са любители, но винаги като рекат имат риба. Никога не съм чувал да използуват ток (!) или бомби (!) Те, такива, ползуващи ток или бомби са вероятно пишман рибари или продават риба. Виж аз, пък и мойте приятели изоставаме от новостите. Как става този номер с ток? Това е интересно, дори и от техническа гледна точка - все пак говорим за България!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Емг-ето ти все на чуване и дочуване, на достигнала до теб информация се осланяш, превръщаш се в говорител на хора чиито мотиви не са ти ясни изобщо.

Иначе - така или иначе приятелите ти трябва да са наясно, че ще нарушат закона. И то особено грубо. И както знам ти колко разпознаваш младите чайкови една от друга просто си представям каква беля ще направят.

Човешката глупост и простотия е безгранична. Твоите приятели са доказателство за това. Ти като техен говорител също. Проблемни животни няма - има проблемни хора. Като ти Емг-ето и твоите приятели, които нямат воля нито да се образоват, нито да помислят трезво, нито да послушат онези, които са по-знаещи в областта от тях. Понеже е така във всички сфери на активност в България - природата ни загива. ВИЕ - цялата ви група носите или по-точно ще носите отгворност за това. Пред дедите си и пред своите наследници. Пред закона и писания и природния. И дано ви дойде акъла преди да се случи необратимото!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изкуших се да копирам нещо от форума на Птиците в България:

Мишки причиняват изчезване на популацията на албатрос

birdlife1.JPG

Критично застрашеният албатрос от вида Diomedea dabbenena преживя най-лошия си размножителен сезон въобще, по данни на RSPB. Броят на пиленцата, успели да оцелеят до първо оперение, драстично е спаднал и в момента е 5 пъти по-нисък от необходимия за оцеляването на вида. Това се дължи на внесените мишки, които ядат живи пиленцата на остров Gough – единствения дом на тези птици.

Мишките, внесени отвън, оказват пагубно влияние и на други ендемични за остова и критично застрашени видове като овесарката Rowettia goughensis. Скорошно проучване на популацията на овесарките разкри, че тя е спаднала наполовина през последните 20 години и в момента наброява само 400-500 двойки.

Отдавна знаем, че мишките убиват огромен брой от малките албатроси. Сега знаем, че албатросите преживяват най-лошата си година, откакто ги изучаваме.”, каза Ричарт Кътберт, учен от RSPB, който изследва проблема с мишките на острова от 2000-та година. “Ние, също така, знаем, че мишките са хищници за яйцата и пиленцата на овесарката и това е главният фактор за спада в числеността на популацията им.”

Въпреки ужасната за двата вида ситуация, все още липсва разрешение от правителството на Великобритания за предприемане на мерки за изтребване на мишките.

Пълното проучване на тези албатроси през януари показа, че има 1764 възрастни мътещи птици. Проучване проведено по-късно разкри, че само 246 пиленца са оцелели до стадия първо оперение.

“Албатросите са ударени от две злини. От една страна новоизлюпените, които стават жертва на мишките, а от друга възрастните птици, които биват убивани от риболовните кораби”, каза Джон Кроксал. “Неопределено количество от тези птици биват убивани и на сушата и в морето. Без решителни мерки за защитата му, албатросът ще изчезне”.

Източник: Бърдлайф Интернешънъл

http://birdsinbulgaria.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=939

Искам да попитам аз, ТОВА НОРМАЛНО ЛИ ВИ СЕ ВИЖДА, да се знае, че заради МИШКИТЕ, ВНЕСЕНИ ОТВЪН, ще ИЗЧЕЗНАТ албатросите, а вероятно и още видове, и да не се вземат никакви мерки, защото ЛИПСВА РАЗРЕШЕНИЕ ОТ ПРАВИТЕЛСТВОТО!!!!! Да, явно и там е противозаконно да излезеш и да наръсиш отрова за мишки по целия остров и да, сигурно ако го направиш ще избиеш и какви ли още не други животни! При това става въпрос доказано за мишки, внесени отвън!!!!!!!!!! (не коментираме, дали са вредни, и аз твърдя, че вредни животни по принцип няма!)

И така, въпросът ми е към Lion Queen, ще спиш ли спокойно и с чиста съвест, като знаеш, че мишките ще унищожат този вид албатрос, обаче пък ЗАКОНА Е СПАЗЕН, щото за тебе това е най-важното, нали!?!???

п.п. Международният съюз за защита на природата (IUCN) различава 21 вида албатроси като 19 от тях са застрашени от изчезване. (Уикипедия)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Приятел, популациите мишки се размножават безконтролно в среда, в която нямат естествени врагове /както например по някои острови/. Ние тук конкретно за българската фауна си говорим, където привнесени видове /от Мадагаскар например/ няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Evolution, примера ти е безкрайно далечен от нашата действителност. А и аз призовавам щом мислите, че някъде има проблем търсете наистина разрешаването му- например алармирате компетенти организации и институции, нека се разгледа проблема. Това с избиването на част от нашата фауна, само защото някой си мисли, че има вредни животни е пълна глупост. Надявам се да се осъзнаете и поне да потърсите коректна информация, а не да убивате и после да осъзнаете какво сте направили.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гугутката (има две произношения - при литературното, ударението е на второто "у", а при диалектното е на първото), наричана още гугушка (и тук правилата за ударение са същите) беше една от най-познатите на всички птици. Жаргонно я наричат "гут", а съм чувал и изкълчен жаргон - гутляк! В живота си съм застрелял три (с флоберова пушка) - последната беше в гнездото. Бях на 17 години. Изкачих се до гнездото - беше на един стълб побит в едно лозе. За голяма моя изненада, вместо яйца (което предположих преди да стрелям), изпод убитата майка (куршума беше минал през нея и излязъл през гърба и) надничаха две малки ( с перушината вече). Свалих ги и ги отгледахме с баща ми. Пуснахме ги на свобода, но от тогава симпатията ми към тези птици остана. Апелирам към всички - не убивайте гугутките! Историята на тази птица е може би най-необикновената. Нейната родина е Индия, откъдето без намесата на човека, сама достигна западна Европа - Британските острови! По тоталитарно време беше забранена за лов, като декоративна птица, освен извън населените места (защото нанасяла щети на реколтата). В момента гугутките са силно намалели по различни причини. Мнението изказано тук, че те намалели, защото били ловен обект е невярно, понеже гугутката е птица, живееща изключително в населените места (наричаха я дори дворна гугутка), където стрелбата с оръжие е просто невъзможна. Гларуса е птица хранещ се с гугутки и всичко друго, което може да докопа. Той е главният фактор в продължаващото изчезване на гугутката в сегашния си (на гларуса) ареал, освен черноморския бряг! Всико останало - ловци, прашки и пр. е дребна риба. Гларуса - хищна чайка, те всички чайки са хищни, но той е всеяден! Днес гугутките са на изчезване, а гларуса не! Хората не искат гларуси по Дунав, а питат какво стана с гугутката. Компетентните организации нехаят, единственото интересуващо ги са пари. Както в случея с албатроса те ще решат въпроса на следващия конгрес - по научному, по три цяло и четиринадесет, както го пише в дебелите книги, но дотогава ще е твърде късно. А бе, не ги разбирам тези работи, то учените тъй казват!

Рибарите упреквали гларуса, че нямало риба! На вас кой ви каза, че няма риба? В София може да няма риба или цените и да са баснословни, но България не е София! Аз докато бях там се опиянчих от "Керацуда" и каракуда (любимата ми риба, наричана още таранка). То София наистина не е България, щом от "Вълчо Иванов" до летището таксито ми искаше 50 лв.!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ох добре, разбрахме - изкупваш греха си пред три гугутки като искаш да застреляш 5 хиляди гларуса!

Та ти си убиец - всеки, който убива ей така животни за мен е убиец. Това че си бил на 17 не те оправдава. Сега си ми ясен като бял ден, стрелецо, разбирач от пушки! Ти и цялата ви хайка прости "рибари" и "ловци", "стрелци" или "родолюбци" с неначесана краста и неизлекувани комплекси още от детството!

Какво си седнал да ми се правиш на загрижен

Природата НЕ ПИТА КАКВО ИСКАТ ХОРАТА

ТИ си глупак, казах ти

и си убиец

един от многото заради когото няма гугутки

бегай се скрий щото ми писна от тебе

и не ми пука дори да си изпрося бан!

С такива като тебе които твърдят, че хората не искали гларуси а гугутки и са решили да заповядват на природата не може да се говори възпитано.

Защото сте прости, тъпи убийци и ти прост и тъп убиецо излагаш българите чак в Канада

Какъв позор!

Хората и ти - обяснено ви беше сто пъти какво става. И вашите пушки са повече от 70 процента виновни за това! И квито и гнезда да сте слагали после простотията ви оправдания няма. НИто желанието ви да се месите в популациите на дивите животни.

Ти лъжеш най-нагло цялата аудитория на форума бре, Ем-гето. Нали не беше ловец? Или си просто убиец от време на време на невинни диви животинки, колкото да постреляш. Човек с твоята психика да спори с мен?

Та какво мога да постигна аз - просто съм жена, която разбира и обича природата около себе си. Но и разбирам и хората, знам много добре народопсихологията на "простия български рибар" - не онзи с въдицата от 1000 лева, който пуска рибата и само спортува, а онзи с тока, мрежата, срекмето, който лови на тройки и прочие ...нея я познавам. Живяла съм достатъчно сред подобни "рибари" за да знам какво мнение имат за водоплаващите птици и колко са прости наистина.

Вие ще направите белята от простотия. И от желание да стреляте. И от глупост, необразованост и тесногръдие.

Хората... та хората! Вземете се стегнете, организирайте си екологичната защита, спрете да бракониерствате - че ти си бракониер бе, убил си гугутки когато не са били ловен обект, бе Ем-гето. Ти си престъпник и ако живееше в нормална държава, а не в България, където няма правосъдие за бракониерите или поне адекватно такова щеше да си санкциониран, преследван от закона!

Явно ти и "хората" сте един дол дренки.

СПРИ СЕ! Ти явно отказваш да мислиш. Или си толкова ДЪРТ, че тесногръдието ти и промития ти от комунистическите представи за животинския свят и аграрните ТКЗС-та са ти останали завинаги и не можеш нито да се промениш, нито да имаш каквато и да е воля да сториш добро и да разубедиш заблудените си изпростели приятели, че гларусите не пречат и те нямат право да не ги ИСКАТ.

Не ми разправяй, че не знам къде кой какво мисли! Сигурна съм, че шайката ви е стреляла по защитени видове не веднъж. Толкова сте необразовани, че дори не знаете кое може да убивате и кое не.

О какъв благороден човек си - убил майката на гугутките и ги отгледал, после ги пуснал на свобода, те естествено отхранени от хора са напълно неадаптивни към дивата природа и са загинали още при първата среща с хищник ...

СРАМ ме е, че съм българка, точно заради такива като вас!

Дано не успеете да изпълните замисълът си и да направите тежка екологична катастрофа по реката.

Явно не знаете нито да мислите, нито да четете!

Аз преставам да споря с теб, защото няма смисъл.

Освен това ти излъга толкова пъти - първо, че не си ловец, после, че не си виждал гларус да яде малки на гълъби и гугутки, после твърдеше че си виждал. Ти си убиец и лъжец. Откровен. Не знам какво искаш. Да направите престъпление и после да се оправдаете пред съда и да си спестите глобата като кажете "хората не искаха гларуси, а гугутки" - това няма да мине пред никой съд, в закона за биоразнообразието на България няма никаква вратичка, която да обслужва желанията на хората за естеството на фауната в дивите популации около градовете им! Те са такива каквито са и ако се променят това е естествен процес. На всичкото отгоре лъжеш нагло, че гларусите били толкова много. Че аз познавам хора от тези градове. Защо на тях не им пречат гларусите - ще ти кажа, не са ни ловци, ни рибари и не са толкова прости..очевидно е!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Успокойте малко топката, защото ще затворя тмата! Целта не е да се караме, а да научим повече. Ако ЕМгето не хваща от дума, то има други които четат и наистина се замислят.

ЕМгето предлагам ти да обиколиш и други български села и градове отдалечени от дунава, там където няма чайки, за да се увериш, че гугутките и там ги няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз се включих в разговора, който в последствие беше отделен като самостоятелна тема, с надеждата да изложа нещата и чрез дискусия да се стигне до някакво решение. Оказа се обаче, че за такъв разговор просто няма хора. Има компетентни хора що се отнася до самите птици – снимки, информация и пр., но във връзка с проблема, имащи някаква представа са само 2-3 човека. Останалите чуват за него буквално сега. Вероятно от там е и това недоверие и търсенето да се прехвърли вината на други фактори. Това е несериозно!

Безусловно вярно, е че гугутката намаля силно в цяла България по разни причини, но все пак е лесно да се види из населените места във вътрешността на страната. Да се види тази птица в крайдунавските селища обаче, е като да удариш джак пота на 6 от 49! Оставете да се види, гласа и не може да се чуе! Буквално няма гугутки, а аз зная колко бяха, понеже си идвам в България почти всяка година. Трябва да има някаква причина за това. Коя е? Във всеки случай не е тава, че била ловен обект. Няколко пъти вече писах, че е изключително градска птица, а в градовете никой не може да я стреля. Дори и да не е причинителя, без съмнение гларуса е един от факторите, който спомага за това. Какви птици - с часове кръжат, като лешояди и дебнат! Аз наистина ще се амбицирам да направя няколко клипа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гугутката не е изключително градска птица. По-голяма глупост не можа ли да кажеш?????????????? НЯМА ГРАДСКА ПТИЦА. Има диви птици адаптирани към градски условия. Към условията на ГОЛЕМИТЕ, все по-урбанизирани градове гугутките са неприспособими.

Какви птици - с часове кръжат, като лешояди и дебнат! Аз наистина ще се амбицирам да направя няколко клипа
.

отговарям ти само, за да наблегна на това, че отново говориш без да мислиш. Щото ти казаха БЕЗБРОЙ пъти, че и в София и Пловдив няма. Но ти знаеш - ти си кон с капаци, не заслужаваш хората да ти говорят, не заслужаваш внимание. Защото си сляп и глух за друго освен собствените си глупости!

Сигурно ако пък видиш някой истински лешояд веднага ще го гръмнш къвто си задръстен! Как го написа сравнението "като лешояди" все едно в лешоядите има нещо лошо!!!!!!!!!

За да си спестя бъдещи нерви да се занимавам с човек, който ни чете, ни мисли и т.н. просто няма да разглеждам темата! За какво - да подхранвам на ЕМГ-ето болната фантазия, щото на него колкото повече истина му се казва, толкова повече си държи на своето!

Оставям му всички последни думи в този форум! Щото, нали ЕМГ-ето - това ти е зора. Да кажеш последната дума в присъда на едни птици за сметка на други, защото в болния ти мозък се е родила някаква несъществуваща вризка, причинна между съществуването на едната и изчезването на другата!

Точка!

Ще чакам да те застигнат плодовете на твоите дела!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Аз се включих в разговора, който в последствие беше отделен като самостоятелна тема, с надеждата да изложа нещата и чрез дискусия да се стигне до някакво решение. Оказа се обаче, че за такъв разговор просто няма хора. Има компетентни хора що се отнася до самите птици – снимки, информация и пр., но във връзка с проблема, имащи някаква представа са само 2-3 човека. Останалите чуват за него буквално сега. Вероятно от там е и това недоверие и търсенето да се прехвърли вината на други фактори. Това е несериозно!

Безусловно вярно, е че гугутката намаля силно в цяла България по разни причини, но все пак е лесно да се види из населените места във вътрешността на страната. Да се види тази птица в крайдунавските селища обаче, е като да удариш джак пота на 6 от 49! Оставете да се види, гласа и не може да се чуе! Буквално няма гугутки, а аз зная колко бяха, понеже си идвам в България почти всяка година. Трябва да има някаква причина за това. Коя е? Във всеки случай не е тава, че била ловен обект. Няколко пъти вече писах, че е изключително градска птица, а в градовете никой не може да я стреля. Дори и да не е причинителя, без съмнение гларуса е един от факторите, който спомага за това. Какви птици - с часове кръжат, като лешояди и дебнат! Аз наистина ще се амбицирам да направя няколко клипа.

Това, че един вид е по-силно конкурентноспособен от други, не е основание да бъде изтребван. Не мислиш ли, че има доста тъжни примери в това отношение?

А ако пообиколиш бургаските села (например), ще видиш, че и гугутки, и гларуси няма. Причината е друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пропуснал съм да отговоря на моята емоционална симпатяга - Кралицата на лъвовете. Никога не съм имал ловно-рибарски билет или разрешително за оръжие. Просто не съм изпитвал нужда. Приятели имам с ловни, малокалибрени и въздушни пушки и като излезем винаги мога да стрелям!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте.

Аз съм от Видин и мога да кажа, че в града наистина се срещат гларуси, но определено техният брой не е огромен и изобщо не става дума за свръх-размножаване. Виждал съм 2 групи от по 2-3 птици най-много. Едната скоро видях край покрива на катедралния храм, а другата - преди доста години в един централен квартал. Смятам, че наличието им тук - край голям воден басейн като река Дунав, е напълно естествено, а тяхното "нахлуване", в тези уж нехарактерни за тях територии, е не по-малко оправдано от нахлуването на гугутката от Индия в Европа...

Също така ми се струва, че гугутката е по-скоро СЕЛСКА птица... Мисля, че се среща повече във вътрешните райони на страната, по-близо до малките населени места, скалите, полето и природата. Може би в последните години в градовете не й понася замърсяването, шумът или нещо друго... Наистина бих искал да разбера защо се срещат вече толкова рядко...

Между другото, във Видин има и други хищни птици, които също предполагам ловят гълъби и гугутки (или техните малки). Не знам за бухалите, но са ми казвали че са виждали СОКОЛ, или нещо подобно, да преследва гълъби... Знам, че такива хищни птици обичат да се заселват в градовете, дори в Ню Йорк ги има...

Какво да кажем за огромния брой бездомни КОТКИ? Вярно, ядат най-вече от кофите, но съм виждал и да дебнат по таваните на блокове и къщи, там, където гнездят и отглеждат малките си гълъбите... Нищо чудно и точно те да са изяли гугутките!!! Къде изчезнаха също катеричките от градската градина във Видин?

Дали пък НЕ гларусите са виновни, а хората, като позволиха да има толкова много улични котки (и кучета)??? За което, разбира се, НЕ са ни виновни животните...

Знам също, че (псевдо)ловците обичат да стрелят по гълъби и гургулици... Така че, кой сега е виновен за изчезването на гугутката???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...