Отиди на
Форум "Наука"

Проблемни животни?


eMGeto

Recommended Posts

  • Потребител

Съществува един проблем от години и изглежда в България няма кой да обърне внимание. Става въпрос за голямата сребриста чайка (Гларус) - една изключително вредна птица. Появи се по река Дунав преди около 20-25 години. Имам приятели край Дунав, които казват: "Изтреби всичко. Няма вече гугутки, няма и свободно живеещи питомни гълъби, гъски, диви патици." Доколкото разбрах, убива малките, чупи и яде яйцата и оттам е унищожителна за популациите". Те обаче, замислят погром над тази напаст. Приятели, които имат малокалибрени пушки, поискаха да им осигуря 5 000 патрона за да тръгнат от Видин надолу до Силистра с лодки и да се разправят с тази напаст. Пет хиляди патрона! Помислих, че ги искат за друго, но като ме заведоха но о. Мишка, а след това и на о. Батинец, бях поразен - просто нямаше място на северната коса на Батинец - гларус до гларус! Веднага разбрах, че не ме лъжат. В България има ли институции към които можем да се обърнем, преди да започнем да стреляме?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Гларуса е птица, като всички други, но мястото му е на морето. По р. Дунав е същинско нещастие за останалия птичи свят. Гнезди из крайдунавските градове. Търси храна, кръжейки над населените места, а ако няма нищо навлиза на километри във вътрешността на страната и убива всичко, което му попадне, особено малките на другите птици, учещи се да летят. Целта на акцията е да се ограничи, понеже избиването му е невъзможно. Румънската част на Дунав е оф лимит. Патроните не са проблема, а разбирането на институциите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

eMGeto, не ме карай да се съмнявам в трезвата ти преценка и интелигентността ти. Да се винят гларусите, че са причина за изчезване на други видове птици по Дунава като аз разполагам в момента да речем със сведения колко е разнообразна фауната в района и че няма такива проблеми е явна спекулация. Нищо не са изяли, нито нещо е изчезнало... Просто гларусите са се завърнали там, където им е редно да се завърнат - край водните басейни. Не говори такива щуротии - ако сега седнем да разгледаме зимното преброяване на видовете по Дунава едва ли гларусите ще са повече от гълъбите! Ако на някой му се иска да ги изпозастреля и си намира разни начини да създаде "градски легенди" за вредността на тези птици не му помагай. Нямате право да стреляте по тези животни ако не са ловен обект - виж списъкът с ловни обекти, и ако са то само в ловния сезон с редовно оръжие и подновено разрешително. Ако считате че има проблем с гларусите (а той едва ли е толкова страшен, колкото изглежда в очите на онзи, който може да си намери пушка и да отнеме живота на няколко стотин птици ей така намирайки си повод) се обърнете към Българската Орнитологическа Централа ето тук - bulg_orn_centre@zoology.bas.bg и Тел. (+359 2) 9880409 - лица за контакти д-р Борис Николов, проф. Нанкинов. Може да сигнализирате и на РИОСВ - но очевидно не ви изнася, защото е ясно че чайките нищо не са изяли и унищожили, просто някой си умира да постреля по тях...Дори популацията им да е нарастнала това в никакъв случай не може да стане повод за ХАЙКА за чайки - живеем в 21 век!

Нито аз, нито някой от тези хора ще ви съдейства да си начешете крастата и да си оползотворите патроните!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема е сериозен! Гларуса не е птица характерна за р. Дунав. Ако някой твърди обратното, просто не е компетентен (нищо, че е професор). Аз мислех по същия начин.

Знаеш ли, хората забелязали проблема не вярват в българските орнитолози. Надяват се, че поради настъплението на гларуса към западна Европа (Унгария, Австрия и Германия), тамкашните орнитолози ще сторят нещо. Остава да видим!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Нищо не са изяли, нито нещо е изчезнало... Просто гларусите са се завърнали там, където им е редно да се завърнат - край водните басейни. Не говори такива щуротии - ако сега седнем да разгледаме зимното преброяване на видовете по Дунава едва ли гларусите ще са повече от гълъбите! Ако на някой му се иска да ги изпозастреля и си намира разни начини да създаде "градски легенди" за вредността на тези птици не му помагай."

Явно не знаеш много за птиците, а пък за гларусите- нищичко, нали? :biggrin: Да кажеш, че на нещо му е мястото там където е чисто хегелиянство. Позаинтересувай се за сладките зайчета в Австралия. Изключителна и поучителна история. Доньо Донев има нещо по темата-" Умно село". Между другото заповядай в Търговище да преброиш гълъбите и гларусите. После пусни резултата във форума да поумуват всички.

П.П. Препоръчвам ти хотел"Регина" или "Хоспис Енергия"- удобство на добри цени.

П.П.П Може и врабците да преброиш, щот и те са кът :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Проблема е сериозен! Гларуса не е птица характерна за р. Дунав. Ако някой твърди обратното, просто не е компетентен (нищо, че е професор). Аз мислех по същия начин.

Знаеш ли, хората забелязали проблема не вярват в българските орнитолози. Надяват се, че поради настъплението на гларуса към западна Европа (Унгария, Австрия и Германия), тамкашните орнитолози ще сторят нещо. Остава да видим!

А ти с какво си компетентен? не си достатъчно, че да решиш сам да оправя нещата... В крайна сметка никой орнитолог няма да те посъветва да ги отстреляш създавайки опасна екологична ситуация, защото няма да си събереш труповете примерно и съвсем ще прецакаш равновесието на екосистемата, нищо чудно да тръгне някоя зараза и съвсем да унищожи останалите популации.

Орнитолозите в Европа отдавна не съдействат на ловни хайки. Пък и поради фактът че там се отнасят към отпадъците цивилизовано съм убедена, че няма да имат и проблеми с популацията на гларусите по Дунава! Така, че едва ли някъде ще изпоизтребят чайките, заради това, че броят им се е увеличил. Не му е пушката решението и поради това ако се хванете за нея ще сгрешите сериозно. Освен това ще извършите незаконен акт, без да сте убедени в положителния резултат - за това се консултирайте със специалисти. Иначе единствената иниституция, която може да издаде някакво решение по този проблем е РИОСВ - съответно Видин или Силистра. Но преди това се консултирайте с експертите, чиито данни ви дадох, за да не стане така после да излезете най-лошите - три пъти мери, един път режи. Незаконната стрелба по птици може да ви излезе много солено. от друга страна може да алармирате сериозно РИОСВ, че нехайното отношение към боклуците и сметищата е довело до тази ситуация - защото гларусите са там, където има много хранителен отпадък...не там където има други птици, чиито яйца да ядат... Вероятно трябва да ИЗИСКАТЕ сметищата ви да се модернизират...боклукът да се гори. Защото иначе дори да има хайка за гларуси, ако не се прекъсне източникът им на препитание тяхната популация НЯМА да се редуцира. Не съм убедена, че по Дунава особено след Силистра нататък популацията на гларусите не е естествена. Толкова близо до делтата и Черно Море. Ако има такива ситуации извън зимния сезон, на гнездящи гларуси обсебили цели острови трябва да се консултирате непременно... Може да става дума за смесена колония...ако между тях има други птици не е редно да вадите пушките. Но пък ако работите заедно със специалистите решението на проблема ще е възможно най-рационално. За това хванете инспектора от РИОСВ и го заведете за ръчичка там, където твърдите, че гларусите са унищожили всичко живо :) Обикновено тези инспектори действат именно, когато ги хванат за ръчичка и ги отведат на място...иначе си блеят за съжаление, а най-вече то тях зависи. Орнитолозите нямат власт да ти разрешат или забранят да действаш, но могат да оценят ситуацията и да ти дадат идеи как да се справиш с нея без да вадиш пушката. Но никога не биха застанали зад геноцит. Ти сам каза, че това е крайна мярка.

Боклукът на София тръгва към Силистра, където се твърди, че ъъъ се отнасят към него цивилизовано. Трябва градовете ви да проверят дали наистина е така и да се редуцира достъпа на птици и други животни до хранителни отпадъци. Убедена съм, че това е основната причина гларусите там да увеличат броя си по поречието на Дунав особено в градските райони...А за твърдението, че унищожават останалите птици - трябва да се подкрепят с факти - снимков материал, доказателства, разрушени гнезда и прочие. Иначе си остават градски легенди.

Колкото до гугутките, те и в София изчезнаха а тука няма гларуси!

Хората нямали доверие на орнитолозите? Така доколкото разбрах не сте имали никакви диалози с експерти по въпроса. Не сте провели и диалози с РИОСВ. Дори не знаете кой би могъл да ви разреши да си заредите пушките...

Еми не сте ли си виновни сами? В България има милиони граждани и по-малко от 50 човека, които се занимават експертно с диви птици. Лесно се откриват именно защото са малко. Ако тези няколко десетки човека не са забелязали проблема ви примерно - защо не сте го посочили. Пък после твърдете дали вярвате или не на орнитолозите. :) Та вие не ги познавате дори!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
"Нищо не са изяли, нито нещо е изчезнало... Просто гларусите са се завърнали там, където им е редно да се завърнат - край водните басейни. Не говори такива щуротии - ако сега седнем да разгледаме зимното преброяване на видовете по Дунава едва ли гларусите ще са повече от гълъбите! Ако на някой му се иска да ги изпозастреля и си намира разни начини да създаде "градски легенди" за вредността на тези птици не му помагай."

Явно не знаеш много за птиците, а пък за гларусите- нищичко, нали? :biggrin: Да кажеш, че на нещо му е мястото там където е чисто хегелиянство. Позаинтересувай се за сладките зайчета в Австралия. Изключителна и поучителна история. Доньо Донев има нещо по темата-" Умно село". Между другото заповядай в Търговище да преброиш гълъбите и гларусите. После пусни резултата във форума да поумуват всички.

П.П. Препоръчвам ти хотел"Регина" или "Хоспис Енергия"- удобство на добри цени.

П.П.П Може и врабците да преброиш, щот и те са кът :bigwink:

Пак ли на всяка манджа марудия? Ти същия, който узна, че китовете на са риби от този форум и че китоловците не са рибари? Знаеш ли какво привлича гларусите, едни толкова адаптивни към градска среда птици, УМНИКО? Боклука. Има толкова много отпадъци, които да ги изхранват, че съм убедена, че нямат нужда да ЧУПЯТ яйцата на птиците или да ги убиват, преди да са се научили да летят. Точно както във крайморските градове и мръсните ни плажове гларусите са като чистачи - ядат все що има хранителен отпадък а самата Дунава е един отпадък - иди разгледай какво плува в нея, огледай сметищата колко от боклука е балиран (нищо не е балирано) - около кофите. Там си намират прехрана гларусите. ТОВА ЛИ Е ВРЕДНА ПТИЦА????? Абсолютна градска легенда е, че популацията им е нарастнала защото изяждали другите птици. НАПРОТИВ полезни са, санитари един вид. Почистват там, където човека се е изсрал с извинение! Обаче акъла ти явно не може да го побере.

Колкото до данните от преброяването ако се интересуваш може да се обърнеш към Българската Орнитологическа Централа и да попиташ какво е състоянието на птичата популация около Търговище за зимата 2008 - ще получиш коректен отговор. Въпросът е не в градската среда какви птици има, защото е хубаво че поне има някакви а в дивите местности. Ако наистина има някакво неравновесие по р. Дунав и островите й (защото те са важна спирка на зимния прелет и е хубаво да се сигнализира), то първо трябва да се обмисли каква е ситуацията после да се треби. Ама кво ти приказвам, теб не те впечатляват снимки на изкормени китове, как ли би те впечатлил един геноцит на гларуси - пет хиляди патрона - пет хиляди мъртви птици ....кво толкова...ти можеш ли да си го представиш цялото това гниене на трупове? В реката? До реката? Толкова близо до хората?

Аз не мога да разбера как може да има наистина в края на първото десетилетие на 21 век толкова необразовани хора, при положение, че могат да четат, да мислят уж и да не са способни да ОЦЕНЯТ трезво една подобна ситуация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като последен извод, eMGeto - най - хубавото решение ще е да се заемете с проблема сериозно...и да оставите пушките настрана засега... Ако този проблем расте цели 25 години както ти твърдиш, то той може да почака цивилизованото си решение и би било хубаво ти да си част от него. Ако искаш ми пиши на скайп или ай-си-кю, на лични, тука публично, ако искаш дори може да ти уредя среща с експерти на живо, ако искаш като се постопли може да организираме експедиция за проверка и анализ на ситуацията. В крайна сметка може да се окаже, че учените не са забелязали ситуацията по островите на Дунава, защото те не могат да огреят навсякъде а властите си чешат ръчичките през туй време - не съм сигурна дали ти е ясно, че от орнитолозите не зависят някои работи..например колко ще е мръсно и кой какво ще изхвърля около и в Дунава, кой как ще зарибява, кой как ще ловува! Но в крайна сметка те не могат да ти забранят или разрешат да вземеш и пушката...От други зависи, но в този смисъл един съвестен еколог и учен би те спрял да изтреляш 5000 патрона по съвсем други съображения. Ако си ловец знаеш какви са правилата на лова, знаеш и законите, знаеш и защо един лов не може да е в такива размери. За това нека не се правят прибързани изстрели по Дунава. Защото от опит с резултатите подобни решения на хората, които не са се поинтересували от последствията знам, че така или иначе СТРАДА природата а след нея и самите хора. Не се сърди, но в България при такова разрешение покрай гларусите ще паднат мъртви хиляди други птици, особено ако се изправите срещу смесена колония водоплаващи. За това послушай съвета ми и сигнализирай за проблема на онези, на които им пука за цялата екосистема и не отбиват номера.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брей, вие за нула време изстреляхте по мен повече от 5 000 патрона!

Когато става въпрос за природата аз съм по-радикален и от вас, защото смятам, че и “законния” лов трябва се банне. Търговище е малко далечко от Дунав и там едва ли идват гларуси, но ако идват това не е добре.

Голямата сребриста чайка (гларус) е постоянна птица в България. Голяма е почти, колкото патица. Обитава черноморското крайбрежие. Това е единствената у нас хищна чайка. Гугутки, и други птици с този размер особено, не умеещите да летят убива с удари по главата, а след това ги поглъща цели. Никога не е съществувала по р. Дунав, освен около делтата. Преди около 30 години румънците прокопаха канала Черна вода – Констанца. Целта му е да улесни корабоплаването, съкращавайки пътя. Този канал обаче, улесни и експанзията на вида. Гларуси се появиха в Черна вода, Олтеница, Калъраши, Силистра (1978-ма), Русе (1981-ва), Свищов (1983-та). За другите градове нямам сведения. Днес гларуси има и във Видин и продължават да настъпват нагоре по реката. Причината е в това, че птицата е постоянна – веднъж заселила се на едно място, остава там завинаги. Гларуса застрашава и местната дунавска чайка – речната рибарка. Малка колкото гълъб (даже и по-малка), тя не може да съперничи на гларуса. Преди 20-тина години можеха да се видят цели ята от речни чайки-рибарки, кръжащи над устията на реките вливащи се в Дунав. Днес това е само спомен за тези, които са го виждали. Третата чайка, живееща в България (чайката-смехулка) е предимно прелетна и се среща само по черноморието. Много малка част от нея зимува у нас. Изключително полезна птица, за разлика от гларуса.

В Канада такива ситуации се решават с пушки. Те също имат една чайка, подобна на гларус, но не е. Последната акция от този род беше преди две седмици. Разбира се канадците вземат всички мерки за събиране и изгаряне на труповете, безопасност на населението, корабоплаването и пр. Те плащат това да се извърши – държавата поема разходите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При животните същото, като гларуса е енотовидното куче - изключително вредно животно. То не е местно за България, а идва у нас през добружанската граница. Било е аклиматизирано в Украйна по някакви съображения и от там през Дунава и Добруджа навлиза и у нас. Те всички проблеми са от хората! Като животно подобно на американския ръкун (миеща мечка), то е унищожително за всички птици гнездещи по земята - яребици, кеклици, фазани, чучулиги -изобщо всичко. Когато бях в България по-рано тази година, приятели убили две. Едно симпатично изглеждащо създание, но сигурна смърт за всички птици, правещи гнезда на земята. Е сега, какво, да сме сантиментални ли? Този вид няма място в България! Той унищожава нашите видове. Единият е убит близо до хижа Ахинора, край Исперих, а вторият край село Късовци, близо до Трявна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак ли на всяка манджа марудия? Ти същия, който узна, че китовете на са риби от този форум и че китоловците не са рибари? Знаеш ли какво привлича гларусите, едни толкова адаптивни към градска среда птици, УМНИКО? Боклука. Има толкова много отпадъци, които да ги изхранват, че съм убедена, че нямат нужда да ЧУПЯТ яйцата на птиците или да ги убиват, преди да са се научили да летят. Точно както във крайморските градове и мръсните ни плажове гларусите са като чистачи - ядат все що има хранителен отпадък а самата Дунава е един отпадък - иди разгледай какво плува в нея, огледай сметищата колко от боклука е балиран (нищо не е балирано) - около кофите. Там си намират прехрана гларусите. ТОВА ЛИ Е ВРЕДНА ПТИЦА????? Абсолютна градска легенда е, че популацията им е нарастнала защото изяждали другите птици. НАПРОТИВ полезни са, санитари един вид. Почистват там, където човека се е изсрал с извинение! Обаче акъла ти явно не може да го побере.

Колкото до данните от преброяването ако се интересуваш може да се обърнеш към Българската Орнитологическа Централа и да попиташ какво е състоянието на птичата популация около Търговище за зимата 2008 - ще получиш коректен отговор. Въпросът е не в градската среда какви птици има, защото е хубаво че поне има някакви а в дивите местности. Ако наистина има някакво неравновесие по р. Дунав и островите й (защото те са важна спирка на зимния прелет и е хубаво да се сигнализира), то първо трябва да се обмисли каква е ситуацията после да се треби. Ама кво ти приказвам, теб не те впечатляват снимки на изкормени китове, как ли би те впечатлил един геноцит на гларуси - пет хиляди патрона - пет хиляди мъртви птици ....кво толкова...ти можеш ли да си го представиш цялото това гниене на трупове? В реката? До реката? Толкова близо до хората?

Аз не мога да разбера как може да има наистина в края на първото десетилетие на 21 век толкова необразовани хора, при положение, че могат да четат, да мислят уж и да не са способни да ОЦЕНЯТ трезво една подобна ситуация.

:crazy_pilot: Споко! Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това да кажеш, че някое животно е вредно ... абе айде да не излезе, че се заяждам. Ама колко енотовидни кучета има в България сега?

Вярно, че сребристата чайка в последните 20-30 години много разшири ареала си, но това най- вероятно се дължи точно на безотговорността на човека? Трябва обаче едно по- обстойно проучване за причините и ако е необходимо тогава да се вземат мерки. Но в никакъв случай с пушките! Предоставете доказателства, че чайките нападат гнездата на други птици, че и самите птици. За мен това, без доказателства е измислица. В самите колонии на чайките това се случва, но това да тръгнат да избиват други птици, за да се нахранят вместо да си намерят храна на сметището ... дайте доказателства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едва ли има статистика, показваща броя на енотовидните кучета в България. Всяка година обаче, броя на отстреляните и регистрирани вероятно расте. Тук не влизат онези, като убитите две т.е. не регистрирани. Освен това се срещат все по-навътре и по-навътре в страната, а това ясно показва, че се разпространява и се чувствува добре у нас. Не съм сигурен, че пушките ще помогнат в този случай, но въпреки това трябва да се избива, защото нанася големи поражения на най-ценните ловни видове птици, а и на много пойни. Те не е нужно да са много за да нанасят големи вреди. България е една педя!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дайте снимка на енотовидното куче, интересно ми е, как изглежда то...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това да кажеш, че някое животно е вредно ... абе айде да не излезе, че се заяждам. Ама колко енотовидни кучета има в България сега?

Вярно, че сребристата чайка в последните 20-30 години много разшири ареала си, но това най- вероятно се дължи точно на безотговорността на човека? Трябва обаче едно по- обстойно проучване за причините и ако е необходимо тогава да се вземат мерки. Но в никакъв случай с пушките! Предоставете доказателства, че чайките нападат гнездата на други птици, че и самите птици. За мен това, без доказателства е измислица. В самите колонии на чайките това се случва, но това да тръгнат да избиват други птици, за да се нахранят вместо да си намерят храна на сметището ... дайте доказателства.

След като разговарях със специалисти относно чайката или тъй наречения гларус получих съвсем различна информация на която се доверявам защото е от съвсем прясна първа ръка - първо - ареала му (на гларуса) по Дунава е напълно в нормите и правилата на разпространение на този вид птици по територията на България. Второ - островните колонии са смесени (както и си мислех) и там освен гларуси има много РЕДКИ и ЗАЩИТЕНИ видове ЧАЙКИ - птии от приложение 3, както и от международния списък със защитени птици, 3-то - Очевидната причина за тези представи е абсолютната необразованост на местното население, което си мисли, че след като преди 25 години популацията на гларуса е била намаляла не е естествено по Дунава да има чайки, гларуси и други птици от крайбрежието. В последна сметка едно е ясно - ако си позволите и 1 куршум да изстреляте по гларусите ще сте в закононарушение - за птиците извън списъкът с ловните обекти, които подлежат на специален режим се забранява всякакво отстрелване, нараняване, разрушаване на гнездата и улавяне. Няма да получите разрешение съответно, защото всъщност проблемът е в главите ви - в недостатъчното разбиране на природата и самите птици. Не съм убедена, че можете да РАЗЛИЧИТЕ видовете чайки една от друга в смесена колония каквато сте видяли на острова.

Гларусът не е в списъкът с ловни обекти. Отдавна не живеем във време, в което едно животно може да се определи като ВРЕДНО, няма вредни животни, има неадекватна човешка намеса! Енотовидното куче изобщо не е вредно и е особено рядко(но пък е ловен обект), защото е извадило лошия късмет да е в списъкът с ловни обекти. Явно господин ЕМГЕТО е със остарелите тоталитарни разбирания за природата, които обучаваха хората, че в природата имало полезни животни и вредни животни и едните видиш ли човек имал пълното ЗАДЪЛЖЕНИЕ нда избива! не право дори а задължение. За радост не живеем в такива времена и ако някой си позволи да притесни съвременната популаци от гларуси по Дунава ще стане обект на съдебно преследване!

И понеже вие не ис правит труда да разберете ЕСТЕСТВОТО на нормалната ситуация по Дунава да има гларуси сте изпаднали в проблем със самите себе си...- това е когато човек отказва да се самообразова.

Явно просто си имате необходимост да убивате животни... Явно искате да сте канадците, които дерат живи тюленчета... Явно някой ви е излъгал, че по водоемите гларусите нанасят вреди...както някой беше излъгал поморийци, че кормораните нанасят щети на улова им.

Както и горките енотовидни кучета..

Явно си имате проблем с представите за стабилност в екосистемата... Явно и проблем с определянето на видовете птици около вас също имате...както и с преценяването на популацията им и нейния брой - говоря не специялно за теб ЕМГЕТО а и за твоите другари по лов и риболов :)

Всъщност добре направихте, че сигнализирахте, че някой има намерение да стреля. Сега специално по Дунава ще се осъществява мониторинг на това дали евентуално популацията на сивата чайка и останалите ценни видове чайки, които я споделят не е почнала да намалява...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Едва ли има статистика, показваща броя на енотовидните кучета в България. Всяка година обаче, броя на отстреляните и регистрирани вероятно расте. Тук не влизат онези, като убитите две т.е. не регистрирани. Освен това се срещат все по-навътре и по-навътре в страната, а това ясно показва, че се разпространява и се чувствува добре у нас. Не съм сигурен, че пушките ще помогнат в този случай, но въпреки това трябва да се избива, защото нанася големи поражения на най-ценните ловни видове птици, а и на много пойни. Те не е нужно да са много за да нанасят големи вреди. България е една педя!

АУУУУ не съм виждала по-тенденциозно изказване от последния ми разговор с един дядка бивш ловец, който и идея си нямаше какво е екосистемно равновесие и спореше, че вълците трябвало да се избиват непрекъснато защото са вредни.

Трябва ти доста време, за да схванеш, че бозайник който спи зимен сън и по принцип е всеяден, не може да нанесе пораженията, за които говориш а и в повечето случаи остават на зърнена диета. За това и са набедени за вредни, поради фактът, че понякога нанасят известни поражения на селскостопански обекти! Всъщност в момента енотовидните кучета в България са много малко и популацията им както и на другите бозайници в списъкът с ловни обекти по принцип е застрашена - много фактори са причина за това, урбанизация, лов, замърсяване с пестициди, тровене със стрихнин (за вълци ама много други животни умират от това), намаляване на дивите хабитати и прочие.

Няма да те оставя да убедиш, който и да е от аудиторията на този форум, че има вредни животни!

Историк ето ти две енотовидни кученца - източник Уикипедия, много са сладки, безобидни и са наистина малко в България - колко от вас са виждали такова животно извън зоопарка по време на разходка!??????

Marderhund.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Дайте снимка на енотовидното куче, интересно ми е, как изглежда то...

Те го хубавеца:

http://www.all-creatures.org/anex/raccdog-02.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето тази тема започна точно с това животинче.

eMGeto, сигурно и язовеца е изключително вреден?

Спомням си как преди много години в зоологическата градина в моя роден град - Разград беше настанено едно такова животинче, тогава се твърдеше, че това е първото уловено енотовидно куче в България. И сега тези животни са си редки в България. А това да се избиват подобни животни си е типично ловджийско мислене отпреди 50 години или пък някой просто си търси жертви за отсрелване. Най е лесно да се набеди едно животно и хайде всички с пушките на юнашки хайки да отстреляме тези тооолкова вредни, толкова опасни животни. Ах тези енотовидни кучета, сега ще унищожат българската природа.

Ако трябва човека да се намесва с нещо, то това би трябвало да е след задълбочено проучване и анализи.

А защо все още има хора които твърдят, че в природата има вреди животни?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В Азия избиват много животни за кожи. Там има такава професия даже - професионални ловци, които живеят само благодарение на добива на кожи. Ние обаче сме в Европа. Поне така си мисля...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не зная кой ви каза, че съм бил ловджия, но аз никога не съм бил - не ме е интересувало. От животните обаче, се интересувам. Имам приятели ловци. Понякога дъртаците, ако не са интересчии, мислят по-добре.

Този "специалист", който ти е обяснил за гларуса му обясни ти, че еМГето е роден на Дунава, и че той до преди да се махне от България (1984-та) не е виждал гларуси по реката. Не знам той къде ги е виждал, след като е бил в баща си! Ето такива са нашите "специалисти" - канцеларски! Аз от дете съм ходил по тези острови. Правехме си жамбурета там. Спали сме там. Той къде беше тогава? Може би от Европа му казаха, че там няма начин да е нямало гларуси! Европа - точно тази, дето репортажа на ВВС за България, по случай гоненията на турците през 1988-ма, започва с думите: "България - едно затворено комунистическо общество, което остава загадка за повечето чужденци!" Те ли си мислят, че е имало гларуси там?

Опазването на природата не означава оставянето нещата на самотек, то означава мениджмънт. Кой е този българин, който ще доказва на някого, че гларусите и енотовидните кучета нанасят поражения на родните видове, понеже са вмъкнати в пейзажа изкуствено. Това изисква снимачна техника, много време, разходи, а кой българин може да си го позволи. Тези българи, които имат пари са по-практични - те говорят за гърли и кампари, те не говорят за гларуси. Явно трябва да го вършат българските природозащитни организации. Но те, ако съществуват, то е вероятно заради изискването на Европа, а не защото гларусите кльопат гугутките. Ето, тази е разликата между природозащитните организации в Германия (да речем) и в България - първите са станали организации, защото хората са възмутени от факта, че появилите се по тези места гларуси, унищожават местната орнитофауна, а нашите, защото Европа им препоръчва и вероятно им плаща! Дет есть денги, там мой дом! Ами, то и аз съм така, затова съм тук. Срамно е, но сме от същата семка!

Язовеца е местен за България вид (от сътворението на света) и следователно не е вреден, а енотовидното куче е тук от 30-тина години - засега наистина малко на брой (по точно броят им никой не знае), но няма да е така вечно!

Абсолютно отричам всякакви червени категоризации на фауната. Няма местни животни, които да са вредни и полезни. Щом са местни - няма проблем! Тези, които плащаха за убит вълк или чифт гарджешки крака, тряба да са в Хага. Обаче, видове дошли поради човешка намеса или умишлено вмъкнати от човек и към които местната фауна няма защитни средства са нещо съвсем друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сигурно знаеш, че има и естествени експанзии на различни видове. Например гугутката е точно такъв пример. В природата всичко е динамично и много видове променят ареалите си с течение на времето. Затова и трябват проучвания. Разширяването на ареала при чайките е естествен процес, макар и до голяма степен ( може би ) да се дължи на неправилното съхранение на отпадаците от човека. В природата празна ниша няма. Точно затова такива въпроси трябва да се изясняват от експерти. Надявам се да се разбира какво искам да кажа.

Нима тези хора с пушките са експертите, които ще решат кои видове трябва да се отсрелват? И стига с това, че чайките ядяли гугутки, че направо е смешно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изядоха ги, моето момче, буквално! Бяха повече от хората, а сега няма и помен. Същата гугутка, която по Тошово време беше забранена. Унищожават малките, а без възпроизводство вида замира. Това е един от проблемите, а те са повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Анахрония ме святна по въпроса! :) Думата, дума отваря!

Защо енотовидните кучета са ловен обект? Те не се ядат! Отговор: Защото са вредни - нарушават екологическия баланс! Дойдохме си на думата! Ето, това исках да зная - дали мойте приятели са били прави. Те предпочитат в България да има яребици, фазани, чучулиги, коприварчета, ливадарчета и други пойни птици, а не енотовидни кучета! Енотовидните кучета - от където са дошли - в Азия. Те нямат място в България, освен в Софийския зоопарк. Държането на животни в разни зоокътове не ми се нрави.

Едно време комунистите "обясняваха", че липсата с месеци на кибрит, сол, олио, захар и пр. не е криза, а "едни такива, временни сътресения"! Може би по същия начин, днес не желаят да нарекат някое животно вредно (пази боже), но нерде, нерде го включват към ловните обекти???

Е, то всяка крушка си има и опашка! Значи все пак е истина!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...