Отиди на
Форум "Наука"

Проблемни животни?


eMGeto

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Анахрония ме святна по въпроса! :) Думата, дума отваря!

Защо енотовидните кучета са ловен обект?

За кожи.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Изядоха ги, моето момче, буквално! Бяха повече от хората, а сега няма и помен. Същата гугутка, която по Тошово време беше забранена. Унищожават малките, а без възпроизводство вида замира. Това е един от проблемите, а те са повече.

Бе стига си говорил глупости. Гугутката изчезна откакто стана ловен обект. Ловците се оправдават с това, че гларусите я унищожили, за да не я извадят случайно от списка по съвети на експерти. Може би зора ви е да замените гугутката с гларуса, та да не остава празно за стрелба! Изобщо е грозно и абсурдно да се разпространяват такива неща за гларусите и освен това гугутката повсеместно изчезва - не само там където има гларуси. Изчезва там където има ХОРА. Казах вече че в София няма гларуси, но отдавна гугутките са толкова малко, че направо е живо щастие да чуеш или видиш такава птичка! И след всеки ловен сезон СТАВА по-зле. Не бе - интересно ми е кой ще ги отгледа тези малки, които гларусите да изядат като сте избили възрастните птици !?!?!? Сега явно наистина зора им е да имат по какво да стрелят масово (5 хиляди патрона срещу смесена колония, колко ли рибарки и други чайки от приложение 3 ще измрат не им пука - те определят всичко като гларус)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Анахрония ме святна по въпроса! :) Думата, дума отваря!

Защо енотовидните кучета са ловен обект? Те не се ядат! Отговор: Защото са вредни - нарушават екологическия баланс! Дойдохме си на думата! Ето, това исках да зная - дали мойте приятели са били прави. Те предпочитат в България да има яребици, фазани, чучулиги, коприварчета, ливадарчета и други пойни птици, а не енотовидни кучета! Енотовидните кучета - от където са дошли - в Азия. Те нямат място в България, освен в Софийския зоопарк. Държането на животни в разни зоокътове не ми се нрави.

Едно време комунистите "обясняваха", че липсата с месеци на кибрит, сол, олио, захар и пр. не е криза, а "едни такива, временни сътресения"! Може би по същия начин, днес не желаят да нарекат някое животно вредно (пази боже), но нерде, нерде го включват към ловните обекти???

Е, то всяка крушка си има и опашка! Значи все пак е истина!

Енотовидните кучета не нарушават екологическия баланс а твоите приятели. Това е от ясно по-ясно. Екологичния баланс отдавна е нарушен в повечето екосистеми на нашата мила, родна страна но не заради енотовидното куче (чиято кожа е доста ценна) а заради неадекватната политика на горските и ловните стопанства, заради бракониерството, заради замърсяването и заради това че на твоите приятели им пука, само когато ги зачеше крастата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За кожи.

Списъкът с ловни обекти не отчита полезността и вредността на животните а стойността на трофея и в момента, в който едно животно понамалее има възможностизаконови ловът му да се забрани - така трябва да се случва на места например с популацията на вълка, но не се сучва, щото естествено всички, които им е предизвикателство да хванат гордия повелител на гората го изкарват вреден, нападнал някое стадо (а то кой знае кои цигани са окрали овцете ма пича имал само застраховка бедствие)...и се почват хайки, които са живо удоволствие за ловците... Енотовидните кучета също не са лесна плячка, за това просто за КЕФ ги отстрелват а и обясни ми например защо гугутката е в списъкът на ловните обекти (а да била се ядяла независимо опасността от орнитоза и други зарази)....?????? Ловците ловуват не защото им се яде дивеч! Ловците ловуват защото искат да убиват!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вредни животни няма, но баланса може да се разруши и тогава е хубаво да се вземат мерки. Аз съм на мнение, че колкото по малко се месим, толкова по добре, но понякога е необходимост. Разбира се съм срещу безразборно избиване, а още по малко дране на живи тюлени. Гларусите са силни птици, адаптивни и непридирчиви към храна. Обичат гълъби и съм наблюдавал как ги хващат в бръснещ полет. Всичко е борба за оцеляване, но със сигурност мястото им не е в Търговище или Шумен. Случва се популацията на даден животински вид да нарастне прекомерно и така да застраши други видове, мисля това има предвид човека, но май се губим често в превода пък уж пишем на български всички :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Списъкът с ловни обекти не отчита полезността и вредността на животните а стойността на трофея и в момента, в който едно животно понамалее има възможностизаконови ловът му да се забрани - така трябва да се случва на места например с популацията на вълка, но не се сучва, щото естествено всички, които им е предизвикателство да хванат гордия повелител на гората го изкарват вреден, нападнал някое стадо (а то кой знае кои цигани са окрали овцете ма пича имал само застраховка бедствие)...и се почват хайки, които са живо удоволствие за ловците... Енотовидните кучета също не са лесна плячка, за това просто за КЕФ ги отстрелват а и обясни ми например защо гугутката е в списъкът на ловните обекти (а да била се ядяла независимо опасността от орнитоза и други зарази)....?????? Ловците ловуват не защото им се яде дивеч! Ловците ловуват защото искат да убиват!

Що пък циганин да е крадеца, а не грък? Защитавай природата без да навлизаш в мътните води на расизма и ксенофобията :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ловците ловуват защото искат да убиват!

Май не се разбрахме - говоря не за българските пишман ловци, които пуцат за кеф, а за индустрията за търговия с кожи на тези животни /което опровергава теорията на МГ-то, че енотовите кучета са вредни/. Все пак кожи се добиват от тях.

250x144_raccoon_dogs_unlimited_lauri_sippu.jpg

Raccoon dogs like these have been skinned alive in China for fur trim—which has shown up in U.S. stores.

http://www.hsus.org/furfree/news/federal_t...fur_labels.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що пък циганин да е крадеца, а не грък? Защитавай природата без да навлизаш в мътните води на расизма и ксенофобията :whistling:

Няма никакво значение какъв е, ако ще ескимос да е - добре да речем че е просто обикновен крадец - български гражданин - важното е че стопанина не си е застраховал стадото срещу кражби, а само срещу бедствия - вълкът е бедствие и той лъже, че животното му липсва заради вълци, а не заради крадци - няма никакво значение в случая кой е откраднал овцата щом е човек а не вълк - но вълците страдат от тази порочна практика и са страдали от тежки гонения и хайки, от масови отравяния и какви ли не ужасии. Щото видиш ли някои от хората все още го третират като ВРЕДНО животно и за това не се съобразява изобщо с неговата роля в екосистемите.

Но най-големия парадокс за който разбрах е за едно ловно стопанство, което няма да споменавам - беше обявило една мечка за стръвница, съответно за да угоди на група бизнесмчени да я подгонят и отстрелят като описанието на поведението й беше - "обръща кошери!!!!!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Май не се разбрахме - говоря не за българските пишман ловци, които пуцат за кеф, а за индустрията за търговия с кожи на тези животни /което опровергава теорията на МГ-то, че енотовите кучета са вредни/. Все пак кожи се добиват от тях.

250x144_raccoon_dogs_unlimited_lauri_sippu.jpg

Raccoon dogs like these have been skinned alive in China for fur trim—which has shown up in U.S. stores.

http://www.hsus.org/furfree/news/federal_t...fur_labels.html

ама май верно не се разбрахте - аз те подкрепям в твърдението ти, освен което добавям и за тези, които пуцат за кеф...те са много и то не само в България и допринасят за масовото изтребване на множество популации ценни животни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

МГ-то явно си държи на избиването на гларусите. Така всеки от сто кладенеца вода може да донесе, че да излезе прав. Аз пък мисля, че са те подвели друже, моного. Някой пак иска да си задоволи онзи краен примитивизъм - убийството на животни, наречен лов ( само за да звучи някак си по завоалирано).

Ааа сега се сетих защо се избива и гугутката, ами тя е азиатски вид, навлязал тук без позволение. Благодаря и, че ме светна защо енотовидното куче е ловен обект. Сега вече знам, ловците избиват вредните животни и тези които стават за ядене. Айде да си говорим откровенно, избиват се животни само заради тръпката, да се почувстваш победител, по- силен. Някой казват - това е общение с природата- глупости, това може да се остигне и то по- добре и без пушката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм изненадан от това, че гугутката е ловен обект. Не си спомням някога, моите приятели да са говорили за стрелба по гугутки - а бяха толкова много! Патроните са скъпи и просто не си струва - за две хапки жилаво месо. По тоталитарно време също не бяха ловен обект. Тогава се отстрелваха със "специално" разрешение и то само в местата, където се съхраняваше зърното (по време на жетва). Тогава в дворовете на ТКЗС-етата се събираха наистина огромен брой гугутки (аз лично съм виждал). Освен това, те изчезнаха от градовете, където не може да се стреля. Сега тяхното място е заето от свраки. Свраки навсякъде! Те не са ли ловен обект?

Анахрония не е запозната - в смесените колонии не се стреля с ловни пушки! Използува се малокалибрено оръжие (флоберки), обезателно с оптически мерници и по възможност заглушители. Това е вид подборен отстрел. Операции от подобен род се извършват извън гнездовия период (зимно време).

Стоедин е виждал и знае, за какво говоря. Точно така е - кръжи и щом забележи гугутка или питомен гълъб (в градовете няма друго), пикира върху него, събаря го на земята, кълве го, подхвърля го, докато го убие и го поглъща цяло.

Фиксърз, за съжаление никой не вижда друго решение, а и тук не виждам да се посочва такова.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Tук няма как да се посочи решение. Просто казвам, че не може една група от хора да реши и да тръгне да избива разни животни, защото според някой тези животни били вредни или пречели.

Аз също съм наблюдавал нападения на чайки, но това поведение не е свързано с търсене на храна. А това да погълне цял гълъб, защото чайките не могат да разкъсват, си е направо изключение. Мисля, че неведнъж се каза, че чайките не са причината за изчезването на гугутките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българина, ако плаща не убива за удоволствие. Винаги има интерес - месо, кожи или просто трофеи. Аз не съм срещал обратното! Защита на животните - добре, но защита на едни за сметка на други, не го разбирам. След като кожата на енотовидното куче е ценна - да го отглеждат във ферми. Впрочем, аз не съм чувал кожата на това животно да е ценна. В България най-ценни са кожите на видрата, златката, катерицата и лисицата. Първите две са топ! Кожата на видрата е известна в кожухарството под името "лутър", а на златката - "самсар". Палта, якета, шапки и пр. от лутър или самсар струват стотици и хиляди!

Анахрония, като че ли е пламенна привърженичка на мотото - "Да не се убива нищо", но е само дотам. Нещата обаче, продължава от там нататък, а аз не виждам нищо да предлага.

Вълкът е животно, играещо важна роля в природата. В България техният брой е нищожен и категорично не бива да се убива!

Какво да се прави със свраките! Или пак ще кажете, че не са вредни!

Комунистите имаха една теория за вредност или полезност на дадено животно - ако яде зърнени храни или унищожава селскостопански животни е вредно, а ако унищожава насекоми и гризачи - е полезно. Колко щети на селското стопанство, нанасяха те самите обаче, поради неспособност да създадат организация и интерес - ЦРУ-то да им плащаше и да ги караше да го правят, нямаше да е толкова. Вредно, според мен е животно, което не е на място (като енотното куче) или е прекалено многочислено - като свраката. Дайте идеи!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=...amp;#entry43032

Идеи може да намерите някъде тук.

Да дадете - също можете.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже енотовидното куче, макар и хищник, ми се струва премного симпатично животинче, ето няколко сайта, в които пише за него и има негови снимки. На японски го наричат tanuki, на английски - racoon dog, а на френски - chien viverrin.

Сайтовете са на български, на английски и на френски език. За неразбиращите тези три езика съм дал нещо и на японски...

Най-сетне - на разбираем език!!!

http://www.nalov.com/index.php?categoryid=...on=emailarticle

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%...%83%D1%87%D0%B5

http://en.wikipedia.org/wiki/Raccoon_Dog

http://pettalestogo.com/TheRaccoonDog_ProtectIt.html

http://flickr.com/photos/higekuma/67799523/

http://fr.wikipedia.org/wiki/Chien_viverrin

http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%82%BF%E3%83%8C%E3%82%AD

http://www.animalpicturesarchive.com/view....d=5&did=939

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се, че свраката не е вредно животно! Не се обиждайте, но ми се струва, че някой биологични закони ви убягват. В природата винаги се изгражда равновесие, щом свраките са много, причини за това има. Друг е въпроса, когато намесата на човека е причина за изместване или нарушаване на екологичното равновесие. Затова казвам, че трябват проучвания. Явно много хора си мислят, че работата е лесна- грабваме пушките и оправяме нещата. Точно така ще нарушим това равновесие и отново ще докажем, че където човека се е намесил необмислено все е сгрешил.

То много животни се смятат с ценна, но не се отглеждат за тази цел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми нали и аз това казвам, минимална намеса в природата, но при необходимост трябва да се действа. Оставете тези пушки и свраки въпроса е принципен и май няма различни позичии, а само лоша комуникация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ем-гето обаче държи на отстрела. Явно за някой хора още съществуват термини, като вреди и полезни животни. Аз пък да ти кажа познавам доста ловци- даже в предишната ми работа имах екип само от ловци, всички са свестни хора, само относно лова не бяхме на едно мнение. Лова обаче им е страст и това с отстрела за месо и кожи хич не ми го разправяй. Вижте дори президента - как пък поне докато е президент не спря с този примитивизъм, та трябвше даже и в чужбина да се прочуе. Да не говорим пък, че в Бг ловец, който не е бракониерствал почти няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе хора вече разговарях с хората, които правят мониторинг на видовия състав на птиците по Дунава и из цяла България - гугутката е проблемна защото е ловен обект и поради естеството на поведението й при размножаване (терминът влюбени гълъбчета се отнася по принцип за гугутките, техните двойки за дълговременни и ако едната птица умре трудно се открива нов партньор особено след всеки ловен сезон) за гларуса е нормално да се разпространява на запад от Черноморието по реката и временния спад на популацията му преди години е бил едновременен спад и на броя от други рибаркови и чайки в района - т.е. не е било нормално и добре, било е свързано както с бракониерство, така и с други дейности по реката свързани с активната работа на РИБАРИТЕ да правят опити да унищожат дивата си рибоядна конкуренция и то доста безнаказано. ОСНОВНИЯ момент е, че островните колонии, които бяха описани така зловещо са известни и са СМЕСЕНИ, и ако Ем-гето и неговите приятели не могат да определят видовия състав на колонията и казват "гларус до гларус" проблема си е техен - в тези колонии гнездят ЦЕННИ видове с голямо значение за Европа крило до крило с гларусите. Още нещо - гларусите в градовете се изхранват с ОТПАДЪЦИ и за разлика от гълъбите в София ОМИТАТ всичко (гълъбите го разнасят) - в градска среда гугутките трудно оцеляват защото не се хранят с БОКЛУЦИ а и хлябът не им е полезен (който им мятат непросветени хора) . Вече почва да ми се струва че местните риболовци а не ловци са еднали отново да мъстят на птичата си конкуренция...вероятно зора им е да намалят броя на рибарките и чайките в района....до минимум и търсят някакво оправдание. При всичкия този хранителен отпадък около градовете ви обаче на тези птици не им е необходимо изобщо да ловуват! За това и се размножават така лесно. Същото неадекватно предложене щеше да е ако някой софиянец предложи да изтребим гълъбите в София, защото те са най-много и повсеместни! Искам да попитам защо във ВАРНА има гугутки и гларуси едновременно :) Това е мой личен опит, че във Варненските паркове и ботаническата градина има много птици, включително и пойни и те нямат ама никакво пресичане с хранителния режим на гларусите!!!

П.П. СВРАКАТА НЕ Е ВРЕДНА ПТИЦА, тя е санитар както и всички врани и е особено важна за стабилността на една екосистема! Освен това това е един от най-интелигентните представители на птичия свят, моята любима Pica pica :eek:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Абе хора вече разговарях с хората, които правят мониторинг на видовия състав на птиците по Дунава и из цяла България - гугутката е проблемна защото е ловен обект и поради естеството на поведението й при размножаване (терминът влюбени гълъбчета се отнася по принцип за гугутките, техните двойки за дълговременни и ако едната птица умре трудно се открива нов партньор особено след всеки ловен сезон) за гларуса е нормално да се разпространява на запад от Черноморието по реката и временния спад на популацията му преди години е бил едновременен спад и на броя от други рибаркови и чайки в района - т.е. не е било нормално и добре, било е свързано както с бракониерство, така и с други дейности по реката свързани с активната работа на РИБАРИТЕ да правят опити да унищожат дивата си рибоядна конкуренция и то доста безнаказано. ОСНОВНИЯ момент е, че островните колонии, които бяха описани така зловещо са известни и са СМЕСЕНИ, и ако Ем-гето и неговите приятели не могат да определят видовия състав на колонията и казват "гларус до гларус" проблема си е техен - в тези колонии гнездят ЦЕННИ видове с голямо значение за Европа крило до крило с гларусите. Още нещо - гларусите в градовете се изхранват с ОТПАДЪЦИ и за разлика от гълъбите в София ОМИТАТ всичко (гълъбите го разнасят) - в градска среда гугутките трудно оцеляват защото не се хранят с БОКЛУЦИ а и хлябът не им е полезен (който им мятат непросветени хора) . Вече почва да ми се струва че местните риболовци а не ловци са еднали отново да мъстят на птичата си конкуренция...вероятно зора им е да намалят броя на рибарките и чайките в района....до минимум и търсят някакво оправдание. При всичкия този хранителен отпадък около градовете ви обаче на тези птици не им е необходимо изобщо да ловуват! За това и се размножават така лесно. Същото неадекватно предложене щеше да е ако някой софиянец предложи да изтребим гълъбите в София, защото те са най-много и повсеместни! Искам да попитам защо във ВАРНА има гугутки и гларуси едновременно :) Това е мой личен опит, че във Варненските паркове и ботаническата градина има много птици, включително и пойни и те нямат ама никакво пресичане с хранителния режим на гларусите!!!

П.П. СВРАКАТА НЕ Е ВРЕДНА ПТИЦА, тя е санитар както и всички врани и е особено важна за стабилността на една екосистема! Освен това това е един от най-интелигентните представители на птичия свят, моята любима Pica pica

Моето предположение относно чайките е точно такова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вие сте предубедени. Познавам това, защото ме обвинихте, че съм ловец, а после рибар - обикновено на тях се прехвърля вината за проблемите на животинския свят. Аз обаче, съм нито ловец, нито рибар. Преди да напусна България, често ходех за риба с приятели. Не съм чувал рибари да упрекват птици, че няма риба. Просто риба има колкото искаш! Дали ще има или не зависи от рибаря. За калпав рибар няма риба, но и такива пак не съм чувал да обвиняват чайките!

Вярно, че във Варна има повече гугутки наравно с чайките, но там гларуса си е на мястото. Морето предлага всичко за разлика от река Дунав.

За гугутките просто няма да се съглася, че изчезнаха защото били ловен обект. Колко българи ще прахосат 2 лв. (цената на един ловен патрон) за да убият гугутка? Да се твърди подобно нещо е несериозно. Не говоря за президента, но едва ли и той стреля по гугутки. Това беше една изключително градска птица, а както вече казах в населените места стрелбата е забранена!

За "мониторинга", ние го знаем как става в България! Колко му е заплатата на "монитора"? Че ти като му дадеш 50 евро той даже ще се включи в историята!

Сваките са санитари, но на полето, а не в населените места. Днес гнездата им са по дърветата, дори и на улици с голям трафик, на всеки 200 м. А кажете ми, какви други птици могат да виреят при това положение. През зимата се виждат добре. Аз бях в България от средата на октомври 2007-ма до средата на юни 2008-ма и видях с очите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Никой не те смята за ловец. Просто някои твои идеи и твърдения явно са инспирирани от такива хора. Ето, сега и свраките излиза, че трябва да се избиват. Аз сега разбирам как хора, които си мислят, че знаят могат да навредят много повече от хора, които не знаят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Вие сте предубедени. Познавам това, защото ме обвинихте, че съм ловец, а после рибар - обикновено на тях се прехвърля вината за проблемите на животинския свят. Аз обаче, съм нито ловец, нито рибар. Преди да напусна България, често ходех за риба с приятели. Не съм чувал рибари да упрекват птици, че няма риба. Просто риба има колкото искаш! Дали ще има или не зависи от рибаря. За калпав рибар няма риба, но и такива пак не съм чувал да обвиняват чайките!

Вярно, че във Варна има повече гугутки наравно с чайките, но там гларуса си е на мястото. Морето предлага всичко за разлика от река Дунав.

За гугутките просто няма да се съглася, че изчезнаха защото били ловен обект. Колко българи ще прахосат 2 лв. (цената на един ловен патрон) за да убият гугутка? Да се твърди подобно нещо е несериозно. Не говоря за президента, но едва ли и той стреля по гугутки. Това беше една изключително градска птица, а както вече казах в населените места стрелбата е забранена!

За "мониторинга", ние го знаем как става в България! Колко му е заплатата на "монитора"? Че ти като му дадеш 50 евро той даже ще се включи в историята!

Сваките са санитари, но на полето, а не в населените места. Днес гнездата им са по дърветата, дори и на улици с голям трафик, на всеки 200 м. А кажете ми, какви други птици могат да виреят при това положение. През зимата се виждат добре. Аз бях в България от средата на октомври 2007-ма до средата на юни 2008-ма и видях с очите си.

Ама вие явно съвсем не сте наясно господин Ем-гето! Гугутките никой не ги убива с патрони господин Емгето, вие и с това не сте наясно - а с сачми, домашно отгледани оловни сачми с въздушни пушлета - вие колко си мислите, че е душичката на една гугутка... Ем то и децата с прашки ги отстрелват, а те са много доверчиви птички и стават лесна плячка.

Ама какво е това на гларуса там му е мястото. Очевидно на вас не ви е наясно, че на гларуса мястото му е около водни басейни а не там, където им харесва на вашите приятели и на вас да му е мястото. Много сте зле изобщо с познанието относно природата цялата ви банда.-

Свраките в населените места са повече от санитари - те са онези птици, които изяждат останките от разнесените около кофите и сметищата хранителни карантии и гадости, които карантии и гадости обикновено си гният ей тъй на и врановите са една от причините да не чумясаме и да не тръгне някоя яка епидемия. Освен всичко друго врановите мишкуват. В населените места свраката е ЕДИН много полезен елемент, защото изпапква де що има мършичка и прочие, което любимите ви гълъбчета и гугутки не ядат :) Кой ви излъга че не бива да има свраки в населените места? Това явно е наистина масово, супер масово дезинформиране. Не искам никого да обидя, очевидно нито вие, нито приятелите ви сте тъпи. Просто сте инатливи. Или отказвате да се образовате или да вденете простите факти. И повярвайте ми, наистина не сте наясно щом си въобразявате че има ловец, който да убива птица с размерите на гугутка с ловен патрон! Това поне показва, че не сте ловец и за това все още сте ми симпатичен :) Но пък моля не намирайте на своите приятели патрони. Току виж изтрепали гларусите с олово и въздушни пушки а патроните оставят за защитени патици и гъски! Вероятно сте жертва на кампания на нахъсани ловци, които и идея си нямат какво е нормално да има в градска среда - нормално е да има свраки, врани, гълъби, гугутки, гларуси, сови дори, кукумявки, синигери, овесарки, кадънки, кълвачи по парковете, патици по градските водоеми, дори лебеди, щъркели, лястовици, бързолети, много прелетни видове, дори земеродни рибарчета има в моя квартал Дружба при река ИСкър. СЕГА СТАНА ЛИ ЯСНО кое е нормално да има в градска среда...., защото вече почнах да се учудвам кой по дяволите е преподавал в училище биология и екосистемна биология на вашата банда другари или изобщо са ви ПРОПУСНАЛИ часовете!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаше такива с въздушни пушки, аз щях да познавам поне един, който има. Освен това Анахрония не е наясно с балистиката на тези пушки. Пневматичните пушки продавани в България са руски (чупещи се) т.е. такива, каквито бяха едно време по стрелбищата, т.е. боклуци! С такава пушка не можеш уби гугутка, а стрелба с подобни пушки по улиците е забранена. Освен това мунициите продавани за тях са "дяволчета" - освен да извадиш очите на някого, друго нищо. Гугутката е много осторожна птица! Почти е невъзможно да я приближиш на 5 м., необходимо за въздушните пушки продавани в България. Даже, ако в България се продават западни пушки с дулова скорост 200 м./сек. (за такива тук се изисква разрешително за огнестрелно оръжие, макар че те не са такова), пак няма да повярвам, защото те са доста скъпи и съвсем не по джоба на масовия българин. А не е само гугутката. Покрива на университета в Свищов беше покрит с питомни гълъби. Сега няма никой. Къде са? С въздушни пушки ли ги избиха? Местни хора ми обясниха: "Гларусите лапат малките, като локум!"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми Ем Гето и всички останали. Аз съм орнитолог, работя в Института по зоология -БАН и се занимавам с птиците вече почти 20 години. Тъй като бях поразен от вижданията Ви за истреблението на гларусите и други птици, напомннящи на някои виждания от годините на Лисенко-Червенковата ера реших да се регистрирам и да Ви информирам за някои факти. Повечето описани по-долу факти не съм ги прочел някъде,а съм ги регистрирал лично,при това многократно.

Първо "много вредни животни" няма, освен може би човека за самия себе и за почти всички все още останали след неговите опустошения видове на Земята.. Когато казваме ,че едно животно е вредно или полезно не отговаряме на въпроса -за кого е вредно и за кого е полезно то. По принцип го считат за вредно когато е вредно за човека. Това е крайно погрешна антропоцентрична , егоистична и ненаучна постановка. В екосистемата всяко животно има своето място и то е полезно защото неговата ниша е незаменима. Изчезне ли има проблем в цялата система.Множество такива проблеми ще доведат и вече водят до срив в цялата система на природното равновесие на Земята.

Гларусът или жълтокрака чайка (Larus cachinans, доскоро подвид на сребристата чайка -L. argentatus cachinans) -неправилно наричана сребриста чайка (Larus argentatus - обитава европейските брегове на Атлантическия океан и Балтийско морe) е съвсем нормален, естествен и автохтонен-т.е. местен вид за българската орнитофауна,включително за течението на р.Дунав. По естествен път той разширява ареала си от Черноморието към вътрешността на страната както това става и в други части на Европа. Много видове разширяват ареала си по най-различни причини. Както тук във форума правилно беше посочено една от причините за разширяването на ареала му е изобилието от храна в селищата -най-вече отпадъци по сметищата на градовете. Този вид въобще не гнезди в самото корито на р.Дунав и по островите. Гларусите гнездят по р.Дунав САМО в селищата..

Колониите по р.Дунав са от речни чайки или чайки-смехулки -двете наименования ,които Ем Гето употребява като за два вида са синоними. Гларусите не са никаква заплаха за тях и не ги изместват отникъде. Също има и колонии на няколко вида рибарки.Всичките колониални чайкови и рибаркови птици, гнездещи по островите на р.Дунав са защитени по ЗБР,вкл. и сребристата чайка отстрелът им подлежи на наказание. РИОСВ е контролният орган за това.

Това което са гледали приятелите на Ем Гето са съвсем нормални струпвания за почивка на зимуващи или мигриращи сребристи чайки , а вероятно и други видове чайки-типично за пясъчните коси по Дунав.През зимата ятата на речните чайки по реката/общо за цялото течение на реката/ са много по-големи и чести отколкото тези на гларусите. Ятата от глdруси са както от птици от крайдунавската популация така и от по-северни и североизточни райони.Те не вредят никому и са напълно нормален елемент на дунавската орнитофауна. Призивите за отстрелът им звучат без да обиждам никого архаично на фона на съвременните схващания за екология, а освен това както посочих- са призив към извършване на престъпление според сега действащия ЗБР,тъй като едва ли ловците биха могли да отличат близките видове чайкови птици. У нас са регистрирани общо 14 вида чайки -жълтокрака,сребриста, малка, речна,черноглава, голяма черноглава, трипръста, буревестница, малка черногръба, голяма черногръба,средиземноморска,реликтова, дългоклюна,пръстенчатоклюна. Младите птици на някои от тези мидове се отличават трудно дори от орнитолозите.

Гларусът наистина е пластичен вид,всеяден е, включително може да напада и яде малките на птици. Но това не означава ,че трябва да бъде избиван.

Причините за намаляването на гугутките,гургулиците и гълъбите у нас по никакъв начин не могат да се свързват с гларусите или с влиянието на друг вид птица. Основните причини са свързани с намаляването на зърнопроизводството и западането на селското стопанство след 1990 г.. Тези птици се струпват и се хранят масово около силози,фуражни заводи и складове. Броят им намалява с намаляването на засятите площи и ликвидирането на много растениевъдни и зърнопроизводителни складове.Друга причина е наистина включването на гугутката като ловен вид ,наистина сравнително отскоро и безконтролния лов на този вид и на останалите гълъбови птици у нас.

По отношение на свраката - тя се храни най-много с насекоми -за което Ви съветвам да се запознаете с книгата "Проучвания върху ползата и вредата от гарвановите птици" -изд.- на БАН ,автори - Тулешков и др.,1960, който показва,още тогава-през 1960 г.,че свраката е главно насекомоядна и несправедливо е преследвана като вредна птица.За съжаление и тогава отношението към БАН и орнитолозите е било подобно на това което демонстрира ЕМ Гето в този форум и никой не се е вслушал в тези научни изследвания. Апропо поради подобни причини сме на дъното на Европа като държава почти във всяко отношение.

За енотовидното куче - този азиатски вид е съвсем рядък у нас. Даже може да се каже ,че има единични срещи и не е ясно доколко има жизнена популация или навлизат отделни животни от Румъния главно. Аз не познавам колега зоолог който да го е виждал някога в България. Призивите за отстрела му са безмислени и неуместни.

Това е общо взето. Жалко е ,че точно тук -във форум за наука,а не за лов - прочетох подобни критики за българските орнитолози и природозащитници. Обвиненията хвърлени в пространството не са подкрепени с никакви доказателства и примери и само уронват престижа на българската наука.

До скоро

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...