Отиди на
Форум "Наука"

Проблемни животни?


eMGeto

Recommended Posts

  • Потребител

Густър, аз посетих Видин през 84-та! Във Видин нямаше гларуси. Аналогията с гугутките не е адекватна - гугусчука не нарушава екологичният баланс, макар че е от Индия, а гларуса е друго нещо! То е същото, да пуснеш в една кошара вълк!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

ОК, но това, че през 84-та не е имало гларуси, не означава че през 60-та, да речем, също е нямало... Или пък по-рано...

Нещата винаги се променят, хората променят околната среда, пейзажа и ареалите на животните постоянно. Климатът се мени. През годините някои популации нарастват, други намаляват, сменят местообитанието си, после, след години, пак се променят нещата... Така е устроен живота на планетата...

Сега, с глобалното затопляне, ще започнат да навлизат разни южни видове, предполагам. А наши, по-студенолюбиви, ще се преместят на север... След много години, пък ще се случи обратното... и т.н.

Пък и никак не ми се вярва 5-6 гларуса да са изтребили всички гугутки. По-скоро безконтролното размножаване на бездомните котки е най-голямата причина за изчезването им.

А и във Видин, като се замисля всъщност, гугутките изобщо не са изчезнали - даже сега чух гугукането на една през отворения прозорец и я виждам на отсрещното дърво. През пролетта и лятото също виждах, даже група от 2-3... Тук са си... :)

Я виж това: "Изчезват врабчетата от София?"

И това:

Най-застрашените 20: "N 4 - Гугутката

Макар че днес е позната на всеки, само преди 2 века гугутката е била напълно неизвестна птица в Европа. Тя е описана за науката в България, около Пловдив. През 1838 г. естествоизпитателят Фривалдски открива този вид, и до този момент гугутката е единствения вид гръбначно животно, станало известно на света, именно от нашата страна. Гугутката е пример как един вид за съвсем кратко време може да завладее огромни територии. В началото тя е била разпространена само в страните с топъл климат от Мала Азия до Индия, Китай, Бирма, Корея и Япония. До 1932 г. в Европа е била разпространена само на Балканският полуостров, а до 1950 г. завладява и Средна Европа. След това покорява и останалата част на континента, преминава Ламанша, през 70’те години на ХХ век случайно достига до Бахамските острови, а от 1982 г. вече се среща и в Америка.

Гугутката е нагледен пример, че при наличие на подходящи условия, местообитания, хранителна база и липса на заплахи, всеки един растителен или животински вид може да завземе голяма площ и да се разпространи изключително бързо. В момента обаче гугутката в България намалява. Причините за това са много – загуба на места за гнездене, конкуренция, бракониерство, ловуване, интензивно селско стопанство с използване на пестициди и др."

Какво ще кажете за ПАПУНЯКА ? Като малък съм виждал на село тази красива птица, но скоро не съм... :( Някой виждал ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И още нещо... Не виждам как гларусите са изяли гугутките, след като, доколкото виждам, гугутките живеят и гнездят по дърветата, а досега едва ли някой е виждал гларус на дърво! Та дори и на земята не можеш да видиш на едно място гларус и гугутка, защото се хранят с различни неща. Те просто няма къде да се засекат...

Виж, гълъбите и гларусите е по-вероятно да се срещнат, защото живеят и гнездят на едни и същи места... И от гадните клипчета видяхме, че явно се случва да нападнат и да изядат някой гълъб... :( Но защо няма клипче с нападната гугутка...? А пък да ходят по дърветата и гнездата, да им ядат малките и яйцата??? Абсурд... Това го правят котките, може би враните, гарваните, бухалите... Затова и катериците вече ги няма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди малко пък видях една двойка гугутки на една жица... :)

А току-що 2 гларуса летяха над блоковете, всяваха малко паника сред гълъбите и враните, и ми се стори, че една врана подгони единия в един момент... ;)

Изобщо, струва ми се че във Видин има голямо разнообразие от птици, има ги всякакви: градските (и селски) - врани, гълъби, гугутки, врабчета, лястовици; горските - синигери, славеи, кълвачи, разни нощни грабливи - бухали, кукумявки и сови; дневни грабливи - сокол и подобни; водните - гларуси, рибарки; в непосредствените покрайнини на града се срещат полските - чучулиги, фазани, пъдпъдъци, яребици, свраки; както и още водолюбиви - щъркели, сива и бяла чапла, диви патици, корморани, гмурци, зимуващи лебеди...

Може би защото, освен че е крайречен, Видин е и доста ЗЕЛЕН град... :biggrin:

Администратор: Използвай удебеляването за нещата, които са само с главна буква и виж правилата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние, хората сме програмирани така, че вярваме на това, което виждаме. Това е визуалната информация, върху която градим нашите представи за нещо. За съжаление забравяме, че света не е от днес!

Guster, аз говоря за време, когато ти не си бил роден! Следователно ти нямаш визуална представа за количествата, за които аз говоря. Ти, виждал ли си няколко стотин гугутки на едно място? И никога няма да видиш, понеже няма вече толкова! Аз обаче, съм виждал! Те бяха повече от хората, буквално. Не ми разправяй, че пестицидите били виновни – те се използуваха най-много по Тошово време. От 20 години насам, българите нямат пари за тях. За щастие, те са скъпи! Котките били виновни! Ако кучетата се оказаха напаст след промените, то котките са такава, откакто аз се помня, а положително и от по-рано. Твоята представа е от това, което виждаш днес. Вчера, когато тебе те нямаше беше съвсем друго! За съжаление това не е кинолента, която можеш да върнеш.

Гларуси във Видин никога не е имало! Това е постоянна птица т.е. веднъж кацне ли във Видин – няма отръвка. Гларусите не е нужно да кацат по дърветата, те кръжат над тях, с часове! Даже знаят кога се появяват младите гълъби, неможещи още да летят. Ако двойка гларуси унищожава дневно една гугутка, 5 двойки са 5 гугутки дневно, 35 – седмично, 140 – месечно, 1 680 годишно! Ти тая математика не можеш ли да я направиш? Едва ли има котки или соколи или келеши с прашки, които да постигнат толкова ефикасни резултати! А двойките гларуси са повече от пет!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ей човека от извора ти дава информация, той не та не...

Това му се вика балкански, български инат!

На това му си вика " кат ми пенкеш пенке ле, кой ли ми те слуша"

На това му се вика "Кучето си лае, керванът си върви!"

На това му си вика Бай Ганювщина, Емгето!

Бтв да не би да си отседнал в Чикаго??? :116:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За съжаление, съгласен съм. Какво да правиш - семка! То, ако не сме такива, ще ни е такава ли държавата?

Ми като си съгласен промени се малко де :whistling: Човек се учи, докато е жив е казал мъдрия, древен, народ български!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

eMGeto, изобщо не мога да ти повярвам, че гларусите целенасочено са се ориентирали точно към гугутките като тяхно ОСНОВНО И ЕДИНСТВЕНО БЛЮДО В МЕНЮТО, и че "ВСЕКИ ДЕН с часове кръжат над някое дърво", та белким гугутката реши да литне по някое време, и тогава я нападат и изяждат... Щото, видиш ли, сякаш няма нищо ДРУГО за ядене...

И всеки ден изяждат ПОНЕ по една гугутка? Това си е направо като "гларусово KFC"... :biggrin:

Обаче понеже гугутките вече са малко и се срещат рядко, та гларусите сигурно също са на измиране... Така че, не ги мисли толкова... :)

Като умрат от глад гларусите (щото друго не ядат...), гугутките от вътрешността на страната (където според твоята теория би трябвало да са много, щото нали уж гларусите са причината за изчезването им, пък те натам не ходят) ще се върнат по местата където са живяли преди да дойдат кръвожадните гугутко-консумиращи чайки... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
eMGeto, изобщо не мога да ти повярвам, че гларусите целенасочено са се ориентирали точно към гугутките като тяхно ОСНОВНО И ЕДИНСТВЕНО БЛЮДО В МЕНЮТО, и че "ВСЕКИ ДЕН с часове кръжат над някое дърво", та белким гугутката реши да литне по някое време, и тогава я нападат и изяждат... Щото, видиш ли, сякаш няма нищо ДРУГО за ядене...

И всеки ден изяждат ПОНЕ по една гугутка? Това си е направо като "гларусово KFC"... :biggrin:

Обаче понеже гугутките вече са малко и се срещат рядко, та гларусите сигурно също са на измиране... Така че, не ги мисли толкова... :)

Като умрат от глад гларусите (щото друго не ядат...), гугутките от вътрешността на страната (където според твоята теория би трябвало да са много, щото нали уж гларусите са причината за изчезването им, пък те натам не ходят) ще се върнат по местата където са живяли преди да дойдат кръвожадните гугутко-консумиращи чайки... :biggrin:

Да не говорим, че това изобщо не е вярно - в Пловдив е пълно с гларуси, но си има и гугутки. Може да са ни по-възпитани гларусите :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

А така решават в Щатите въпроса с проблемните птици (при тях пък гълъби!), доколкото знам същото се прави и във Венеция, но тук едва ли ще ги стигнем скоро! :crazy_pilot:

Холивудските гълъби минават на противозачатъчни!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
А така решават в Щатите въпроса с проблемните птици (при тях пък гълъби!), доколкото знам същото се прави и във Венеция, но тук едва ли ще ги стигнем скоро! :crazy_pilot:

Холивудските гълъби минават на противозачатъчни!

:lightbulb: Добра идея е това...Дали обаче нямат странични ефекти :smokeing: :smokeing: - да не стане рерол на Холивудската версия на "Птиците".

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото, сега във Видин постоянно виждам двойки гугутки навсякъде, чува се и гугукането им, има си и гларуси, така че... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Между другото, сега във Видин постоянно виждам двойки гугутки навсякъде, чува се и гугукането им, има си и гларуси, така че... :)

Очевидно гларусите не са "проблемни животни" - това се отнася за всички животни!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Списъкът с ловни обекти не отчита полезността и вредността на животните а стойността на трофея и в момента, в който едно животно понамалее има възможностизаконови ловът му да се забрани - така трябва да се случва на места например с популацията на вълка, но не се сучва, щото естествено всички, които им е предизвикателство да хванат гордия повелител на гората го изкарват вреден, нападнал някое стадо (а то кой знае кои цигани са окрали овцете ма пича имал само застраховка бедствие)...и се почват хайки, които са живо удоволствие за ловците... Енотовидните кучета също не са лесна плячка, за това просто за КЕФ ги отстрелват а и обясни ми например защо гугутката е в списъкът на ловните обекти (а да била се ядяла независимо опасността от орнитоза и други зарази)....?????? Ловците ловуват не защото им се яде дивеч! Ловците ловуват защото искат да убиват!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Уффф,

най - накрая изчетох цялата тема (или почти цялата, не пропуснах пост, но презскочих безмисленото бръщолевене!), е повярвайте ми на места исках да си "изям" дипломата!!! Излиза, че вече почти 15 години не съм научил нищо за биологията на видовете!?

Натъкнах се на невероятни глупости: гларусите били напаст; че на всичкото отгоре изяли и гугутките; Запада плащал за да има в България Природозащита, която да изпълнява поръчки; не знаех, че свраките са напаст; а чакай, щях да забравя най - веселото - гларуса - "нов вид хищна птица"!!! (е, т'ва направо 'прати коня у ряката!); ... има и още, но малко по натам ще се спрем на тези "умотворения".

Хора, моля ви се поспрете за малко и се уточнете - това да отнесеш ювенилната (най - общо: младежката форма при животните) форма на дадена птица към отделен вид(?), все пак не живеем в средата на 18-ти век(!), когато са се правели (все още) такива грешки.

eMGeto, моля ти се, батко, всеми и прочети някоя - друга съвременна книжка, моля! Някъде в началото на темата, ти, не описваш отделен вид птица, а точно ювенилна чайкова птица: тъмните петна по главата, сиви крака. Това може да са млади ридибундуси или кахинанси? Стигайки до този твой пост, вече ми беше ясно колко си наясно с птиците. Явно имаш някакви познания, но са доста повърхностни и остарели?!

Друго което прави впечатление е, че знанията ти по биология на видовете е доста бегла: гларусите, наистина, са здрави и силни птици, ползващи пасивен полет което ще рече, че използват въздушните течения и преодоляват огромни растояния. От друга страна са изявени еврибионти (т.е. изкл. приспособими), всеядни са и бързо адаптивни, доста плодовити, агресивни т.е. на разбираем език: например гларус излюпил се на о-в Св. Иван, край Созопол, като се отдели от родителите си може, буквално за няколко дни да прелети да Централна Европа и да стане "европеец" заселвайки се във Виена. А, между другото това не е новина от двайсетина години и повече!

Какво ще прави там ли? Ще си живее както му е кеф: огромни сметища преливащи от храна. От време на време ще си убива по някой друг гълъб (или нека да е гугутка, ако намери), ще дебне и за плъхове, котки и други подобни ... Не си мислете, че ще пропусне подобно "ястие". Само да направя някои уточнения, че току виж съм дал началото на някоя "градска легенда"!

Гларусите са привързани към гнездовата си колония (но не задължително), като през останалото време са скиталци, прелитащи значителни разстояния (аналогичен пример мога да ти посоча с Царските орли). Конкретен пример е гларус опръстенен в Гърция, на брега на Средиземно море, който е станал бургазлия!

Това което твърди Лъвицат си е самта истина - гларусите си умират да се докопат до нашия боклук. Това го гледам всяка сутрин по бургаския площад, что гларуси чинно преравя кошчетата и след тях рядко има работа за Комуналното. Поглъща се всичко: хранителни остатъци, найлонови пликчета, хартийки от закуски, дори по някога и алуминиево фолио!

Конкуренцията, обаче, е жестока! Котките също искат да се докопат до остатъците от нечия пица, да не говорим за плъховете. Само дето удрят на "камък" с гларусите, които са доста по - едри и от най - едрите котки, които защитават храната си. Ама си мисля, че всеки би постъпил по такъв начин, като се опитат да му вземат хляба от "устата"!? Някой да се е опитал да всеме канчето с ярма на каракачанско куче? В случия с гларусите и котките, гларусите са кучетата. Само 'дето не знам, 'що така всички решават, че пустия му и гларус иска да яде котки?

Което, между другото, си е истина. Но има едно "но". Гларус никога няма да нападне здрава и жизнена котка, а ще се нахвърли на сакати, болни или слаби, бедставащи животни! Това важи и за доста по - дребните плъхове, гълъби или гугутки. А, Evolution, убеден ли си, че си виждал гларус да хване, във въздуха, каквато и да е птица?

Ще посоча още едни признак, показващ невежеството на някои по въпроси за гларусите: в България единствената колония на гларуси извън населените места е на о-в Св. Иван, край Созопол!

Оттук започва следващия мит за "нападащия с бръснещ полет гларус"!

А някой да се замилил, че набедените гларуси защитават гнездата и малките си, по хорските покриви?

Така че, eMGeto, какво си видял по пясъчните коси по Дунав/ Аз също съм ги виждал и знам какво има, по тези наноси.

А това, че гларусите са силно експанзивни птици и се разселват из Европа (позвайки основно поречията на големите реки) се знае от години и няма нищо общо с намаляването на други видове!

Посочен беше пример с гугутките. Както каза и г - н Шурулинков, това явлвние се дължи на намаляването на площите сзасяти със зърнени култури! И сега си има гугутки, но значително по - малко, просто защото изчезва хранителната им база! Експанзията на въпросния вид е пряко свързана с разцвета на интензивното земеделие, което в последните стотина години върви към екстензивно.

Поста ми взе да става доста обемист (и навярно скучен), затова още веднъж ще ви призова: моля, Всички Ви, запознайте се с историята на събитията, питайте и разпитвайте (но парвилните източници)! Съберете информация и тогава обосновете тезата си.

eMGeto, от къде сте сиигурен, че Вашите познати не са налетяли на каламитет 9който може да продължи от едно до няколко поколения)?; или че в момента гларусите не се намират във възходяща фаза на развитие на вида, която след няколко години да кажем, ще приключи и няма да последва срив във вида? Това е една основните екологични задачи, която би трябвало да Ви е ясна, твърдейки, че се занимавате?

Оставям поста си отворен и ще се постарая своевременно да отговарям на конкретни въпроси!

Извинявам се, ако съм нагрубил някой или съм допуснал грешка поради недообмисляне на някой от предходните постове!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Извинявам се предварително, но умишлено правя двоен постинг!

Г - н eMGeto, в настоящата тема споменавате, ако правилно съм разбрал, че Природозащитните организации в България са едва ли не "поръчани" отвън, за да изпълняват определени "поръчения"!?

Е, сега, моля Ви да ми кажете в такъв случай къде да отида да си потърся заплатите за 12 години, назад!

Мисля, че ще ми позакърпят положението ... за известно време!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А, Evolution, убеден ли си, че си виждал гларус да хване, във въздуха, каквато и да е птица?

Честно казано не помня да има такова нещо в постовете ми, но и не ми се връща да чета! :smokeing:

Само един коментар - сто процента е сигурно, че мишеловът не лови мишките във въздуха, но за мене това не го прави по-малко хищен, и не мисли, че се заяждам! :v:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Гошхок, аз си представях инвайърнменталистите като мисящи! А какво виждам: Гларусите убивали гугутки - Да живеят гларусите!, Хитлер убивал евреи - Да живее Хитлер! А знаеш ли , че аз работя в еврейска компания? И знаеш ли, че ще се почесвам две години в България, начиная от ноември 2009-та година? И като се върна, пак ще съм там!

Това ли сте вие инвайрнметалистите? Четете книги! Книжни природозащитници! Ние, просто не сме на едно ниво по въпроса и няма смисъл да говорим!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

eMGeto, нещо не си разбрал поста на goshawk. Тук изобщо не става въпрос за оправдаване на някакви действия извършвани от някакъв биологичен вид, защото няма нужда, излишно е и погрешно. Това, което се случва с гларусите е естествено или ако има някъде някой вина за експанзията на гларусите то тя се дължи отново на човешката дейност - осигурявайки хранителен ресурс. Ние ( хората ) сме основния фактор от много години да се случват много неестествени неща в природата, да се измества екологичното равновесие, да изчезват видове и т.н. Искам да кажа, че ако има някъде нещо грешно, някъде вина, то първо трябва да я търсим в хората, а не да набеждаваме животните, че и да ги избиваме.

Тук евреите нямат нищо общо и не са подходящ пример.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Знаеш ли, аз щях да отговоря, но не е тук мястото. Хайде след това, което ще напиша да не отива повече към евреите!

Поста е много точен. В България чух изказвания, че проблемите на страната са от евреите (!?). Говореха го хора, които никога не са виждали евреин на живо! Значи са го чували или чели! Също, като нашите природозащитници. Природата, ако е оставена на мира се опрявя великолепно, просто няма проблеми! Веднъж обаче, когато хора са си пъхнали гагата в нея, и да я оставиш на мира, тя не може да се оправи! В България няма природозащитници, а лай-лай-кучковци. Защо! Нашите природозащитни "организации" не са политически силни. Те не са в състояние да накарат правителството да работи за тях. Те са финансово слаби и нямат насоченост. Хората не ги следват. Циганите и разни фирми секат гори и отделни дървета навсякъде из страната, а вие говорите за природа? Ей, недей споменава цигани, щото ще те пратят в Хага, а и фирмите (щото са ...), ще те патладисат! Тогава за к'во говорим? Те нямат авторитет! Ами, то гората е живот! На длъж и шир по Дунавската равнина няма гори - тук, таме някакви садени (в редове) пародиини горички! То, природозащитничеството не е да стоиш в София и да цитираш дебелите книги!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Гошхок, аз си представях инвайърнменталистите като мисящи! А какво виждам: Гларусите убивали гугутки - Да живеят гларусите!, Хитлер убивал евреи - Да живее Хитлер! А знаеш ли , че аз работя в еврейска компания? И знаеш ли, че ще се почесвам две години в България, начиная от ноември 2009-та година? И като се върна, пак ще съм там!

Това ли сте вие инвайрнметалистите? Четете книги! Книжни природозащитници! Ние, просто не сме на едно ниво по въпроса и няма смисъл да говорим!

ти по въпроса с българската природозащита са на нулево ниво, Емгето! И понеже си си бил камшика и си отишъл (без извинение) на дупето на георгафията да живееш! Нямаш никакво право да обиждаш активните, български природозащитници - а вече го правиш два пъти обиждайки Шурулинков и goshawk! Заради такива неуки и инатливи хора като теб, Българската Природа е в окаяно състояние! Абсурдна първенющина и просташка проява на лицемерна загриженост е твоята "загриженост" за гугутките в твоя край!!!

Това, че цялата дискусия започна от твоята идея гларусите да се изтребят е показателно какво ти е нивото и как (повтарям) доказваш колко е актуален Алеко Константинов в днешни дни - ако беше жив би написал за тебе "Бай Ганю до Чикаго и назад в Интернет!" - идилия!!! Просто не знам как се осмели да говориш за ниво? Не се ли виждаш? комплексите, които имаш и проблемите със собственото ти самоуважение са причина да се инатиш в този спор. Това, че все още държиш на безпочвената си, безумна теза и си позволяваш да сравняваш гларусите с Хитлер показва, че вече нямаш НИКАКВА спирачка... И още - доказа, че не ти пука за гугутките. Пука ти за самия теб и самодоказването ти! А това, че има пропуски в образованието и възпитанието ти не е оправдание! Възрастния винаги може да се самоусъвършенства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ти ми харесваш! Обаче, нямаш доводи - комунистическа гюрултия, но това не говори добре!

Какво ти става? що го избиваш на политика? Да не си на предизборна вълна? Не помниш ли? Шурулинков вече ти каза, че ти звучиш като дърт комуняр и представите ти за природата и нейното опазване са на нивото на как беше да ти цитирам:

Тъй като бях поразен от вижданията Ви за истреблението на гларусите и други птици, напомннящи на някои виждания от годините на Лисенко-Червенковата ера реших да се регистрирам и да Ви информирам за някои факти.

Доктор Шурулинков (който по една щастлива неслучайност ми е роден брат) си ти го каза... Нари знаеш кои са Лисенко и Червенков??? :bigwink: Е ти се държиш така все едно те двамата са те възпитавали лично!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според екипа на форума, тази тема е изчерпана и подлежи на затваряне. Кой каквото е имал да казва, вече го е споделил.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...