Отиди на
Форум "Наука"

Проблемни животни?


eMGeto

Recommended Posts

  • Потребител

Ех, това наистина не е сериозно! Аз съм разочарован! Прочетох до там, че съм наричал речната чайка-рибарка и чайката-смехулка (било синоним на една и съща птица)! Вие купихте ли вашата диплома или как стана така... ? Това е чиста подигравка с орнитологията! Речната чайка - рибарка е малка птица с черно петно на главата, а чайката смехулка е голяма и с червено около човката! Съжалявам но просто не издържах!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Речна чайка и чайка смехулка са синоними на чайката с латинско име Larus ridibundus - провери и си опресни си данните ЕМгето, не се излагай - говориш с човек, който знае на няколко езика видовия птичи състав на българската орнитофауна - такова понятие като чайка - рибарка няма, няма и такава птица! РИбарките по принцип не са от рода Larus и е всеизвестен факт, че речната чайка и смехулката са синоними на Larus ridibundus - провери в който искаш определител. Явно рибарката, за която говориш изобщо не е чайка - виж има много видове рибарки - нито една от тях не се нарича речна чайка рибарка!Белобуза рибарка--Белокрила рибарка --Черна рибарка -- Дебелоклюна рибарка -- Каспийска рибарка - всякакви рибарки има :) нито една от тях не е чайка - рибарки, има и много видове чайки определени таксономично като такива - смехулката и речната чайка се оказват(където и да провериш) един и същи вид - вземи си един определител деееее, бива ли така да се говори без да се замисли човек :)

Ето ти един произволно избран сайт за гръбначните животни в България - такааа - разгледай сега и виж какво пише срещу латинското имеLarus ridibundus, след това се извини подобаващо на човекът, когото обиди току що, както и на колегите му които си позволи да обидиш няколко пъти! Няма да позволя, който и да е от форум Българска наука да се отнася така с един истински учен с огромен принос в развитието на Българската орнитология още след първата му публикация тук провокирана от явното му желание да разясни коректно проблема, както и да ни помогне в стремежа ни да образоваме нашите потребители! За това аз ще го приветствам с добре дошъл а от теб се очаква да се извиниш!

http://vertebrata.hit.bg/aves/chara.html - очаквам от теб да постъпиш разумно и достойно, да си провериш твърдението, да осъзнаеш колко не си прав и да се коригираш!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ем гето, абе човек и аз вече не издържам, седни малко прочети. Даа познавам такива хора дето все са компетентни и знаят и от най- големите специалисти повече.

Сигурно това е речна чайка (Chroicocephalus( Larus) ridibundus)

post-331-1231636569_thumb.jpg

а това чайка смехулка (Chroicocephalus( Larus) ridibundus)

post-331-1231636459_thumb.jpg

а ако ви каже някой, че са един и същ вид сигурно просто ще го помислите за луд или, че ви се подиграва.

Просто не мога да повярвам, човек с повърхностни познания да спори по такъв начин със специалист в областта ( визирам Dr.Shurulinkov)

Благодаря за компетентното мнение на Dr.Shurulinkov

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Втората снимка е чайка-смехулка. Направил съм правописна грешка - писах, че около човката е червена, а всъщност е черна. Извинявам се за това, но за пръв път из тези форуми се ядосах.

Първата снимка не е на речната чайката-рибарка. Рибарката е с черно петно отгоре на главата, а краката и са синкави. Има сравнително удължено тяло, подобно на лястовица.

Аз в България имам всички материали. От там съм го научил. Книги бол - български, латински имена, снимки, рисунки и пр. Имам чудесен сканер, компютър и нужните програми и ще видим, кой е орнитолог, и кой е "орнитолог"!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
У нас са регистрирани общо 14 вида чайки - жълтокрака, сребриста, малка, речна, черноглава, голяма черноглава, трипръста, буревестница, малка черногръба, голяма черногръба, средиземноморска, реликтова, дългоклюна, пръстенчатоклюна.

Здравейте, г-н Шурулинков!

Любопитно ми е да науча малко повече за някои видове птици, споменати от вас: чайки - буревестница, реликтова, пръстенчатоклюна, смехулка...

Имената им са странни... Защо се наричат така и каква е разликата (най-общо) м/у тях?

Разбира се, може и тук, а може и в отделна тема да го обясните.

Предварително ви благодаря за труда, който ще положите!

Поздрави!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Явно Емге-то не си наясно, че речната рибарка, не е чайка рибарка и не е чайка. Вярно е че в семейство Laridae l всички птици най-общо се наричат чайкови, но никой запознат с видовото и родово разнообразие на семейството не нарича рибарките Sterna - чайки Larus! Явно става дума за Sterna hirundo, която изобщо не е от рода Larus. Речната рибарка не е местна дунавска чайка. Вие дори не можете да се изразите правилно, господин Емге-то. Не е вярно че този вид е дунавска чайка и е по-специфичен и специален за поречието от останалите видове рибарки :

Рибарките – гривеста, речна, малка белочела, дъждосвирците – саблеклюн, коклибегач, морски и речен дъждосвирец се размножават основно по Черноморското крайбрежие, солниците, големите реки – Дунав и Марица, или по-малки водоеми. Те образуват самостоятелни или смесени колонии, обединяващи няколко птици или няколкостотин двойки. - които се каните да отстреляте

Много от тези птици са застрашени и техните колонии са драстично намалели. Унищожаването на местообитанията, застрояването на морското крайбрежие, прекалената урбанизация и засилващият се туристически поток, пресушаването на влажните зони и коригирането на речните корита заплашват оцеляването на тези типични обитатели на влажните зони

Това че бъркате рода Sterna и рода Larus и нямате представа кое е чайка и кое рибарка си е ваш личен проблем.

Ето снимка на Речна рибарка, господин Емге-то.

А горе на снимката е малкото на Речна чайка, господин Емге-то

Защото в българската таксономия имаме и Речна чайка и Черна рибарка, господин Емгето, а вие прекалихте и смятам, че не заслужавате да ви се отделя повече каквото и да е внимание след като наистина сте неспособен да се изразите правилно или да си коригирате изказването, камо ли да се извините.

Ето това е Речна рибарка Sterna hirundo:

CommonTernjm.jpg както виждате изобщо не отговаря на описанието ви, защото краката не са сиви. Явно птицата, за която говорите изобщо не влиза в което и да е от трите понятия - чайка, речна и рибарка, просто не знаете за кой вид птица говорите! Вероятно, когато сте видели въпросната рибарка сте объркали определянето и ви останало погрешно впечатление. Това погрешно впечатление не ви дава никакво право да бъдете арогантен!

Сега последно

какво имало - речна чайка

речна рибарка

или речна чайка-рибарка, какъвто вид изобщо не съществува в природата и няма такава таксономична еденица

или пък дунавска чайка - такъв вид пък съвсем не съществува!!! Виж има такъв футболен отбор от едно село в област Плевен - направи си справка и се стегни!

Хайде сега - седни с един хубав определител и намери птичката за която говориш - ама ако обичаш заедно с латинско име и снимка. Защото така като те гледам нямаш никаква представа за какво говориш!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност, eMGeto както си и мислех и представа си нямате от чайките. И двете снимки, които съм дал са един и същ вид- едната още е млада чайка, а другата възрастна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не не Емгето- аз като един коректен човек ще те улесня, ще ти предложи снимки на всички рибарки, които се срещат в България и на всички чайки да ти е по лесно с определянето. После ще се извиниш ли или ще ме провокираш да поискам от екипа на форума да те санкционира както подобава за подобно поведение! Всъщност първо ще ти предложа снимки от рода Sterna, защото дори и профан като мен, който не е професионалист му става ясно, че говориш за рибарки а не за чайки

Белочела рибарка - Sterna albifrons Pallas

1166718122.jpg

ПОлярна рибарка Sterna paradidaea Pontoppidan

arctict.jpg

Каспийска рибарка Hydroprogne caspia

2791767560_facd47295e.jpg

Дебелоклюна рибарка Gelochelidon nilotica

lachstern--gelochelidon-nilotica-2.jpg

Дори ще изляза от рамките на род Sterna и ще ти покажа и снимки на Chlidonias - може да разпознаеш своята дунавска речна чайка някъде там :post-70473-1124971712::post-20645-1121105496::crazy_pilot:

Белобрада или белобуза рибарка Chlidonias hybridus

1106_b.jpg

Белокрила рибарка Chlidonias leucopterus

79078185.leYgAOjq.jpg

Черна рибарка Chlidonias nigra

60336724.zwartestern931kl.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, което съм написал стои по-горе, но Анахрония не го чете добре. Аз писах, че краката са синкави, а не сиви. Няма я на показаните снимки.

Както и да е! Ядосах се де, но не съм се обиждал на никого! Те даже другарите от "Бойна слава", въпреки че се опитваха многократно, не успяха да ме ядосат, но тук наистина се ядосах - рибарката и чайката-смехулка били синоним на една и съща птица! Ако беше Анахрония да го каже, нямаше да се засегна, но това е орнитолог!

Аз предлагам да оставим чайките за по-късно, когато ще мога да постна мойте източници. Ако има някаква грешка и не сте съгласни с тях, обърнете се към авторите на тези книги. Имам специализирани книги от 60-те, 70-те и 80-те години. Пък и това, за което се включих в тази тема не е колко вида чайки има и как изглеждат. Аз познавам гларуса достатъчно добре за да го объркам с друга птица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имайте пред вид, господин ЕМг-ето, че птицата за която говорите не е нито речна чайка, нито речна рибарка. Говорите за някаква птица, която дори не умеете да определите (или вероятно имате проблем с различаването на младия от възрастния екземпляр и става дума за съвсем друг вид) със един от авторите на определителя за птици "Птиците на Витоша" - доктор Шурулинков, който е автор и на множество публикации и статии на международно ниво и както се казва работи за България тук и сега на място - засрамете се - едно важно условие за всеки орнитолог е да може да определи птицата, която види и изследва! Което очевидно вие не можете! Когато говорите във форум посветен на науката трябва да бъдете коректен - както спрямо участниците, така и спрямо науката - тя има строга таксономична система за определяне на видовете животни, издават се определители с прекрасни снимки и картинки за тази цел, тъй като някои видове се отличават трудно. Умението да ги разпознаваш и определяш е едно от най-важните в орнитологията. Вие не умеете - вероятно просто, защото не сте орнитолог. Въпросът е, че си позволявате първо - да предлагате и обсъждате отстрел на популация без да сте се съобразили с нито едно експертно мнение, второ - да съдите и обиждате българските учени, посветили се на зоологията като от цялото ви поведение съдя, че изобщо не се занимавате с наука, трето - да бъдете арогантен спрямо учен, чиито принос за българската наука и природозащитата е неоспорим и по този начин да поставите целия форум в неизгодно положение - защото повярвай ми много е важно българските учени да отварят този форум и да ни помагат в неговото развитие, както и да участват в цялата ни идея!

Не съм убедена, че можете да отличите ммладите индивиди от много видове чайки от възрастен гларус! За това не бъдете така сигурен в уменията си да определяте птиците, особено щом заплашвате че ще поведете експедиция с пушки в ръце, която естествено е незаконна! Както ви бе казано, доктор Шурулинков се занимава с пици професионално вече 20 години, неговият опит е доста по-голям от вашия, освен това той е полеви опит - а не книжен, както също беше казано! Но пък аз, която не съм орнитолог или зоолог изобщо смея да твърдя и да оценя вашите знания относно птиците са по-бедни от моите независимо, че разполагате с литература от 3 поредни вече отминали десетилетия!

Има толкова хубави определители на птици! Предлагам ви да си купите! Редно е в него да са включени чайковите, за да изясните най-после в своя живот, за коя птица сте се загрижили толкова много, че сте способен да избиете останалите чайки по Дунава с пет хиляди патрона! Въпросът е, че липсата ви на воля да приемете фактите и да оттеглите своята позиция и то след сериозно извинение също толкова сериозно ви дескредитира в очите ни!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

eMGeto, явно не четете това, което ви пишем или най-малкото не поне да проверявате информацията, която ви се подава. Речната чайка и чайката смехулка са едно и също животно! Моля проверете тази информация. Друг е въпроса ако вие казвате така на две различни животни, всъщнос то и за това животните си имат научни названия- за да не стават грешки. Предлагам ви да дадете имената им на латински и така ще изясним ситуацията, какво точно имате пред вид.

А що се отнася до основната темата, надявам се стана ясно, че замисленият план от ваши познати е напълно незаконен, напълно погрешен от където и да се погледне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, наистина не зная нищо за него, може би защото не съм попадал на негови издания. Името му нищо не ми говори. В Канада, къде да попаднеш на български автори! В моя източник е написано речна чайка-рибарка. По нататък в текста има съкращения чайка-рибарка, речна рибарка или само рибарка, но става въпрос за същата птица. Книгата се нарича “Полска практика по зоология” издадена 60-та или 61-ва (не се сещам). Не се сещам и автора, но книгата е в къщи. Ще я постна един ден. В тази книга обаче, се говори само за видове постоянни за България, а не изобщо. Възможно е недоразумението да е точно по тази причина – една и съща птица е наречена по четири различни начина. Наистина е объркващо! Те затова са сложили и латинските имена, но аз не го знам.

Ако няма умисъл, разбира се, че се извинявам. Може просто да е сгрешил човека, всички го правим! Той не знае, че съм се сблъскал с този проблем – една и съща птица - четири имена. Аз съм виждал много рибарки целогодишно по Дунав. Ходили сме на о. Вардим (до Свищов), а и по други острови и сме преспивали там. Колония на най-различни птици беше на 30 м. от огъня. Интересното е – никога не съм виждал чайки-смехулки по тая река! Може би не съм улучил коридора или времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Еми то вие дори не разполагате с един нормален съвременен определител на птици у дома а сте седнал да определяте видове... по полска практика - там сигурно пише и кои птици са вредни и полезни.

Не мога да разбера как може източникът ви за фауната на България през 1960 г. да е актуален през 2009 - 49 години е време, през което не само теорията за екосистемите, миграциите на птиците се е променила, но и таксономичните правила са се променили, развила се е генетичната теория и са открити много нови видови и подвидове птици с нови латински имена. Също така популациите изменят естествено, както им е присъщо своя ареал в зависимост от условията.

Знаете ли, щом живеете в Канада имате възможност да си купите прекрасен определител, ако може по-ново издание - да е адекватно поне на съвременната таксономия. Ако толкова живо се интересувате от биоразнообразието на родната си страна, наместо да търсите куршуми да унищожавате българските птици поне се опитайте да научите нещо относно това биоразнообразие... Вероятно сте виждали малки на много видове чайки, които са почнали да ви приличат на гларуси особено без бинокъл, господин Емг-ето! И още нещо, щом разполагате с Интернет може да се опитате да се образовате и оттам - има невероятно хубави сайтове на английски език, със снимки и картинки на птици, живи онлайн определители, да не говорим че дори има виртуална игра за разпознай коя е тая птица :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, тя е издадена по червено време и е напълно нормално - полезни и вредни (от червена гледна точка, разбира се). Това обаче, не значи, че аз съм съгласен с техните определения за полезност и вредност. Те, самите си бяха най-вредните! Но, ако се абстрахираме от това, книгата е изключително интересна. Имам и много други. Аз смятам да започна нещо сериозно по въпроса в БГ Наука, но след като се прибера в България.

Бинокли има - 8Х30 и 20Х60, както и зрителна тръба 30-60Х70. За биноклите има стативи. Ако решиш да унищожиш птици по островите, не ти трябва и оръжие - отиваш нощем с прожектори и ги унищожаваш физически (търгаш им главите) - те не бягат! Е, това е варварско! Аз обаче, не мисля, че има чак толкова сбъркани българи! Даже мойте приятели отхвърлиха подобна идея.

Кажете ми името на опеделителя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според това, което знам от своите приятели занимаващи се с орнитология най-хубавият определител - от гледна точка на богатство на видове, точност, акуратност на картините, схемите, снимките и данните е този на Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom and Peter J Grant наречен Collins Bird Guide - в него ще намерите латинските имена на търсените птици и после лесно ще ги преведете на български в интернет - има много таксономични онлайн справочници.

Мисля, че можете да си го намерите в Канада, той се намира и в България. Има множество други определители и книги за птиците, вече пълни с точни данни, прекрасни снимки и рисунки. Препоръчвам ви като се приберете в България ако обичате птиците и заниманията с орнитология( и имате време и път до София през есенно-зимно-пролетния сезон) да посетите и лекциите по Орнитология, които организира Българската Орнитологическа Централа (напълно безплатни) както и полевите занимания и екскурзии, които се провеждат около София - например на Драгоманското блато :) - защото птиците се опознават на живо в дивата природа :)

Ето го прочутия определител на Свенсон, както повечето хора го знаят:

9780007113323.jpg

Естествено за Канада и Щатите има още толкова огромен брой прекрасни определители :) Но понеже дискусията ни е за българската фауна, която е част от европейската този на Свенсон мисля, че ще е полезен за вас :)

Препоръчвам и някои съвременни книги на български език относно желанието ми да преоцените своите представи за полезност и вреда на животните, чиито автори са българи и активни учени - като тези:

6306.jpg

380.jpg

120724z.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никои не трябва да се убиват! Но гларуса унищожи гугутките и ги унищожава в момента. Баща ми изработваше в свободното си време гнезда за гугутки. От дебела (колкото кутре) тел с по-тънка тел вплетена между нея и кече, а отгоре с покривче (за да не се мокри кечето, което значи смърт за малките). Може би стотина сме сложили на разни места, а може и повече, докато бях в България. Веднъж заети от една двойка, всяка година мътят в тях. Всички бяха заети! Бяха с хиляди гугутки - сега нищо! Мъчно ми е за тези птици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Беше ти казано, че гларусите не са изяли гугутките. Първо едно такова гнезденце няма да издържи гларус ядящ малките на гугутката - ще се разпадне от тежестта му, от гнезденцето нищо няма да остане. Прочети какво ти казва специалистът и чуй какво ти казвам и аз - в София няма гларуси, гълъбите не ЯДАТ гугутки, но пак гугутката изчезва. Явно проблемът е друг и съм убедена, че е свързана и с фактът, че гугутката е ловен обект - имай пред вид, че много ловци стрелят по гугутки колкото и да не ти се вярва! Като аргументация на своите думи и загрижеността ми за гугутките ти давам препратка от една отдавна започната тема във форума, която е отражение на тревогите на българските природозащитници относно популацията на гугутката и моите лични тревоги http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2970

Можеш да забележиш сам, че темата е стара! Гугутките и големите урбанизирани градове, струпванията от хора и пушките явно не могат да съжителстват заедно...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

007664.jpg

Jon Dunn, Steve N.G. Howell

k6810.gif

Killian Mullarney, Lars Svensson, Dan Zetterstrom, Peter J. Grant

51PA3RDG3PL._SL500_.jpg

David Allen Sibley

418AKZXDS6L.jpg

Klaus Malling Olsen, Hans Larsson

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Използвам случая да помоля д-р Шурулинков да хвърли светлина върху ситуацията около т. нар. комплекс сребриста/ малка черногърба чайка. Ситуацията е доста оплетена и май няма единно мнение. Дали вече има ДНК анализи за решаване на проблема? Кои всъщност от видовете в този комплекс се срещат в България?

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Първо на въпроса на Историк - за тези 4 вида които ме запита -

Смехулка или речна чайка,на латински -Larus ridibundus - това не е речната рибарка -Sterna hirundo, -както си мисли Ем-Гето -многочислен вид, гнездещ,мигриращ и зимуващ у нас. р.Дунав е южната граница на гнездовото разпространение на вида в ЮИ-Европа. През зимата е масов вид.Има характерен хрипливо-пищящ глас и вероятно затова я наричат смехулка.

Пръстенчатоклюна чайка Larus delawarensis - северноамерикански вид , наблюдаван е у нас само веднъж със сигурност

Реликтова чайка - Larus relictus - близка до смехулката, средноазиатски вид, у нас е установен само веднъж опръстенен в Русия екземпляр

Чайка-буревестница- Larus canus - зимуващ и мигриращ вид у нас, на север гнезди в големи количества.У нас е по-многобройна при по-студени зими -в такива условия е особено честа и многобройна по Северното Черноморско крайбрежие и по р.Дунав. По-дребна от гларуса.

Ако някой се интересува нещо конкретно за тези видове и по специално -за смехулката и буревестницата - да пита.

Снимките може да ги видите от интернет като напишете в търсачката латинските имена, обаче понякога имайте предвид ,че излизат грешни изображения. Затова най-добре да ги видите от съвременен определител -тука във форума бяха постнати някои от добрите такива.

Второ - на въпроса за комплекса на сребристата чайка- жълтокраката чайка/гларуса/ и малката черногръба чайка - наистина в този комплекс има много таксономични спорове и общо взето -каша - защото колкото са специалистите толкова са и мненията.Има и генетични изследвания за родството в рамките на групата. Въз основа на тях съществуващите доскоро само два вида в Европа от тази група - Larus argentatus Lаrus fuscus сега вече са 5 или 4 -Larus argentatus, Larus cachinans, Larus fuscus, Larus michahelis (считан по-често за подвид на Larus cachinans) и Larus armenicus. Заедно с още няколко вида по света те образуват според някои автори надвид или супервид -група видове в процес на диференциация от общ предшественик.Проблемът е че еволюцията е постепен процес ,а не скокообразен,а видът като понятие е дефиниран в учебниците като нещо ясно очертано, дискретно,с обособен характер.Всъщност границата между подвид и вид е постепенна и е много хлъзгаво да се определи кое е вид и кое подвид. Разликата в определен процент от генома не винаги може точно да дефинира вида тъй като е важно не само колко процента от генома е различен,а и кои са тези части на генома които се различават- кои гени са променени всъщност. Важен е резултатът от разликата -води ли той до реална репродуктивна изолация на двете форми или не.За това често са необходими и експерименти по кръстосване на индивиди от тези форми.

До скоро,

П.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А как са разпространени Сребристата чайка ( Larus argentatus) и жълтокраката чайка ( Larus cachinans) в България. Гнезди ли всъщност Larus argentatus в България?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Беше ти казано, че гларусите не са изяли гугутките. Първо едно такова гнезденце няма да издържи гларус ядящ малките на гугутката - ще се разпадне от тежестта му, от гнезденцето нищо няма да остане. Прочети какво ти казва специалистът и чуй какво ти казвам и аз - в София няма гларуси, гълъбите не ЯДАТ гугутки, но пак гугутката изчезва. Явно проблемът е друг и съм убедена, че е свързана и с фактът, че гугутката е ловен обект - имай пред вид, че много ловци стрелят по гугутки колкото и да не ти се вярва! Като аргументация на своите думи и загрижеността ми за гугутките ти давам препратка от една отдавна започната тема във форума, която е отражение на тревогите на българските природозащитници относно популацията на гугутката и моите лични тревоги http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2970

Можеш да забележиш сам, че темата е стара! Гугутките и големите урбанизирани градове, струпванията от хора и пушките явно не могат да съжителстват заедно...

Много категорично твърдение! :biggrin: Едва ли може да се докаже по някакъв начин си мисля!

А такова нещо виждали ли сте? Явно няма невъзможни неща!

289636369_xijgz-L-1.jpg

от тук!

П.П. А може да видите и това, направо паднах! :Oo:

Пеликан гълта жив гълъб

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е как да не може да се докаже! Особено пък възрастен гларус да убие изяде възрастна гугутка - е това ако някой го снима ще му дам 50 бона как гларуса настига гугутката и кат орел я зафаща и я утрепва :)

Естествено, че може да се докаже, как да не може. Има си начини. Но виж това на снимката е голямо шоу!

Обаче примерът ти със снимката е супертенденциозен :) Направо чак ми е смешно

Нито гълъбът (това е гугутка) изглежда да е жив! Нито пеликанът и гларусът имат нещо общо!

Ти знаеш ли колко е голяма разликата в размера на гларус и пеликан... Че то един гларус от едно гнездо на гугутки (ако предположим че ги напада тенденциозно, което не е така щото няма нужда да си прави труда - има прекалено много хранителни отпадъци, те му идват наготово и много по-гот да не се набутва в чужди гнезда)

Инак не виждам нищо ненормално в хищничеството при птиците. Просто гларус - гугутка си пречат много по-малко от гълъб-гугутка :) примерно!

Филмчето е готинко. Но това все пак е пеликан. Пеликаните са доста по-едри от гларусите. Кат ми намериш как гларус поглъща така гугутка ела ми се обади.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами из нета такива клипчета колкото искаш, само време да има човек да се рови!

И на този май това ще му се случи

Не виждам някой да твърди между другото, че гларусите гълтат възрастните гугутки ЦЕЛИ, а и май поначало ставаше дума, че унищожават малките, да не говорим пък за яйцата!

п.п. Не искам да се разбира погрешно, че съм ЗА изтребването им с пушки, само казвам, че ако действително са се размножили повече от нормалното, не е изключено да създават и такива проблеми! В борбата за оцеляване по-силния побеждава, между гугутка и гларус (нищо че не е пеликан!) е очевидно кой е по-силния!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хайде пак, гугутката срещу гларуса. На по- голямата част от територията на България чайки няма или са отделни птици, но гугутките повсеместно намаляват.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...